Парламент

Публікації

Аналітичний огляд №6

Тема номера: Реформа державного управління в Україні в контексті європейської інтеграції

Відео

Прес-конференція: Євроінтеграція між прагматизмом та популізмом

Євроінтеграція за рік до виборів: які закони не будуть прийняті? Наскільки жорсткою буде розмова Брюсселя та Києва?

Будьте в курсі!

Підпишіться на розсилку, щоб залишатися в курсі останніх новин, публікацій і матеріалів Фундації «Відкрите суспільство».

Програма працює в тісній співпраці з Національним Фондом Підтримки Демократії (США), NED.
Демократія в будь-якій країні потребує сильного парламенту. Ми визначаємо демократичність парламенту методом посилання до універсальних цінностей, котрим парламенти повинні слідувати. Демократичний парламент повинен представляти політичну волю і соціальну різноманітність населення, а також бути ефективним у своїй законодавчій і надзорній функціях, як на рівні країни, так і на міжнародному рівні. Критично, щоб парламент також був прозорим, доступним і підзвітним для громадян, яких він представляє.
10.11.2018

Країна-кандидат ЄС повинна створити тимчасову національну систему контролю, яка наглядала б за наданням державної допомоги (виконувала функції Єврокомісії).

26.02.2018
Денис Черніков

Україна подекуди змінює законодавство та займається євроінтеграцією для когось іншого, не замислюючись, навіщо воно їй і що з того вийде. Тим самим ми закладаємо нові системні проблеми, створюємо правові колізії і тупцюємо на місці.

22.02.2018

Україна має досліджувати судову практику ЄС, принципи, на яких вона ґрунтується, що дозволить ефективніше відстоювати права та інтереси національних компаній у суді ЄС.

29.01.2018

Реформа держуправління в Україні є однією з найважливіших - вона повинна створити підґрунтя для реалізації ефективних реформ в усіх галузях економіки, стати основою для імплементації права ЄС у національне законодавство.

15.12.2017

Європейський союз у прямому сенсі оцифровує свою економіку, передбачаючи збільшення глобального впливу новітніх технологій та зростання прибутків від електронної комерції, обміну даних та послуг.

30.11.2017
Руслан Ткаченко

В Україні замислились про захист національного виробника, який бере участь у державних закупівлях. Мета гарна – збільшити частку української продукції серед усіх пропозицій, які виграють на тендерах.

26.10.2017

ПЕГ організувала в Комітеті ВРУ з питань євроінтеграції навчальний семінар "Правила ЄС у сфері державної допомоги суб’єктам господарювання

08.08.2017
Юлія Хорт

На ринку взаємного кредитування давно назріли зміни, оскільки діяльність кредитних спілок в Україні обмежена, а права позичальників та інвесторів недостатньо захищені. Тому проект закону "Про кредитні спілки", який декларує прозорість та стабільність цього виду діяльності, мав би вирішити більшість питань, якби не низка дивних пропозицій.

20.05.2017
Денис Черніков, Руслан Ткаченко

У парламенті зареєстровано одразу два законопроекти, які надають суттєві переваги майбутнім власникам електромобілів. Зокрема, пропонується скасувати податки на імпорт електромобілів та податки на експлуатацію їх у таксі. Як це співвідноситься з правом ЄС? Чи можуть виникнути проблеми у зв’язку з порушенням конкуренції та зобов’язаннями України за Угодою про асоціацію з Євросоюзом?

06.02.2017
Денис Черніков

У сфері телекомунікацій ще рік тому мала бути розроблена дорожня карта, яка стала би основою системних законодавчих змін. Але стратегічного документа досі не існує, тому до парламенту надходять різноманітні ініціативи, іноді суперечливі, подекуди дискусійні.

10.01.2017
Денис Черніков

Експерти ПЕГ проаналізували понад 400 поданих до ВР законопроектів, які стосуються Угоди про асоціацію, і виявили, що понад 50% законодавчих пропозицій не відповідають зобов’язанням України або ж потребують суттєвого доопрацювання.

24.11.2016
Денис Черніков

УНІАН. Думка експерта ПЕГ про те, що відбувалося «на тлі»/«за кадром» не прийняття ЄС рішення по безвізу.

23.11.2016
Денис Черніков

Парламентська експертна група з євроінтеграції (ПЕГ) пропонує зобов'язати кожного суб'єкта законодавчої ініціативи подавати до парламенту разом із законопроектом власний висновок на відповідність Угоді про асоціацію та праву Європейського Союзу, що дозволить суттєво зменшити кількість суперечливих законопроектів.

30.10.2016

Оприлюднено аналітичний звіт за результатами проекту «Громадський моніторинг виділення фондів для округу» вперше в Україні пропонується комплексна методика оцінювання проблем та об’єктів одномандатних виборчих округів (формування «суспільних порядків денних») та ризиків політичної корупції у діяльності народних депутатів України.

11.08.2016

Які є 7 спокус або ризиків політичної корупції та що потрібно робити народному депутату аби їх уникати? Як депутату парламенту лобіювати кошти державного бюджету для вирішення місцевих проблем без ризиків політичної корупції? Чи може народний депутат зробити внесок у вирішення місцевих проблем та не піддатися спокусі політичної корупції? Відповіді на ці та багато інших питань можна отримати у інноваційній методиці, підготовленій Фундацією «Відкрите суспільство».

01.07.2016

Методика оцінки внеску народного депутата у вирішенні проблем виборчого округу та ризиків політичної корупції розроблена Фундацією «Відкрите суспільство» як відповідь на виклик, пов'язаний із поширеною практикою «вибивання» грошей» для свого округу із державного бюджету з боку народних депутатів. Метою методики та партнерства «Порядок денний народних депутатів України без ризиків політичної корупції» є налагодження ефективної взаємодії між громадянським суспільством (виборцями) та народним депутатом, формування узгодженого суспільного порядку денного по порядку денного народного депутата, який представляє округ разом із попередженням ризиків політичної корупції.

01.11.2015

Скорочена процедура розгляду законопроектів: засіб для прискорення реформ чи спокуса для зловживання?

12.08.2015

Україна не виконує свої зобов’язання щодо адаптації до європейських стандартів законодавства про аудиторську діяльність, попри те, що це передбачено Угодою про асоціацію з ЄС. Таку думку висловила координатор Парламентської експертної групи, президент Фундації «Відкрите суспільство» Леся Шевченко, коментуючи поданий до Верховної Ради проект закону №2534 «Про аудиторську діяльність».

16.07.2015

У співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань європейської інтеграції створено групу незалежних експертів, які надаватимуть висновки щодо відповідності законопроектів зобов’язанням України за Угодою про асоціацію з Європейським Союзом, праву ЄС та іншим міжнародним договорам України. Роботу експертів координуватиме Фундація «Відкрите суспільство» - незалежна громадська організація, що має більш ніж 14-річний досвід моніторингу роботи парламенту.

14.07.2015

Парламентська експертна група (ПЕГ) запропонувала способи спрощення ліцензування пивоварної галузі України.

24.06.2015
Євген Ревтюк, Леся Шевченко, Іван Сікора

Аналіз законотворчої діяльності депутатів коаліції протягом других 100 днів каденції ВРУ 8 скликання.

22.06.2015
Леся Шевченко

Обіцяні вже багато років "відкриті списки" так і не стали по-справжньому відкритими. 18 червня Верховна Рада прийняла за основу в першому читанні один з декількох проектів закону про місцеві вибори. Торги за багато положень ще попереду, але фундамент голосування вже закладений, як і неочевидні "биті цеглини" і "чорні діри" нових правил передвиборної гри.

30.04.2015
Леся Шевченко

У нинішній Україні економічна еліта, по суті, стала і політичною, а зараз намагається інкорпорувати в себе ще й армію.

17.04.2015
Шевченко Леся

Бар'єром на шляху до кращої України сьогодні як і раніше залишається держава. Бюрократи у владних кабінетах усіма силами перешкоджають проведенню реформ

06.04.2015
Леся Шевченко

Популізм в українській політиці набуває нових форм. Чим це загрожує всій Україні?

01.04.2015
Леся Шевченко

Звільнення Коломойського покликане показати, що рік смути закінчився і те, на що раніше закривали очі під приводом війни, більше не буде прощатися

17.03.2015
Євген Ревтюк, Леся Шевченко

Законотворча робота донецьких та луганських народних депутатів впродовж 27 листопада 2014 року - 10 березня 2015 року

16.03.2015
Леся Шевченко

Донецьк давно став для України більше символом, аніж містом. Тим не менш, особливе значення йому надали саме його політичні представники - які, як чудово показав режим Януковича, відстоювали досить певні інтереси. Майдан не змінив парламентаріїв Донбасу - і в підсумку країна чує не стільки голос регіону, скільки претензії місцевих князьків.

13.03.2015
Іван Сікора

Уже зараз втрати сільськими (селищними) радами та містами районного підпорядкування фінансових ресурсів призвело до оголення суперечності в рамках проурядової коаліції. Але фіскальна децентралізація — лише перший крок у загальній децентралізації. Які лінії суперечностей можуть виникнути, коли на порядок денний вийдуть питання адміністративно-територіального устрою, місцевих референдумів, формування радами власних виконавчих органів і визначення ролі та функцій державної влади на місцях, можна лише здогадуватися. Одначе, навіть щодо фіскальної децентралізації учасники коаліції не виконали всіх узятих зобов'язань у рамках коаліційної угоди.

12.03.2015
Леся Шевченко

Короткий огляд показує, як Уряд вже понад 100 днів намагається почати приймати серйозні рішення. Поки в основному про це виходить тільки говорити. Спроби влади грати в колишні ігри викликають бурхливе обурення народу, а активісти, по-суті, створюють паралельні, і часто, набагато більш ефективні системи управління в піку покритиму жиром пострадянському менеджменту.

12.03.2015
Іван Сікора

Реформа децентралізації дає можливість зростання доходів місцевих бюджетів у 2-3 рази. Для бюджету Харкова це означає зростання доходів на 3-6 млрд грн. Для реалізації таких прогнозів необхідним є не лише політична воля на місцевому рівні, але й виконання взятих зобов’язань політичними силами, які підписала Коаліційну угоду. Що потрібно аби реформа децентралізації була успішною в Харкові?

05.03.2015
Леся Шевченко

Президент Фундації Леся Шевченко в блозі "Новое время" прокоментувала проміжний етап роботи парламентськоъ коаліції.

28.02.2015

Таблиця відображує законодавчу активність кожної з фракцій коаліційної більшості в парламенті 8 скликання в період перших 100 днів з 27 листопада 2014 року до 21 лютого 2015 року

10.02.2015
Леся Шевченко

Депутатська недоторканність давно перетворилася на червону ганчірку, якою політики усіх мастей махають перед виборцем, прикриваючи системні проблеми в державі. 15 років тема скасування депутатського імунітету спливає на поверхню акурат одночасно з провалами в економіці та державній політиці. Сьогодні нова влада повертається до старих і перевірених засобів відвернення уваги суспільства.

