Аналітика. Парламент. Фракции.

Обіцянки партії "УДАР" у ВРУ VII скликання

четвер, 13 червня 2013 1619
Автор: Леся Шевченко Стас Соколов
УДАР

Український Демократичний Альянс за Реформи «УДАР» — всеукраїнська політична партія, яку очолює Віталій Кличко. У 2012 році партія вперше взяла участь у виборах до Верховної Ради України. Ідеологічно найближчим загальноєвропейським об'єднанням до «УДАРу» є об'єднання європейських правоцентристських партій «Європейська народна партія», в якому «УДАР» має статус спостерігача.

На голосуванні за партійними списками УДАР набрав 13,96% голосів виборці, здобувши 34 парламентських крісла.

Дебют УДАРу на ниві політичних програм можна вважати достатньо успішним у порівнянні з іншими партіями. Експерти висловлювали побоювання стосовно того, що політична сила намагитиметься реалізуватися виключно завдяки особі свого лідера, провівши до парламенту потенційних “тушок”. Тим не менш, досі подібні прогнози не справдилися. Більше того, Кличко став одним із перших політичних лідерів, який спромігся конкретно позиціонувати ідеологію своєї політичної сили — правий центр, із прикладом німецького зразку ХДС-ХСС Ангели Меркель.

Так, текст програми партії виявився одним із найбільш лаконічних, але, разом з тим, одним із найбільш конкретних. Найбільш популістичною тезою експерти Фундації можуть назвати гасло щодо того, що кожна сім’я зможе “на місячну зарплату купити холодильник або пральну машину”, оскільки ця теза не має конкретного числового вираження, до того ж, наразі багато сімей можуть придбати за суму місячного доходу подібну побутову техніку.

Серед прикмітних тез УДАРу: запровадження суду присяжних, схвалення продажу землі (з рядом обмежень, зокрема, продаж державної і комунальної землі лише на аукціонах, а також власність на сільськогосподарські землі лише для фізосіб-громад України). Крім того, партія Кличка пропонує переосмислити систему пільг у країні, зробивши перехід до адресної допомоги. Тим не менш, УДАР заклав пропозиції можливих нових пільг, наприклад, для молоді.

Паралельно ВО Батьківщина, політична сила закликає до серйозно скорочення податків — у випадку УДАРу пропонується залишити всього шість: на доходи фізосіб, на прибуток бізнесу, ПДВ, соціальний внесок, акцизи, а також податок на нерухомість і землю.

Значна частина тез передвиборчої програми УДАРу присвячена боротьбі з корупцією. Повторюючи ідеї антикорупційної люстрації, спрощення взаємодії громадянина і державних установ, партія також робить акцент на самоорганізації населення, а також посилення місцевого самоврядування. З очевидних політичних мотивів, партія Кличка робить особливий акцент на столиці, говорячи про необхідність відновлення реального самоврядування у Києві. Крім того, УДАР пропонує перейти до виборів міських голів у два тури, а також надати право голосу на місцевих виборів українцям з 16 років.

Варто відзначити, що партія Кличка не містить тез з міжнародної політики.

Хмара слів з передвиборчої програми УДАРу

ОБІЦЯНКИ за спрямуванням:

Економіка

1. Змусити бюджет працювати в інтересах усіх громадян

2. Створити систему обов’язкової публічної бюджетної звітності, за якої кожен громадянин зможе в режимі реального часу стежити за доходами і витратами бюджетів всіх рівнів.

3. Забезпечити прозорість системи державних закупівель.

4. Протидіяти концентрації прав власності на підприємства однієї галузі.

5. Забезпечити рівні стартові можливості для всіх

6. Продавати і здавати в оренду землі державної і комунальної власності винятково на аукціонах.

7. Надати право власності на землі сільськогосподарського призначення виключно фізичним особам – громадянам України.

8. Стимулювати підприємства, які використовують альтернативні джерела енергії, енергозберігаючі та чисті технології виробництва, а також інвестують у видобуток енергоносіїв в Україні.

9. Забезпечити коштами місцеві громади. Залишати 100% податку на доходи фізичних осіб, податку на землю та податку на нерухомість у громадах. Гарантувати, що перерозподіл надходжень від решти податків забезпечить фінансування потреб громади.

10. Скоротити час для реєстрації нового бізнесу до 30 хвилин.

11. Скоротити кількість загальнодержавних податків і зборів, залишивши: податок на доходи фізичних осіб, податок на прибуток підприємств, податок на додану вартість, єдиний соціальний внесок, акцизний збір, податки на нерухомість і землю.

12. Удосконалити спрощену систему оподаткування для малого та мікробізнесу. Наблизити загальну систему оподаткування за принципами адміністрування до спрощеної.

13. Встановити нульову ставку податку на прибуток: для новостворених підприємств – на 3 роки, для створених на депресивних територіях і на селі – на 5 років.

14. Стимулювати інвестиції у комунальну, транспортну, інформаційну, медичну інфраструктури у громадах.

ОБІЦЯНКИ за спрямуванням: 

Добробут

1. Виплачувати соціальну допомогу на виховання дітей у малозабезпечених сім’ях до досягнення ними 15 років.

