Фундація «Відкрите суспільство» підтримуючи ініціативу уряду України щодо необхідності реформи системи оподаткування в цілому. Водночас Фундація «Відкрите суспільство» вважає, що включення урядом до порядку денного питання внесення змін до спрощеної системи оподаткування (ССО) є невчасним, непріоритетним та таким, що може негативно вплинути на суспільний добробут та погіршити умови ведення бізнесу. На думку експертів Фундації «Відкрите суспільство» урядовці неправильно розставили пріоритети. Передовсім необхідно провести кардинальну реформу загальної системи оподаткування де приховуються значні корупційні потоки, які йдуть повз державного та місцевих бюджетів.
Фундація «Відкрите суспільство» як аналітичний центр, що досліджує політику державної підтримки в сфері малого та середнього підприємництва на місцевому рівні вважає, що ССО є чи не єдиним ефективним інструментом для стимулювання до легальної економічної активності для підприємців, які працюють на ССО. У малому бізнесі в 2014 році було створено майже 3,4 млн. робочих місць. ССО це не лише інструмент створення нових робочих місць, але й засіб зменшення соціального навантаження на бюджет через само зайнятість частини громадян та виведення малого бізнесу з тіні. Фундація «Відкрите суспільство» долучилася до проведення національної кампанії з підтримки спрощеної системи оподаткування як аналітичний центр.
На думку директора Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора «спрощена система оподаткування в умовах існування дискреційної та репресивної, із численними правовими прогалинами, загальної системи оподаткування поряд із існуванням корумпованих органів фіскальної служби та судів є альтернативою для активної частини суспільства, що не хоче очікувати на працевлаштування від олігархів чи держави і сама створює робочі місця на вільному ринку праці».
Більше того, на думку Івана Сікори, спрощена система оподаткування це ключовий інструмент політики підтримки малого та середнього підприємництва за умов коли доступ до фінансово-кредитних, інфраструктури та інших ресурсів, які формують активи МСБ є обмеженим. На думку Івана Сікори ССО є запорука посилення середнього класу, що був основою двох останніх українських революцій (2004 та 2014 рр.), основою волонтерського руху та базою для формування якісного та незалежного громадського контролю за урядом та політиками.
Результатом роботи Коаліції підтримки спрощеної системи оподаткування стало збереження ССО в 2016 році.
Довідка щодо ССО (спрощеної системи оподаткування):
ССО була спеціально розроблена якомога простішою та однозначнішою, аби уникнути будь-якої дискреції (можливості "вирішувати питання" на власний розсуд чиновника) чи виправдання для чинення тиску на підприємців. Платники ССО рідко зустрічаються з фіскальним інспектором особисто, а перевірки є "особливим випадком", а не повсякденною практикою, правила прості, чітко прописані, однозначні та уніфіковані.
Відповідно до підрахунків зроблених фахівцями програми USAID ЛЕВ, спрощена система оподаткування в Україні заощаджує близько 0,5% ВВП (приблизно 7 мільярдів гривень), які в іншому випадку були б витрачені на непотрібну роботу.
ССО частково вирівнює умови для великого та малого бізнесу (в іншому випадку, останній мав би відносно вищі сукупні втрати на ведення бізнесу), зменшує бар’єри для відкриття бізнесу та дозволяє заощадити на адміністративних витратах фіскальним органам, які б за інших умов мали перевіряти кожного дрібного торговця.
Країни, які мають виплати по безробіттю зазвичай роблять усе можливе, аби підтримати навіть просте виживання малого бізнесу, оскільки він запобігає безробіттю. Ці підприємства все ж створюють додану вартість і займають свою власну нішу, яка не цікавить більші та продуктивніші підприємства.
Довідка:
Коаліція підтримки спрощеної системи оподаткування була ініційована Національною платформою малого та середнього бізнесу. Національна платформа МСБ – неформальна мережа бізнес-об’єднань, котра забезпечує об’єднання навколо ідеї, а не лідера, є політично безсторонньою і має на меті консолідацію спільноти МСБ, пропонування та адвокатування ключових реформ публічної політики відповідно до потреб та законних інтересів МСБ.
Позиція Коаліції:
В умовах відвертого саботажу впровадження реформ в Україні, в тому числі неприхованих намагань певних сил зупинити податкову реформу руками малого та середнього бізнесу, маніпулюючи питанням спрощеної системи оподаткування, МСБ України заявляє про свою підтримку реформування податкової системи в цілому та закликає авторів відповідних законопроектів виключити з порядку денного питання внесення змін до спрощеної системи оподаткування (ССО) як таке, що є невчасним, непріоритетним і таким, що може негативно вплинути на суспільний добробут та погіршити умови ведення бізнесу.
Національна платформа МСБ оголошує про створення широкої коаліції підтримки спрощеної системи оподаткування та негайне формування національного та регіональних штабів для проведення всеукраїнської адвокаційної кампанії щодо встановлення мораторію на внесення будь-яких змін до спрощеної системи оподаткування до того моменту, коли в Україні буде проведено глибоку реформу загальної податкової системи (мінімум на 3 роки).
Представники мікро-, малого та середнього бізнесу України оголошують про негайну мобілізацію своїх зусиль і ресурсів на всіх рівнях, включаючи національний, задля:
Ми переконані, що за теперішнього стану економіки України, саме потенціал малого і середнього бізнесу може стати основним джерелом приросту національного продукту, створення нових робочих місць та забезпечення добробуту населення і соціальної стабільності у суспільстві.
Ми закликаємо підприємців, бізнес-об’єднання та спілки, представників громадянського суспільства, експертної спільноти, ЗМІ, усіх небайдужих громадян підтримати позицію МСБ щодо необхідності реформування податкової системи та долучитися до проведення національної кампанії з підтримки спрощеної системи оподаткування.
Приєднатися до Коаліції можна за посиланням: http://platforma-msb.org/sso/
Фундація «Відкрите суспільство» має досвід аналізу політики державної підтримки малого та середнього бізнесу на рівні м.Києва та вважає розвиток МСБ критично важливим для реформ в Україні та формування середнього класу. Більше тут.