28.01.2015
Леся Шевченко

Офіційне оголошення війни - надто великий ризик для України, занадто багато залежить від оперативності реагування світової спільноти, та й дипломатичні втрати неминучі. У підсумку парламент лише формально закріпив існуючий розкол свідомості в голові українців - ми воюємо і не воюємо одночасно. Країна стала котом Шредінгера, який і живий, і мертвий паралельно, - проводить реформи, збільшує інвестпривабливість і покращує умови для бізнесу, а також ховає полеглих героїв. У підсумку: політсили, що пройшли в парламент, обіцяли покласти край війні в Донбасі і знайти їй мирне вирішення. Через пару місяців після обрання і довгих дебатів нардепи переклали цю відповідальність на світове співтовариство - нехай всі визнають Росію поганим хлопцем, а там, дивись, вона і загнеться під санкціями.

24.01.2015
Іван Сікора

Базовий для будівництва та розвитку територій Закон "Про регулювання містобудівної діяльності" може повторити долю Конституції США — "тіло" закону виявиться меншим, ніж поправки до нього. Новий склад парламенту почав активно лобіювати внесення поправок до базового містобудівного закону задля продовження практики земельних махінацій або, як його ще називають, "дерибану" земельних ділянок без затвердженої містобудівної документації, узаконення незаконних і самовільних будівництв.

24.12.2014
Леся Шевченко

За тиждень до нового, 2015 року український парламент скасував одне з найгучніших рішень епохи президентства Віктора Януковича - позаблоковість України. Незважаючи на народне схвалення, його актуальність на тлі затяжного конфлікту з Москвою виглядає сумнівною

19.12.2014

92,5% скорочень, які заплановані програмою Кабміну з метою бюджетної економії, погіршать життя простих українців, тоді як решту 7,5% практично не торкнуться достатку можновладців і найбільш забезпечених українців.

19.12.2014
Олександр Бабанін

З аналізу документу вимальовується висновок, що багаті не поспішають поділитися з бідними. За попередніми підрахунками тягар зменшення видатків держбюджету розподілятиметься нерівномірно в пропорції 25 : 2 : 0,008, тобто 92,5% загального затягування пасків випаде на долю основної маси населення, 7,5% становитиме частка чиновників і лише кілька сотих відсотка становитимуть втрати олігархів

16.12.2014
Євген Ревтюк, Леся Шевченко, Іван Сікора

Експерти Фундації "Відкрите суспільство" порівняли основні положення коаліційної угоди та програми діяльності Кабінету міністрів.

16.12.2014
Євген Ревтюк

Експерти Фундації «Відкрите суспільство» проаналізували наскільки відповідально вітчизняний політикум поставився до складання своєрідного плану координації своїх дій у майбутньому парламенті.

16.12.2014
Леся Шевченко

Половина обіцянок нових нардепів пішла в туман в ході кулуарних переговорів про більшість, половина - "загубилася" при складанні програми Кабміну

15.12.2014
Євген Ревтюк, Леся Шевченко

Коаліційна угода виявилася на порядок якіснішою, аніж програми політичних партій, що утворили коаліцію. Водночас 50% обіцянок коаліціантів не знайшли відображення в документі.

04.12.2014
Леся Шевченко

Новообрані депутати поки не зробили кроки в бік потрібної законотворчості. Само собою, сподіватися на краще ніколи не пізно. Проте, як казав китайський мудрець, шлях у тисячу лі починається з першого кроку. І, схоже, багато політсил зробили цей крок не в той бік.

01.12.2014
Леся Шевченко

Питання оцінки виборцями роботи політичних партій залишається невирішеним - в Україні політичні кампанії переросли в чистий маркетинг. Громадяни пасивно спостерігають за роботою політиків у владі, тоді як останні не поспішають звітувати про свою роботу і дані обіцянки. Розробка методології та інструментарію оцінки роботи парламенту повинна стати сполучною ланкою між депутатами та активною громадськістю.

24.11.2014

Чинний Закон №5475-VI «Про всеукраїнський референдум» суперечить цілі низці основоположних норм Конституції України та відкриває широкі можливості для маніпуляцій народним волевиявленням і фальшування його результатів шляхом необмеженого використання адмінресурсу та впливу чиновництва на всі етапи організації, проведення і визначення результатів референдуму.

07.11.2014
Леся Шевченко

Зимова народна революція в Україні, що поклала кінець автократичному режиму, парадоксально перевела політику в країні в один вимір. Боротьба альтернатив і політичних програм закінчилася, потік свіжих ідей вичерпався - на троні політики остаточно закріпилися персоналії та бренди, відводячи вибір громадян далеко в сторону від раціонального і прагматичного.

22.10.2014
Леся Шевченко

Озвучені на Майдані гасла не знайшли своєї реалізації у стінах парламенту. Опір системи відновився з часом, а демократичні парламентські фракції за політичною боротьбою відсунули виконання завдань Майдану і своїх програм на другий план.

22.10.2014
Іван Сікора

21 жовтня у Запоріжжі Фундація «Відкрите суспільство» провела круглий стіл «Обіцянки політиків щодо децентралізації: чи є відмінності та яких наслідків очікувати для Запоріжжя та Запорізької області».

21.10.2014
Іван Сікора

Децентралізація поряд із боротьбою з корупцією є найпопулярнішою обіцянкою більшості політичних сил, що мають шанси подолати 5% бар'єр. Децентралізація – це, передовсім, дискусія про повноваження, фінансові ресурси та відповідальність конкретного посадовця за конкретні делеговані повноваження.

21.10.2014
Ольга Зелінська

Під час "Революції гідності" активісти висували вимоги, спрямовані на подолання існуючих проблем громадської участі (неналежне виконання закону про доступ до інформації, не розроблене законодавство в галузі громадського контролю, тощо) та вимоги, орієнтовані на створення якісно нових форм співпраці влади та суспільства. Такі вимоги є достатньо вагомими з огляду на те, що Майдан як соціальний рух носив національний (а не регіональний) характер. Чи почули українські «виробники політики» ці заяви, та, що більш важливо, чи зробили конкретні кроки для покращення ситуації? Аналіз законів, прийнятих Верховною Радою після втечі Віктора Януковича та обрання нового уряду доказує протилежне.

20.10.2014
Леся Шевченко

В заліковому підсумку Партії регіонів виконано тільки 4 передвиборчі обіцянки. При цьому переважно не за її участі, або не її стараннями. Частково виконано 17 з 56 пунктів передвиборчої програми партії.

20.10.2014

20 жовтня 2014 року в Дніпропетровську Фундація «Відкрите суспільство» за підтримки USAID, PACT і UNITER провела громадське обговорення обіцянок політиків щодо децентралізації.

17.10.2014
Катерина Кульчицька

Підбігає кінця перша каденція Всеукраїнського Об’єднання «Свобода» у Верховній Раді. Партія, що за 23 роки існування лише у 2012 змогла отримати широку підтримку населення на виборах, а вже через 2 роки входила до коаліції парламенту та мала трьох урядових міністрів. Та незважаючи на потужний кар’єрний зріст самих свободівців, найголовнішим є те, що цей зріст дав виборцям та прихильникам партії.

17.10.2014

17 жовтня 2014 року в Харкові Фундація «Відкрите суспільство» за підтримки USAID, PACT і UNITER та у співпраці із Фондом місцевої демократії (Харків) провели громадське обговорення обіцянок політиків щодо децентралізації.

16.10.2014
Леся Шевченко

У своєму цинізмі та зневазі до виборця сучасним комуністам вдалося далеко переплюнути своїх не надто моральних попередників з Компартії УРСР. Симоненківці десятки років на словах воювали з олігархами, але систематично голосували за їх закони. Вони закликали до єднання з Росією, але відпочивали та навчали власних дітей у Європі.

16.10.2014
Леся Шевченко

«Ми об’єднуємося заради перетворення України», – такими словами розпочинається програма політичної партії УДАР (Українського демократичного альянсу за реформи). Від самого початку вона позиціонувала себе як партія реформаторів, що вбачають свою місію у побудові нового типу відносин між громадянином і державою.

15.10.2014
Леся Шевченко, Євген Ревтюк

Стан виконання партійних обіцянок "Партії регіонів" з якою партія йшла на вибори 2012 року

15.10.2014
Леся Шевченко

Стан виконання партійних обіцянок "УДАРу" з якою партія йшла на вибори 2012 року

15.10.2014
Леся Шевченко, Катерина Кульчицька

Стан виконання партійних обіцянок ВО "Батьківщина" з якою партія йшла на вибори 2012 року

15.10.2014
Леся Шевченко, Катерина Кульчицька

Стан виконання партійних обіцянок "Партії регіонів" з якою партія йшла на вибори 2012 року

15.10.2014
Леся Шевченко, Олександр Бабанін

64 із 65 компартійних обіцянок є додатковими навантаженнями на бюджет країни. Загальний баланс обіцянок - «мінус» 2400 млрд грн, які потрібно відшукати в державному бюджеті.

26.09.2014
Іван Сікора

Політики та чиновники навіть на найвищих посадах нерідко лише обслуговують мільярдні тіньові потоки. Часто прагнуть їх контролювати та створюють нові. Антикорупційні реформи покликані перекрити ці тіньові потоки і демонтувати рентну політичну систему, а не створити нового антикорупційного монстра. На жаль, жодна з існуючих законодавчих ініціатив поки що не відповідає цій умові достатньою мірою.

17.09.2014

Результати моніторингу та аналізу показують, що українська модель державної підтримки підприємств та організацій носить «елітарний» характер. За останні 8 років із 88 всеукраїнських організацій інвалідів допомогу змогли отримати тільки 23 організації.

16.09.2014
Леся Шевченко

Досвід люстрації у країнах Центрально-Східної Європи показує, що політичні дивіденди можуть переважити управлінські.

12.09.2014
Іван Сікора, Валентин Дубківський

Попри багаторічну риторику щодо "відбілювання" зар­плат у конвертах і збільшення надходжень ПДФО, поза увагою урядовців залишилася корупційна схема отримання підприємствами (переважно великими платниками податків у сільській місцевості) податкового кредиту за рахунок несплати цього ключового джерела надходжень до місцевих бюджетів. Викликає питання і запропонована урядовцями ставка податку на прибуток, який має залишатися в місцевих бюджетах. Навряд чи такий її рівень стимулюватиме міських голів боротися за інвесторів.

08.09.2014
Леся Шевченко

Тепер, коли ми ведемо війну, люстрація - це не просто питання очищення, це ще й питання національної безпеки в її найжорсткішому прояві

06.09.2014
Іван Сікора, Валентин Дубківський

Децентралізація залишається ключовим викликом для України. Є багато її рецептів — від сепаратизму та федералізму до надання влади місцевим громадам із чіткими стимулами для результативного, ефективного та економного підходу до публічних фінансів. Саме чітких індикаторів результативності й ефективності найбільше бояться політики та чиновники, що звикли "вичавлювати" із бюджетного процесу ренту. Саме рента та її пошук були основою системи, яку побудували в Україні та яку зараз потрібно якнайшвидше демонтувати.

04.09.2014
Леся Шевченко

Люстрація не може бути інструментом боротьби з корупцією, адже тоді вона є радше популізмом і методом завоювання прихильності виборців

23.08.2014
Іван Сікора

В переддень річниці незалежності України та можливого розпуску парламенту можемо констатувати: усунувши Януковича – українці так і не позбулися його спадщини.

15.08.2014
Іван Сікора

Питань є більше ніж відповідей. І бажання люстрації через вибори можуть в чергове виявитися фікцією. Тож чи потрібні Україні вибори, які лише формально перезавантажують владу і в чинного уряду є необхідна більшість для реалізації реформ? Ще більш риторичним питанням є порядок розгляду питання зміни виборчої системи. Зараз більшість парламентарів думають не про відкритість, прозорість та відповідальність перед виборцями, а про те, як попасти в новий склад парламенту і бажано, з меншими зусиллями.

