Аналітика. Антикорупція. Статті.

Вартість конфлікту інтересів у народного депутата України у декілька мільйонів гривень державного бюджету

вівторок, 10 грудня 2013 718
Автор: Іван Сікора
Як отримати вигоду за рахунок державного бюджету використовуючи родинні стосунки? Ефективність використання позики (кредитних коштів) Фонду соціального захисту інвалідів у сумі 5,6 млн. грн. підприємством «КРИМ-ПАК» під питанням, як і виконання в повній мірі соціальних зобов’язань держави перед інвалідами, які працюють на цьому підприємстві. Чому ж прибуткове підприємство, що має від 57,7 до 104, 1 млн. грн. чистий дохід за останні роки та значні пільги перед бюджетом (16,2 млн. грн. через використано пільг із сплати податків та єдиного соціального внеску за 3,5 останні роки) лобіює через парламент законопроекти які ніби то мають запобігти настанню неплатоспроможності підприємства ?

На Фонд соціального захисту інвалідів покладено зобов’язання щодо створення робочих місць для інвалідів на підприємствах України. За даними Фонду соціального захисту інвалідів протягом 2010-2012 років цільові позики були надані 10 підприємствам в обсязі 16,4 млн. грн.,з яких підприємство „КРИМ-ПАК” отримало 5,6 млн. гривень, що більше третини від загальної суми. Особливий інтерес до «КРИМ-ПАК» пов'язаний в тому числі і позиціями родини Лютікових (народного депутата та директора підприємства). Маючи і так кращі умови порівняно із іншими підприємствами щодо отримання фінансових коштів із бюджету сьогодні «КРИМ-ПАК» претендує ще й на списання заборгованості та пов’язаних штрафних санкцій. І це при тому, що підприємство з року в рік показую десятки мільйонів чистого доходу. Цікаво, що жодне із інших 9 підприємств -отримувачів позик не претендує на списання отриманих позик.

Нещодавно в парламенті були зареєстровані 2-а законопроекти під авторством керівника профільного комітету ВРУ Валерія Сушкевича (фракція «Батьківщина»), Валентини Лютікової (фракція Партії регіонів) та Ярослава Сухого (член фракції Партії регіонів). (Законопроект №3377 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо списання заборгованості за цільовою позикою)» та Законопроект №3376 «Про списання заборгованості за цільовою позикою, наданою Підприємству об'єднання громадян "Керченське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих "Крим-Пак"). Що ж об’єднало політичних опонентів при поданні даних законопроектів ? Вірогідно, що об’єднуючим мотивом стала можливість отримання вигоди за рахунок державного бюджету.

Як виявилося, один із співавторів законопроекту є Валентина Лютікова, що є дружиною директора підприємства «Крим-Пак» Володимира Лютікова. Не дивно, що вигоду від цих законопроектів отримують подружжя Лютікових (директором підприємства «Крим-Пак» є Володимир Іванович Лютіков, чоловік співавтора законопроекту Валентини Іванівні Лютікової). Безперечно, що явними є ознаки конфлікту інтересів, що може призвести до задоволення корисливих інтересів вказаних осіб.


Символічно, що попри отримання значних коштів з державного бюджету та значних пільг (16,2 млн. грн. через використано пільг із сплати податків та єдиного соціального внеску за 3,5 останні роки)розмір заробітної плати працюючих на підприємстві «КРИМ-ПАК» понад 400 інвалідів мають сьогодні на даному підприємстві значно менший за середній розмір заробітної плати по регіону (3003,00 грн. за червень 2013 року, данні Держстату). Так, у 2010 р. середньомісячна заробітна плата працюючого на підприємстві інваліда складала 749,00 грн., 2011 р. – 902,60 грн., 2012 р. - 944,60 грн., протягом І-півріччя 2013 року – 853,00 гривни. Водночас, середньомісячна заробітна плата інших працівників підприємства „КРИМ-ПАК” (не інвалідів) за аналогічні періоди склала 3203,10 грн., 3441,95 грн., 3609,26 грн., 3408,73 грн. відповідно.

Практика неповернення підприємствами інвалідів кредитів на створення робочих місць та потужнє лобі великих промислових підприємств, які не сплачують штрафи за не створення робочих місць для інвалідів у себе на підприємствах, вже привела до ситуації за якої Фонд соціального захисту інвалідів не може фінансувати поточну діяльність.

Неповернення підприємством „КРИМ-ПАК” цільової позики створить нерівні умови із іншими підприємствами громадських об’єднань інвалідів, які отримали аналогічні за умовами позики. Існуюча ситуація також зменшить можливості Фонду соціального захисту інвалідів щодо сприяння створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів на інших підприємствах, що може призвести до соціальної напруженості у цій сфері.

Кому вигідна така ситуація? Відповідь лежить на поверхні – достатньо подивитися прізвища авторів законопроектів що стосуються підприємства „КРИМ-ПАК”.


Матеріал підготовлено в рамках проекту «Аналіз політики підтримки підприємств та організацій інвалідів в Україні: сприяння забезпеченню рівного доступу НУО до державної підтримки та постачання соціальних послуг інвалідам» , що реалізовується Фундацією «Відкрите суспільство» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».