Це перше із шести міст, яке відвідали експерти Фундації «Відкрите суспільство». Наступного тижня подібні громадські обговорення пройдуть в Дніпропетровську (20.10), Запоріжжі (21.10), Херсоні (22.10), Миколаєві (23.10), Одесі (24.10). У заході прийняли участь представники політичних партій та об’єднань (ВО «Батьківщина», «Самопоміч», Удар, Радикальної партії), громадські а ктивісти, журналісти, представники влади.
Децентралізація поряд із боротьбою з корупцією є найпопулярнішою обіцянкою більшості політичних сил, що мають шанси подолати 5% бар’єр. Представляючи аналіз обіцянок в сфері децентралізації, директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора зазначив,щопередвиборчі програми 9 політичних партій є дуже подібними та характеризуються відсутністю конкретних показників вимірювання. Такі обіцянки в подальшому ускладнюють оцінку виборцями роботи партій в парламенті. Для уточнення позицій політичних сил, експертами Фундації «Відкрите суспільство» було поширено експертну анкету. Лише 3 політичні сили надали відповіді на питання анкети. Отриманні відповіді сприяли більш предметній дискусії під час громадського обговорення.
Експерт Фундації «Відкрите суспільство» Сергій Панцир зупинився докладно на питаннях прогнозування вигоди (соціальної, економічної та політичної) для міського бюджету Харкова та обласного бюджету Харківщини від децентралізації. Основою для попередніх розрахунків виступали пропоновані урядові зміни до Бюджетного та Податкового кодексів.
Іван Сікора зазначив, що «децентралізація це передовсім дискусія щодо повноважень, фінансових ресурсів та відповідальності конкретного посадовця за конкретні делеговані повноваження». Саме навколо цього і розгорнулася дискусія. Представники всіх партій уточнювали партійні позиції щодо майбутньої реформи. Особливо актуальним виявилося питання юридичного статусу громади, можливостей збільшення надходжень від плати за землю, питання залучення інвестицій.
Учасники громадської дискусії висловили готовність співпрацювати із Фундацією «Відкрите суспільство» щодо організації громадського моніторингу місцевих бюджетів Харківщини та в питаннях участі в бюджетному процесі.
Проект «ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: краще зрозуміти обіцянки політиків та контролювати їх дії після виборів»є логічним розвитком більш як 12 річної практики моніторингу роботи парламенту та майже 5 річного досвіду аналізу бюджетної політики на місцевому рівні. Докладна інформація про результати моніторингу виконання обіцянок політичними силами у розділі АНАЛІЗ ПОЛІТИКИ на сайті http://osf.org.ua/policy-analysis-parlament та ПУБЛІЧНІ ФІНАНСИ: http://osf.org.ua/public-finance-budget-kyiv
Дискусія дала можливість краще зрозуміти обіцянки політиків щодо децентралізації та їх впливу на розвиток області та міст.
В разі питань та співпраці звертатися: Іван Сікора, 050 382 4661, osf55@ukr.net
Проект «ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: краще зрозуміти обіцянки політиків та контролювати їх дії після виборів» має на меті підвищення спроможності та впливу інститутів громадянського суспільства на політичний порядок денний (обіцянки партій) щодо питань децентралізації протягом парламентської виборчої кампанії та після неї.
Захід проведено Фундацією «Відкрите суспільство» в межах проекту «ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: краще зрозуміти обіцянки політиків та контролювати їх дії після виборів» в рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.