Фундація. Наші новини.

Бюджетний процес 2014 знову ризикує увійти в тінь від громадськості

вівторок, 24 вересня 2013 830
У вересні бюджетний процес в Україні знову виходить з-під контролю громадськості, ЗМІ і навіть народних депутатів.

Фундація «Відкрите суспільство» наполягає на повернення процесу підготовки ключового фінансового документа країни в публічне і легітимне русло.

28 вересня в Україні, як в усьому світі, відзначається Міжнародний День Права Знати. З цієї нагоди Глобальний рух за бюджетну прозорість, підзвітність та участь громадян у бюджетних процесах (The Global Movement for Budget Transparency, Accountability and Participation) організовує День дій щодо підвищення обізнаності про необхідність розвивати бюджетну прозорість, підзвітність та участь громадян у бюджетних процесах у всьому світі.

В Україні заходи Глобального руху координує Фундація «Відкрите суспільство». За оцінками експертів Фундації, підготовка державного бюджету 2014 містить ознаки фактичного порушення положень Бюджетного кодексу, а громадськість, як і в попередні роки, залишається осторонь бюджетного процесу.

Задля привернення уваги до проблем пов’язаних із бюджетним процесом та втрат, які зазнають бюджети всіх рівнів від непрозорого їх формування та прийняття неефективних рішень та державних програм Фундація «Відкрите суспільство» в серпні-вересні 2013 року підготувала:

1) аналітичний звіт "Бюджет Києва-2012: виклики та можливості для майбутньої бюджетної політики" (за рахунок раціонального адміністрування лише трьох статей доходів і видатків (плати за землю, оренди комунального майна, закупівель) можна майже вдвічі збільшити доходи бюджету столиці. Відтак, бюджет Києва на 2014 рік може мати дохідну частину в 35-40 замість 21 млрд. грн в 2012-2013 роках);

2) статтю «Голий король? («Дзеркало тижня», 30.08.2013) що містить аргументи щодо необхідності змін в бюджетній політиці на національному рівні та в м. Києві;

3) статтю «Слідкуйте за грошима. Нашими грошима!» («Українська правда», 26.09.2013), що містить аргументи щодо необхідності бюджетної прозорості, підзвітності та участі громадськості в бюджетному процесі в Україні та проінформовано про відповідне ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ до керівництва держави та органів місцевого самоврядування з цього приводу. Раніше Звернення було підтримане підгрупою «Протидія корупції» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства.

4) У рамках проекту «Розробка пропозицій до публічних політик щодо бюджету м. Києва», що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження», досліджено низку цільових програм м. Києва. Міська програма підтримки малого й середнього бізнесу визнана такою яка не покращила становище та бізнес клімат для малого та середнього підприємництва в столиці.

5) Надано пропозиції щодо змін у Кодексі належної практики в галузі бюджетної політики Міжнародного Валютного Фонду, підготовлено бюджетний календар тощо.

Експерти Фундації готові надати всебічну підтримку органам влади та громадськості в забезпеченні участі в бюджетному процесі на всіх рівнях. Ми готові допомогти уряду та законодавцям підвищити ефективність рішень в бюджетній сфері.

Публічні фінанси України повинні стати відкритими та зрозумілими!