Фундація. Наші новини.

Громадяни зможуть краще контролювати місцеві бюджети завдяки інструментарію Фундації “Відкрите суспільство”

четвер, 20 жовтня 2016 914
Фундації “Відкрите суспільство” на Форумі «Громадянське суспільство та публічні фінанси» презентувала методологію Індексу прозорості-участі-доброчесності (ПУД), що була апробована в рамках партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» та дає змогу громадянам ефективно контролювати місцеву соціально-економічну та бюджету політику на всіх стадіях бюджетного процесу.

Фундації “Відкрите суспільство” на Форумі «Громадянське суспільство та публічні фінанси» презентувала методологію Індексу прозорості-участі-доброчесності (ПУД), що була апробована в рамках партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» та дає змогу громадянам ефективно контролювати місцеву соціально-економічну та бюджету політику на всіх стадіях бюджетного процесу. Підготовлені на основі результатів дослідження 17 місцевих бюджетів пропозиції до Бюджетного та Господарського кодексів України, Закону України  «Про місцеве самоврядування» дадуть закласти нові стандарти забезпечення прозорості інформації про публічні фінанси, участі громадян у бюджетному процесі та впровадити принципу співпраці влади із громадянами, що сформульовані  у концепції  «доброго врядування» поряд із кращими міжнародними та українськими практиками.

Фундація «Відкрите суспільство» за більш як 1,5 роки з часу приєднання до партнерства  «За прозорі місцеві бюджети!» як аналітичний центр не лише розробила методологію дослідження та  навчила її використовувати учасників партнерства, але й забезпечила постійний супровід проведення дослідження та проведення адвокаційної кампанії в листопаді-грудні 2015 року спрямованої на забезпечення оприлюднення проектів місцевих бюджетів та проведення консультацій із громадянами щодо їх змісту. Вперше у 6 містах (Чернівці, Черкаси, Сєверодонецьк, Ковель, Вознесенськ, Суми) із 17 міст (не беручи до уваги м. Києва де консультації щодо проекту рішення про бюджет відбувалися вдруге) відбулися консультації із громадянами щодо проекту рішення про бюджет на 2016 р.

Під час Форуму «Громадянське суспільство та публічні фінанси» відомий  експерт з питань бюджетної та антикорупційної, автор методології Індексу ПУД, тренер та координатор дослідження 17 місцевих бюджетів Іван Сікора презентував інструментарій громадського контролю за місцевою соціально-економічною та бюджетною політикою яким вдалося «озброїти» громадські організацій, що здійснювали дослідження та адвокацію змін на місцевому рівні у сфері публічних фінансів. Презентуючи основі проблеми та тенденції на різних стадіях бюджетного процесу Іван Сікора відзначив брак регламентування процедур оприлюднення та забезпечення участі громадян у чинному законодавстві. Як наслідок, громадяни мають обмежені можливості впливу на бюджетні пріоритети та те на які об’єкти будуть виділятися публічні кошти, не знають позицій депутатів місцевих рад через непрозорість їх депутатських запитів та звернень разом із інформацією про стан їх розгляду. В рамках кожної із критерії Індексу ПУД – ПРОЗОРОСТІ, УЧАСТІ ТА ДОБРОЧЕСНОСТІ було представлено сильні та слабкі сторони, виклики та можливості і головне що можуть та повинні робити громадяни аби краще контролювати публічні фінанси та підвищити ефективність їх використання.

Під час відкриття Форуму «Громадянське суспільство та публічні фінанси» президентка Фундації «Відкрите суспільство» Леся Шевченко звернула увагу про важливість підвищення прозорості, участі та доброчесності місцевої соціально-економічної та бюджетної політики та розповіла про внесок Фундації «Відкрите суспільство» у здійснення першого в Україні комплексного моніторингу та оцінювання 17 місцевих бюджетів. Фундація «Відкрите суспільство» як аналітичний центр, що більше 6 років займається аналізом  соціально-економічної та бюджетної політики в м. Києві, забезпечила розробку інструментарію дослідження місцевих бюджетів та координувала дослідження та адкокаційну кампанію у листопаді-грудні 2015 року в рамках партнерства «За прозорі місцеві бюджети!». Фундація «Відкрите суспільство» за ініціативи якої ще у 2014 році було успішно адвоковано проведення першого в Україні громадського обговорення бюджету м.Києва в рамках  партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» ініціювала та адвокувала кампанію щодо забезпечення оприлюднення та проведення консультацій щодо проектів 17 місцевих бюджетів на 2016 рік, що дало змогу вперше в історії місцевих громад провести консультацій із громадянами щодо проектів місцевих бюджетів на 2016 рік.

За результатами комплексного дослідження місцевих бюджетів на основі методології Індексу ПУД були  підготовлені рекомендації щодо змін до Бюджетного та Господарського кодексів України, ЗУ «Про місцеве самоврядування», а також щодо покращення регламентування бюджетного процесу на місцевому рівні у регламентах місцевих рад.

 

Фундація «Відкрите суспільство» буде рада поширенню кращого досвіду забезпечення прозорості та стимулювання участі громадян у бюджетному процесі на основі методології Індексу ПУД та готова надати експертну підтримку громадськими організаціям та ініціативним групам громадян. В разі інтересу до співпраці та впливу на те куди будуть спрямовані кошти Вашого місцевого бюджету у наступному році звертайтесь: info@osf.org.ua

 

 

Більше інформації про Форуму «Громадянське суспільство та публічні фінанси» на фейсбук сторінці Фундації "Відкрите суспільство".