Аналітика. Парламент. Статті.

Пусті обіцянки «Батьківщини»: як слова в опозиції розходяться зі справами при владі

четвер, 16 жовтня 2014 827
Автор: Леся Шевченко, Катерина Кульчицька

Історія ВО «Батьківщини» у Верховній Раді сьомого скликання нагадує сюжет американського фільму. Партія, що впродовж каденції була позбавлена лідера (Ю.Тимошенко), - після втечі Президента отримує джек-пот у вигляді посад Прем’єр-Міністра і Виконуючого обов’язки Президента та нарешті звільняє свого лідера з в’язниці. Здавалось б, це «хеппі енд», та коли мова йде про політичний процес, щасливе закінчення стається при умові, коли перемагають виборці і їх інтереси, а не партія. То ж, головним питанням є: чи використала ВО Батьківщина доступ до владних повноважень, щоб реалізувати свої обіцянки та представити інтереси виборців.

Беззаперечним прикладом реалізації потреб виборців є виконання передвиборчої програми. Тому, в дослідженні було розглянуто основні обіцянки  «ВО Батьківщина» та законотворчу діяльність її представників. В основі аналізу лежить  КРИТЕРІЙ ЧЕСНОСТІ, розроблений експертами Фундації «Відкрите суспільство». Він включає індикатори РЕАЛІЗМУ, ЩИРОСТІ та ПОСЛІДОВНОСТІ. Такі критерії були застосовані до 4 умовних частин програми, в які згруповано обіцянки партії: гроші, людина, держава, світ.

Нагадаємо, що значна частина обіцянок Батьківщини в далекому 2012 році мала відверто радикальний характер: серйозне зменшення податків, ліквідація податкової та Конституційного Суду, недопущення відкриття ринку землі, скасування недоторканності та механізм відликання депутата. Відсутність поміркованості значної частини тез програми багато в чому їх унеможливлювало, а відсутність виваженого стратегічного плану дій породжувало ініціативи, що не вирізнялися актуальністю чи відповідністю потреб виборців політичної сили.

Фундація «Відкрите суспільство» підготувала детальний аналіз обіцянок народних депутатів від Батьківщини на своєму сайті, що відображає відповідність агітаційних тез реальній політичній практиці опозиції.

 

Гроші - 16 обіцянок

Не виконано - 12; Частково виконано - 3 Виконано - 1 (не є результатом ВРУ 7 скликання)

Економічна частина передвиборчої програми в більшості виявилась не під силу партії. Лише одне її твердження, яке стосується мораторію на продаж землі, можна віднести до заліку як «виконане», але так як мораторій був прийнятий ще попереднім складом парламенту, то ця обіцянка не є результатом діяльності партії цього скликання. Частково виконаними є пункти, що стосуються підтримки підприємців, боротьби з монополіями та позбавленням залежності від російського газу. В цій царині було прийнято законопроект «Батьківщини» про тимчасові заходи підтримки суб‘єктів господарювання на території АТО і відомий законопроект 2207 щодо підсилення прозорості закупівель підприємств. До того ж,Урядом на чолі з бютівцем А. Яценюком укладено домовленості, щодо реверсу газу з території Словакії.

Зовсім невиконаними залишилися 12 економічних пунктів, серед яких: створення нових робочих місць, позбавлення бізнесу тиску з боку правоохоронних та адміністративних органів, ліквідація податкової міліції, зупинка потоку контрабанди, перекриття каналів виведення офшорів, проведення розслідувань майнових і фінансових оборудок колишньої влади, повернення незаконно приватизованого В. Януковичем майна, створення доступних для селян кредитів, видача актів на право власності на землю.

Недивно, що не були виконані і ПОПУЛІСТСЬКІ розмиті та нереалістичні обіцянки про ліквідацію тиску режиму мільярдерів на мале та середнє підприємництво і декларація зробити всю власність у країні прозорою.

За одним пунктом програми , щодо видачі актів на право власності, не було втілено жодних законодавчих ініціатив. Однак, решта 11 невиконаних пунктів програми мають за собою низку відхилених законопроектів та таких, що чекають свого розгляду у комітетах або на другому читанні. Наприклад, відхилений законопроект №2083 А. Гриценка мав на меті виконати обіцянку ліквідувати податкову міліцію. На даний момент це питання представляє законопроект № 4450а А. Яценюка, що знаходиться на розгляді у комітетах.

