Аналітика. Публічні фінанси. Бюджет Києва. Статті.

Мільярди бюджету Києва продовжують знаходитися в тіні. Чи таких результатів боротьби із корупцією очікували від В.Кличка його виборці ?

вівторок, 13 січня 2015 1261
Автор: Іван Сікора
Міський голова Віталій Кличко не там шукає гроші до міського бюджету. Гроші лежать у київській землі, яка продовжує здаватися в оренду за безцінь забудовникамабо які взагалі нічого не платять до міського бюджету посилаючись на закінчення договорів оренди або розриваючи договори оренди по факту зведення будинку.

Пропозиції щодо кардинальної зміни політики в сфері боротьби із корупцією в сфері управління земельними ресурсами та містобудування вже неодноразово надавалися міській владі Києва Фундацією «Відкрите суспільство».

Вчора, 12 січня 2014 року, після акції проти незаконної забудови за адресою, Шулявська 32 в Шевченківському районі м. Києва поруч із Київським зоопарком відбулася зустріч громадських експертів та активістів з міським головою Віталієм Кличком та його заступником Павлом Рябікіним в КМДА щодо долі незаконних забудов, які в кінці грудня минулого року В.Кличко обіцяв знести.  ”У нас дуже багато незаконних забудов. Інформація для тих хто будує незаконно - слідкуйте, після Нового року ми зноситимемо незаконно зведені будівлі”, - сказав тоді В.Кличко.

В зустрічі із міським головою Києва,  після майже годинного очікування, взяли участь представники громадських експертів (Іван Сікора, директор та експерт в сфері антикорупційної  та бюджетної політики Фундації «Відкрите суспільство», експерт в сфері містобудування Віктор Глеба, київський адвокат та захисник в судах інтересів киян у справі  Біличанського лісу та інших незаконних забудов Олександр Дідюк), борець проти незаконних будівництв Віталій Черняховський, депутат Київради Олена Еськіна, та громадські активісти, які представляють проблемні забудови в м. Києві (зокрема, наступні вулиці: Шулявська 32, Волгоградська, 25,  Вільшанська 20/6, Правди 80/82, Семиренка 38а тощо).

Директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора вважає, що реальна боротьба із корупцією в Києві має нарешті початися із незаконних будівництв, які не лише здійснюються із порушеннями чинної містобудівної документації (Генплану Києва та Детальних планів територій), але й фактично приносять мізерні кошти до міського бюджету. Забудовники та землекористувачі переважно або взагалі не сплачують кошти за оренду земельних ділянок або сплачують копійки до міського бюджету. Наприклад, згідно сумнівного договору оренди земельної ділянки ЗАТ "Укрпромпроект" платить до міського бюджету лише 1000 грн за майже 30 соток «золотої» землі тобто щомісячно міський бюджет отримує аж 33 грн за сотку землі або 30 копійок за кв.м у центральному, Шевченківському районі м. Києва. «Подібних ситуацій в Києві є сотні, і не лише в Шевченківському районі. Громадськість має нарешті взнати, що реально, зроблено аби побороти земельні махінації від яких міський бюджет Києва щороку втрачає до 50 мільярдів гривень. Чи можна платити 30 коп в місяць за кв.м землі в центральному районі Києва при тому, що паркування автомобіля на приблизно 2 кв.м  коштує 10 грн за годину ?» -  запитує Іван Сікора.

За оцінками Фундації «Відкрите суспільство» багато договорів оренди земельних ділянок вже закінчилися і до міського бюджету не надходять навіть ті мізерні кошти, які б мали наповнювати бюджет столиці від оренди землі. Не дивно, що щорічно бюджет Києва не виконується в частині надходжень коштів за оренду земельних ділянок. За існуючою експертною інформацією, станом на грудень 2014 року ситуація із переглядом договорів оренди землі  кардинально не змінилася і про це можуть свідчити кошти, які надійшли за оренду земельних ділянок станом на 1 грудня 2014 року. Більш ніж 1,2 млрд. грн. щорічно від оренди землі за останні 4 роки бюджет Києва так і не отримав. В 2014 році ситуація не покращилася, бо станом на 1.12.2014 року за оренду землі надійшло аж трохи більше ніж 1,1 млрд. грн. при плані в 3,6 млрд. грн.

9 грудня, з нагоди Всесвітнього дня боротьби з корупцією, відбулася презентація антикорупційної громадської ініціативи «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів»  під час якої була оприлюднена інформація про виявлення громадськими експертами лише на частині Печерського району Києва приблизно 70 будівельних майданчиків на місці парків, скверів, лікарень, спортивних і дитячих майданчиків, промислових об’єктів та земель міського благоустрою загальною площею орієнтовно 94.98 га. Корисна площа забудови цих ділянок становить близько 3,7 млн.кв.м. Вартість будівництва попередньо оцінюється в майже 7 млрд.дол. США. Базова вартість цих 70 земельних ділянок складає 2 млрд грн (2170грн/ кв.м). За оренду землі по комерційним розцінкам (100 грн/місяць за 1 кв.м) місто могло отримувати 1 млрд грн за рік.  Зараз лише 10% цих ділянок знаходяться у власності, а інші землі орендуються за нормативно-грошовою оцінкою з понижуючими коефіцієнтами. Наслідком неготовності боротися із корупцією з боку міської влади та Департаменту земельних ресурсів, департаменту архітектури та містобудування КМДА є втрата бюджетом столиці щорічно мільярдів гривень.

Вірогідність того, що в проекті бюджеті Києва на наступний рік  будуть закладені реальні показники надходжень від плати за землю, а особливо,  в частині орендної плати, є невисокою. Причини – неготовність міської влади  до реальної боротьби із корупцією в земельній та містобудівній сферах. Мільярди бюджету Києва продовжують знаходитися в тіні попри обіцянки В.Кличка завдати «нищівного удару корупції».

Докладніше:

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ від 12.01.2014 року до міського голови В.Кличка щодо відсутності  реагування на значимі корупційні практики, що ведуть до суттєвого зменшення доходів міського бюджету Києва на 2015 рік та продовження практики не публічного прийняття міського бюджету Фундація "Відкрите суспільство" та Реанімаційний пакет реформ - Київ

Репортаж із  акції протесту проти незаконних забудівель біля столичного Зоопарку на розі вул. Шулявська – Тбіліський провулок 12.01.2014 року. Режим доступу: http://nikorupciji.org/2015/01/12/bilya-kyjivskoho-zooparku-budujetsya-25-poperhovyj-monstr-vid-yakoho-bahato-problem-foto-video/

Біля київського Зоопарку будується 25-поверховий монстр, від якого багато проблем (ФОТО, ВІДЕО)

 Друкувати цей Post (сайт "Ні корупції")

Чергова акція протесту проти незаконних забудівель уже за часів правління теперішнього мера Києва Віталія Кличка відбулася сьогодні, 12 січня, біля столичного Зоопарку на розі вул. Шулявська – Тбіліський провулок.

Активісти повідомили, що комунальне підприємство КМДА «Житлоінвестбуд-УКБ», яке очолює депутат Київради Вячеслав Непоп, та генпідрядна організація СТ «ІНБУД», не маючи документів забудовує земельну ділянку за адресою: м. Київ, вул. Шулявська, 32 з, нехтуючи інтересами місцевих жителів та будівельними нормами.