Фундація. Наші новини.

Що таке Парламентська експертна група? Відповідь Тетяні Чорновол

п'ятниця, 11 вересня 2015 1095
Парламентська експертна група проаналізувала понад 150 законопроектів, поданих до Верховної ради, на їх відповідність праву Європейського союзу і відкидає звинувачення автора скандального законопроекту про позасудову конфіскацію майна Януковича, народного депутата Тетяни Чорновіл нібито в упередженості та "анонімності" парламентських експертів.

"У країнах Євросоюзу будь-який документ, який не відповідає європейському праву, не може бути прийнятий, без жодних дискусій. На жаль, в Україні ще немає розуміння, що не можна інтегруватись до ЄС з "дрімучими" законами. Наші юристи-міжнародники вивчають кожен законопроект на відповідність стандартам ЄС. За два місяці ми провели величезну роботу - дослідили понад 150 законопроектів з різних сфер, розписали по кожному – де що треба змінити.

Так, ми дійсно зробили висновок, що законопроект авторства Тетяни Чорновіл №3025 нехтує як європейським, так і українським правом. Експерти нашої групи застерігають: без рішеннясуду майно колишнього президента та його поплічників не може бути конфісковано. Більше того, існує процедура заочного судочинства, і її потрібно було б застосувати, про що ми також наголосили.

Водночас, в законопроекті Чорновіл пропонується, що для конфіскації достатньо ухвали суду. Для не фахівця ці терміни можуть видаватися схожими, і саме через них автори проекту розповідають, що вони задіюють суд у процесі. Але насправді ухвала категорично відрізняється від рішення - вона не передбачає всебічного вивчення доказів.

Чому автори законопроекту не хочуть внести поправки до поданого законопроекту, щоб позбавити Януковича шансу оскаржити конфіскацію майна в європейських судах як  таку, що суперечить міжнародному праву?

Легше прийняти популістський закон і дозволити Януковичу отримати відшкодування від держави Україна?  Ми готові до публічної дискусії з цього питання за участі широкого кола експертів, в тому числі експертів з ЄС, громадськості.

На цьому прикладі мусимо довести, що важливо розпочинати мислити та жити за європейським правом, навіть якщо комусь не все в ньому подобається", - заявив координатор Парламентської експертної групи Денис Черніков.

Нагадаємо, нещодавно ПЕГ проаналізувала законопроект №3025 "Про особливий режим спеціальної конфіскації майна" авторства народних депутатів Тетяни Чорновіл та Олега Барни.

Юристи дійшли висновку, що документ не відповідає ст. 14 Конституції України, ст. 96-1 Кримінального кодексу України, ст. 100 Кримінально-процесуального кодексу України. Також законопроект суперечить Директиві 2014/42/ЄС про заморожування та конфіскацію засобів злочинів та доходів, отриманих злочинним шляхом в Європейському союзі, яка визначає поняття "конфіскація" як остаточне позбавлення майна за рішенням суду в зв’язку з кримінальним злочином, у випадках хвороби або переховування існує процедура заочного осудження.

Експерти ПЕГ наголошують, що в українському законодавстві теж є можливість прийняття судових рішень за умови переховування звинувачених осіб, втеча "діячів" минулої влади не робить неможливою конфіскацію їхнього майна, необхідно лише чітко дотримуватися визначеної законом процедури.

Натомість законопроект №3025 пропонує запровадити особливий режим спеціальної конфіскації грошових коштів та/або іншого майна усуненого з поста екс-президента Віктора Януковича, а також низки екс-урядовців та бізнесменів без судового рішення, що ставить під сумнів легітимність такого рішення з точки зору права ЄС.

У відповідь ми почули звинувачення, які базувалися на вигаданій "анонімності" ПЕГ. 

А тепер відповідь на питання - що таке Парламентська експертна група?

Її було створено за ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції та Фундації "Відкрите суспільство". Наше завдання - проводити експертизу поданих до парламенту законопроектів щодо їх відповідності європейському праву.

Є три координатори ПЕГ: Петро Кошуков, Леся Шевченко, Денис Черніков.

Зокрема, президент Фундації "Відкрите суспільство" Леся Шевченко є експертом у сферах аналізу політики та боротьби з корупцією. Має більш ніж 10-річний досвід парламентського моніторингу, ініціатор та керівник понад 30 проектів у сфері боротьби з корупцією, аналізу політики, бюджетування тощо. З 1999 року працює в громадському секторі. Автор численних посібників, аналітичних записок тощо.

А координатор ПЕГ Денис Черніков є експертом у сфері європейської інтеграції, також є заступником координатора Робочої групи № 4 Платформи громадянського суспільства "Україна-ЄС" (двосторонній орган, утворений відповідно до Угоди про асоціацію). Має 5-річний досвід у "третьому секторі" та проектах міжнародної  технічної допомоги та понад 8-річний досвід роботи у вищих органах державної влади України.

"В Україні дуже важко знайти юристів-міжнародників, які досконало знають європейське право, це дефіцитні спеціалісти. До складу ПЕГ таких спеціалістів ми відбирали на конкурсі. Конкурс і зараз відкритий, ми продовжуємо розширювати коло експертів, просимо фахових юристів-міжнародників надсилати свої резюме. На сьогодні в ПЕГ працюють експерти: Тетяна Анакіна, Наталія Галецька, Вікторія Бойко, Олександра Карпенко, Олексій Кононов, Ольга Рябуха, Юлія Хорт, Євген Кравчук та інші. Є три координатора групи.

Звинувачення Тетяни Чорновіл, що наша група начебто "анонімна", відверто дивують. Перед нами не стояло завдання робити публічний імідж окремим юристам чи ПЕГ загалом, головне – з’ясувати, які законопроекти відповідають європейським нормам, які – ні і обґрунтувати свої висновки, вивчити практику ЄС, надати рекомендації", - пояснює Леся Шевченко.

Докладніше про роботу групи: http://comeuroint.rada.gov.ua/news/main_news/72650.html

За додатковою інформацією звертатися: info@osf.org.ua