Фундація. Наші новини.

Генплан 2025 – це земельний дерибан, що призведе дефолту столиці

понеділок, 10 листопада 2014 204
Бюджетна політика міської влади є вкрай непрофесійною. Технічній дефолт, який навис над містом може бути подолано лише збільшенням надходжень до бюджету і зменшенням витрат, поповненням бюджету від оренди і продажу земельних ділянок та пайових внесків з будівництва.

4 листопада 2014 в Київраді відбулось обговорення проекту бюджету столиці  на 2015 рік. Прогнози надходжень коштів до бюджету Києва на наступний рік невтішні. Вражає також відношення нової влади до думки громадськості в частині пропозицій щодо поповнення бюджету. Ми стали свідками спроби депутатів та посадовців КМДА, легалізувати землеустрій в інтересах забудовників та зменшити надходження до міського бюджету від оренди (продажу) землі та пайових внесків. Це планується здійснити шляхом прийняття Генплану 2025. Головний експерт Реанімаційного пакету реформ-Київ Леся Шевченко вважає, що «позиція В.Кличка щодо Генплану 2025 свідчить про його безвідповідальність як політика, бо він був проти цього творіння Черновецького і коли йшов на вибори, і коли був в опозиції». На її думку, фактично Генплан 2025 став тестом на політичну відповідальність для депутатів міськради, які хочуть побудувати чергову «висотку» у дворах або за рахунок парку чи скверу. На боці киян залишаються лише противники Генплану 2025.

На думку директора Фундації «Відкрите суспільство» Івана Сікори, «бюджетна політика міської влади є вкрай непрофесійною. Технічній дефолт, який навис над містом може бути подолано лише збільшенням надходжень до бюджету і зменшенням витрат, поповненням  бюджету  від оренди і продажу земельних ділянок та пайових внесків з будівництва». На кінець 2014 року боргові зобов’язання дорівнюватимуть майже 100% запланованих доходів на 2015 рік від загального та спеціального фондів бюджету і складуть 13,6 млрд. грн. Дефіцит міського бюджету потрібно закривати за рахунок радикальних змін в сфері антикорупційної, земельної та містобудівної політики, а не за рахунок переважно вимог залишити 100% податку на доходи фізичних осіб - Києву.

Міський голови В.Кличко та керівник профільної комісії міськради А.Странніков, не хочуть почути громадськість, яка показує де взяти гроші до бюджету. Замість пошуку мільярдів, які лежать під ногами, нова команда залишила без змін старі корупційні зв’язки, які  склались у сфері земельних та будівельних відносин. Кадрова політика мера – яскравий цьому доказ.

Генплан 2025 імені Черновецького не лише погіршить умови життя киян, але й зменшить надходження до міського бюджету. Причини – земля житлової забудови оподатковується по ставці 0,1%, а інші категорії земель мають ставку 3-12%. Крім того, переважно забудовники мають короткострокові договори оренди і потім їх не продовжують і відповідно нічого не платять до бюджету. На часі зміна підходів в управлінні земельними ресурсами. Також необхідно переглянути земельну та містобудівні програми, та Генплан столиці, у бік зменшення житлової забудови в історичному центрі, на території парків, скверів та вздовж Дніпра.

Прийшовши до влади, забудовники хочуть «оптом» легалізувати декілька сотень ділянок, що були відведенні із грубими порушеннями діючого Генплану 2020 та законодавства. Експерт у галузі містобудування Віктор Глеба вважає, що «на земельній ділянці ТОВ «Біонік Ленд» в Біличанському лісі, кияни втратили 1 млрд грн, «подарувавши» 147га під забудову житла комерсантам. На його думку, розробники Генплану 2025 займаються фальсифікаціями та маніпуляціями в інтересах крупних забудовників. «Перефарбовування» протягом 2011 – 2014 років графічних матеріалів, зміна цільового призначення земель  та функцій територій, мають ознаки корупції з боку головного архітектора столиці, який маніпулює Генпланами.

На думку Віктора Глеби «депутати мають визначати стратегії столичного «життя по новому», а не відводити на кожній сесії Київради сотні земельних ділянок для сумнівних користувачів». До проведення громадської експертизи Генплану 2025 та інвентаризації виконання діючого Генплану 2020, необхідно накласти мораторій на рішення Київради по зміні цільового призначення рекреаційних, промислових і військових територій, заборонити зміну цільового призначення та видів використання цих земель на житлову забудову. Засідання земельної комісії має бути публічним.