Аналітика. Антикорупція. Новини.

Фундація "Відкрите суспільство" візьме участь у формуванні керівного складу Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК)

п'ятниця, 28 серпня 2015 375
Леся Шевченко стала членом громадської частини Конкурсної комісії НАЗК, що була відібрана сьогодні на виборах, проведених Міністерством юстиції України за підтримки Програми розвитку ООН. Боротися з корупцією в Україні повинні три структури: Національне антикорупційне бюро (НАБ), Спеціальна антикорупційна прокуратура і Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК).

28 серпня 2015 року закінчилися вибори до громадської частини Конкурсної комісі, що буде формувати керівний склад Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК): керівника та його 4 заступників.

Повний склад Конкурсної комісії має затвердити Кабінет Міністрів України після того, як парламент затрвердить свою кандидатуру, що очевидно може відбутися до 31 серпня 2015 року.

Серед повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції: попередження корупції  шляхом вжиття дієвих заходів реагування на корупційні ризики в діяльності органів влади та посадових осіб, вироблення, реалізація, моніторинг та оцінювання антикорупційної політики в державі та на місцевому рівні, моніторинг способу життя державних службовців, перевірка їхніх декларацій, попередження та усунення конфліктів інтересів, дієве реагування на сигнали про корупційні ризики від громадянського суспільства та безперечно, створення належних умов для включення громадськості в процес боротьби із корупцією. В цілому, діяльність цього органу буде спрямована на виявлення та усунення причин і умов такого негативного явища, як корупція.

Фундація "Відкрите суспільство" має багаторічні напрацювання в сфері аналізу антикорупційної політики.

Антикорупційна політика на національному рівні

Розробка нового антикорупційного законодавства та нової антикорупційної політики

Фундація «Відкрите суспільство» брала участь в розробці нової державної антикорупційної програми на 2015-2017 рр.

В 2014 року Фундація надала рекомендації щодо індикаторів виконання завдань та заходів державної антикорупційної програми. Пропозиції включали оцінку важливості та значимості корупційних ризиків та практик, а також вимоги до розробки державних цільових програм. В рамках кожного із чотирьох результативних показників (витрат, продукту, ефективності, якості) було розроблено типові індикатори досягнення поставлених цілей та завдань. 

Раніше експерти орагнізації брали участь в моніторингу та оцінці державної програми щодо запобігання і протидії корупції на 2011-2015 роки, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів від 28 листопада 2011 року № 1240.

 Доброчесність та конфлікт інтересів на публічній службі

В 2014 році ми ініціювали та очолили коаліцію громадських організацій «За доброчесну публічну службу».  Метою коаліції «За доброчесну публічну службу» є об’єднання зусилля інститутів громадянського суспільства України задля забезпечення громадського контролю за доброчесністю та запобігання конфлікту інтересів у публічному секторі. Учасники коаліції об’єдналися навколо методології соціальних мереж близьких осіб декларанта (публічного посадовця) як основи моніторингу конфлікту інтересів. Діяльність Коаліції спрямована на об’єднання зусиль інститутів громадянського суспільства України задля забезпечення громадського контролю за доброчесністю та запобіганню конфлікту інтересів у публічному секторі. 

Розроблені матеріали дали змогу громадських активістам та журналістам краще зрозуміти природу явища конфлікту інтересів та здійснювати в подальшому оцінку доброчесність публічних осіб, що представляють урядові інституції, обласні державні адміністрації та керівництва виконавчих органів місцевих рад.

Проведений конкурс журналістських розслідувань конфлікту інтересів дав змогу показати кращі зразки журналістських розслідувань та нагородити переможців конкурсу.  

Навчальний фільм «Карфаген конфлікту інтересів» показав, що потрібно робити крок за кроком для проведення результативних розслідувань явища конфлікту інтересів у публічних осіб. Проведено ряд тренінгів в Києві, Львові та Дніпропетровську, які підвищили спроможність громадськості у розслідуванні явища конфлікту інтересів.

