Прем’єр-міністру України
Арсенію Яценюку
Міністру економічного розвитку та торгівлі України
Павлу Шереметі
Відкрите звернення
Оприлюднення інформації про державні закупівлі – під серйозною загрозою!
Вельмишановні панове,
Ми звертаємося до вас з приводу критичної ситуації, яка склалася в сфері оприлюднення інформації про державні закупівлі. На нашу думку, у разі неприйняття термінових рішень за два тижні почнеться масовий зрив оприлюднення цієї інформації десятками тисяч замовників по всій країні.
Як наслідок, це значно послабить заходи із боротьби з корупцією, оскільки громадяни України залишаться без надійного доступу до інформації щодо того, яким чином витрачаються їхні податки.
На нашу думку, причина критичної ситуації полягає у рішеннях державного підприємства «Зовнішторгвидав України», яке є адміністратором офіційного загальнодержавного веб-порталу з питань державних закупівель.
Як відомо, 10 квітня поточного року Верховна Рада України прийняла нову редакцію Закону України «Про здійснення державних закупівель». Вона містить цілу низку антикорупційних норм, норм щодо прозорості та відкритості державних закупівель, які мають значно підсилити громадський контроль за витрачанням бюджетних коштів.
Нова редакція Закону була схвально сприйнята експертами Світового Банку, Європейського Союзу, а представники провідних громадських організацій вперше за довгі роки були запрошені до розробки цього Закону.
Серед іншого, закон прямо гарантує замовникам право безоплатного подання закупівельної інформації для оприлюднення на загальнодержавному веб-порталі з питань державних закупівель. Ця гарантія є особливо важливою, оскільки нова редакція закону передбачає збільшення кількості документів, які підлягають обов’язковому оприлюдненню.
Слід нагадати, що протягом останніх шести років замовники користувалися цим правом без перешкод, безкоштовно подаючи документи для оприлюднення електронною поштою.
Проте нещодавно ДП «Зовнішторгвидав України» прийняло Порядок роботи з веб-порталом «Державні закупівлі», яким фактично відміняє вказані законодавчі норми та запроваджує платне оприлюднення закупівельної інформації.
Згідно з цим Порядком, безкоштовне подання електронною поштою закупівельних документів начебто зберігається, але ДП «Зовнішторгвидав України» буде їх оприлюднювати лише після отримання паперових оригіналів.
Разом з тим, вчасне оприлюднення залишається можливим лише у разі початкового внеску з боку замовника (540 грн.) та щомісячної абонентської плати (від 90 до 225 грн.).
Як стверджують замовники у своїх численних зверненнях, прийняття платних послуг означатиме для них порушення бюджетного законодавства, оскільки відповідні витрати не були передбачені в бюджеті.
Більш того, для багатьох замовників зміна власних бюджетів є взагалі неможливою через гостру нестачу коштів в умовах економічної кризи.
На їхнє переконання, використання начебто безкоштовного варіанту подання документів призведе до зриву жорстких строків публікації, накладення штрафів або витрачання особистих коштів.
У зв’язку з вище викладеним, ми звертаємося до вас із наполегливим проханням:
Для попередження подібних ситуацій у майбутньому та подальшого просування реформ в сфері державних закупівель, ми пропонуємо створити спеціальну робочу групу із фахівців відповідних відомств, представників бізнесової спільноти, провідних громадських організацій, міжнародних експертів, а також експертів країн з успішним досвідом реформування.
Метою цієї робочої групи має бути вироблення узгодженого плану реформування системи державних закупівель України та його подальше прийняття до кінця 2014 року.
З надією на плідне співробітництво,
Олексій Хмара,
Виконавчий директор Transparency International Україна
Віктор Таран,
Директор Центру політичних студій та аналітики
Іван Сікора,
Директор Фундація «Відкрите суспільство»