Фундація. Наші новини.

Корупції на місцевому рівні буде завдано удару. Починаємо із Півдня.

четвер, 16 квітня 2015 1122
Громадські активісти Півдня України «озброїлися» знаннями та навиками антикорупційної експертизи рішень влади на місцевому рівні

17-18 квітня 2015 року в Миколаєві більше 25 громадських експертів, активістів та журналістів Півдня України (Миколаїв та область, м. Херсон та Одеса та область) отримали знання та навики антикорупційної експертизи рішень органів влади на місцевому рівні. Потреба у таких знаннях та навиках стало зрозумілою під час зустрічі із місцевими активістами антикорупційної ініціативи  «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів», що відбулася в березні цього року.

 

Отриманні знання та навики, на переконання більшості учасників тренінгу «Громадська антикорупційна експертиза для доброчесного и ефективного місцевого самоврядування»,  дадуть їм могутню зброю у вирішенні проблем пов’язаних із корупційними ризиками та практиками на місцевому рівні.  Серед проблем, які тісно пов’язані із корупцією, та на вирішення яких орієнтовані учасники тренінгу є питання незаконних забудов територій, знищення заповідника Кінбургської коса (Миколаївська та Херсонська області), проблема перевезень в громадському транспорті Миколаєва, підвищення тарифів на послуги ЖКГ, благоустрій територій, питання підтримки малого та середнього бізнесу (розміщення малих архітектурних форм – МАФів, доступ до комунальної власності та фінансових ресурсів тощо). 

Тренінг «Громадська антикорупційна експертиза для доброчесного и ефективного місцевого самоврядування» проводив директор Фундації «Відкрите суспільство» та відомий експерт в сфері бюджетної та антикорупційної політики Іван Сікора.   На конкретних прикладах він показав, що можуть робити ініціативні групи громадян на місцевому рівні для попередження корупційних ризиків (корупціонногенних факторів)  та боротьби із фактами корупції.  Серед проаналізованих прикладів місцевої політики, які несуть найбільші корупційні ризики, є питання регулювання доступу громадян до земельних ресурсів,  комунального майна, формування, виконання та звітування щодо бюджету міста та міських цільових програм.  Було наочно показано як «працюють» корупційні ризики та що треба робити аби їх попереджати. Серед прикладів були детально проаналізовані наступні:

Кожен із корупціонногенних факторів  був проаналізований  на прикладах  нормативно-правових актів. Особливу увагу було звернуто на бюджетний процес на місцевому рівні. Учасники тренінгу ознайомилися із всіма стадіями бюджетного процесу  та корупційними ризиками, які закладаються в на різних його етапах, на основі бюджетів Києва та Миколаєва.  

Учасники тренінгу отримали консультаційну допомогу пов’язану із виконанням власних проектів та підготовкою нових проектів для здійснення антикорупційної експертизи на місцевому рівні. Іван Сікора та експерти Фонду розвитку міста Миколаєва пропонують  унікальну консультативну підтримку в залученні грантових коштів міжнародних донорів та коуч-підтримку при проведенні громадської антикорупційної експертизи місцевих нормативно-правових актів та просуванні його рекомендацій в рамках антикорупційних адвокаційних компаній.

Директор Фундації «Відкрите суспільство» та відомий експерт в сфері бюджетної та антикорупційної політики Іван Сікора вважає, що «лише об’єднання зусиль місцевих ініціативних груп, експертно-адвокцаійних організацій та небайдужих місцевих депутатів дасть змогу попереджати  корупційні ризики на місцевому рівні та реально впливати на рішення влади».

Фондом розвитку м.Миколаєва  розпочато дослідження, зокрема, оцінка результатів «Програми реформування та розвитку ЖКГ у Миколаєві на 2010-14 роки» та громадська антикорупційна експертиза ходу виконання нової цільової та бюджетних програм у сфері ЖКГ. Експертом Фонду, Тетяною Золотухіною учасникам навчання представлено попередні напрацювання дослідження.

Захід проводився ММГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» в рамках проекту «Доброчесні муніципальні послуги у м. Миколаєві та області»,» в партнерстві з «Фундацією Відкрите суспільство» та за грантової  підтримки МФ «Відродження».

Довідкова інформація: Іван Сікора раніше надавав консультативно-експертну підтримку для місцевих ініціатив в інших регіонах України та сприяв  ініціативам депутатів місцевих рад (Київська обласна рада) спрямованих на здійснення формування антикорупційної політики на місцевому рівніта моніторингу та оцінки обласної та міської антикорупційної політики в Києві та області, в м. Чернігові та області.  Іван Сікора розробив та надав типові підходи та численні пропозиції до розробки індикаторів нової національної антикорупційної програми на 2015-2017 рр. За його оцінками, проект  нової національної антикорупційної програми на 2015-2017 рр. розроблений із порушенням вимог чинного законодавства щодо розробки державних цільових програм,  що безперечно погіршить можливості для моніторингу та оцінки результативності та ефективності антикорупційної політики в Україні.