Фундація. Наші новини.

Причини корупції на місцевому рівні на півдні України: зрозуміти практики та що можна зробити?

вівторок, 14 квітня 2015 620
Кращий комплексний антикорупційний інструментарій для громадських активістів та експертів, місцевих депутатів та журналістів Півдня України (Миколаїв та область, м. Херсон та Одеса) презентує директор Фундації «Відкрите суспільство» та відомий експерт в сфері бюджетної та антикорупційної політики Іван Сікора на запит та у співпраці із Фондом розвитку м. Миколаєва.

17-18 квітня 2015 року в Миколаєві громадські експерти та активісти, місцеві депутати та журналісти Півдня України (Миколаїв та область, м. Херсон та Одеса), що вже реалізують власні проекти в сфері формування ефективних місцевих бюджетів та моніторингу використання бюджетних коштів, а також ті, хто в подальшому зацікавлені в підвищенні спроможності здійснювати моніторинг та оцінювання бюджетної та антикорупційної політики, брати участь у ії  формуванні,  навчаться проводити комплексну громадську антикорупційну експертизу на місцевому рівні.  Директор Фундації «Відкрите суспільство» та відомий експерт в сфері бюджетної та антикорупційної політики Іван Сікора на конкретних прикладах ознайомить із існуючим антикорупційним інструментарієм, покаже проблеми із його застосуванням, навчить аналізувати корупційні ризики на місцевому рівні та реально впливати на рішення влади в рамках тренінгу «Громадська антикорупційна експертиза для доброчесного и ефективного місцевого самоврядування», що проводиться Фондом розвитку м. Миколаєва в парнерстві із Фундацією «Відкрите суспільство» за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Учасники тренінгу отримують наступні знання та навички:

- Оцінка потреб громади та бачення їх вирішення у рішеннях влади;

- Можливості які дає антикорупційна, податкова та бюджетна реформи;

- Оцінка типових корупційних ризиків та практик на місцевому рівні;

- Основні перешкоди на шляху впровадження антикорупційної політики;

- Як оцінювати успішність антикорупційної політики на місцевому рівні (чи все так однозначно як пишуть у звітах?);

- Можливості громадського моніторингу, адвокації та впливу громадян на місцеву політику через учать в бюджетному процесі;

- Предметний аналіз однієї із міських цільових програм на предмет виявлення корупційних ризиків, їх попередження та реагування в разі їх виявлення.

Фактично, це перший важливий конкретний  крок спрямований на наповнення реальним змістом антикорупційної ініціативи «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів» та використання можливостей, які дає антикорупційна реформ та реформа в сфері фіскальної децентралізації. Після завершення тренінгу передбачається супроводження проектів місцевих активістів з боку Івана Сікори.

 

Раніше Іван Сікора надавав консультативно-експертну підтримку для місцевих ініціатив в інших регіонах України та сприяв  ініціативам депутатів місцевих рад (Київська обласна рада) спрямованих на здійснення формування антикорупційної політики на місцевому рівні та моніторингу та оцінки обласної та міської антикорупційної політики в Києві та області, в м. Чернігові та області. Іван Сікора розробив та надав типові підходи та численні пропозиції до розробки індикаторів нової національної антикорупційної програми на 2015-2017 рр. За його оцінками, проект  нової національної антикорупційної програми на 2015-2017 рр. розроблений із порушенням вимог чинного законодавства щодо розробки державних цільових програм,  що безперечно погіршить можливості для моніторингу та оцінки результативності та ефективності антикорупційної політики в Україні.

Останні зустрічі із членами локальних груп антикорупційної ініціативи "Повернемо мільярди до місцевих бюджетів" в Миколаєві, Одесі та Херсоні (проходили в березні 2015 року) підтвердили існування потреби на місцевому рівні в знаннях та навиках антикорупційної експертизи місцевих політик. Без якісного моніторингу, оцінки та адвокації змін з боку громадськості та співпраці із місцевими депутатами зауікавленеми в реальних реформах, навряд чи вдасться домогтися належного впровадження пакету антикорупційних законів прийнятих в жовтні минулого року, та забезпечити реальний  прогрес та покращення соціально-економічної ситуації на місцях  від реформи фіскальної децентралізації.