10.08.2014
Іван Сікора

На цьому тижні народні депутати так і не прийшли до включення до порядку денного численних законопроектів, які б мали змінити правила позачергових парламентських виборів. Вірогідно, лише у вересні виборці зможуть взнати за якими правилами будуть проводитися вибори - старими правилами (50/50 – пропорційна система із закритими списками або трохи модернізованими – дозволять блоки партій тощо).

09.08.2014
Леся Шевченко

Оновлення профільного закону про закупівлі у квітні ц.р. поки що не рятує його від спроб і далі використовувати законодавче регулювання державних закупівель для лобіювання вузькогалузевих інтересів.

08.08.2014
Іван Сікора

Протягом останніх років щороку на підтримку статутної діяльності громадських організацій інвалідів виділялись кошти в середньому від 10 до 50 млн грн. Фінансування не було стабільним з огляду на ті чи інші політичні чи економічні тенденції.

05.08.2014
Стас Соколов

Парламентський липень минув не тільки під уже звичним знаком АТО, але і в тіні міжнародної трагедії - загибелі майже 300 пасажирів рейсу МН17 Малайзійських авіаліній.

04.08.2014
Олександр Бабанін

Схоже, що тут спрацював принцип корпоративної солідарності - депутати дружно, потупивши очі долу, оподатковують свої дивіденди і проценти, як і «прості смертні», за найнижчими ставками і не поспішають віддати частину доходів до бюджету, тобто поділитися з бідними.

31.07.2014
Іван Сікора

Події останнього тижня дають підстави стверджувати про нову розстановку сил олігархів в Україні та їхню готовність жертвувати (в більшій чи меншій мірі) своїми прибутками. Всі змушені платити за економічну кризу та війну. Однак, розмір плати залежить від нової конфігурації сил у парламенті та з-поміж олігархів. Скільки заплатять пересічні громадяни, а скільки олігархи? Хто з олігархів заплатить більше і чому? Чи дійсно не було альтернативи тій редакції законопроектів, які були сьогодні прийняті після консультацій із різними групами інтересів?

21.07.2014
Іван Сікора

Як працевлаштувати більше 640 тис. інвалідів і ефективно витратити 1 млрд грн? Право на працю, закріплене в статті 43 Конституції України, не є однаково доступним для кожного. Мільйони українців безуспішно намагаються знайти роботу. Що вже казати про людей з особливими потребами, перед якими зачинено більшість дверей у нашій країні.

21.07.2014
Стас Соколов

Початок літа парламент зустрів продовженням краху колись могутньої Партії регіонів - ще 22 депутата залишили фракцію. З 187 членів стартового складу в ПР залишилося всього 80 багнетів - і, ймовірніше всього втеча з політичного стовпа режиму Віктора Януковича продовжиться. Відтепер "гігантом" ВР стала Батьківщина з 85 нардепами.

11.07.2014
Іван Сікора, Олександр Бабанін

Війна за таланти йде по всьому світу. Саме освічені та працьовиті люди є основою добробуту будь-якої країни. Навчання у найкращих вищих навчальних закладах дає більше можливостей для реалізації потенціалу і коштує відповідно. Однак, вкладаючи гроші у навчання, студенти та їхні батьки мають розуміти, за що вони платять гроші. Новий закон формує нові правила гри для оцінювання того, що і скільки повинно коштувати у системі вищої освіти.

06.07.2014
Леся Шевченко

Знову парламент дає нам конструкції, що складаються з розмитих норм базового закону та відсилає до "актів Кабміну" і "порядку, встановленому Кабінетом міністрів України"... і знову лобісти всіляких схем підтримки та конкретних фірм, будуть просто одержувати формальне погодження від АМКУ, але вплив допомоги на конкуренцію ніхто глибоко не аналізуватиме.

30.06.2014
Олександр Бабанін, Іван Сікора

Мільйони студентів та їх батьків, які завтра вийдуть на відкритий ринок праці, очікують кардинальних змін у системі освіти. По суті, як і у інших сферах, у системі вищої освіти має нарешті відбутися своя Революція Гідності.

07.06.2014
Стас Соколов

Парламентський травень пройшов під знаком президентських виборів: ключовими опонентами стали Петро Порошенко, який заручився підтримкою УДАРу Віталія Кличка, і Юлія Тимошенко, що пішла на кампанію всупереч настроям значної частини своєї фракції "Батьківщина".

06.06.2014
Іван Сікора

Виконання передвиборчої обіцянки Удару щодо «надання обраному киянами міському голові повноваження голови Київської міської державної адміністрації» вперлося у неготовність підтримати даний законопроект частиною членів фракції БЮТ у Верховній Раді під час голосування проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення ефективного функціонування столиці України - міста Києва (№ 4939). Законопроект був внесений депутатом від Удару В.Карпунцовим, що раніше був депутатом міськради Києва від Удару.

20.05.2014
Леся Шевченко, Денис Черніков

У сфері державної підтримки підприємств та галузей нині існує цілий ряд проблем, які держава не поспішала вирішувати роками, а у нової влади, напевно, до того ще не дійшли руки.

12.05.2014
Стас Соколов

Наспіх зібрана в кінці лютого більшість не завжди справлялася зі збором хоча б 226 голосів - необхідного мінімуму для підтримки законопроектів. Водночас неабияк порідівша фракція Партії регіонів (лише в квітні вона позбулася 18 «багнетів», скоротившись до 103 депутатів) як правило ігнорує голосування більшості. Комуністи і зовсім пішли в глуху оборону - жоден голос «червоних» не був відданий за прийняття законів в квітні.

12.05.2014

Головним порядком денним у парламентаріїв були в основному питання, пов'язані з фактичним військовим становищем на сході країни.

28.04.2014
Олесь Лісничук

Протягом останніх двох місяців на балансі Партії регіонів - ухилення від відповідальності, інертність, ставка на вузькогрупові інтереси, прагнення реваншу, транслювання російських меседжів, що притягне її на дно непрохідного 5% бар’єру на дочасних виборах до парламенту.

25.04.2014
Іван Сікора, Олександр Бабанін

В газеті «Дзеркало тижня» №15, опублікована стаття Івана Сікори та Олександра Бабаніна "Маленька переможна війна" з катастрофічними наслідками".

14.04.2014

Директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора дав інтерв’ю провідній діловій газеті «Бизнес» щодо запропонованої урядом України «Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні» як альтернативи федералізації

07.04.2014

Не пройшло і 3-ох місяців як представник вже нового уряду України визнав коректність оцінок витрат бюджету України, що були зроблені раніше аналітичним центром Фундація «Відкрите суспільство».

26.03.2014
Стас Соколов

Стрімке переформатування Верховної Ради наприкінці лютого, крах вертикальної структури партії влади і зсув центру ухвалення рішень у державі в парламенті спантеличило депутатів. В умовах народження політичної стабільності та міжнародної кризи, викликаної російською анексією Криму, обіцянки партій зразка 2012 року, по суті, канули в Лєту. У політичних сил є прекрасне "вікно можливостей" для умовного перезавантаження, нульовий варіант на хвилі стрімкого зростання громадянської самосвідомості та патріотичних почуттів. Якщо плани по дострокових парламентських виборах до кінця поточного року будуть реалізовані, партії отримають всі шанси для серйозної модернізації як своїх внутрішніх структур, так і ідеологічної платформи.

21.03.2014
Іван Сікора, Олександр Бабанін

В газеті «Дзеркало тижня» №10, опублікована стаття Івана Сікори та Олександра Бабаніна "Піррова перемога Росії в Криму". Яка реальна вартість "придбання" Криму для Росії, що може втратити та скільки може заробити Україна від переходу на світові ціни у відносинах з "островом Крим", що попливе у кільватері РФ?

05.03.2014
Іван Сікора, Денис Черніков

В газеті «Дзеркало тижня» №8, опублікована стаття Івана Сікори та Дениса Чернікова «Бюджетний кодекс України: фінансова "конституція" чи вінегрет забаганок? (Частина 2) ...

01.03.2014
Іван Сікора

Україна стала ареною вирішення цивілізаційного конфлікту між Заходом і Росією. Цей конфлікт мав різні форми прояву, але у фазу загострення, переріс у зв’язку із результатами української революції. Саме 4 роки треба було українцям, щоб остаточно зрозуміти та втрати ілюзії щодо перспектив «покращення» від Януковича-Азарова. 90 днів вистачило українцям, щоб закрити двері перед цивілізаційним вибором який називається олігархічно-рентна політика та економіка.

28.02.2014
Іван Сікора, Денис Черніков

Фактичною метою української революції було забезпечення можливостей для демонтажу рентної олігархічної економіки та політики шляхом здійснення реального «євроремонту» - впровадження ліберальних принципів, публічності та громадського контролю. Суспільство очікує від нової влади: best value formoney — найкращий результат за менші гроші. На думку авторів статті, результат може бути досягнутий — у разі дієвого впровадження ліберальних принципів і подолання олігархічно-рентної економіки, що призвела до сумного кінця режим Януковича.

27.02.2014
Леся Шевченко

Сім днів лютого позначилися на кількісному складі фракції Партії регіонів. Протягом цих днів з лав фракції вийшло 83 народних депутата. Всього разом з трьома першими втратами в грудні 2013 року (Д.Жванія, І.Богословська та В.Мельниченка) фракція втратила 86 штиків. Тепер фракція налічує 122 народних депутата.

27.02.2014
Леся Шевченко

Популістський закон Ківалова-Колесніченка «Про засади державної мовної політики» було скасовано рішенням ВРУ а потім в той же день заветовано в.о.Президента. Грошей на його виконання в бюджеті немає, однак не це стало причиною його перегляду. На хвилі революційної політичної доцільності та з порушенням чинного регламенту «Свобода» могла б звітувати, що таки виконала одне із своїх передвиборчих зобов’язань.

21.02.2014

Проект Закону про відновлення дії окремих положень Конституції України НЕ підписано Президентом. Президент покинув Київ.

16.02.2014
Іван Сікора, Денис Черніков

В «Дзеркала тижня» від 14.02.2014 року опублікована стаття Фундації «Відкрите суспільство» стосовно бюджету України. Стаття під назвою "Бюджетний кодекс України: фінансова конституція чи вінегрет забаганок?" розкриває процеси неефективної бюджетної політики в стінах парламенту та пояснює чому Бюджетний кодекс постійно хочуть змінити?

30.01.2014
Іван Сікора, Денис Черніков

31.01.2014 року в газеті «Дзеркало тижня» опублікована стаття «Голий король-2», в якій проаналізовані обіцянки парламентських партій щодо збільшення фінансової самодостатності регіонів і зменшення їх залежності від державного бюджету.

30.01.2014
Леся Шевченко

Із завершенням першого року парламентської каденції Фундація “Відкрите суспільство” підбиває проміжні підсумки виконання партіями і депутатами, обраними в мажоритарних округах, передвиборчих обіцянок у Верховній Раді України VІI скликання.

30.01.2014
Леся Шевченко

"Від того, наскільки монолітною буде сила Дніпропетровщини в парламенті, залежить, в тому числі, ефективність розвитку регіону. Потрібно вміти відставити в сторону політичні амбіції і стати в єдиний лад тих, хто бажає процвітання рідному регіону", - говорив губернатор Дмитро Колєсніков. Чи справдилися його сподівання?

