Фундація. Наші новини.

Перші підсумки роботи громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети»

субота, 12 грудня 2015 761
У минулі вихідні громадському партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» Виповнився рік. За цей час всі 15 членів громадської мережі успішно впроваджували принципи відкритості, прозорості, участі та доброчесності щодо місцевих бюджетів використовуючи методологію Фундації "Відкрите суспільство". Саме на основі розробленої методології ПУД (прозорості, участі та доброчесності) учасники парнерства здійснювали моніторинг місцевих бюджетів.

11-13 грудня учасники партнерства зібралися в Одесі, де і презентували перші підсумки своєї діяльності. За цей час відразу кілька представників партнерства стали депутатами своїх місцевих радах, у ЗМІ було опубліковано кілька сотень матеріалів, присвячених впровадженню принципів відкритості у сфері формування бюджетів. 12 грудня директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора провів тренінг для учасників громадського партнерства "За прозорі місцеві бюджети".

Так, як розповів керівник проекту в Івано-Франківську, директор ГО «Центр політичних студій та аналітики» Віталій Світлик за результатами публікації виконком міської ради навіть прийняв рішення про скасування роботи «Сервіс-авто», яке раніше займалося парковками.

Ще цікавіша ситуація в Миколаєві, де за словами керівника проекту, голови організації «Фонд розвитку міста Миколаєва» Михайла Золотухіна, новий мер включив всі пропозиції проекту в свою програму. Правда поки ще рано говорити наскільки ці побажання будуть виконані.

А от у Білозерці Херсонської області (єдиний селище міського типу у проекті), де до початку здійснення проекту за фактом навіть не було сайту, тепер же за словами глави Білозерського Молодіжного центру регіонального розвитку Елли Петренко, щосили йде робота на створення веб-представництва місцевої ради . На це з місцевого бюджету виділено 50 тис. грн.

У м Здолбунів Рівненської області глава ГО «Зеон» Микола Орлов не тільки став депутатом міськради, а й увійшов до бюджетної комісії. Крім того, за рекомендаціями організації було внесено цілий ряд змін до регламенту місцевої ради.

У Вознесенську Миколаївської області влада також активно йде на контакт і вже цілий ряд пропозицій був врахований при складанні бюджету. Як розповів керівник проекту і глава Врзнесенской міської громадської організації «Агентство економічного розвитку» Володимир Трандафіл, також представники партнерства були включені до складу експертної групи по складанню цільових програм для міста.

У Чернігові була проведена велика робота з популяризації ідеї прозорості бюджетів. Зокрема, як розповіла представник проекту, журналіст Громадське ТБ, з початку роботи проекту було знято 8 великих сюжетів.

Олена Ніжельська, керівник проекту в Сєвєродонецьку (Кризовий медіа центр Сіверський Донець), зазначила, що організацією ведеться систематична робота відразу за двома напрямками: бюджетна діяльність і об'єкти капітального будівництва.
У Чугуєві Харківської області керівник проекту (Чугуївська правозахисна група) Аліна Кувшінчікова, розповіла, що за пропозицією організації було прийнято регламент місцевої ради, а також повністю відкритий доступ на всі публічні заходи, в тому числі сесію, без попередньої акредитації.

У Сумах, за словами представниці проекту (Бюро аналізу політики) Наталії Орлової, значний упор був зроблений на недоліки системи держзакупівель на місцях. Зокрема було проаналізовано ряд вже здійснених тендерів та виявлено їх недоліки.
Як зазначила голова Регіональної аналітичного центру Світлана Гудь, в Ізмаїлі, крім великої кількості публікацій у пресі була також проведена робота по збору протоколів і стенограм всіх сесій міської ради, які були опубліковані в рамках проекту.

Глава Дніпропетровської координаційно-експертного центру з питань регуляторної політики Олексій Литвиненко зазначив, що завдяки роботі проекту на сайті міської ради з'явилися реально працюючі розділи бюджету та комунальних установ.

Крім того, в усіх регіонах були проведені прес-конференції, інформаційні зустрічі та семінари, присвячені прозорим бюджетам.

Нагадаємо, метою суспільного партнерства є сприяння підвищенню загального рівня прозорості, відкритості, доброчесності та цілісності бюджетного процесу на місцевому рівні шляхом впровадження постійно діючого громадського контролю за його ходом. Основними пріоритетами партнерства на стартовому етапі були визначені посилення загальної здатності громадянського суспільства здійснювати ефективний громадський контроль за бюджетним процесом на рівні регіонів України, постійне інформування з питань бюджетної політики широкої громадськості, застосування усіх можливих форм громадського контролю та публічного впливу на бюджетну політику для дотримання в ній принципів прозорості, доброчесності та відкритості, ініціювання та активну участь у процесі реформування бюджетного законодавства України, в тому числі, шляхом розробки відповідних нормативно-правових актів.

Координувати діяльність партнерства протягом першого етапу його діяльності учасники довірили Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України». Партнерство відкрита для приєднання для всіх зацікавлених осіб та організацій, які поділяють принципи роботи партнерства і бажають докласти зусиль до підвищення рівня відкритості, прозорості, доброчесності та цілісності місцевих бюджетів в Україні.

Директор Фундації "Відкрите суспільство" Іван Сікора спільно із учасниками тренінгу працював над оцінюванням проміжних результатів моніторингу місцевих бюджетів на основі Індексу прозорості, участі та доброчесності місцевих бюджетів. Саме методології Індексу ПУД  (прозорості, участі та доброчесності) лягла в основу системної роботи учасників партнертсва, що здійснюють моніторинг місцевих бюджетів та адвокують зміни на місцевому рівні. 

Партнерство працює в рамках проекту «Громадянське суспільство та медіа за прозорі місцеві бюджети», який реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» та Фундацією "Відкрите суспільство" за фінансової підтримки Європейського союзу та Посольства Фінляндії в Україні.

Вперше в Україні комплексно оцінюється 15 місцевих бюджетів на стан їх прозорості, громадської участі та доброчесності на основі методології Фундація «Відкрите суспільство»Партнерство «За прозорі місцеві бюджети» об’єднує громадські організації та засоби масової інформації у 15 містах України(Києві, Одесі, Дніпропетровську, Львові, Миколаєві, Чернігові, Черкасах, Сумах, Івано-Франківську, Чернівцях,  Сєверодонецьку, Ковелі, Здолбунові, Вознесенську, Чугуєві, Білозерці, Купянську та Ізмаїлі).  

Більше про партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» тут: http://osf.org.ua/events/view/590