Фундація. Наші новини.

Лобізм без ризиків політичної корупції може стати реальністю на Тернопільщині

середа, 17 серпня 2016 1351
Інструменти громадського контролю за діяльністю народних депутатів опановували представники громад Чорткова та Заліщиків. Продовжуємо уточнювати зміст ТОП-10 проблем виборчого округу №167 та розпочинаємо системну роботу в рамках громадського партнерства «Порядок денний народних депутатів України без ризиків політичної корупції»

Публічність формування порядку денного народного депутата та громадський контроль за його діяльністю – шлях до лобізму без ризиків політичної корупції. Такий висновок можна зробити після ознайомлення із методикою оцінки внеску народного депутата у вирішення місцевих проблем та ризиків політичної корупції, що розроблена та презентована Фундацією «Відкрите суспільство» у м. Чорткові Тернопільської області. 

Як депутату парламенту лобіювати кошти державного бюджету для вирішення місцевих проблем без ризиків політичної корупції? Чи може народний депутат зробити внесок у вирішення місцевих проблем та не піддатися спокусі політичної корупції?  Які є 7 спокус або ризиків політичної корупції та що потрібно робити народному депутату аби їх уникати ? Відповіді на ці та багато інших питань можна отримати у інноваційній методиці підготовленій Фундацією «Відкрите суспільство».

Фундація «Відкрите суспільство» як аналітичний центр працює вже майже 15 років досліджує роботу українського парламенту. Останні 5 років  Фундація є провідним українським аналітичним центром, що досліджує місцеву та регіональну соціально-економічну та бюджету політики крізь призму корупційних практик та ризиків. Експерти організації беруть активну роль у здійснення моніторингу та оцінювання державної, регіональної та місцевих антикорупційних програм, формуванні державної антикорупційної програми на 2015-2017 рр. та рамкової антикорупційної програми для м. Києва в 2015-2016 рр.

Фундація «Відкрите суспільство» разом із одеською організацією «Комітету виборців України» координує роботу місцевих громадських ініціатив спрямованих на підвищення прозорості та участі громадян у місцевій політиці (наприклад,  партнерство «За прозорі місцеві бюджети!», що об’єднує більше 40 громадських організацій та журналістів у 17 містах України). Учасники партнерства вперше в Україні комплексно оцінили місцеву соціально-економічну та бюджету політики на основі методології Індексу ПУД (Прозорості-Участі-Доброчесності), що була розроблена Фундацією «Відкрите суспільство» 

Методика оцінки внеску народного депутата у вирішення місцевих проблем та ризиків політичної корупції була представлена для громадських активістів та журналістів у м. Чорткові.

Учасники тренінгу«Як співпрацювати з народним депутатом для вирішення проблем округу та оцінювати його внесок у їх вирішення?» не лише навчилися працювати із лише нещодавно розробленою методикою Фундації «Відкрите суспільство», але й разом із експертами (Сергій Панцир, керівник Центру соціального партнерства та лобіювання НаУКМА, Леся Шевченко, президент Фундації «Відкрите суспільство» та Іван Сікора, керівником проекту, експерт з питань бюджетної та антикорупційної політики) обговорили пріоритетні проблеми в різних сферах суспільного життя мажоритарного виборчого округу №167.

Учасники тренінгу змогли ознайомитися із явищем політичної корупції та його зв’язком із  отриманням народним депутатом доступу до коштів субвенцій із державного бюджету на будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію об’єктів на території виборчого округу. Негласно такі субвенції часто називають «депутатським фондом». За рахунок цих коштів із державного бюджету народні обранці намагаються виконати свої передвиборчі обіцянки та звернення виборців щодо вирішення конкретних проблем на місцевому рівні. Ціна, яку платить народний депутат за «підгодовування» виборчого округу, може містити складові політичної корупції.  Ознаки політичної корупції було детального розглянуто та проаналізовано на конкретних прикладах.  

Отримання коштів на об’єкти на території виборчого округу із державного бюджету часто пов’язують із двома важливими факторами:

-                 лояльністю народного депутата до уряду та Президента України;

-                 забезпечення народним депутатом через своїх представників  «правильних» рішень у місцевих радах та у виконавчих органах на обласному, районному та місцевому рівнях.