Досліджуваний період охоплює діяльність народних депутатів України VІI скликання, обраних по одномандатним виборчим округам міста Чернігова від початку роботи парламенту, з 12 грудня 2012 року - до 11 грудня 2013 року (із включенням деяких законопроектів до 21.12.2013).

23.01.2014
Леся Шевченко

Із завершенням першого року парламентської каденції Фундація “Відкрите суспільство” підбиває проміжні підсумки виконання партіями і депутатами, обраними в мажоритарних округах, передвиборчих обіцянок у Верховній Раді України VІI скликання.

20.01.2014
Леся Шевченко

Донецькі мажоритарники показали низьку ефективність виконання передвиборчих зобов’язань, наданих виборцям свого округу на виборах 2012 року

16.01.2014

16 січня 2014 р. Віктор Янукович і його депутати в Верховній Раді перекреслили права та свободи мільйонів українців.

14.01.2014
Іван Сікора

Експерти з питань фінансово-бюджетної та економічної політики Денис Черніков (Лабораторія законодавчих ініціатив) та Іван Сікора (Фундація «Відкрите суспільство») спільно презентували оцінку вартості системних ризиків, які закладено в проект державного бюджету на 2014 рік на прес-конференції, що відбулася 15 січня ц.р.

18.12.2013
Леся Шевченко

Політичні процеси практично ігнорують вплив своїх рішень та позицій на щоденне життя кожного з українців, у той час як українські експерти та ЗМІ щоразу вказують на негативні наслідки значної частини ухвалених законів для громадян. У тому числі — зростання витрат через податки, акцизи та нові збори, ускладнення бюрократичних процедур, появу нових корупційних схем, посилення великого бізнесу, а також збільшення контролю влади над суспільством. Наш аналіз вкотре доводить, що політичні гравці в парламенті перебувають у одній реальності — проблеми, на які вони звертають увагу у своїх нормотворчих проектах, часто вражають своєю відірваністю від поточних подій та браком актуальності, а нерідко — і сумнівами щодо зваженості та здорового глузду.

16.12.2013
Леся Шевченко, Стас Соколов

У гаслі “Від стабільності до добробуту” ПР не лише не досягла другого, але й поставила під сумнів перше. На прес-конференціях та у публічних виступах регіонали наголошують на “відчутних” показниках зростання середньої зарплатні та ВВП. Тим не менш, провладні політики часто маніпулюють даними, озвучуючи номінальні показники, а не реальні, які є значно менш оптимістичними. Депутати-регіонали у той же час подають законопроекти, які покликані поповнити держбюджет за рахунок нових стягнень з бізнесу чи пересічних українців.

09.12.2013
Леся Шевченко

Політичні процеси практично ігнорують вплив своїх рішень та позицій на щоденне життя кожного з українців, у той час як українські експерти та ЗМІ щоразу вказують на негативні наслідки значної частини ухвалених законів для громадян.

01.12.2013
Леся Шевченко

«Не очікували… йдемо думати, що робити далі» – такою була реакція народних депутатів-опозиціонерів на сім років тюрми для лідера «Батьківщини», що наприкінці 2011 року свідчила про відсутність стратегії та системності в їх діяльності.

26.11.2013
Іван Сікора

Ще нещодавно лідери Партії регіонів майже в один голос, за виключенням деяких «мастодонтів» євразійського вибору, почали говорити про європейський вибір України.

24.11.2013
Іван Сікора

Мирні масові зібрання – це, насамперед, форма зворотного зв'язку на дії влади, це спосіб реагувати на недоліки окремих рішень чи політики загалом.

24.11.2013
Леся Шевченко

Вже давно зрозуміло, що передвиборчі платформи приречені на забуття: історія останніх років показує, що їх забувають (якщо взагалі читають) особи, які підписують.

20.11.2013
Іван Сікора, Денис Черніков

Фундація «Відкрите суспільство» ініціює цикл регулярних публікацій щодо виконання політичними силами та мажоританиками передвиборчих зобов’язань.

11.11.2013
Стас Соколов, Леся Шевченко

Фундація "Відкрите суспільство" дослідила еволюцію обіцянок політичних сил, що отримали депутатські мандати в 2007 та 2012 роках.

28.09.2013
Стас Соколов

Оглядовий полемічний матеріал аналітика Фундації «Відкрите суспільство» Стаса Соколова «Дивні інтереси народних депутатів» вийшов 27.09.2013 на «Українській правді». Матеріал стосується аналізу виконання програмних тез парламентських політичних сил за 9 місяців роботи Верховної Ради України.

21.09.2013
Стас Соколов

Свободівці, окрім екзотичної для стін парламенту фізичної активності, виявили особливу активність стосовно соціальної сфери.

21.09.2013
Леся Шевченко

Опозиція, що на початку скликання зосередилася на “державницьких позиціях” - зокрема персональне голосування, механізм відкликання депутатів, скасування їх недоторканності, ліквідація Конституційного Суду — вочевидь нездатна реалізувати ці ідеї через брак голосів.

21.09.2013
Леся Шевченко

Левову частку своїх зусиль представники КПУ спрямовують на боротьбу за радянську спадщину — принаймні, у свідомості людей.

21.09.2013
Леся Шевченко

Як і у представників інших фракцій, у УДАРівців фактично відсутні законопроекти, які б прямо транслювали їх програмові тези.

20.09.2013
Стас Соколов

Політичні процеси практично ігнорують вплив своїх рішень та позицій на щоденне життя кожного з українців, у той час як українські експерти та ЗМІ щоразу вказують на негативні наслідки значної частини ухвалених законів для громадян.

18.09.2013

Громадські активісти та експерти Відкритої Громадянської Платформи занепокоєні затягуванням розгляду важливого проекту закону № 0947 щодо приведення українського законодавства у відповідність до Закону “Про доступ до публічної інформації” та нової редакції Закону “Про інформацію”.

29.08.2013
Андрій Дуда, Леся Шевченко

«Мовні» обіцянки народних депутатів україни 7 скликання: Виконуються, але не виконані

12.08.2013

За 17 років наявності в України Конституції політики неодноразово успішно та неуспішно намагалися її змінити.

13.06.2013
Леся Шевченко, Стас Соколов

ПАРТІЯ РЕГІОНІВ: ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА/РЕФОРМИ 2010-2013

12.06.2013
Леся Шевченко Стас Соколов

УДАР

12.06.2013
Леся Шевченко, Стас Соколов

Всеукраїнське об’єднання «БАТЬКІВЩИНА»

11.06.2013
Леся Шевченко, Стас Соколов

ВО «Свобода»

10.06.2013
Леся Шевченко, Стас Соколов

Комуністична партія України

15.05.2013

Публічна сплата податків усіма громадянами, у т.ч. держслужбовцями та публічними особами, з легально отриманих доходів, а не PR-кампанія, повинна стати головною метою для декларування та звітування

01.04.2013

Виконання передвиборчих гасел багато в чому залежне від структурування політичного поля всередині країни — реальна відповідальність партії перед виборцем потребує стабільності розташування політичних сил.

20.03.2013
Олександр Гуменюк

Верховна Рада VII скликання продовжує дивувати своєю законодавчою пасивністю.

06.03.2013
Стас Соколов, Олександр Гуменюк

Влада продовжує відкрито демонструвати свої політичні й адміністративні м`язи.

03.03.2013
Олександр Гуменюк

Незважаючи на очевидні проблеми економіки в Україні, влада продовжує спрямовувати фінансування на «свої» сфери.

25.02.2013
Олександр Гуменюк

Обговорення проблеми з визначенням дати й формату виборів мера столиці та Київради набирає обертів.

23.02.2013
Стас Соколов

Партія регіонів “винна” виборцеві 17 з 28 обіцянок (61%), найбільше невиконаних – щодо покращення добробуту громадян. Єдині досягнення - у зовнішній політиці.

27.08.2012
Стас Соколов

Блок Юлії Тимошенко – «Батьківщина»

27.08.2012
Стас Соколов

Народна партія України («Блок Литвина»)

27.08.2012
Стас Соколов

Комуністична партія України

27.08.2012
Стас Соколов

Наша Україна – Народна cамооборона

01.08.2012
Стас Соколов

В українських школах відлунали останні дзвоники, потенційні абітурієнти склали зовнішнє тестування, а студенти завершили сесії.

27.07.2012
Леся Шевченко, Стас Соколов

У запропонованому матеріалі Фундація «Відкрите суспільство» дослідила майже невідомі широкому загалові матеріали: угоди про утворення коаліцій у Верховній Раді України VI скликання.

03.06.2012
Бабанін Олександр, Любич Андрій

Щодо виконання плану-графіка першої частини (01.01.2011-31.12.2011) другого етапу (01.01.2011-31.12.2012) реформи Податкової системи, передбаченої у розділі “Сталий економічний розвиток” Програми економічних реформ Президента України.

30.05.2012
Андрій Любич

Цей огляд визначень, наданих законами та підзаконними нормативно-правовими актами, є спробою аналізу адекватності визначення державних коштів, наданого пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України 1 червня 2010 року № 2289-VI “Про здійснення державних закупівель”.

13.02.2012

2011 рік у парламенті пройшов напрочуд мирно та стабільно: не було звичних взаємних звинувачень партнерів по коаліції, гучних скандалів та кулуарних переговорів.

07.02.2012
Стас Соколов

Наближення нових парламентських перегонів фокусує увагу політичних партій на передвиборчих змаганнях.

07.02.2012
Стас Соколов

Аналіз змін основних політичних позицій ключових гравців українського політикуму за період діяльності Верховної Ради України шостого скликання (листопад 2007 року – грудень 2011 року).

04.12.2011
Олександр Бабанін

У статті розглянуто деякі аспекти функціонування світового ринку державних закупівель, зокрема питання оцінки обсягів ринку держзакупівель країн ОЕСР і ЄС.

04.12.2011
Олександр Бабанін

У поданій статті розглянуто зміни у структурі й обсягах видатків на забезпечення діяльності трьох основних центрів влади Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України) у 2011 році порівняно з попереднім роком.

21.11.2011
Олександр Бабанін, Леся Шевченко

У запропонованому дослідженні розглянуто структуру і динаміку видатків державних бюджетів України 2002-2011 років для забезпечення діяльності вищих ешелонів влади - Верховної Ради України, Президента України і Кабінету Міністрів України.

17.11.2011
Стас Соколов

Вчорашній день у парламенті відзначився напрочуд злагодженим голосуванням щодо закону про вибори, в якому так і залишилися суперечливі позиції стосовно заборони блоків, мішаної системи та 5% бар’єра.

15.11.2011
Стас Соколов

Верховна Рада 15 листопада стаханівськими методами розглянула президентський законопроект № 9221, який стосується гуманізації відповідальності господарських злочинів.

02.11.2011
Ольга Бурда

Незалежно від того, як довго Юлія Тимошенко сидітиме у в‘язниці, день винесення їй судового вироку засвідчив очевидну річ: якщо в Україні і є реальна опозиція чинній владі, то це аж ніяк не та, що існує в парламенті.

11.10.2011
Стас Соколов

Сім років ув’язнення та 1,5 мільярда гривень відшкодування – здається, вчора ці цифри вразили всіх, окрім безпосередньо Юлії Володимирівни Тимошенко.

