Фундація. Наші новини.

Відкритий лист щодо принципів формування спеціалізованого антикорупційного органу

субота, 01 березня 2014 1125
ФВС, що є учасником робочої групи з питань формування пакету антикорупційних реформ, підписала Відкритий лист щодо принципів формування спеціалізованого антикорупційного органу.

В.о. Президента України – голові

Верховної Ради України Олександру Турчинову

Прем’єр-міністру України Арсенію Яценюку

Відкритий лист щодо принципів формування спеціалізованого антикорупційного органу

Вельмишановне панство!

Ми, українські громадські організації та експерти, що працюють у сфері протидії корупції і доброчесності публічної влади,щиро вітаємо новопризначений Уряд України із задекларованим наміром якнайшвидше сформувати спеціалізований антикорупційний орган.

Прикметно, що новопризначений Уряд одразу відгукнувся на таку вимогу до влади, озвученуяк активістами Майдану, так і міжнародними партнерами України. Як відомо, cтворення незалежного антикорупційного органу є однією з ключових умов виконання Плану дій з візової лібералізації з ЄС, а також передбачено в рекомендаціях Україні інших міжнародних організацій (Ради Європи, ОЕСР).

На наше глибоке переконання, такий чутливий до проявів недоброчесності орган має створюватися виключно на підставі закону і повинензосереджуватися на досудовому розслідуванні високопосадової корупції. Тоді як розслідування дрібних порушеньта здійснення превентивних функцій у сфері антикорупціїповинно охоплюватися іншими правовимимеханізмами.

За нашими висновками, утворення спеціалізованого антикорупційного органу передбачає відмову від створення Державного бюро розслідувань, як воно передбачено чинним Кримінальним процесуальним кодексом. Водночас ми наголошуємо, що розслідування злочинів проти життя та здоров’я особи, вчинених працівниками правоохоронних органів, вимагає утворення окремого спеціалізованого слідчого органу.

Ключовим завданням при створенні спеціалізованого антикорупційного органу є забезпечення його суспільної легітимності та прозорості добору кадрів. Саме тому ми переконані, що керівництво органу повинно призначатися не за політичною ознакою чи попередніми домовленостями, а лише на підставі прозорого і відкритого конкурсу.

Наголошуємо, що за своєю моделлю спеціалізований антикорупційний орган має відповідати визнаним міжнародним стандартам щодо дієвої спеціалізації, інституційної та операційної незалежності, адекватних повноважень, достатніх ресурсів тощо. Зокрема, такий орган має включати в себе оперативно-розшукові, слідчі та оперативно-технічні підрозділи, а також інформаційно-аналітичні підрозділи, підрозділи пошуку, арешту та утримання арештованого майна, підрозділи швидкого реагування, захисту учасників кримінального судочинства та забезпечення безпеки працівників, внутрішнього контролю, зв’язків з громадськістю, підготовки та підвищення кваліфікації, доступу до інформації та інформування про діяльність, службу внутрішнього аудиту, експертні, кадрові та інші підрозділи.

Враховуючи суспільну необхідність якнайшвидшої появи такого органу, низкою провідних експертних неурядових організацій України розробляється погоджений законопроект про спеціалізований антикорупційний орган. При розробці його моделі та сфери повноважень експертами опрацьовано найкращий міжнародний досвід та враховано українськийконтекст.

Щиро сподіваємося, що законопроект буде підтримано Вами та Вашими партнерами у парламенті. Зі свого боку підтверджуємо, що законопроект громадських експертів буде готовим найближчимчасом, після чого може бути внесений до парламенту.

З усіх питань щодо змісту цього листа просимо контактувати з представниками робочої групи з розробки законопроекту:

Олексій Хмара, виконавчий директор TransparencyInternational Україна, khmara@ti-ukraine.org, +38 067 670 02 96

Дмитро Котляр, незалежнийексперт, dmytro.kotliar@gmail.com, +38 050 310 68 66

З побажаннями успіху,

Українські громадські експерти з питань протидії корупції

28 лютого 2014 року

Цей лист підписали:

Олексій Хмара, TransparencyInternational Україна

Дмитро Котляр, незалежний експерт

Віталій Шабунін, Центр протидії корупції

Віктор Таран, Центр політичних студій та аналітики

Іван Сікора, Фундація «Відкрите суспільство»