Учасники тренінгу ознайомилися із переліком проектів, які підтримані за кошти державного фонду регіонального розвитку та субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій на території виборчого округу. Важливим завданням тренінгу було ознайомлення із розробленими методичними підходами до визначення проблем та об’єктів на території виборчого округу, що мали б отримати першочергову підтримку за кошти державного бюджету та бути в центрі уваги народного депутата.

Основана увага була зосереджена напроблемах, які є масштабними, гострими та важливими для виборців, та не можуть бути розв’язані на місцевому рівні в силу різних причин (передовсім через брак коштів чи повноважень). Проблеми, які не можна або вкрай важко вирішити на місцевому та обласному рівнях, мають перебувати у центрі уваги народного депутата. Основні питання в наступному:

-           Які це проблеми та які об’єкти є інструментами їх вирішення?

-           Чи бачить ці проблеми народний депутат у своїй діяльності?

-           Яким чином народний депутат робить внесок у вирішення цих проблем?

Передовсім, важливо аби перелік проблем, які мають перебувати в центрі уваги народного депутата був погоджений із громадськістю, лідерами думок, був включений до обласного, районного та місцевому порядків денних через відображення у відповідних стратегіях, планах їх впровадження та програмах соціального та економічного розвитку тощо. Лише публічність формування порядку денного народного депутата та громадський контроль за його діяльністю – шлях до лобізму без ризиків політичної корупції.

За результатами тренінгу була висловлена  заінтересованість у систематизації та інституалізації співпрацю між Фундацією «Відкрите суспільство» та місцевими активістами, місцевими депутатами, помічниками народного депутата та журналістами щодо формування порядку денного народного депутата та громадського контролю за його діяльністю. Вже зараз  всі охочі можуть долучитися до громадського партнерства «Порядок денний народних депутатів України без ризиків політичної корупції» шляхом підписання тексту Меморандуму.  Метою партнерства стане посилення спроможності представників інститутів громадянського суспільства у формуванні порядку денного народного депутата, оцінювання внеску народних депутатів України у вирішення проблем на місцевому рівні та здійснення громадського контролю за ризиками політичної корупції в діяльності народних депутатів України.

 

Формуємо разом ТОП-10 проблем/об’єктівдля КАРТИ проблем округу №167

Під час тренінгу, що проходив у Чорткові, було вирішено провести уточнення переліку об’єктів, які є інструментами вирішення проблем шляхом он-лайн. За результатами голосування буде сформовано остаточну КАРТУ проблем виборчого округу №167. Всі із визначених проблем та об’єктів буде запропоновано включити до порядку денного  народного депутата Олега Барни.

Позиція виборців є вкрай важливою для відповіді на одвічне питання виборця: «Чи те що зробив народний депутат справді є важливим для мене як виборця та мешканця округу і чи не можна було вирішити проблему на місцевому чи обласному рівнях?».

І головне, чим більшою є відповідність між тим, що є важливим та пріоритетним для виборців і тим що робить народний депутат, тим вищою є довіра до народного обранця. До цього варто додати оцінку ЯК депутат оминає ризики політичної корупції в рамках роботи із вирішення проблем виборців.

Більше того, маючи КАРТУ проблем території із чітким обґрунтуванням пріоритетних проблем та об’єктів  народний депутат  отримує «карт-бланш» для правомірного застосування наданих  йому повноваження та інструментів  для вирішення проблем виборців.

Серед ТОП-10 проблем та об’єктів, які поставлені на он-лайн голосування є низька якість водопостачання та водовідведення, безробіття, погана забезпеченість медичних закладів медичним обладнанням, нелегальні сміттєзвалища, дороги тощо.

