Парламент

Публікації

Аналітичний огляд №6

Тема номера: Реформа державного управління в Україні в контексті європейської інтеграції

Відео

Прес-конференція: Євроінтеграція між прагматизмом та популізмом

Євроінтеграція за рік до виборів: які закони не будуть прийняті? Наскільки жорсткою буде розмова Брюсселя та Києва?

Будьте в курсі!

Підпишіться на розсилку, щоб залишатися в курсі останніх новин, публікацій і матеріалів Фундації «Відкрите суспільство».

Презентеїзм Верховної Ради

20.03.2013
Олександр Гуменюк

Верховна Рада VII скликання продовжує дивувати своєю законодавчою пасивністю.

Якщо раніше приводом для гордості народних обранців було прийняття гучного законопроекту чи-то «развод як котят» своїх політичних опонентів, то наразі ВР цілком працює на популістичні лозунги, а її головним інструментом стає вказання пальцем – «вони нам заважають працювати».

Теорії управління досить чітко описують подібну ситуацію терміном презентеїзм – присутність на робочому місці, проте зі зниженою ефективністю. Причини презентеїзму в організації можуть бути найрізноманітніші – в когось проблеми вдома, комусь нездоровиться, хтось мріє про іншу роботу, хтось шефа ненавидить. На виході – людина начебто й на місці й робить те, що потрібно, але результат далекий від оптимального.

ВР наразі діє в схожому ключі. Люди є, ресурси є – результат відсутній. Й проблема навіть не у відсутності консенсусу, й якомусь політичному чи-то економічному протистоянні. Складається відчуття, що їм так просто легше справлятися з труднощами нелегкого депутатського покликання. Тобто важко працювати, важко писати законопроекти (важко вочевидь навіть змусити когось писати їх за тебе), важко в комітетах просиджувати, важко сидіти цілий робочий день у зручному кріслі Ради.

Важко.

Але разом з тим ж треба акумулювати популярність. Тому якось сама собою випрацювалась схема такого собі взаємного «шантажу». Опозиція щодня виставляє умови початку своєї активної участі в законодавчому процесі – мовляв, якщо голосуватимете особисто, якщо повернете Власенку мандат, якщо збережете Гостинний двір, якщо призначите дату виборів мера Києва, якщо [вставити власний варіант] от тоді й отримаєте від нас законодавчу діяльність, а поки «ви нам заважаєте». Провладні сили займають іншу позицію – ми слідуємо чітко літері закону й регламенту, так як ви того бажаєте, шановні опозиціонери, тому вибори мера Києва мають бути призначені після місцевих виборів в області, рішення ВАСУ ми обговорювати не можемо й взагалі ми подаємо життєво важливі для економіки законопроекти (які це цікаво?), а «ви нам заважаєте».

Презентеїстська Рада може в перспективі стати ще більш нищівним явищем, за Раду «кнопкодавчу». Популістична бездіяльність може поступово стати «зоною комфорту» депутатів, а ВР стане ток-шоу майданчиком з бійками й красивими закликами. Януковичу такий стан речей, скоріш за все, прийде до вподоби – з`явиться час щось вигадати для майбутньої кампанії й завжди буде чим дискредитувати опозиційних лідерів.

А країна продовжуватиме жити, як завжди відірвана від обраної влади.