Аналітика. Кабінет міністрів. Статті.

Політика державна підтримки підприємств і громадських організацій інвалідів: моніторинг та оцінка

вівторок, 14 жовтня 2014 477
Фундація «Відкрите суспільство» презентує книгу, що стала результатом моніторингу та оцінки політики державної підтримки підприємств і громадських організацій інвалідів.

Вперше в Україні зроблено спробу комплексного  та всебічного аналізу політики державної підтримки підприємств і громадських організацій інвалідів та ії впливу на забезпечення права інвалідів на участь у громадському житті та права на працю відповідно міжнародних норм та стандартів.

Проаналізовано цілі та потреби бенефіціарів, інструменти державної підтримки підприємств і громадських організацій інвалідів, оцінено їх ефективність та рівність розподілу, проаналізовано польський досвіду систем сприяння зайнятості інвалідів, підготовлені рекомендації щодо програм підтримки та створення робочих місць для інвалідів.

Сьогодні кожен 18-й українець живе з інвалідністю. Загальна чисельність людей з особливими потребами сягає 2,8 млн або 6,1% населення країни. Із них працевлаштовані більше 755 тисяч або майже 27%. Стандарти Міжнародної організації праці передбачають працевлаштування  50% від загальної чисельності інвалідів в країні, тобто мало б бути працевлаштовані 1,4 млн інвалідів. Навіть, якщо враховувати чисельність інвалідів працездатного віку, на порядку денному стоїть питання якості працевлаштування, ефективності  та доступності державної підтримки.   

Результати моніторингу та аналізу показують, що українська модель державної підтримки підприємств та організацій інвалідів носить «елітарний» характер. Доступність державної підтримки для більшості громадських організацій є під питанням.  За останні 8 років (2006 -2014 рр.) із 88 всеукраїнських організацій інвалідів допомогу змогли отримати тільки 23 організації або 26%. При цьому 2 організації (УТОС, УТОГ) за цей період отримали підтримку у 242 млн грн або 63% від загального обсягу фінансування громадських організацій: 42% - УТОС, 21% - УТОГ. Засновані ними підприємства за 4 роки отримали 58% фінансування.

Щорічні обсяги фінансування за 8 років зросли у 2,2 рази і дивним чином подібні тенденції зростання характерні для елітного клубу. Різниця у фінансуванні між найбільшим та найменшим одержувачем допомоги, не зважаючи на статус всеукраїнської організації, колосальна – 800 раз. У кризовий період 2008/2009 при загальному скороченні обсягів допомоги на 20%, три організації із 16 отримали більші обсяги допомоги порівняно із докризовим періодом, 7 – не зазнали скорочень.

Одні й ті ж організації з року в рік отримують левову частку коштів, при цьому  три чверті всеукраїнських організацій взагалі не можуть отримати доступ до державного фінансування.

Подібна ситуація склалась і з підтримкою підприємств організацій інвалідів та інших підприємств, які отримують фінансування на створення нових та підтримку існуючих робочих місць. Протягом останнім років склалась тенденція, коли щорічно більше 50% від загального обсягу фінансування освоювали переважно 3-5 підприємства, при тому, що в середньому у програмах підтримки підприємств приймає участь не більше 40 підприємств. За окремими напрямками фінансування одне підприємство освоювало до 30% загального обсягу фінансування і при цьому претендувало на списання заборгованості перед державним бюджетом. Знову ж таки переважно мова йде про підприємства, засновані всеукраїнськими, а не місцевими чи регіональними організаціями інвалідів. Більше 50% фінансування отримують підприємства УТОС, УТОГ, ВОІ СОІУ. Різниця між найбільшими та найменшими отримувачами допомоги також суттєва – більше 10 разів.

Фундація «Відкрите Суспільство» разом із заінтересованими у змінах стейкголдерами готова до співпраці задля підвищення ефективності витрачання сотень мільйонів бюджетних коштів та забезпечення достатніх можливостей реалізувати право інвалідів на участь у громадському житті та право на працю відповідно міжнародних норм та стандартів.

Про все це та багато іншого, що стосується політика державна підтримки підприємств і громадських організацій інвалідів можна почитати в книзі,що підготовлена Фундацією «Відкрите суспільство» в рамках проекту «Аналіз політики підтримки підприємств та організацій інвалідів в Україні: сприяння забезпеченню рівного доступу НУО до державної підтримки та постачання соціальних послуг інвалідам», який реалізований за підтримки міжнародного фонду «Відродження».

Скачати книгу