04.10.2011
Леся Шевченко

4 жовтня Верховній Раді України вдалося із феноменальною швидкістю розглянути 13 законопроектів, які стосуються модифікування виборчої системи України.

21.09.2011
Стас Соколов

Середина вересня в українському парламенті відзначилася не лише штурмом Верховної Ради, але й початком бюджетного процесу. Кабінет Міністрів презентував проект закону про Державний бюджет, обговорення та прийняття якого повинне відбутися до грудня.

10.11.2018

Країна-кандидат ЄС повинна створити тимчасову національну систему контролю, яка наглядала б за наданням державної допомоги (виконувала функції Єврокомісії).

26.02.2018
Денис Черніков

Україна подекуди змінює законодавство та займається євроінтеграцією для когось іншого, не замислюючись, навіщо воно їй і що з того вийде. Тим самим ми закладаємо нові системні проблеми, створюємо правові колізії і тупцюємо на місці.

22.02.2018

Україна має досліджувати судову практику ЄС, принципи, на яких вона ґрунтується, що дозволить ефективніше відстоювати права та інтереси національних компаній у суді ЄС.

29.01.2018

Реформа держуправління в Україні є однією з найважливіших - вона повинна створити підґрунтя для реалізації ефективних реформ в усіх галузях економіки, стати основою для імплементації права ЄС у національне законодавство.

15.12.2017

Європейський союз у прямому сенсі оцифровує свою економіку, передбачаючи збільшення глобального впливу новітніх технологій та зростання прибутків від електронної комерції, обміну даних та послуг.

30.11.2017
Руслан Ткаченко

В Україні замислились про захист національного виробника, який бере участь у державних закупівлях. Мета гарна – збільшити частку української продукції серед усіх пропозицій, які виграють на тендерах.

26.10.2017

ПЕГ організувала в Комітеті ВРУ з питань євроінтеграції навчальний семінар "Правила ЄС у сфері державної допомоги суб’єктам господарювання

08.08.2017
Юлія Хорт

На ринку взаємного кредитування давно назріли зміни, оскільки діяльність кредитних спілок в Україні обмежена, а права позичальників та інвесторів недостатньо захищені. Тому проект закону "Про кредитні спілки", який декларує прозорість та стабільність цього виду діяльності, мав би вирішити більшість питань, якби не низка дивних пропозицій.

20.05.2017
Денис Черніков, Руслан Ткаченко

У парламенті зареєстровано одразу два законопроекти, які надають суттєві переваги майбутнім власникам електромобілів. Зокрема, пропонується скасувати податки на імпорт електромобілів та податки на експлуатацію їх у таксі. Як це співвідноситься з правом ЄС? Чи можуть виникнути проблеми у зв’язку з порушенням конкуренції та зобов’язаннями України за Угодою про асоціацію з Євросоюзом?

06.02.2017
Денис Черніков

У сфері телекомунікацій ще рік тому мала бути розроблена дорожня карта, яка стала би основою системних законодавчих змін. Але стратегічного документа досі не існує, тому до парламенту надходять різноманітні ініціативи, іноді суперечливі, подекуди дискусійні.

10.01.2017
Денис Черніков

Експерти ПЕГ проаналізували понад 400 поданих до ВР законопроектів, які стосуються Угоди про асоціацію, і виявили, що понад 50% законодавчих пропозицій не відповідають зобов’язанням України або ж потребують суттєвого доопрацювання.

24.11.2016
Денис Черніков

УНІАН. Думка експерта ПЕГ про те, що відбувалося «на тлі»/«за кадром» не прийняття ЄС рішення по безвізу.

23.11.2016
Денис Черніков

Парламентська експертна група з євроінтеграції (ПЕГ) пропонує зобов'язати кожного суб'єкта законодавчої ініціативи подавати до парламенту разом із законопроектом власний висновок на відповідність Угоді про асоціацію та праву Європейського Союзу, що дозволить суттєво зменшити кількість суперечливих законопроектів.

30.10.2016

Оприлюднено аналітичний звіт за результатами проекту «Громадський моніторинг виділення фондів для округу» вперше в Україні пропонується комплексна методика оцінювання проблем та об’єктів одномандатних виборчих округів (формування «суспільних порядків денних») та ризиків політичної корупції у діяльності народних депутатів України.

11.08.2016

Які є 7 спокус або ризиків політичної корупції та що потрібно робити народному депутату аби їх уникати? Як депутату парламенту лобіювати кошти державного бюджету для вирішення місцевих проблем без ризиків політичної корупції? Чи може народний депутат зробити внесок у вирішення місцевих проблем та не піддатися спокусі політичної корупції? Відповіді на ці та багато інших питань можна отримати у інноваційній методиці, підготовленій Фундацією «Відкрите суспільство».

01.07.2016

Методика оцінки внеску народного депутата у вирішенні проблем виборчого округу та ризиків політичної корупції розроблена Фундацією «Відкрите суспільство» як відповідь на виклик, пов'язаний із поширеною практикою «вибивання» грошей» для свого округу із державного бюджету з боку народних депутатів. Метою методики та партнерства «Порядок денний народних депутатів України без ризиків політичної корупції» є налагодження ефективної взаємодії між громадянським суспільством (виборцями) та народним депутатом, формування узгодженого суспільного порядку денного по порядку денного народного депутата, який представляє округ разом із попередженням ризиків політичної корупції.

01.11.2015

Скорочена процедура розгляду законопроектів: засіб для прискорення реформ чи спокуса для зловживання?

12.08.2015

Україна не виконує свої зобов’язання щодо адаптації до європейських стандартів законодавства про аудиторську діяльність, попри те, що це передбачено Угодою про асоціацію з ЄС. Таку думку висловила координатор Парламентської експертної групи, президент Фундації «Відкрите суспільство» Леся Шевченко, коментуючи поданий до Верховної Ради проект закону №2534 «Про аудиторську діяльність».

16.07.2015

У співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань європейської інтеграції створено групу незалежних експертів, які надаватимуть висновки щодо відповідності законопроектів зобов’язанням України за Угодою про асоціацію з Європейським Союзом, праву ЄС та іншим міжнародним договорам України. Роботу експертів координуватиме Фундація «Відкрите суспільство» - незалежна громадська організація, що має більш ніж 14-річний досвід моніторингу роботи парламенту.

14.07.2015

Парламентська експертна група (ПЕГ) запропонувала способи спрощення ліцензування пивоварної галузі України.

24.06.2015
Євген Ревтюк, Леся Шевченко, Іван Сікора

Аналіз законотворчої діяльності депутатів коаліції протягом других 100 днів каденції ВРУ 8 скликання.

22.06.2015
Леся Шевченко

Обіцяні вже багато років "відкриті списки" так і не стали по-справжньому відкритими. 18 червня Верховна Рада прийняла за основу в першому читанні один з декількох проектів закону про місцеві вибори. Торги за багато положень ще попереду, але фундамент голосування вже закладений, як і неочевидні "биті цеглини" і "чорні діри" нових правил передвиборної гри.

30.04.2015
Леся Шевченко

У нинішній Україні економічна еліта, по суті, стала і політичною, а зараз намагається інкорпорувати в себе ще й армію.

17.04.2015
Шевченко Леся

Бар'єром на шляху до кращої України сьогодні як і раніше залишається держава. Бюрократи у владних кабінетах усіма силами перешкоджають проведенню реформ

06.04.2015
Леся Шевченко

Популізм в українській політиці набуває нових форм. Чим це загрожує всій Україні?

01.04.2015
Леся Шевченко

Звільнення Коломойського покликане показати, що рік смути закінчився і те, на що раніше закривали очі під приводом війни, більше не буде прощатися

16.03.2015
Леся Шевченко

Донецьк давно став для України більше символом, аніж містом. Тим не менш, особливе значення йому надали саме його політичні представники - які, як чудово показав режим Януковича, відстоювали досить певні інтереси. Майдан не змінив парламентаріїв Донбасу - і в підсумку країна чує не стільки голос регіону, скільки претензії місцевих князьків.

13.03.2015
Іван Сікора

Уже зараз втрати сільськими (селищними) радами та містами районного підпорядкування фінансових ресурсів призвело до оголення суперечності в рамках проурядової коаліції. Але фіскальна децентралізація — лише перший крок у загальній децентралізації. Які лінії суперечностей можуть виникнути, коли на порядок денний вийдуть питання адміністративно-територіального устрою, місцевих референдумів, формування радами власних виконавчих органів і визначення ролі та функцій державної влади на місцях, можна лише здогадуватися. Одначе, навіть щодо фіскальної децентралізації учасники коаліції не виконали всіх узятих зобов'язань у рамках коаліційної угоди.

12.03.2015
Леся Шевченко

Короткий огляд показує, як Уряд вже понад 100 днів намагається почати приймати серйозні рішення. Поки в основному про це виходить тільки говорити. Спроби влади грати в колишні ігри викликають бурхливе обурення народу, а активісти, по-суті, створюють паралельні, і часто, набагато більш ефективні системи управління в піку покритиму жиром пострадянському менеджменту.

12.03.2015
Іван Сікора

Реформа децентралізації дає можливість зростання доходів місцевих бюджетів у 2-3 рази. Для бюджету Харкова це означає зростання доходів на 3-6 млрд грн. Для реалізації таких прогнозів необхідним є не лише політична воля на місцевому рівні, але й виконання взятих зобов’язань політичними силами, які підписала Коаліційну угоду. Що потрібно аби реформа децентралізації була успішною в Харкові?

05.03.2015
Леся Шевченко

Президент Фундації Леся Шевченко в блозі "Новое время" прокоментувала проміжний етап роботи парламентськоъ коаліції.

10.02.2015
Леся Шевченко

Депутатська недоторканність давно перетворилася на червону ганчірку, якою політики усіх мастей махають перед виборцем, прикриваючи системні проблеми в державі. 15 років тема скасування депутатського імунітету спливає на поверхню акурат одночасно з провалами в економіці та державній політиці. Сьогодні нова влада повертається до старих і перевірених засобів відвернення уваги суспільства.

28.01.2015
Леся Шевченко

Офіційне оголошення війни - надто великий ризик для України, занадто багато залежить від оперативності реагування світової спільноти, та й дипломатичні втрати неминучі. У підсумку парламент лише формально закріпив існуючий розкол свідомості в голові українців - ми воюємо і не воюємо одночасно. Країна стала котом Шредінгера, який і живий, і мертвий паралельно, - проводить реформи, збільшує інвестпривабливість і покращує умови для бізнесу, а також ховає полеглих героїв. У підсумку: політсили, що пройшли в парламент, обіцяли покласти край війні в Донбасі і знайти їй мирне вирішення. Через пару місяців після обрання і довгих дебатів нардепи переклали цю відповідальність на світове співтовариство - нехай всі визнають Росію поганим хлопцем, а там, дивись, вона і загнеться під санкціями.

24.01.2015
Іван Сікора

Базовий для будівництва та розвитку територій Закон "Про регулювання містобудівної діяльності" може повторити долю Конституції США — "тіло" закону виявиться меншим, ніж поправки до нього. Новий склад парламенту почав активно лобіювати внесення поправок до базового містобудівного закону задля продовження практики земельних махінацій або, як його ще називають, "дерибану" земельних ділянок без затвердженої містобудівної документації, узаконення незаконних і самовільних будівництв.