1.       Першою за пріоритетністю проблемою учасниками тренінгу визначена «Несприятлива екологічна ситуація та негативний вплив на навколишнє природнє середовище»,

Програма охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області на 2014-2020 роки визначає, що основними забруднювачами водних об’єктів області є підприємства житлово- комунального господарства, через каналізаційні мережі яких скидається близько 80% забруднених зворотних вод. Більше 30 % каналізаційних мереж в області є зношеними та знаходиться в аварійному стані, що зумовлює часті аварії на каналізаційних мережах. Пріоритетними об’єктами визначено:

 • будівництво станції водоочистки поверхневих вод для господарсько-питних потреб в місті Чортків (продуктивністю 4000м3 /на добу, кошторисна вартість 26,6 млн грн). Попри те, що проект не пройшов до регіонального відбору для фінансування за кошти ДФРР на думку більшості учасників тренінгу стан води в Чорткові не лише викликає занепокоєння, але й маю бути на першому місці у пріоритетах народного депутата. будівництво станції водоочистки поверхневих вод для господарсько-питних потреб в місті Чортків. Важливість будівництва цього об’єкту пояснюється тим, що майже 60% водопостачання в м.Чортків здійснюється за рахунок забору поверхневих вод з р.Серет. Проблемою є те, що в верх по руслі ріки розташовано ряд великих та малих населених пунктів, господарських та промислових підприємств,  що регулярно скидують промислові, побутові та інші відходи, нечистоти та стоки у водні об’єкти. Тому виникає гостра необхідність в якісній очистці такої води для господарсько-питних потреб жителів міста. Неякісне очищення води веде за собою цілий ряд негативних наслідків, а саме може стати причиною спалаху епідемій та різного роду інфекційних захворювань і не тільки. Разом із цим об’єктом учасники тренінгу звернули увагу на необхідність  наступного проекту:
 • реконструкція біологічних очисних споруд в м.Чортків Тернопільської області продуктивністю 7000 м3/добу, кошторисна вартість 34,4 млн грн).

Ці  два об’єкти попри їх значну кошторисну вартість є надзвичайно важливим для міста Чорткова та населених пунктів, які розташовані в басейнах річок Серет та Дністер. Крім екологічних та соціальних переваг, впровадження проекту дозволяє покращити якість житлово-комунальних послуг. Відсутність біологічної очистки стічних вод на діючих очисних спорудах призводить до значного негативного впливу на поверхневі водні об'єкти (річки Серет та Дністер).

Менш пріоритетними об’єктами в рамках цієї проблеми є  подібні об’єкти у інших населених пунктах виборчого округу.

 • Будівництво каналізаційних очисних споруд потужністю 2000м3 /добу у м. Борщів для припинення скидів забруднених стічних вод з м.Борщів
 • Будівництво каналізаційних очисних споруд в смт.Скала –Подільська потужністю 200 і 50 м3/добу
 • Будівництво локальних каналізаційних очисних споруд КУ ТОР «Чортківський обласний протитуберкульозний диспансер»  потужністю 40м3 /добу

2.       Другою за пріоритетністю є проблема, що сформульована як«Низька ефективність та конкурентоздатність виробництв, безробіття, несприятливий бізнес клімат для розвитку підприємництва та створення нових та модернізація існуючих галузей економіки». З огляду на аграрну специфіку виборчого округу основний акцент учасники тренінгу пропонували звернути на забезпечення доступу особистих селянських господарств до земельного ресурсу. Водночас, серед об’єктів на які варто звернути увагу народного депутата є наступні (їх пріоритетність потребує уточнення):

 • Відновлення роботи Борщівського та Марилівського спиртових заводів
 • Відновлення роботи Борщівського цукрового заводу
 • Розширення виробничих можливостей по ремонту та виготовленню сільськогосподарської техніки у Борщівському районі

3.       Третьою за пріоритетністю проблемою є проблема, що пов’язана із проблемою, що  сформульована як«Низька ефективність та конкурентоздатність виробництв, безробіття, несприятливий бізнес клімат для розвитку підприємництва та створення нових та модернізація існуючих галузей економіки», але яка більше стосується вирішення питання безробіття і до вирішення якої вже мав відношення народний депутат Олег Барна. Ця проблема представлена наступним об’єктом:

 • Контроль за відновлення військової частини в м. Чорткові, де буде створено майже 500 робочих місць.

 4.       Четвертою за пріоритетністю є  проблема, що знаходиться на межі між проблемою «Неналежна якість житлово-комунальних послуг (незадовільний технічний стан і зношеність значної частини основних фондів систем водопостачання та водовідведення, інженерних мереж  у житлово-комунальному господарстві)» та вже згаданою першою за пріоритетністю проблемою, що сформульована як «Несприятлива екологічна ситуація та негативний вплив на навколишнє природнє середовище». Об’єктом, що є інструментом вирішення проблеми є наступний проект:

 • облаштування нового полігону для захоронення відходів (кошторисна вартість 6,2 млн грн) із можливістю додатково встановити комплекс для подрібнення та сортування ТПВ вартістю 1,76 млн. грн.

