Аналітика. Публічні фінанси. Бюджет Києва. Статті.

Провали роботи міської влади у сфері малого та середнього бізнесу. Ефективність витрачання більше 11 млн. грн бюджетних коштів м.Києва залишається під питанням

четвер, 07 листопада 2013 974
Малий і середній бізнес м. Києва всупереч затвердженій міській програмі сприяння розвитку малому і середньому підприємництву на 2011-12 рр. недоотримав більше 100 млн грн, а переважна частина виділених коштів (11,1 млн грн) пішла на погашення відсотків за кредитами 2007-2008 рр.

Перелік цих 42 “щасливчиків” старанно приховується міською владою за ширмою банківської таємниці банку “Хрещатик”, що здійснював таке погашення.

Але навіть за умови ефективного, прозорого (конкурсного) розподілу таких коштів, надання кредитів менше ніж 0,1% від загальної кількості МСП столиці є неефективним. Міжнародна практика свідчить, що для отримання якісних зрушень частка таких кредитів має охоплювати в сотні разів більшу кількість МСП.

«Київська міська програма сприяння розвитку малому і середньому підприємництву не виконала своїх завдань і не покращила діловий клімат в столиці України, а найменування 42 підприємств-отримувачів 11,1 млн. грн. бюджетних коштів досі не відомі», вважає керівник проекту та аналітик Фундації «Відкрите суспільство» Олександр Бабанін.

Відсутність реєстру об’єктів нерухомого майна та земельних ресурсів та конкурентного механізму їх продажу та оренди дозволяє міській владі керувати в “ручному режимі” та культивувати корупцію в своїх лавах. Це призводить до збільшення вартості ведення бізнесу та суттєво зменшує надходження до бюджету. Трохи більше 5000 МАФів з майже 24 000 легалізовані. Нещодавня ініціатива міської влади щодо укладення договорів власниками МАФів із КП «Світоч» може вести лише до продовження практики «рейдерства», сприятиме тінізації ринку та продовження практики “ручного” керування. Показово, що незважаючи на наявність відповідної програми підтримки МСП, підприємці та їх асоціації переважно не розглядають дану програму як дієвий інструмент вирішення їх проблемних питань. Жодний представник з 274 бізнес-асоціацій не з’явився на засідання профільної комісії Київради, де обговорювалися результати виконання Програми.

Директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора вважає, що «результати консультацій з представниками об’єднань МСП, народними депутатами України та експертами, дають підстави стверджувати про нагальну необхідність реформування державної політики в сфері сприяння розвитку МСП на місцевому рівні, уникнення теперішньої практики «ручного» керування та формально-імітаційної діяльності. На часі зміни до порядку формування, виконання та звітування щодо регіональних програм МСП».

Народний депутат України Ксенія Ляпіна, Голова регіональної ради підприємців при КМДА Сергій Доротич, голова Всеукраїнської спілки працівників торгівлі та послуг «Трудова співдружність» Лоліта Картозія погодились з тим, що подібні міські програми мають виконуватися під пильним контролем громадськості, а політика підтримки МСП в Києві та відповідна програма на 2013-2014 рр. потребує серйозного реформування.

Дослідження було проведено в рамках проекту Міжнародного фонду "Відродження".

Повний текст аналітичного звіту дивитися тут: http://osf.org.ua/public-finance-budget-kyiv/view/175