24.12.2014
Леся Шевченко

За тиждень до нового, 2015 року український парламент скасував одне з найгучніших рішень епохи президентства Віктора Януковича - позаблоковість України. Незважаючи на народне схвалення, його актуальність на тлі затяжного конфлікту з Москвою виглядає сумнівною

19.12.2014

92,5% скорочень, які заплановані програмою Кабміну з метою бюджетної економії, погіршать життя простих українців, тоді як решту 7,5% практично не торкнуться достатку можновладців і найбільш забезпечених українців.

19.12.2014
Олександр Бабанін

З аналізу документу вимальовується висновок, що багаті не поспішають поділитися з бідними. За попередніми підрахунками тягар зменшення видатків держбюджету розподілятиметься нерівномірно в пропорції 25 : 2 : 0,008, тобто 92,5% загального затягування пасків випаде на долю основної маси населення, 7,5% становитиме частка чиновників і лише кілька сотих відсотка становитимуть втрати олігархів

16.12.2014
Леся Шевченко

Половина обіцянок нових нардепів пішла в туман в ході кулуарних переговорів про більшість, половина - "загубилася" при складанні програми Кабміну

15.12.2014
Євген Ревтюк, Леся Шевченко

Коаліційна угода виявилася на порядок якіснішою, аніж програми політичних партій, що утворили коаліцію. Водночас 50% обіцянок коаліціантів не знайшли відображення в документі.

04.12.2014
Леся Шевченко

Новообрані депутати поки не зробили кроки в бік потрібної законотворчості. Само собою, сподіватися на краще ніколи не пізно. Проте, як казав китайський мудрець, шлях у тисячу лі починається з першого кроку. І, схоже, багато політсил зробили цей крок не в той бік.

01.12.2014
Леся Шевченко

Питання оцінки виборцями роботи політичних партій залишається невирішеним - в Україні політичні кампанії переросли в чистий маркетинг. Громадяни пасивно спостерігають за роботою політиків у владі, тоді як останні не поспішають звітувати про свою роботу і дані обіцянки. Розробка методології та інструментарію оцінки роботи парламенту повинна стати сполучною ланкою між депутатами та активною громадськістю.

24.11.2014

Чинний Закон №5475-VI «Про всеукраїнський референдум» суперечить цілі низці основоположних норм Конституції України та відкриває широкі можливості для маніпуляцій народним волевиявленням і фальшування його результатів шляхом необмеженого використання адмінресурсу та впливу чиновництва на всі етапи організації, проведення і визначення результатів референдуму.

07.11.2014
Леся Шевченко

Зимова народна революція в Україні, що поклала кінець автократичному режиму, парадоксально перевела політику в країні в один вимір. Боротьба альтернатив і політичних програм закінчилася, потік свіжих ідей вичерпався - на троні політики остаточно закріпилися персоналії та бренди, відводячи вибір громадян далеко в сторону від раціонального і прагматичного.

22.10.2014
Леся Шевченко

Озвучені на Майдані гасла не знайшли своєї реалізації у стінах парламенту. Опір системи відновився з часом, а демократичні парламентські фракції за політичною боротьбою відсунули виконання завдань Майдану і своїх програм на другий план.

22.10.2014
Іван Сікора

21 жовтня у Запоріжжі Фундація «Відкрите суспільство» провела круглий стіл «Обіцянки політиків щодо децентралізації: чи є відмінності та яких наслідків очікувати для Запоріжжя та Запорізької області».

21.10.2014
Іван Сікора

Децентралізація поряд із боротьбою з корупцією є найпопулярнішою обіцянкою більшості політичних сил, що мають шанси подолати 5% бар'єр. Децентралізація – це, передовсім, дискусія про повноваження, фінансові ресурси та відповідальність конкретного посадовця за конкретні делеговані повноваження.

21.10.2014
Ольга Зелінська

Під час "Революції гідності" активісти висували вимоги, спрямовані на подолання існуючих проблем громадської участі (неналежне виконання закону про доступ до інформації, не розроблене законодавство в галузі громадського контролю, тощо) та вимоги, орієнтовані на створення якісно нових форм співпраці влади та суспільства. Такі вимоги є достатньо вагомими з огляду на те, що Майдан як соціальний рух носив національний (а не регіональний) характер. Чи почули українські «виробники політики» ці заяви, та, що більш важливо, чи зробили конкретні кроки для покращення ситуації? Аналіз законів, прийнятих Верховною Радою після втечі Віктора Януковича та обрання нового уряду доказує протилежне.

20.10.2014
Леся Шевченко

В заліковому підсумку Партії регіонів виконано тільки 4 передвиборчі обіцянки. При цьому переважно не за її участі, або не її стараннями. Частково виконано 17 з 56 пунктів передвиборчої програми партії.

20.10.2014

20 жовтня 2014 року в Дніпропетровську Фундація «Відкрите суспільство» за підтримки USAID, PACT і UNITER провела громадське обговорення обіцянок політиків щодо децентралізації.

17.10.2014
Катерина Кульчицька

Підбігає кінця перша каденція Всеукраїнського Об’єднання «Свобода» у Верховній Раді. Партія, що за 23 роки існування лише у 2012 змогла отримати широку підтримку населення на виборах, а вже через 2 роки входила до коаліції парламенту та мала трьох урядових міністрів. Та незважаючи на потужний кар’єрний зріст самих свободівців, найголовнішим є те, що цей зріст дав виборцям та прихильникам партії.

17.10.2014

17 жовтня 2014 року в Харкові Фундація «Відкрите суспільство» за підтримки USAID, PACT і UNITER та у співпраці із Фондом місцевої демократії (Харків) провели громадське обговорення обіцянок політиків щодо децентралізації.

16.10.2014
Леся Шевченко

У своєму цинізмі та зневазі до виборця сучасним комуністам вдалося далеко переплюнути своїх не надто моральних попередників з Компартії УРСР. Симоненківці десятки років на словах воювали з олігархами, але систематично голосували за їх закони. Вони закликали до єднання з Росією, але відпочивали та навчали власних дітей у Європі.

16.10.2014
Леся Шевченко

«Ми об’єднуємося заради перетворення України», – такими словами розпочинається програма політичної партії УДАР (Українського демократичного альянсу за реформи). Від самого початку вона позиціонувала себе як партія реформаторів, що вбачають свою місію у побудові нового типу відносин між громадянином і державою.

26.09.2014
Іван Сікора

Політики та чиновники навіть на найвищих посадах нерідко лише обслуговують мільярдні тіньові потоки. Часто прагнуть їх контролювати та створюють нові. Антикорупційні реформи покликані перекрити ці тіньові потоки і демонтувати рентну політичну систему, а не створити нового антикорупційного монстра. На жаль, жодна з існуючих законодавчих ініціатив поки що не відповідає цій умові достатньою мірою.

17.09.2014

Результати моніторингу та аналізу показують, що українська модель державної підтримки підприємств та організацій носить «елітарний» характер. За останні 8 років із 88 всеукраїнських організацій інвалідів допомогу змогли отримати тільки 23 організації.

16.09.2014
Леся Шевченко

Досвід люстрації у країнах Центрально-Східної Європи показує, що політичні дивіденди можуть переважити управлінські.

12.09.2014
Іван Сікора, Валентин Дубківський

Попри багаторічну риторику щодо "відбілювання" зар­плат у конвертах і збільшення надходжень ПДФО, поза увагою урядовців залишилася корупційна схема отримання підприємствами (переважно великими платниками податків у сільській місцевості) податкового кредиту за рахунок несплати цього ключового джерела надходжень до місцевих бюджетів. Викликає питання і запропонована урядовцями ставка податку на прибуток, який має залишатися в місцевих бюджетах. Навряд чи такий її рівень стимулюватиме міських голів боротися за інвесторів.

08.09.2014
Леся Шевченко

Тепер, коли ми ведемо війну, люстрація - це не просто питання очищення, це ще й питання національної безпеки в її найжорсткішому прояві

06.09.2014
Іван Сікора, Валентин Дубківський

Децентралізація залишається ключовим викликом для України. Є багато її рецептів — від сепаратизму та федералізму до надання влади місцевим громадам із чіткими стимулами для результативного, ефективного та економного підходу до публічних фінансів. Саме чітких індикаторів результативності й ефективності найбільше бояться політики та чиновники, що звикли "вичавлювати" із бюджетного процесу ренту. Саме рента та її пошук були основою системи, яку побудували в Україні та яку зараз потрібно якнайшвидше демонтувати.

04.09.2014
Леся Шевченко

Люстрація не може бути інструментом боротьби з корупцією, адже тоді вона є радше популізмом і методом завоювання прихильності виборців

23.08.2014
Іван Сікора

В переддень річниці незалежності України та можливого розпуску парламенту можемо констатувати: усунувши Януковича – українці так і не позбулися його спадщини.

15.08.2014
Іван Сікора

Питань є більше ніж відповідей. І бажання люстрації через вибори можуть в чергове виявитися фікцією. Тож чи потрібні Україні вибори, які лише формально перезавантажують владу і в чинного уряду є необхідна більшість для реалізації реформ? Ще більш риторичним питанням є порядок розгляду питання зміни виборчої системи. Зараз більшість парламентарів думають не про відкритість, прозорість та відповідальність перед виборцями, а про те, як попасти в новий склад парламенту і бажано, з меншими зусиллями.

10.08.2014
Іван Сікора

На цьому тижні народні депутати так і не прийшли до включення до порядку денного численних законопроектів, які б мали змінити правила позачергових парламентських виборів. Вірогідно, лише у вересні виборці зможуть взнати за якими правилами будуть проводитися вибори - старими правилами (50/50 – пропорційна система із закритими списками або трохи модернізованими – дозволять блоки партій тощо).

09.08.2014
Леся Шевченко

Оновлення профільного закону про закупівлі у квітні ц.р. поки що не рятує його від спроб і далі використовувати законодавче регулювання державних закупівель для лобіювання вузькогалузевих інтересів.

08.08.2014
Іван Сікора

Протягом останніх років щороку на підтримку статутної діяльності громадських організацій інвалідів виділялись кошти в середньому від 10 до 50 млн грн. Фінансування не було стабільним з огляду на ті чи інші політичні чи економічні тенденції.

04.08.2014
Олександр Бабанін

Схоже, що тут спрацював принцип корпоративної солідарності - депутати дружно, потупивши очі долу, оподатковують свої дивіденди і проценти, як і «прості смертні», за найнижчими ставками і не поспішають віддати частину доходів до бюджету, тобто поділитися з бідними.

31.07.2014
Іван Сікора

Події останнього тижня дають підстави стверджувати про нову розстановку сил олігархів в Україні та їхню готовність жертвувати (в більшій чи меншій мірі) своїми прибутками. Всі змушені платити за економічну кризу та війну. Однак, розмір плати залежить від нової конфігурації сил у парламенті та з-поміж олігархів. Скільки заплатять пересічні громадяни, а скільки олігархи? Хто з олігархів заплатить більше і чому? Чи дійсно не було альтернативи тій редакції законопроектів, які були сьогодні прийняті після консультацій із різними групами інтересів?

21.07.2014
Іван Сікора

Як працевлаштувати більше 640 тис. інвалідів і ефективно витратити 1 млрд грн? Право на працю, закріплене в статті 43 Конституції України, не є однаково доступним для кожного. Мільйони українців безуспішно намагаються знайти роботу. Що вже казати про людей з особливими потребами, перед якими зачинено більшість дверей у нашій країні.