2. Забезпечити реальну рівність доходів, можливостей працевлаштування і кар’єри для жінок і чоловіків.

3. Інвестувати у молодь. Запровадити державне квотування робочих місць для молоді на підприємствах та установах.

4. Стимулювати підприємства, які беруть на роботу і стажування молодь.

5. Гарантувати доступність житла для молодих сімей.

6. Завершити створення професійної армії.

7. Збільшити бюджетні видатки на Збройні Сили України щонайменше до 2% ВВП, зосередившись на технічній модернізації армії.

8. Стимулювати створення робочих місць в регіонах.

9. Відмовитись від політики дешевої робочої сили.

10. Встановити мінімальні зарплати та пенсії на рівні, який гарантує повноцінне життя, а не виживання.

11. Забезпечити рівень доходів громадян, який дозволить кожному працюючому, не економлячи на харчах та одязі, на місячну зарплату купити холодильник або пральну машину; пересічній сім’ї протягом 5 років придбати автомобіль, протягом 10 років – житло.

12. Запровадити адресність як основний принцип призначення соціальної допомоги, унеможливити її одержання заможними особами.

13. Застосувати єдиний для всіх принцип нарахування пенсій. Поетапно перейти до накопичувальної пенсійної системи.

14. Стимулювати підприємства, які інвестують у підтримку освітніх, медичних, громадських і культурних проектів.

15. Поетапно запровадити доступну і прозору систему обов’язкового медичного страхування, гарантованого державою.

16. Щорічно збільшувати бюджетну підтримку інфраструктури здорового способу життя, фізичної культури і спорту.

17. Гарантувати обов’язковість і безоплатність повної середньої освіти, безоплатність професійно-технічної освіти.

18. Надати вищим навчальним закладам широкі автономні права, зокрема залучати бізнес до прозорого фінансування їхньої діяльності та комерціалізувати власні наукові розробки.

19. Започаткувати прозору програму державних грантів для навчання обдарованої молоді у найкращих вищих навчальних закладах України і світу.

20. Підтримати український культурний продукт. Стимулювати інвестиції у сферу культури: національне книговидання, кінематограф і кінопрокат, написання музичних і літературних творів.

ОБІЦЯНКИ за спрямуванням:

Право і державне будівництво

1. Запровадити прозорі і єдині для всіх правила.

2. Скоротити кількість державних органів, які мають дозвільні, контрольні та каральні повноваження. Мінімізувати взаємодію громадянина з чиновником.

3. Реалізувати принцип єдиного вікна та прозорого офісу в усіх сферах взаємодії громадянина і держави.

4. Зобов’язати саме чиновника, а не громадянина, збирати усі необхідні довідки.

5. Протягом року забезпечити перехід на електронний документообіг.

6. Повернути киянам право на самоврядування.

7. Надати обраному киянами міському голові повноваження голови Київської міської державної адміністрації.

8. Забезпечити виділення достатніх коштів з місцевих бюджетів для діяльності органів самоорганізації населення.

9. Провести антикорупційну люстрацію – після незалежної перевірки всіх чиновників, правоохоронців, суддів та прокурорів, звільнити з посад всіх корупціонерів.

10. Створити для виявлення і притягнення до відповідальності корупціонерів незалежне Антикорупційне агентство.

11. Запровадити механізм відкликання депутатів всіх рівнів.

12. Впровадити механізми прямої народної дії.

13. Народна законодавча ініціатива. Законопроект, підтриманий 150000 громадян України, має розглядатися парламентом першочергово.

14. Народне вето. Забезпечити громадянам право скасовувати на референдумі рішення органів державної влади і місцевого самоврядування – за винятком питань, референдум щодо яких заборонений Конституцією України.

15. Народний вотум недовіри. Надати можливість громадам ухвалювати на місцевому референдумі рішення про недовіру голові місцевої державної адміністрації, керівнику міліції і податкової, прокурору, судді – що матиме наслідком дострокове припинення їх повноважень.

16. Зробити систему судів простою і зрозумілою.

17. Призначати усіх суддів Вищою радою юстиції. Формувати її склад виключно на З’їзді суддів України.

18. Запровадити суд з 12 присяжних для розгляду тяжких злочинів.

19. Запровадити на виборах до парламенту та до місцевих рад (крім сільських і селищних) суто пропорційну виборчу систему з відкритими списками. Для парламентських виборів передбачити існування регіональних багатомандатних округів. Депутатів сільських і селищних рад обирати за мажоритарною системою.

20. Запровадити проведення виборів міських голів у два тури.

21. Надати право голосування на місцевих виборах громадянам, яким на день голосування виповнилося 16 років.

22. Підтримати критичні сфери безпеки країни

ОБІЦЯНКИ за спрямуванням:

Міжнародна політика

УДАР не пообіцяв нічого

Матеріал підготовлено на основі результатів моніторингу законопроектів парламентських політичних сил, що здійснюють експерти Фундації "Відкрите суспільство" www.osf.org.ua за кошти Національного Фонду Підтримки Демократії, США (NED).