Аналітика. Парламент. Статті.

Без реформи держуправління неможливо проводити ефективну євроінтеграційну політику - експерт ПЕГ

середа, 31 січня 2018 8
Реформа держуправління в Україні є однією з найважливіших - вона повинна створити підґрунтя для реалізації ефективних реформ в усіх галузях економіки, стати основою для імплементації права ЄС у національне законодавство.

На сьогодні Європейський союз вимагає від країн-кандидатів на членство та потенційних кандидатів впроваджувати систему ефективного врядування, бо без цього неможлива успішна євроінтеграційна політика. Про це заявив координатор Парламентської групи з європейської інтеграції Денис Черніков під час тренінгу, який відбувся у Комітеті Верховної Ради з європейської інтеграції за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

«Державне управління відіграє фундаментальну роль в процесі євроінтеграції, оскільки має бути одним із рушіїв реформ, необхідних для досягнення відповідності критеріям членства в ЄС», - заявив експерт.

За його словами, реформа держуправління в Україні є однією з найважливіших - вона повинна створити підґрунтя для реалізації ефективних реформ в усіх галузях економіки, стати основою для імплементації права ЄС у національне законодавство.

ЄС завжди оцінює здатність адміністративних органів країни-кандидата впроваджувати норми європейського права, спроможність виконувати взяті на себе зобов’язання.

Д.Черніков звернув увагу, що саме зараз Євросоюз посилює вимоги до ефективного врядування: наприкінці минулого року Єврокомісія спільно з Програмою СІГМА розробила «Принципи публічної адміністрації», що розглядаються як основа діалогу з країнами-кандидатами та потенційними кандидатами на вступ до ЄС. І саме ці принципи демонструють необхідність дієвої реформи держуправління. «Ми маємо не просто змінити процедури призначення чиновників та підвищити зарплати, але продемонструвати – новий державний апарат спроможний виконувати усі вимоги, і зокрема, вчасно впроваджувати євроінтеграційні норми», - зазначив Д.Черніков.

Ключові вимоги та принципи ЄС передбачають впровадження прозорого та ефективного демократичного урядування. Зокрема, Євросоюз вимагає чіткого середньострокового планування усіх процесів, пов’язаних з євроінтеграцією та вчасне впровадження відповідних новацій.

Нові принципи, прийняті ЄС, вимагають від країн-кандидатів та потенційних кандидатів впровадження чітких параметрів щодо законодавчих змін. «Зі значною долею вірогідності Брюссель уже не сприйматиме ситуацію, коли євроінтеграційні закони не приймаються, терміни їх імплементації відкладаються, отже, українська влада має взяти на себе солідарну відповідальність на вчасне і повне впровадження зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію з ЄС, і реформа держуправління надасть їй інструменти для впровадження змін», - переконаний експерт.

Як відомо, в Україні розпочався процес реформування системи державного управління. Станом на січень 2018 року, до Секретаріату Кабінету міністрів України уже набрали 14 фахівців з питань реформ, у Міністерство юстиції України - 20 фахівців, у Міносвіти — 14, Мінкультури — 2.

На сьогодні відбувається процес реформування міністерств. Проходять відкриті конкурси на нові посади в десяти міністерствах, у Секретаріаті КМУ, Нацагентстві з питань держслужби та Державному агентстві електронного врядування. У рамках реформи в міністерствах, створено нові функціональні підрозділи — директорати. У Кабміні передбачають, що реформування пілотних 10 міністерств буде завершене у першому півріччі цього року.