Фундація. Наші новини.

Забуті та виконані обіцянки в сфері фіскальної децентралізації

четвер, 05 березня 2015 1209
5 березня 2015 року в Українському кризовому центрі Фундація «Відкрите суспільство» провела прес-конференцію на тему: «Забуті та виконані обіцянки в сфері фіскальної децентралізації». Як виконуються обіцянки політичних сил в сфері фіскальної децентралізації?

Децентралізація поряд із боротьбою із корупцією була найпопулярнішою обіцянкою політичних сил, які пройшли до парламенту України. Брак конкретності та вимірюваності в обіцянках політичних сил під час парламентських виборів 2014 року логічно привів до необхідності їх конкретизації в тексті Коаліційної угоди.  Саме угода про створення парламентської більшості лягла в основу діяльності уряду А.Яценюка і закріпила політичні обіцянки «Блоку Петра Порошенка», «Народного фронту», «Самопомочі»,  «Радикальної партії» та «Батьківщини».

ПРЕС-РЕЛІЗ та ВІДЕО на сайті УКРАЇНСЬКОГО кризового медіа-центру

Основа фіскальної децентралізації була закладена напередодні 2015 року шляхом прийняття змін до Податкового та Бюджетного кодексів, що свідчить про виконання взятої обіцянки, але досі не знімає питання різного розуміння учасниками коаліції «належного ресурсного забезпечення місцевого самоврядування». Найбільшим опонентом урядової реформи виступає «Батьківщина».На думку ії представників, від децентралізації найбільше втратять представники сіл, селищ та  міст районного підпорядкування, яких стимулюють до об’єднання громад  шляхом переважно обмеження доступу до трансфертів та нульовим нормативом ПДФО.Саме на них орієнтований нещодавно підписаний Президентом України урядовий закон про добровільне об’єднання територіальних громад, який змушує їх або об’єднуватися, або поступово вмирати. Нові законодавчі ініціативи дають підстави стверджувати, що політичні сили в парламенті знову зосередилися на перекроюванні нормативів відрахування ПДФО, але чомусь забули про обіцянку  «забезпечення сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) виключно за місцем здійснення діяльності працівника, податок з доходів якого сплачується». Виконана частково  обіцянка регламентації діяльності органів Держказначейства в частині проведення платіжних доручень місцевих бюджетів.

Головний експерт «Реанімаційного пакету реформ – Київ» Леся Шевченко звернула увагу на виконану обіцянку яка полягала в застосуванніпринципу вирівнювання бюджету за доходами, а не видатками.На ії думку, це є значним досягненням парламентської більшості оскільки відкриває шляхдо не лише участі громадян у бюджетному процесі, але й впливу на  прогнозні показники місцевого бюджету. Однак вона зазначила, що досвід участі в бюджетному процесі на рівні столиці, який має Фундація «Відкрите суспільство» та експерти Реанімаційного пакету реформ – Київ, засвідчує проблематичність  впливу на зміст бюджету попри можливість участі. Для того або громади могли належним чином скористатися нормою участі в бюджетному процесі та ефективно попереджали корупцію на місцевому рівні, була започаткована громадська антикорупційна ініціатива «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів».

Фіскальна децентралізація покладає великі надії на збільшення надходжень місцевих бюджетів за рахунок місцевих податків (податку на майно до складу  якого увійшли податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плата за землю та транспортний податок). Попри виконання обіцянки реформувати податок  на нерухомість , вучасників коаліції є різні бачення в частині того, як будуть розпоряджатися землями в межах і поза населеними пунктами.

На думку директор Фундації «Відкрите суспільство» Івана Сікори саме за рахунок належного оподаткування нерухомості та землі, на якій вона розташована, можна було б знайти можливості для не лише значного збільшення надходжень місцевих бюджетів, але й в разі сплати ПДФО за місцем ведення господарської діяльності суб’єктом господарювання, надати стимул для економічної активності на місцях. На заваді виконанню урядового прогнозу збільшенню у 2-3 рази надходжень місцевих бюджетів стоїть невиконання обіцянки в частині порядку сплати ПДФО, корупція та брак галузевих реформ. На його думку, саме земля та майно є чи не найбільшими джерелом корупції на місцевому рівні. Ціна корупції – мільярди, які не надходять до місцевих бюджетів.

Реформа в сфері децентралізації навряд чи буде успішною, якщо не вдасться вивести із тіні основні надходження бюджетів, стимулювати економічну активність, управляти землею згідно розробленої  містобудівної документації (зонінгу та ДПТ), забезпечити можливості участі бюджетному процесі та реального контроль і впливу громадян на місцеву виконавчу владу та депутатів.  

Відео із прес-конференції можна побачити за посиланням: http://uacrisis.org/ua/ukrainian-lesya-shevchenko-faktichno-koalicijjna/