 Антикорупційна політика на місцевому рівні (м. Київ, Київська область та міста переважно Сходу та Півдня України)

Фундація «Відкрите суспільство» має значні напрацювання в сфері моніторингу виконання та оцінки впливу попередньої державної антикорупційної програми та антикорупційних програм, що приймалися на рівні областей та міст України (зокрема, на прикладі м. Києва, м. Чернігова та Чернігівської області), надання пропозицій щодо розробки антикорупційних програм для м. Києва та Київської області. 

 Антикорупційна громадська ініціатива «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів».

В грудні 2014 році Фундація «Відкрите суспільство» стала ініціатором антикорупційної громадської ініціативи «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів». Ініціатива спрямована на детінізацію ресурсів місцевих бюджетів. На прикладі бюджету Києва показано як мільярди продовжуються залишатися в тіні попри обіцянки міської влади завдати "нищівного удару по корупції". Презентовані методичні напрацювання та об’єднання зусиль допомагають підвищити ефективність роботи громадських активістів, журналістів та блогерів у боротьбі із мільярдними зловживаннями пов’язаними із землею, майном та бюджетом.

В липні 2015 року вперше в Україні підготувала методичні матеріали для допомоги громадським активістам та ініціативним групам, які є жертвами незаконних забудов. В рамках унікального тренінгу Фундації в Києві по боротьбі із корупцією в сфері земельних махінацій та незаконних забудов більше 30 громадських активістів, блогерів та журналістів отримали інструменти, спрямовані на протидію земельним махінаціям та незаконним забудовам на місцевому рівні.

Нова антикорупційна політика для Києва

У 2014 розпочалась адвокаційна кампанія разом з Реанімаційним пакетом реформ-Київ щодо розробки нової міської програми по боротьбі з корупцією з метою ефективного реагування на значимі ризики корупції. Удар по корупції в Києві: обіцянки та реальність «Дзеркало тижня. Україна» №47. 

Фундація «Відкрите суспільство» очолила робочу групу із числа експертів Реанімаційного пакету реформ для Києва, яка працює над підготовкою міської антикорупційної програми для Києва  та співпрацює з міською владою.

В червні 2015 року експерти Фундації в рамках роботи Антикорупційної ради при Київському міському голові надали пропозиції до заходів антикорупційної міської програми, що лягли в основу заходів проекту цієї програми.

Організація здійснює моніторинг та оцінку виконання програми Київського міського голови та в липні 2015 р. оприлюднила їх результати з точки зору реагування на корупційні ризики та практики. 

В липні 2015 р. Фундація підготувала оцінку оновленого офіційного сайту міської ради Києва з точки зору відповідності закону про доступ до інформації, а пропозиції експертів організації проекту Програми (МЦП) - Плану дій з реалізації Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" у 2014 - 2015 роках у місті Києві, були переважно враховані. 

В 2014 р. були надані пропозиції щодо попередження корупційних ризиків у Регламенті Київської міської ради.

Адвокаційна кампанія проти нового Генплану Києва 2025

Фундація «Відкрите суспільство» в 2014 році розпочала успішну адвокаційну кампанію проти прийняття  Генерального плану Києва 2025, який намагається легалізувати земельні махінації (більшість незаконних землевідведень та будівництв, які ще не були включені в генеральний план на 2020 рік). Вартість земельних махінацій для бюджету Києва – більше 50 млрд грн.

Фундація «Відкрите суспільство» інформувало громаду Києва на прес-конференціях та під час публічних заходів щодо наслідків прийняття Генплану 2025 для бюджету Києва і для киян. Були підготовлені публічні звернення та опубліковано  ряд  статей у провідних засобах масової інформації.

Стаття - Київ згідно з Генпланом-2025: столиця чи мегасело? «Дзеркало тижня. Україна» №45 (28.11.2014), Генплан Києва-2025 як тест на вошивість для нової влади Українська правда (05.11.2014)

Фундація активно співпрацювала в цьому напрямку з Реанімаційним пакетом реформ та ініціювала Відкритий лист, який було адресовано президенту і прем'єр-міністру про порушення вимог чинного законодавства у процесі лобіювання Київський міський генеральний план - 2025