Пріоритетність вирішення цієї проблеми пов’язане із тим, що чортківське комунальне сміттєзвалище перевантажене та не відповідає екологічним нормам. Об’єм накопичених відходів складає 920 тис. куб. м і поповнюється щорічно в середньому на 29 тис. куб. м і захоронення відходів здійснюється з порушенням санітарних норм. Для облаштування нового полігону мерією виділено земельну ділянку, виготовлено проектно-кошторисну документацію.

5.       П’ятою за пріоритетністю проблемою визначено «Незадовільний стан транспортної інфраструктури та вулично-дорожньої мережі», що представлена об’єктами у 3- районах виборчого округу. Необхідним є визначити найбільш пріоритетні об’єкти в кожному із районів та оцінити обрані об’єкти за критеріями масштабності, гостроти та важливості. Перелік проектів, які потребують визначення як пріоритетні:

Чортківський район:

 • дорога Т-20-01, Білобожницька громада, поточний середній ремонт 8 км, 12 млн.грн.;
 • дорога Т-20-01, Колиндянська громада, поточний середній ремонт 11 км, 16,5 млн.грн.;
 • дорога М-19, с.Ягільниця, поточний середній ремонт 1,6 км, 12 млн.грн.;
 • дорога Т-20-01, Заводська громада, поточний середній ремонт 2 км, 4 млн.грн.;

Заліщицький район:

 • дорога М-19, смт.Товсте, поточний середній ремонт 2 км, 5,6 млн.грн.;
 • дорога Т-20-16 Бучач-Товсте, Золотопотіцька громада, окремі ділянки, поточний середній ремонт, 30 км, 37,9 млн.грн (частина ділянки розташована в Бучацькому районі);
 • Заліщицький та Борщівський райони
 • дорога Р-24, окремі ділянки поточний середній ремонт 24,5 км, 35 млн.грн;

Борщівський район

 • шляхопровід через залізницю в смт.Скала-Поділська, капітальний ремонт 43 м.п, 8млн.грн;
 • дорога Т-20-01, Скала-Подільска громада, поточний середній ремонт 2 км, 4 млн.грн;
 • дорога Т-20-02, Мельнице-Подільська громада, окремі ділянки, поточний середній ремонт 25,9 км, 39 млн.грн;
 • дорога Т-20-02, Озерянська громада, поточний середній ремонт 4,9 км, 7,4 млн.грн Карта-схема ремонту автомобільних доріг загального користування на 2016 рік

 6.       Шостою за пріоритетністю проблемою є «Неналежний стан об’єктів соціальної інфраструктури(заклади охорони здоров’я). Перелік проектів, які потребують визначення як пріоритетні:

 • Реконструкція амбулаторії загальної медицини по вул.Здоров’я, 11 в с.Колиндяни Чортківського району (2,8 млн грн)
 • Реконструкція будівлі центральної амбулаторії по вул. Д. Пігути, 29 м. Чортків Тернопільської області (1,5 млн грн)

 7.       Сьомою за пріоритетністю є проблема «Неналежний стан об’єктів соціальної інфраструктури (заклади освіти).Перелік проектів, які потребують визначення як пріоритетні:

 • Реконструкція загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів в с. Біла Чортківського району (5,2 млн грн)
 • Реконструкція, утеплення, заміна дверей ДНЗ №10 «Казка» в смт. Заводське Чортківського району Тернопільської області (4,6 млн грн)
 • Будівництво дитячого садка на 120 місць по вул. С.Бандери, 125 «Є» в м.Заліщики (19,8 млн грн)

 

8.    Восьмою за пріоритетністю є проблема «Неналежна якість житлово-комунальних послуг (незадовільний технічний стан і зношеність значної частини основних фондів систем водопостачання та водовідведення, інженерних мереж  у житлово-комунальному господарстві)». Перелік проектів, які потребують визначення як пріоритетні:

