На думку директора Фундації «Відкрите суспільство» Івана Сікори, суттєвим мінусом програми уряду Яценюка є «відсутність чітких результативних показників, які мають бути досягнуті завдяки впровадженню урядової програми. Маємо лише терміни впровадження реформ». На його думку, вже звичним стало перенесення нечітких та шаблоних передвиборчих програм у подальші політичні документи, зокрема у прийняту програму діяльності уряду. На думку Івана Сікори чомусь «забули» про 25 ключових показників, які лише декілька місяців були презентовані у «Стратегії реформ-2020» Президентом України П.Порошенком. І це при тому, що фракція БПП підтримала програму діяльності уряду та лише спромоглася запропонувати долучити до неї текст коаліційної угоди.
Як зазначає пан Сікора, нечіткі та важко вимірюванні передвиборчі обіцянки швидко забуваються, а логіка акцентування уваги на процесі замість результатів, знаходить своє відображення в урядових документах. Терміни впровадження обіцянок переносяться та заміщаються популізмом.
Показовим прикладом подібного популізму є стан виконання обіцянок партіями, які були представлені в попередньому складі парламенту. Значна частина політиків попри таку політичну безвідповідальність, були знову обрані до парламенту. Зокрема, у попередньому складі парламенту, обіцянки «Удару» та «Батьківщини» щодо того, аби залишити податок на доходи фізичних осіб в повному обсязі у місцевих бюджетах, були так і не виконанні обіцянки та чомусь замінені такими вимогами лише щодо столиці України. Конкретна обіцянка Партії регіонів щодо надання 60% зведеного державного бюджету місцевим радам і розширення повноваженнь органів місцевого самоврядування попри наявність більшості в тодішньому парламенті та 3-х річної роботи уряду ПР була виконана навпаки - частка місцевих бюджетів у доходах і видатках рік у рік зменшувалась.
Головний експерт Реанімаційного пакету реформ – Київ та президент Фундації «Відкрите суспільство» Леся Шевченко зазначила, що «програми політичних партій, які пройшли до парламенту в жовтні 2014 року, стали більш популістськими та погіршилися порівняно із попередніми парламентськими виборами з погляду конкретності та вимірюваності обіцянок». Пропонована урядова програма пропонує здійснювати реформи за рахунок пересічних громадян. За розрахунками Фундації «Відкрите суспільство» «92,5% загального затягування пасків випаде на долю основної маси населення, 7,5% становитиме частка чиновників і лише кілька сотих відсотка становитимуть втрати олігархів». Чи за таку соціальну справедливість голосували виборці учасників проурядової коаліції ?
Експерти висловили занепокоєння щодо ознак повторення сумної популістської практики попередників теперішніми представниками політичної більшості в парламенті. Необхідним є підвищення вимог з боку виборців до передвиборчих програм політичних партій. Чіткі та конкретні обіцянки та задекларовані результативні показники мають стимулювати політиків працювати на результат, а не на процес. Це дасть змогу підвищити відповідальність політиків за результати їх роботи.
Захід проведено за підтримки Національного фонду підтримки демократії (США), NED.