З усіх поданих до Верховної Ради законопроектів лише 10-11% стають законами, що свідчить про дуже низьку ефективність роботи українського парламенту. Такі дані оприлюднила Парламентська експертна група на прес-конференції у Києві.
Зокрема,на розгляді ВР перебуває 2 тис. 350 законопроектів. Тоді як з початку року парламентом прийнято і підписано Президентом 264 законів (дані за січень-серпень ц.р.).
При цьому, 90% поданих до ВР законопроектів стосуються змін до чинного законодавства. Понад 1 тис. законопроектів стосуються вирішення економічних та галузевих питань, понад 250- змін до Податкового кодексу, ще 150 пропонують внести зміни до Бюджетного кодексу.
Парламентська експертна група з євроінтеграції (ПЕГ) відзначає нераціональність таких підходів до законотворчості, коли приймається нове законодавство без належного обговорення в експертному середовищі і після цього одразу ж до нових законів необхідно вносити зміни. Доволі часто з однієї тематики до парламенту вноситься декілька законопроектів, які суперечать один одному.
ПЕГ за три місяці діяльності проаналізувала понад 180 законопроектів, які подано на розгляд ВР. Цікаво, що з числа проаналізованих ПЕГ законопроектів - не більше 10% містять експертний висновок авторів про те, чи відповідає законопроект праву ЄС та Угоді про асоціацію. З числа проаналізованих є законопроекти, які декларують запровадження європейських норм права, а по суті своїй вони суперечать стандартам ЄС. Якщо найближчим часом не вжити дієвих заходів, закони, які наближають Україну до європейських стандартів, будуть нівельовані законопроектами, що підміняють самусуть євроінтеграції. Тому необхідноробити обов’язковою експертизу законопроектів на відповідність праву ЄС вже на етапі внесення законодавчої ініціативи до парламенту.
Також Парламентська експертна група підготувала базовий перелік законопроектів, який Уряд має внести до парламенту в 2015-2016 роках (відповідно до планів імплементації законодавства, які Кабмін взяв на себе, згідно з Угодою про асоціацію). Всього у переліку майже 140 невідкладних законопроектів. ПЕГ планує моніторити внесення цих проектів до парламенту, процес їх проходження, оскільки це важливо у контексті успішного виконання Угоди про асоціацію.У країнах-кандидатах на вступ до ЄС склалася практика обговорення в парламенті стану виконання Угод про асоціацію. Це сприяє тому, щоб конкретні питання створення зони вільної торгівлі, інтелектуальної власності, закупівель тощо постійно були на парламентському порядку денному, і відповідним нагальним законопроектам не доводилося б «пробиватися» через загальний потік законопроектів, з яких тільки 10-11% мають шанс бути прийнятими.
Робота Парламентської експертної групи з євроінтеграції здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».