Аналітика. Публічні фінанси. Бюджет Києва. Статті.

Громадська антикорупційна ініціатива «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів» стартувала із Києва

вівторок, 09 грудня 2014 450
Ініціатива спрямована на детінізацію ресурсів місцевих бюджетів. На прикладі бюджету Києва показано як мільярди продовжуються залишатися в тіні попри обіцянки міської влади завдати "нищівного удару по корупції". Презентовані методичні напрацювання та обєднання зусиль допоможе підвищити ефективність роботи громадських активістів, журналістів та блогерів у боротьбі із мільярдними зловживаннями пов’язаними із землею, майном та бюджетом.

9 грудня, з нагоди Всесвітнього дня боротьби з корупцією, відбулася презентація антикорупційної громадської ініціативи «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів» Фундації «Відкрите суспільство» спільно з  «Реанімаційним пакетом реформ – Київ», Інститутом масової інформації та ГО ІРАР/AMDI.

Організатори заходу на основі власних методичних напрацювань (аналізу містобудівних документів, міських стратегій та програм, індексно-кадастрових карт земельних ділянок) показали де заховані мільярдні кошти місцевих бюджетів на прикладі м. Києва.

Старт громадської ініціативи із Києва пояснюється мільярдними зловживаннями пов’язаними із  земельними ресурсами столиці та маніпуляціями із містобудівною документацією. Міська влада Києва не наважується зламати загальновідомі корупційні схеми. Досі мільярди продовжують йти поза міським бюджетом. Наповнити міський бюджет міська влада традиційно пропонує за рахунок уряду (залишення 100% податку на доходи фізичних осіб) та за рахунок підвищення майже в 2 рази плати за проїзд в громадському транспорті. Обіцяного В.Кличком «нищівного удару по корупції» досі не видно.

Фундація "Відкрите суспільство" та експерти Реанімаційного пакету реформ для Києва розроблять для столиці нову антикорупційну програму. Впродовж останніх двох років Київ так і не ухвалив відповідну міську цільову програму. Леся Шевченко, як головний експерт РПР-Київ, повідомила про готовність Київради спільно розробити нову програму. Вона зазначила, що нова антикорупційна програма для Києва не повинна  містити таких заходів «для галочки» як то «фіксація звернень громадян без жодної конкретики» і які фактично спрямовані на незначні корупційні ризики. Нова програма має бути спрямована  на  попередження значимих корупційних практики в земельній, містобудівній та бюджетній сферах, а також на зниження корупційних ризиків у роботі міської влади.

Директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора вважає, що «доходи міських бюджетів тісно пов’язані із відкритістю, прозорістю та зрозумілістю інформації про земельні ділянки та містобудівну документації». Розробка генпланів та планів земельно-господарського устрою для міст і впровадження  Схем планування територій районів, в більшості випадків має на меті легалізувати земельні махінації та афери з переведенням сільськогосподарських, оборонних, транспортних, рекреаційних, історико-культурних земель для житлової та комерційної забудови.

Старший аналітик ГО ІРАР/AMDI Сергій Панцир звернув увагу на те, що 70% територій держави становлять землі сільськогосподарського призначення. Корупційні ризики пов’язані із використанням цих територій пов’язані з розподілом, орендою, плануванням зміни цільового використання земель біля населених пунктів. На його думку, важливим є попередження картельних змов, які будуються на корупційних схемах, та покращення можливостей доступу громадськості до інформаційних даних.

Представник Інституту масової інформації Ольга Шалайська підкреслила важливість ініціативи для підвищення якості журналістських розслідувань в столиці України та в регіонах України.

Експерт в сфері містобудування Віктор Глеба оцінив масштаб корупційних платежів у сфері містобудування та показав на конкретних прикладах, яким чином здійснюються махінації із київською землею та правами на забудову. Зокрема, землі громадської та житлової забудови в м. Києві різняться на сотні гектарів і обліковуються за різними підходами. За його оцінками, «обіг тіньових прибутків в сфері управління земельними ресурсами столиці та в сфері містобудування становить в середньому 1,5 млрд грн в рік».

Під час презентації була показана «таємна» карта забудови Києва, за якою провадиться землеустрій та видаються дозвільні документи на проектування та подальше будівництво. Лише на частині Печерського району Києва виявлено приблизно 70 будівельних майданчиків на місці парків, скверів, лікарень, спортивних і дитячих майданчиків, промислових об’єктів та земель міського благоустрою загальною площею орієнтовно 94.98 га. Корисна площа забудови цих ділянок становить близько 3,7 млн.кв.м. Вартість будівництва попередньо оцінюється в майже 7 млрд.дол. США. Базова вартість цих 70 земельних ділянок складає 2 млрд грн (2170грн/ кв.м). За оренду землі по комерційним розцінкам (100 грн/місяць за 1 кв.м) місто могло отримувати 1 млрд грн за рік.  Зараз лише 10% цих ділянок знаходяться у власності, а інші землі орендуються за нормативно-грошовою оцінкою з понижуючими коефіцієнтами. Наслідком неготовності боротися із корупцією з боку міської влади та Департаменту земельних ресурсів КМДА є втрата бюджетом столиці щорічно мільярдів гривень.

Об’єднання зусиль громадських експертів, аналітиків, активістів, журналістів допоможе повернути мільярди до місцевих бюджетів, - вважають ініціатори антикорупційної ініціативи та запрошують до співпраці ініціативні групи в різних районах Києва та на регіональному рівні, а також місцеву владу. 

Більше інформації про те, яким чином мільярди  не доходять до міського бюджету через махінації із київською землею та правами на забудову та інформація про ознаки земельних махінацій читайте в газеті «Дзеркало тижня» «Київ згідно з Генпланом-2025: столиця чи мегасело?»

Запрошуємо до співпраці ініціативні групи в містах України та в районах м. Києва.

Разом ми зможемо вивести мільярди з тіні. 

Приєднуйтесь до ініціативи: info@osf.org.ua 

Захід проводився в рамках проекту «Громадська варта Києва: здійснення громадського контролю за розробкою та реалізацією антикорупційної політики у місті Києві», що реалізується Фундацією «Відкрите суспільство»  за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».