Парламент

Публікації

Аналітичний огляд №6

Тема номера: Реформа державного управління в Україні в контексті європейської інтеграції

Відео

Прес-конференція: Євроінтеграція між прагматизмом та популізмом

Євроінтеграція за рік до виборів: які закони не будуть прийняті? Наскільки жорсткою буде розмова Брюсселя та Києва?

Будьте в курсі!

Підпишіться на розсилку, щоб залишатися в курсі останніх новин, публікацій і матеріалів Фундації «Відкрите суспільство».

Найгірший подарунок до Дня Незалежності України

23.08.2014
Іван Сікора

В переддень річниці незалежності України та можливого розпуску парламенту можемо констатувати: усунувши Януковича – українці так і не позбулися його спадщини.

Символами цієї спадщини є передовсім брак публічності влади, призначення на посади на підставі непублічних домовленостей, погана робота «соціальних ліфтів» під час виборів та при заповненні вакантних керівних посад на держаній службі (особливо тих, де є можливість банально заробити через доступ до влади та ресурсів).

Все це дає можливість продовжувати життя рентній економіці, що пов’язана із паразитуванням олігархії через доступу до державних (публічних) ресурсів.

Погана робота «соціальних ліфтів» під час виборів є одним із наслідком закритої пропорційної системи та мажоритарної системи виборів (зараз ми маємо систему виборів до парламенту 50/50 – пропорційно-мажоритарну). За існуючої системи виборів, майбутні парламентські вибори лише косметично оновлять владу. В разі розпуску парламенту до прийняття важливих законопроектів, а саме законопроекту4359а «Про очищення влади» (прийнятий нещодавно під тиском громадськості у першому читанні) та ряду законопроектів, які були спрямовані на зміну існуючої виборчої системи до парламенту на  пропорційну система за відкритими списками.

На жаль, жоден із запропонованих законопроектів щодо переходу до відкритих списків за пропорційною виборчою системою не був включений до порядку денного. Чому така система виборів невигідна для різних політичних сил можна прочитати в матеріалах: Вбити «золоту курку». Очищення через вибори відкладається та Чому бояться пропорційної виборчої системи із відкрити списками? 

Люстрація та нові правила обрання політичної еліти переносяться. Переноситься на невизначений термін (як мінімум, на 3-4 місяці в разі проведення виборів в кінці жовтня цього року). А точніше, цими питаннями можливо буде займатися вже новий парламент.

Значна частина політичної еліти не готова до кардинальної зміни правил гри та демонтажу рентної політичної системи, що будувалася всі роки незалежності. Майдан кинув їй виклик, але так і не зруйнував ії. Змінилися люди, пішли в небуття найбільш одіозні. Але це кардинально не поміняло суті системи. Усунувши Януковича – ми не позбулися його спадщини. І це найгірший подарунок українцям до Дня Незалежності.  

comments powered by Disqus