 • Реконструкція системи водопостачання в м.Заліщики Тернопільської області (комплекс 2 – реконструкція водогону по вул. С.Бандери) (8,2 млн грн)
 • Водопровідні мережі по вул.Вовківська в м.Борщів Тернопільської області – будівництво (3,3 млн грн)
 • Будівництво мережі бічних водогонів магістрального водопроводу по вул.Вовківській в м.Борщів Тернопільської області (2 млн грн)
 • Реконструкція системи каналізації селища Товсте Заліщицького району для припинення скидів забруднених стічних вод з селища Товсте потужністю 150 м 3 /добу (2,05 млн грн)

 9.       Дев’ятою за пріоритетністю є проблема «Неналежний стан об’єктів соціальної інфраструктури(заклади культури). Перелік проектів, які потребують визначення як пріоритетні:

 • Реконструкція будинку бібліотеки з господарськими будівлями і спорудами по вулиці Зелена, 1 в місті Чорткові, Тернопільської області (реконструкція шатрового даху та заміна вікон) (1,2 млн грн)
 • Реконструкція сцени районного будинку культури по вул. Грушевського, 2а м. Борщів (3,8 млн грн)

10.   Десятою за пріоритетністю є проблема, що є специфічної локальною проблемою та яка пов’язана із попередженням зсувних процесів та підтоплення окремих населених пунктів в Борщівському районі.Під час повені 2008 року зазнали підтоплення 27 сіл Борщівського, Бучацького, Заліщицького та Монастириського районів, в яких проживає 25494 чоловіка. Найбільшої шкоди від паводків зазнають південні райони області, прибережні села Худиківці, Вовківці, Кривче та Кудринці Борщівського району. До потенційно небезпечних відносяться населені пункти в зонах можливих заторів льодоходу на р. Дністер, зокрема, села Устя, Добрівляни, Сеньків, Устечко і Печірна Борщівського і Заліщицького районів. Упродовж 2008-2011 років на ліквідацію наслідків повені та проведення комплексу відновлювальних робіт було витрачено 73,2 млн. грн. У Програмі розвитку водного господарства та водно-екологічного оздоровлення природного середовища Тернопільської області на період до 2021 року одним із завдань є забезпечення ефективного захисту територій та населення від шкідливої дії вод, на досягнення якого у період з 2013 по 2021 рр. передбачено витратити 18,78 млн.грн. з бюджетів різних рівнів.

 

100% співпадіння порядків денних свідчить про роботу народного депутата в інтересах виборців

Максимальна відповідність порядку денного народного депутата суспільному порядку денному є  важливою складовою оцінки. Для цього, після погодження змісту ТОП-10 суспільного порядку денного народному депутату офіційно буде запропоновано провести КОНСУЛЬТАЦІЇ щодо включення проблем виборців до його порядку денного. 

Чим більше проблем, що хвилюють виборців та визначені учасниками партнерства «Порядок денний народних депутатів України без ризиків політичної корупції» як такі, що мають бути включені до порядку денного народного депутата, тим краще.

100% співпадіння порядків денних свідчить про роботу народного депутата в інтересах виборців.   На думку Івана Сікори «погодження проблем, які хвилюють виборців та не можуть бути вирішенні на місцевому чи обласному рівні, із тим що робить народний депутат у парламенті та працюючи із виборцями на території виборчого округу є вкрай важливим для обґрунтованості та адекватності діяльності  члена парламенту. Більше того, консультації із виборцями, які попередньо структурували проблематику, її обговорили та визначили перелік пріоритетних проблем робить діяльність народного депутата більш прозорою та підзвітною, що зрештою підвищує довіру на народного обранця". 

Всі учасники тренінгу першими зможуть оцінити пріоритетність проблем виборчого округу. Мешканці виборчого округу, які не змогли взяти участь у тренінгу, але бажають долучитися до формування суспільного порядку денного зможуть долучитися шляхом заповнення відповідної форми он-лайн та приєднавшись до МЕМОРАНДУМ про створення партнерства«Порядок денний народних депутатів України без ризиків політичної корупції».

