Аналітика. Президент. Статті.

Реформа МВС очима кандидатів в Президенти на виборах-2014

середа, 07 травня 2014 1026
Автор: Леся Шевченко
Події останніх місяців, починаючи з першого розгону Майдану і особливо зараз, на фоні подій на Сході і в Криму, як ніколи актуалізують питання того, наскільки якісно правоохоронці України здатні захищати її народ. Стан, в якому знаходиться підпорядковані МВС структури, не відповідає функціям, покладеним на них суспільством.

Про необхідність реформування міліції і внутрішніх військ говорять дуже давно. Огляд передвиборчих програм кандидатів на пост Президента України показує, що більшість з них не приділила цьому питанню багато уваги, проте лише одиниці прописали в своїх передвиборчих програмах досить радикальні кроки.

Всі кандидати начебто мають уявлення про необхідність реформи правоохоронних структур, але не мають жодної конкретної візії, як це організувати.

Зараз, коли вже минула більша половина терміну, відведеного на агітацію, виборці ще й досі не відчули звичного в таких випадках потоку агітаційних повідомлень. Натомість програми кандидатів в президенти якісно відрізняються від попередніх. Ці перегони об’єднали кандидатів в одному -  в усвідомленні того, що країна повинна вирішувати свої проблеми самостійно, шукаючи для цього нові шляхи. Подолання корупції та люстрація є практично в кожній програмі, цим питанням приділяється найбільше уваги. Проте, навіть в таких умовах не обійшлося і без популізму і загальних тверджень. Тож яким кандидати бачать майбутнє відомства?

Колишній очільник Атимонопольного комітету Василь Цушко в своїй програмі наполягає на децентралізації влади, центральна влада за його баченням “має контролювати НБУ, МЗС, Міноборони, реформовану Генпрокуратуру, СБУ, службу зовнішньої розвідки, МВС (із функціями, притаманними ФБР у США) та митницю”. Можна розцінювати цю тезу як свідчення того, що даний кандидат таки має намір комплексно реформувати МВС за західним зразком.

Кандидатка в Президенти України Ольга Богомолець обмежилася загальною обіцянкою “розробити і втілити засоби впливу громадянського суспільства на владу, створити інструменти для контролю за діями влади і чиновників”. Дана теза стосується не тільки правоохоронних органів і не тягне на повноцінну реформу цієї сфери.

Петро Порошенко обмежився в своїй програмі тільки тезами про боротьбу з корупцією та люстрацію.

Юлія Тимошенко теж не є оригінальною, коли пропонує провести люстрацію і притягти до відповідальності суддів, прокурорів, працівників міліції, всіх посадовців, причетних до політичних переслідувань, порушень прав людини, неправосудних рішень, невиконання рішень Європейського суду з прав людини та до корупції.

Проте в її програмі міститься ще одна пропозиція, не вказана іншими кандидатами на пост керівника держави: “Забезпечити безумовне виконання норми Конституції щодо права громадян на проведення мирних зібрань та протести без будь-яких дозволів та обмежень. Заборонити використання міліцейських спецпідрозділів для будь-якого обмеження цих прав”.

Єдина теза Олега Ляшка звучить як “я радикально зміню особовий склад правоохоронних органів”. Вочевидь, цей кандидат не планує комплексної реформи. Відсутність критеріїв зміни особового складу не дає зробити висновків про те, що саме мав на увазі автор: масштабну зміну кадрів за грузинським зразком, люстраційний процес, підвищення кваліфікації і т.п.

Лідер Правого сектору Дмитро Ярош один з небагатьох, хто запропонував більш-менш конкретні зміни: створення муніципальної міліції та виборність шерифів. До цього додається оптимізація державного апарату, люстрація та атестація чиновників, зменшення втричі та збільшення прозорості роботи державного апарату.

“Зорієнтую силові структури на захист народу і країни, а не влади від народу” - обіцяє виборцям Анатолій Гриценко.

Націоналіст Олег Тягнибок має намір “очистити владу та силові структури від агентури Москви”. Також додається і бачення більш системних перетворень: пропонується реформувати правоохоронні органи за грузинським зразком. Чисельність правоохоронців має бути скорочено втричі. Зекономлені людські та матеріальні ресурси кандидат вважає за доцільне спрямувати на розбудову ЗСУ.

Цікавими також є і пропозиція встановити обов’язкову перевірку держслужбовців та кандидатів на виборні посади з допомогою «детектора брехні» на причетність до корупційних дій, співпраці з іноземними спецслужбами та наявність подвійного громадянства, що має стосуватись і праоохоронних органів також.

Не забув пан Тягнибок і про мовне питання: всі держслужбовці складатимуть обов'язковий іспит з української мови.

Михайло Добкін не має в своїй програмі пунктів, які напряму стосувалися б функціонування МВС. Цікаво, що проігнорували дане питання також інший проросійський кандидат Петро Симоненко.

Регіонал Сергій Тігіпко пропонує реформувати правоохоронну систему, проте не уточнює, як саме. Має намір створити систему професійного і громадського контролю за діяльністю правоохоронних органів.

“Хіітом” передвиборчих програм Президентської кампанії - 2014 є антикорупція і люстрація. Кандидати продовжують пропонувати виборцям в більшості абстрактні гасла та високі результати, не уточнюючи, яким чином розраховують їх досягти. Деяку кандидати навіть перекладають відповідальність за обіцяний результат на громадськість, обіцяючи розвивати громадянське суспільство і громадський контроль.


Приділивши значну увагу антикорупції та люстрації, а також питанням самооборони та розбудови армії, конкретні зобов'язання щодо реформування правоохоронних органів взяли на себе одиниці.