11.07.2014
Іван Сікора, Олександр Бабанін

Війна за таланти йде по всьому світу. Саме освічені та працьовиті люди є основою добробуту будь-якої країни. Навчання у найкращих вищих навчальних закладах дає більше можливостей для реалізації потенціалу і коштує відповідно. Однак, вкладаючи гроші у навчання, студенти та їхні батьки мають розуміти, за що вони платять гроші. Новий закон формує нові правила гри для оцінювання того, що і скільки повинно коштувати у системі вищої освіти.

06.07.2014
Леся Шевченко

Знову парламент дає нам конструкції, що складаються з розмитих норм базового закону та відсилає до "актів Кабміну" і "порядку, встановленому Кабінетом міністрів України"... і знову лобісти всіляких схем підтримки та конкретних фірм, будуть просто одержувати формальне погодження від АМКУ, але вплив допомоги на конкуренцію ніхто глибоко не аналізуватиме.

30.06.2014
Олександр Бабанін, Іван Сікора

Мільйони студентів та їх батьків, які завтра вийдуть на відкритий ринок праці, очікують кардинальних змін у системі освіти. По суті, як і у інших сферах, у системі вищої освіти має нарешті відбутися своя Революція Гідності.

06.06.2014
Іван Сікора

Виконання передвиборчої обіцянки Удару щодо «надання обраному киянами міському голові повноваження голови Київської міської державної адміністрації» вперлося у неготовність підтримати даний законопроект частиною членів фракції БЮТ у Верховній Раді під час голосування проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення ефективного функціонування столиці України - міста Києва (№ 4939). Законопроект був внесений депутатом від Удару В.Карпунцовим, що раніше був депутатом міськради Києва від Удару.

20.05.2014
Леся Шевченко, Денис Черніков

У сфері державної підтримки підприємств та галузей нині існує цілий ряд проблем, які держава не поспішала вирішувати роками, а у нової влади, напевно, до того ще не дійшли руки.

25.04.2014
Іван Сікора, Олександр Бабанін

В газеті «Дзеркало тижня» №15, опублікована стаття Івана Сікори та Олександра Бабаніна "Маленька переможна війна" з катастрофічними наслідками".

14.04.2014

Директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора дав інтерв’ю провідній діловій газеті «Бизнес» щодо запропонованої урядом України «Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні» як альтернативи федералізації

07.04.2014

Не пройшло і 3-ох місяців як представник вже нового уряду України визнав коректність оцінок витрат бюджету України, що були зроблені раніше аналітичним центром Фундація «Відкрите суспільство».

21.03.2014
Іван Сікора, Олександр Бабанін

В газеті «Дзеркало тижня» №10, опублікована стаття Івана Сікори та Олександра Бабаніна "Піррова перемога Росії в Криму". Яка реальна вартість "придбання" Криму для Росії, що може втратити та скільки може заробити Україна від переходу на світові ціни у відносинах з "островом Крим", що попливе у кільватері РФ?

05.03.2014
Іван Сікора, Денис Черніков

В газеті «Дзеркало тижня» №8, опублікована стаття Івана Сікори та Дениса Чернікова «Бюджетний кодекс України: фінансова "конституція" чи вінегрет забаганок? (Частина 2) ...

01.03.2014
Іван Сікора

Україна стала ареною вирішення цивілізаційного конфлікту між Заходом і Росією. Цей конфлікт мав різні форми прояву, але у фазу загострення, переріс у зв’язку із результатами української революції. Саме 4 роки треба було українцям, щоб остаточно зрозуміти та втрати ілюзії щодо перспектив «покращення» від Януковича-Азарова. 90 днів вистачило українцям, щоб закрити двері перед цивілізаційним вибором який називається олігархічно-рентна політика та економіка.

28.02.2014
Іван Сікора, Денис Черніков

Фактичною метою української революції було забезпечення можливостей для демонтажу рентної олігархічної економіки та політики шляхом здійснення реального «євроремонту» - впровадження ліберальних принципів, публічності та громадського контролю. Суспільство очікує від нової влади: best value formoney — найкращий результат за менші гроші. На думку авторів статті, результат може бути досягнутий — у разі дієвого впровадження ліберальних принципів і подолання олігархічно-рентної економіки, що призвела до сумного кінця режим Януковича.

27.02.2014
Леся Шевченко

Сім днів лютого позначилися на кількісному складі фракції Партії регіонів. Протягом цих днів з лав фракції вийшло 83 народних депутата. Всього разом з трьома першими втратами в грудні 2013 року (Д.Жванія, І.Богословська та В.Мельниченка) фракція втратила 86 штиків. Тепер фракція налічує 122 народних депутата.

27.02.2014
Леся Шевченко

Популістський закон Ківалова-Колесніченка «Про засади державної мовної політики» було скасовано рішенням ВРУ а потім в той же день заветовано в.о.Президента. Грошей на його виконання в бюджеті немає, однак не це стало причиною його перегляду. На хвилі революційної політичної доцільності та з порушенням чинного регламенту «Свобода» могла б звітувати, що таки виконала одне із своїх передвиборчих зобов’язань.

21.02.2014

Проект Закону про відновлення дії окремих положень Конституції України НЕ підписано Президентом. Президент покинув Київ.

16.02.2014
Іван Сікора, Денис Черніков

В «Дзеркала тижня» від 14.02.2014 року опублікована стаття Фундації «Відкрите суспільство» стосовно бюджету України. Стаття під назвою "Бюджетний кодекс України: фінансова конституція чи вінегрет забаганок?" розкриває процеси неефективної бюджетної політики в стінах парламенту та пояснює чому Бюджетний кодекс постійно хочуть змінити?

30.01.2014
Іван Сікора, Денис Черніков

31.01.2014 року в газеті «Дзеркало тижня» опублікована стаття «Голий король-2», в якій проаналізовані обіцянки парламентських партій щодо збільшення фінансової самодостатності регіонів і зменшення їх залежності від державного бюджету.

16.01.2014

16 січня 2014 р. Віктор Янукович і його депутати в Верховній Раді перекреслили права та свободи мільйонів українців.

14.01.2014
Іван Сікора

Експерти з питань фінансово-бюджетної та економічної політики Денис Черніков (Лабораторія законодавчих ініціатив) та Іван Сікора (Фундація «Відкрите суспільство») спільно презентували оцінку вартості системних ризиків, які закладено в проект державного бюджету на 2014 рік на прес-конференції, що відбулася 15 січня ц.р.

01.12.2013
Леся Шевченко

«Не очікували… йдемо думати, що робити далі» – такою була реакція народних депутатів-опозиціонерів на сім років тюрми для лідера «Батьківщини», що наприкінці 2011 року свідчила про відсутність стратегії та системності в їх діяльності.

26.11.2013
Іван Сікора

Ще нещодавно лідери Партії регіонів майже в один голос, за виключенням деяких «мастодонтів» євразійського вибору, почали говорити про європейський вибір України.

24.11.2013
Іван Сікора

Мирні масові зібрання – це, насамперед, форма зворотного зв'язку на дії влади, це спосіб реагувати на недоліки окремих рішень чи політики загалом.

24.11.2013
Леся Шевченко

Вже давно зрозуміло, що передвиборчі платформи приречені на забуття: історія останніх років показує, що їх забувають (якщо взагалі читають) особи, які підписують.

20.11.2013
Іван Сікора, Денис Черніков

Фундація «Відкрите суспільство» ініціює цикл регулярних публікацій щодо виконання політичними силами та мажоританиками передвиборчих зобов’язань.

11.11.2013
Стас Соколов, Леся Шевченко

Фундація "Відкрите суспільство" дослідила еволюцію обіцянок політичних сил, що отримали депутатські мандати в 2007 та 2012 роках.

28.09.2013
Стас Соколов

Оглядовий полемічний матеріал аналітика Фундації «Відкрите суспільство» Стаса Соколова «Дивні інтереси народних депутатів» вийшов 27.09.2013 на «Українській правді». Матеріал стосується аналізу виконання програмних тез парламентських політичних сил за 9 місяців роботи Верховної Ради України.

20.09.2013
Стас Соколов

Політичні процеси практично ігнорують вплив своїх рішень та позицій на щоденне життя кожного з українців, у той час як українські експерти та ЗМІ щоразу вказують на негативні наслідки значної частини ухвалених законів для громадян.

18.09.2013

Громадські активісти та експерти Відкритої Громадянської Платформи занепокоєні затягуванням розгляду важливого проекту закону № 0947 щодо приведення українського законодавства у відповідність до Закону “Про доступ до публічної інформації” та нової редакції Закону “Про інформацію”.

29.08.2013
Андрій Дуда, Леся Шевченко

«Мовні» обіцянки народних депутатів україни 7 скликання: Виконуються, але не виконані

12.08.2013

За 17 років наявності в України Конституції політики неодноразово успішно та неуспішно намагалися її змінити.

15.05.2013

Публічна сплата податків усіма громадянами, у т.ч. держслужбовцями та публічними особами, з легально отриманих доходів, а не PR-кампанія, повинна стати головною метою для декларування та звітування

01.04.2013

Виконання передвиборчих гасел багато в чому залежне від структурування політичного поля всередині країни — реальна відповідальність партії перед виборцем потребує стабільності розташування політичних сил.

20.03.2013
Олександр Гуменюк

Верховна Рада VII скликання продовжує дивувати своєю законодавчою пасивністю.

06.03.2013
Стас Соколов, Олександр Гуменюк

Влада продовжує відкрито демонструвати свої політичні й адміністративні м`язи.

03.03.2013
Олександр Гуменюк

Незважаючи на очевидні проблеми економіки в Україні, влада продовжує спрямовувати фінансування на «свої» сфери.

25.02.2013
Олександр Гуменюк

Обговорення проблеми з визначенням дати й формату виборів мера столиці та Київради набирає обертів.

23.02.2013
Стас Соколов

Партія регіонів “винна” виборцеві 17 з 28 обіцянок (61%), найбільше невиконаних – щодо покращення добробуту громадян. Єдині досягнення - у зовнішній політиці.

01.08.2012
Стас Соколов

В українських школах відлунали останні дзвоники, потенційні абітурієнти склали зовнішнє тестування, а студенти завершили сесії.

27.07.2012
Леся Шевченко, Стас Соколов

У запропонованому матеріалі Фундація «Відкрите суспільство» дослідила майже невідомі широкому загалові матеріали: угоди про утворення коаліцій у Верховній Раді України VI скликання.

03.06.2012
Бабанін Олександр, Любич Андрій

Щодо виконання плану-графіка першої частини (01.01.2011-31.12.2011) другого етапу (01.01.2011-31.12.2012) реформи Податкової системи, передбаченої у розділі “Сталий економічний розвиток” Програми економічних реформ Президента України.

30.05.2012
Андрій Любич

Цей огляд визначень, наданих законами та підзаконними нормативно-правовими актами, є спробою аналізу адекватності визначення державних коштів, наданого пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України 1 червня 2010 року № 2289-VI “Про здійснення державних закупівель”.

13.02.2012

2011 рік у парламенті пройшов напрочуд мирно та стабільно: не було звичних взаємних звинувачень партнерів по коаліції, гучних скандалів та кулуарних переговорів.

