Аналітика. Антикорупція. Новини.

Перші результати формування каркасу антикорупційної політики в Києві

субота, 05 вересня 2015 690
Пропозиції Фундації «Відкрите суспільство» лягли в основу міського плану заходів щодо запобігання та зменшення ризиків корупції у міській адміністрації Києва. На черзі, розробка повноцінної міської антикорупційної програми, яка б відображала реальні корупційні ризики та мала чіткі індикатори оцінки результативності.

Київський міський голова Віталій Кличко підписав розпорядження про затвердження плану заходів щодо запобігання та зменшення ризиків корупції у міській адміністрації на 2015-2017 роки. План заходів був розроблений за участю громадських експертів, які входять до Антикорупційної ради при Київському міському голові. Переважна більшість заходів плану заходів було надано Фундацією «Відкрите суспільство» та експертами  Реанімаційного пакету реформ для Київ.

Ще 29 квітня 2015 року Фундація «Відкрите суспільство» та Реанімаційний пакет реформ для Києва надали пропозиції щодо переліку завдань та заходів антикорупційної програми, які були взяті за основу. Раніше (в листопаді 2014 року)   Фундація «Відкрите суспільство» надала місцевій владі Києва «Концептуальні підходи до розробки Київської міської цільової програми попередження корупції». На жаль, досі міська влада столиці так і не спромоглася розробити міську цільову антикорупційну програму попри готовність громадських експертів, зокрема Фундація «Відкрите суспільство», допомогти ії підготувати.

На жаль, з переліку затверджених заходів завдяки наполяганню посадовців міськради та деяких відомих громадських активістів-антикорупціонерів  було знято будь-яку згадку про скандально відомий Генеральний план Києва до 2025. Цей документ був ініційований командою тодішнього мера Києва Леоніда Черновецького задля легалізації корупційних рішень в сфері земельних відносин.  Як відомо, нещодавно Фундація «Відкрите суспільство» ініціювала Відкрите звернення з приводу проекту Генплану Києва до 2025 р. в якому висловлюється занепокоєння намаганнями повернення міського голови Києва В.Кличка  та більшості в Київраді до лобіювання прийняття Генплану 2025. Звернення було підтримане Реанімаційним пакетом реформ для Києва та рядом екс-очільників столиці та депутатами міськради.

Саме намаганнями «протягнути» проект Генплану Києва до 2025 року можна пояснити  «м’яку» позицію нинішньої команди Кличка щодо численних корупційних ризиків та практик в сфері земельних відносин та містобудування.  Формулювання заходу в редакції Фундації «Відкрите суспільство» звучало наступним чином: "Скасувати рішення міської ради, якими було допущено порушення чинної містобудівної документації (чинного Генплану Києва 2020 та Детальних планів територій) та притягнення до відповідальності посадових осіб, які погодили рішення з порушеннями чинного законодавства». Після редагування зміст заходу був вихолощений та сформульований максимально загально у п.3.9 як «Привести у відповідність до законодавства містобудівну документацію». Зважаючи на намагання команди Віталія Кличка прийняття новий Генплан Києва до 2025 р. попри існування та численні порушення чинного Генплану Києва до 2020 р. не дивним є таке формулювання цього принципово важливого для кожного міста заходу. 

Серед антикорупційних заходів, що позитивно вплинуть на попередження корупції в столиці  варто зазначити вільний доступ до бюджетних запитів та кошторисів розпорядників бюджетних коштів, публічне звітування про виконання бюджету Києва, інформацію про рекламні площини тощо. Також з грудня 2015 р. кияни зможуть знати про стан договірних відносин щодо земельних ділянок та  стан їх відповідності містобудівній документації.

Експерти Фундації «Відкрите суспільство» готові допомогти міській владі Києва розробити повноцінну міську антикорупційну програму, яка б відображала реальні корупційні ризики та мала чіткі індикатори оцінки результативності.

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Громадська варта Києва: здійснення громадського контролю за розробкою та реалізацією антикорупційної політики у місті Києві», що реалізується Фундацією «Відкрите суспільство»  за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».