Натисніть на посилання для того щоб проголосувати за об’єкти, які  мають стати найбільш важливими та пріоритетними у діяльності народного депутата Ігоря Гузя: 

Форма он-лайн голосування 

Приєднатися до МЕМОРАНДУМУ про створення партнерства«Порядок денний народних депутатів України без ризиків політичної корупції»

Більше про те, як буде здійснюватися оцінка внеску народного депутата у вирішення проблем суспільного порядку денного, а також про:

- важливість відповідності порядку денного народного депутата та суспільного порядку денного,

важливість готовності народного депутата до консультацій із виборцями щодо включення проблем та питань, які є у суспільному порядку денному до його порядку денного

7 спокус політичної корупції та як їх уникнути народному депутату при вирішення проблем суспільного порядку денного

- Партнерство «Порядок денний народних депутатів України без ризиків політичної корупції» та МЕМОРАНДУМ про його створення

 А також, про всі складові методики оцінки внеску народного депутата у вирішення проблем виборців читайте тут. 

***

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Громадський моніторинг виділення фондів для округу», що виконуєтьсяФундацією "Відкрите суспільствов рамках Програми USAID  «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво» за фінансової підтримки Фонду Східна Європа.

Метою проекту «Громадський моніторинг виділення фондів для округу» є підвищення доброчесності, прозорості та підзвітності депутатів парламенту перед виборцями щодо інформування про лобіювання ними виділення коштів для їхніх виборчих округів.

Проект також покликаний налагодити ефективну взаємодію із громадянським суспільством та іншими заінтересованими сторонами на виборчих округах із народними депутатами, які їх представляють або закріпленні за виборчими округами. Така взаємодія можлива на умовах делегування народному депутату повноважень вирішувати ті місцеві проблеми, які можуть бути вирішені тільки на національному рівні.

Більше про тренінги у 8 модельних виборчих округах, які відбулися в червні-липні 2016 року на сайті Фундації «Відкрите суспільство» у розділі «ПОДІЇ».

Контактна інформація:

сайт Фундації «Відкрите суспільство»: www.osf.org.ua

Електронна адреса: info@osf.org.ua.

Контактний телефон організаторів:  +38044-425-77-09

Фейсбук сторінка Фундації «Відкрите суспільство»: https://www.facebook.com/OSF.UA

Фейсбук сторінка тренінгу: https://www.facebook.com/events/1092429814152847

 

Про Фундацію «Відкрите суспільство»:

Місія Фундації – просування цінностей відкритого суспільства через вплив на формування порядку денного публічної політики і фінансів.

Майже 15 років експерти Фундації «Відкрите суспільство»  здійснюють моніторинг та аналіз роботи Верховної ради України на предмет виконання передвиборчих обіцянок політичними силами, що представлені в парламенті. Більше за посиланням. Ми прагнемо щоб виборці були проінформованими про діяльності політичних сил, які вони підтримали на виборах. Також у фокусі уваги Фундації «Відкрите суспільство» є бюджетна та антикорупційна політика.

Основний пріоритет у сфері бюджетної політики є  місцеві бюджети. Більше 5 років ми здійснюємо моніторинг та оцінювання бюджету м. Києва, міських цільових програм та зараз здійснюємо методологічно-експертний та консультативний супровід та є співкоординаторами громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!». Учасники партнерства здійснювали оцінювання  17 місцевих бюджетів з точки зору дотримання критеріїв  прозорості, участі та доброчесності на основі методики розробленої Фундацією «Відкрите суспільство».

Основний пріоритет у сфері антикорупційної політики є  антикорупційна політика та програми. Експерти організації брали участь у моніторингу та оцінювання державної антикорупційної програми, обласної та міської антикорупційної політики. Також експерти Фундації «Відкрите суспільство» брали активну участь у розробці державної антикорупційної програми на 2015-2017 рр. та рамкової антикорупційної програми для м. Києва у 2015-2016 рр. Напрацювання Фундації «Відкрите суспільство» лягли в основу численних рекомендацій та відкритих звернень спрямованих на попередження корупційних ризиків (наприклад, рішення про бюджет Києва на 2015 р. та проект положення щодо проведення інвестиційних конкурсів в м. Києві), відміни рішень, які прийнятті і порушеннями вимог чинного законодавства та містять корупційні ризики (наприклад, будівництво на Микільській Слобідці в Києві, зонінг центральної частини Києва) та проектів нормативно-правових актів (законопроект щодо консультацій із громадянами, цільові програми в м. Києві тощо).

Більше про Фундацію «Відкрите суспільство» на сайті: www.osf.org.ua