Аналітика. Парламент. Статті.

Політики та громадські активісти Дніпропетровщини зазначили важливість уточнення змісту складових децентралізаційної реформи

понеділок, 20 жовтня 2014 1149
20 жовтня 2014 року в Дніпропетровську Фундація «Відкрите суспільство» за підтримки USAID, PACT і UNITER провела громадське обговорення обіцянок політиків щодо децентралізації.

Це друге із шести міст, яке відвідали експерти Фундації «Відкрите суспільство». Наступні громадські обговорення відбудуться в Запоріжжі (21.10), Херсоні (22.10), Миколаєві (23.10), Одесі (24.10). У заході прийняли участь представники політичних партій та об’єднань (Громадянська позиція та Свобода) та громадські активісти.

У заході прийняли участь представники політичних партій (Громадянська позиція та Свобода) та громадські активісти.

Децентралізація поряд із боротьбою з корупцією є найпопулярнішою обіцянкою більшості політичних сил, що мають шанси подолати 5% бар’єр. Представляючи аналіз обіцянок в сфері децентралізації, директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора зазначив,що передвиборчі програми 9 політичних партій є дуже подібними та характеризуються відсутністю конкретних показників вимірювання. Такі обіцянки в подальшому ускладнюють оцінку виборцями роботи партій в парламенті. Для уточнення позицій політичних сил, експертами Фундації «Відкрите суспільство» було серед провідних партій  поширено експертну анкету серед політичних сил. Після громадського обговорення в Харкові до 3-х заповнених  експертних анкет Батьківщини, Громадянської позиції та Свободи, додалася анкета від Радикальної партії. Отриманні відповіді політиків сприяли більш предметній дискусії під час громадського обговорення.

Експерт Фундації «Відкрите суспільство» Сергій Панцир зупинився докладно на питаннях прогнозування вигоди  (соціальної, економічної та політичної) для міського бюджету Дніпропетровська та  обласного бюджету Дніпропетровщини від децентралізації. Основою для  попередніх розрахунків виступали пропоновані урядові зміни до Бюджетного та Податкового кодексів.

Іван Сікора зазначив, що «децентралізація це передовсім дискусія щодо повноважень, фінансових ресурсів та відповідальності конкретного посадовця за конкретні делеговані повноваження». Саме навколо цього і розгорнулася дискусія. На думку представника партії Громадянська позиція Володимир Чалих необхідно спершу провести адміністративно-територіальну реформу, а вже потім вирішувати питання із переданням на місцевий рівень фінансових ресурсів. Представник Свободи Кирило Дороленко зазначив, що позиція «Свободи» щодо фінансування органів місцевого самоврядування відображена в більш як десяти законопроектах поданих на розгляд парламенту. Представник цієї політичної сили зазначив, що загалом Свобода підтримує урядову позицію щодо реформування міжбюджетних відносин.

Громадських активістів зацікавив досвід Фундації «Відкрите суспільство» щодо моніторингу приховуваних ресурсів для місцевого розвитку, зокрема колосальний обсяг недоотриманих надходжень (в розмірі майже 50 млрд. грн.) пов'язаний із зловживаннями в сфері земельних ресурсів на рівні міського бюджету Києва.

Окремий інтерес викликало питання участі громадськості в бюджетному процесі та пропозиції, які були висловлені громадськими активістами Києва щодо організації обговорення міського бюджету Києва на 2015 рік.

Результати громадського обговорення підтвердили важливість продовження роботи над конкретизацією змісту складових децентралізаційної реформи та активнішого використання можливостей громад для участі в бюджетному процесі на місцевому рівні. Учасники заходу зацікавив досвід Фундації «Відкрите суспільство» щодо організації громадського моніторингу місцевих бюджетів, зокрема, в м. Києві.

Проект «ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: краще зрозуміти обіцянки політиків та контролювати їх дії після виборів»є логічним розвитком більш як 12 річної практики моніторингу роботи парламенту та майже 5 річного досвіду аналізу бюджетної політики  на місцевому рівні. Докладна інформація про результати моніторингу виконання обіцянок політичними силами у розділі АНАЛІЗ ПОЛІТИКИ та ПУБЛІЧНІ ФІНАНСИ.

Дискусія дала можливість краще зрозуміти обіцянки політиків щодо децентралізації та їх впливу на розвиток області та міст.

В разі питань та співпраці звертатися:  Іван Сікора, 050 382 4661, osf55@ukr.net 

Захід проведено Фундацією «Відкрите суспільство» в межах проекту «ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ:   краще зрозуміти обіцянки політиків та контролювати їх дії після виборів» в рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.