07.02.2012
Стас Соколов

Аналіз змін основних політичних позицій ключових гравців українського політикуму за період діяльності Верховної Ради України шостого скликання (листопад 2007 року – грудень 2011 року).

04.12.2011
Олександр Бабанін

У статті розглянуто деякі аспекти функціонування світового ринку державних закупівель, зокрема питання оцінки обсягів ринку держзакупівель країн ОЕСР і ЄС.

04.12.2011
Олександр Бабанін

У поданій статті розглянуто зміни у структурі й обсягах видатків на забезпечення діяльності трьох основних центрів влади Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України) у 2011 році порівняно з попереднім роком.

21.11.2011
Олександр Бабанін, Леся Шевченко

У запропонованому дослідженні розглянуто структуру і динаміку видатків державних бюджетів України 2002-2011 років для забезпечення діяльності вищих ешелонів влади - Верховної Ради України, Президента України і Кабінету Міністрів України.

17.11.2011
Стас Соколов

Вчорашній день у парламенті відзначився напрочуд злагодженим голосуванням щодо закону про вибори, в якому так і залишилися суперечливі позиції стосовно заборони блоків, мішаної системи та 5% бар’єра.

15.11.2011
Стас Соколов

Верховна Рада 15 листопада стаханівськими методами розглянула президентський законопроект № 9221, який стосується гуманізації відповідальності господарських злочинів.

02.11.2011
Ольга Бурда

Незалежно від того, як довго Юлія Тимошенко сидітиме у в‘язниці, день винесення їй судового вироку засвідчив очевидну річ: якщо в Україні і є реальна опозиція чинній владі, то це аж ніяк не та, що існує в парламенті.

11.10.2011
Стас Соколов

Сім років ув’язнення та 1,5 мільярда гривень відшкодування – здається, вчора ці цифри вразили всіх, окрім безпосередньо Юлії Володимирівни Тимошенко.

04.10.2011
Леся Шевченко

4 жовтня Верховній Раді України вдалося із феноменальною швидкістю розглянути 13 законопроектів, які стосуються модифікування виборчої системи України.

21.09.2011
Стас Соколов

Середина вересня в українському парламенті відзначилася не лише штурмом Верховної Ради, але й початком бюджетного процесу. Кабінет Міністрів презентував проект закону про Державний бюджет, обговорення та прийняття якого повинне відбутися до грудня.

17.03.2015
Євген Ревтюк, Леся Шевченко

Законотворча робота донецьких та луганських народних депутатів впродовж 27 листопада 2014 року - 10 березня 2015 року

28.02.2015

Таблиця відображує законодавчу активність кожної з фракцій коаліційної більшості в парламенті 8 скликання в період перших 100 днів з 27 листопада 2014 року до 21 лютого 2015 року

16.12.2014
Євген Ревтюк, Леся Шевченко, Іван Сікора

Експерти Фундації "Відкрите суспільство" порівняли основні положення коаліційної угоди та програми діяльності Кабінету міністрів.

16.12.2014
Євген Ревтюк

Експерти Фундації «Відкрите суспільство» проаналізували наскільки відповідально вітчизняний політикум поставився до складання своєрідного плану координації своїх дій у майбутньому парламенті.

12.05.2014

Головним порядком денним у парламентаріїв були в основному питання, пов'язані з фактичним військовим становищем на сході країни.

15.10.2014
Леся Шевченко, Євген Ревтюк

Стан виконання партійних обіцянок "Партії регіонів" з якою партія йшла на вибори 2012 року

15.10.2014
Леся Шевченко

Стан виконання партійних обіцянок "УДАРу" з якою партія йшла на вибори 2012 року

15.10.2014
Леся Шевченко, Катерина Кульчицька

Стан виконання партійних обіцянок ВО "Батьківщина" з якою партія йшла на вибори 2012 року

15.10.2014
Леся Шевченко, Катерина Кульчицька

Стан виконання партійних обіцянок "Партії регіонів" з якою партія йшла на вибори 2012 року

15.10.2014
Леся Шевченко, Олександр Бабанін

64 із 65 компартійних обіцянок є додатковими навантаженнями на бюджет країни. Загальний баланс обіцянок - «мінус» 2400 млрд грн, які потрібно відшукати в державному бюджеті.

05.08.2014
Стас Соколов

Парламентський липень минув не тільки під уже звичним знаком АТО, але і в тіні міжнародної трагедії - загибелі майже 300 пасажирів рейсу МН17 Малайзійських авіаліній.

21.07.2014
Стас Соколов

Початок літа парламент зустрів продовженням краху колись могутньої Партії регіонів - ще 22 депутата залишили фракцію. З 187 членів стартового складу в ПР залишилося всього 80 багнетів - і, ймовірніше всього втеча з політичного стовпа режиму Віктора Януковича продовжиться. Відтепер "гігантом" ВР стала Батьківщина з 85 нардепами.

07.06.2014
Стас Соколов

Парламентський травень пройшов під знаком президентських виборів: ключовими опонентами стали Петро Порошенко, який заручився підтримкою УДАРу Віталія Кличка, і Юлія Тимошенко, що пішла на кампанію всупереч настроям значної частини своєї фракції "Батьківщина".

12.05.2014
Стас Соколов

Наспіх зібрана в кінці лютого більшість не завжди справлялася зі збором хоча б 226 голосів - необхідного мінімуму для підтримки законопроектів. Водночас неабияк порідівша фракція Партії регіонів (лише в квітні вона позбулася 18 «багнетів», скоротившись до 103 депутатів) як правило ігнорує голосування більшості. Комуністи і зовсім пішли в глуху оборону - жоден голос «червоних» не був відданий за прийняття законів в квітні.

28.04.2014
Олесь Лісничук

Протягом останніх двох місяців на балансі Партії регіонів - ухилення від відповідальності, інертність, ставка на вузькогрупові інтереси, прагнення реваншу, транслювання російських меседжів, що притягне її на дно непрохідного 5% бар’єру на дочасних виборах до парламенту.

26.03.2014
Стас Соколов

Стрімке переформатування Верховної Ради наприкінці лютого, крах вертикальної структури партії влади і зсув центру ухвалення рішень у державі в парламенті спантеличило депутатів. В умовах народження політичної стабільності та міжнародної кризи, викликаної російською анексією Криму, обіцянки партій зразка 2012 року, по суті, канули в Лєту. У політичних сил є прекрасне "вікно можливостей" для умовного перезавантаження, нульовий варіант на хвилі стрімкого зростання громадянської самосвідомості та патріотичних почуттів. Якщо плани по дострокових парламентських виборах до кінця поточного року будуть реалізовані, партії отримають всі шанси для серйозної модернізації як своїх внутрішніх структур, так і ідеологічної платформи.

16.12.2013
Леся Шевченко, Стас Соколов

У гаслі “Від стабільності до добробуту” ПР не лише не досягла другого, але й поставила під сумнів перше. На прес-конференціях та у публічних виступах регіонали наголошують на “відчутних” показниках зростання середньої зарплатні та ВВП. Тим не менш, провладні політики часто маніпулюють даними, озвучуючи номінальні показники, а не реальні, які є значно менш оптимістичними. Депутати-регіонали у той же час подають законопроекти, які покликані поповнити держбюджет за рахунок нових стягнень з бізнесу чи пересічних українців.

21.09.2013
Стас Соколов

Свободівці, окрім екзотичної для стін парламенту фізичної активності, виявили особливу активність стосовно соціальної сфери.

21.09.2013
Леся Шевченко

Опозиція, що на початку скликання зосередилася на “державницьких позиціях” - зокрема персональне голосування, механізм відкликання депутатів, скасування їх недоторканності, ліквідація Конституційного Суду — вочевидь нездатна реалізувати ці ідеї через брак голосів.

21.09.2013
Леся Шевченко

Левову частку своїх зусиль представники КПУ спрямовують на боротьбу за радянську спадщину — принаймні, у свідомості людей.

21.09.2013
Леся Шевченко

Як і у представників інших фракцій, у УДАРівців фактично відсутні законопроекти, які б прямо транслювали їх програмові тези.

13.06.2013
Леся Шевченко, Стас Соколов

ПАРТІЯ РЕГІОНІВ: ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА/РЕФОРМИ 2010-2013

12.06.2013
Леся Шевченко Стас Соколов

УДАР

12.06.2013
Леся Шевченко, Стас Соколов

Всеукраїнське об’єднання «БАТЬКІВЩИНА»

11.06.2013
Леся Шевченко, Стас Соколов

ВО «Свобода»

10.06.2013
Леся Шевченко, Стас Соколов

Комуністична партія України

27.08.2012
Стас Соколов

Блок Юлії Тимошенко – «Батьківщина»

27.08.2012
Стас Соколов

Народна партія України («Блок Литвина»)

27.08.2012
Стас Соколов

Комуністична партія України

27.08.2012
Стас Соколов

Наша Україна – Народна cамооборона

07.02.2012
Стас Соколов

Наближення нових парламентських перегонів фокусує увагу політичних партій на передвиборчих змаганнях.

30.01.2014
Леся Шевченко

Із завершенням першого року парламентської каденції Фундація “Відкрите суспільство” підбиває проміжні підсумки виконання партіями і депутатами, обраними в мажоритарних округах, передвиборчих обіцянок у Верховній Раді України VІI скликання.

30.01.2014
Леся Шевченко

"Від того, наскільки монолітною буде сила Дніпропетровщини в парламенті, залежить, в тому числі, ефективність розвитку регіону. Потрібно вміти відставити в сторону політичні амбіції і стати в єдиний лад тих, хто бажає процвітання рідному регіону", - говорив губернатор Дмитро Колєсніков. Чи справдилися його сподівання?

Досліджуваний період охоплює діяльність народних депутатів України VІI скликання, обраних по одномандатним виборчим округам міста Чернігова від початку роботи парламенту, з 12 грудня 2012 року - до 11 грудня 2013 року (із включенням деяких законопроектів до 21.12.2013).

23.01.2014
Леся Шевченко

Із завершенням першого року парламентської каденції Фундація “Відкрите суспільство” підбиває проміжні підсумки виконання партіями і депутатами, обраними в мажоритарних округах, передвиборчих обіцянок у Верховній Раді України VІI скликання.

20.01.2014
Леся Шевченко

Донецькі мажоритарники показали низьку ефективність виконання передвиборчих зобов’язань, наданих виборцям свого округу на виборах 2012 року

18.12.2013
Леся Шевченко

Політичні процеси практично ігнорують вплив своїх рішень та позицій на щоденне життя кожного з українців, у той час як українські експерти та ЗМІ щоразу вказують на негативні наслідки значної частини ухвалених законів для громадян. У тому числі — зростання витрат через податки, акцизи та нові збори, ускладнення бюрократичних процедур, появу нових корупційних схем, посилення великого бізнесу, а також збільшення контролю влади над суспільством. Наш аналіз вкотре доводить, що політичні гравці в парламенті перебувають у одній реальності — проблеми, на які вони звертають увагу у своїх нормотворчих проектах, часто вражають своєю відірваністю від поточних подій та браком актуальності, а нерідко — і сумнівами щодо зваженості та здорового глузду.

09.12.2013
Леся Шевченко

Політичні процеси практично ігнорують вплив своїх рішень та позицій на щоденне життя кожного з українців, у той час як українські експерти та ЗМІ щоразу вказують на негативні наслідки значної частини ухвалених законів для громадян.