Тож, якщо по більшості пунктах економічної програми депутатів  не можна звинуватити у пасивності та непослідовності, то це з легкістю можна зробити щодо обіцянки скоротити кількість податків та зборів до семи. Представники ВО «Батьківщини» не просто не змогли виконати один з найактуальніших пунктів своєї програми, а і висунули 7 законопроектів з новими податками та зборами та 5 законопроектів зі збільшенням вже існуючих. Зокрема, було запропоновано ввести податок на статус (законопроект №1156), податок на транспортні засоби, як предмет розкоші (№1230), податок на мир (№4392а), військовий податок (№4309а), а також відновити оподаткування операцій з постачання технічних культур (№4136а), запровадити новий місцевий збір за операції поводження з відходами (№4775) та збір з виробників та імпортерів упаковки та товарів в упаковці

Людина - 22 обіцянки

Не виконано - 15; Частково виконано - 6; Виконано - 1.

В частині програми про соціальні права українців, ВО «Батьківщині» не вдалось досягнути змістовних результатів. Зокрема, було виконано лише 1 з 22 пунктів, який стосується збереження системи зовнішнього незалежного оцінювання. Не були виконані надзвичайно актуальні обіцянки партії про підвищення прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати до 2400 гривень, підвищення удвічі зарплат вчителів, лікарів, науковців та інших бюджетників. В контексті цього, не знайшли підтримки ініціативи представників партії  про перегляд споживчого кошику та підвищення прожиткового мінімуму (№ 2250), нарахування стипендій працівникам культури, освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення (2250а). Натомість, було підписано законопроект № 4576 авторства А. Яценюка, що фактично заморожує мінімальну зарплату та прожитковий мінімум.  

Серед трьох пунктів програми про пенсійне забезпечення було частково виконано лише 1пункт, пов’язаний з відміною спеціальних пенсій. Відтак, згідно з вищенаведеним законопроектом № 4576 А. Яценюка, зменшується розрахунок державних пенсій з 80% до 70% у державних службовців, народних депутатів, суддів та військовослужбовців. Варто відмітити, що навіть після цього, дані пенсії залишаються спеціальними, так як їх розрахунок перевищує середньостатистичний. Інші пропозиції щодо удосконалення пенсійного забезпечення, які стосуються пунктів програми  про перерахунок пенсій та відміну пенсійної реформи в більшості були зняті з розгляду. Цікавим є те, що перебуваючи у опозиції представники «Батьківщини» висували якнайменше 3 законопроекти, які б відмінили пенсійну реформу. Але після входження в парламентську більшість, ініціативи виконати цю обіцянку практично зупинились.

Нещирі обіцянки та подвійна мораль

Нещирими виявились обіцянки партії про позбавлення Уряду права самочинно зменшувати розмір пільг і соціальних виплат. Уряд на чолі з бютівцем А. Яценюком не просто не виконав цей передвиборний пункт, а і став ініціатором відміни соціальних виплат по догляду за дитиною до трьох років, заміни прогресивної допомоги по народженню дитини на єдину. Так само «навпаки» може бути виконана обіцянка не встановлювати пеню за заборгованість із комунальних платежів, адже новий законопроект № 4563а А. Яценюка пропонує запровадити таку пеню у вигляді 0,1% від суми простроченого платежу, яка нараховується за кожний день прострочення.

Було знято з розгляду незначні ініційовані бютівцями законопроекти про розширення мережі лікувальних закладів для населення, реалізацію програми «Безбар’єрна Україна», екологію. Лише частково було виконано обіцянку про недопущення закриття бюджетних закладів, шляхом прийняття законопроекту № 2201  про встановлення мораторію на закриття лікарень. Зовсім не отримали вираження у законопроектах декілька обіцянок у сфері освіти, щодо запровадження державних грантів на навчання,розширення системи дошкільних закладів та доступності вивчення англійської мови.

Деякі успіхи у виконанні передвиборних обіцянок було досягнуто у сфері культури та мови. Відтак, у висловлюваннях та позиціях бютівців, зокрема під час подій Майдану, можна простежити повернення до політичного дискурсу ідентичності та культури. У сфері використання мови, Верховною Радою було прийнято законопроект № 1190 про скасування закону про мови національних меншин (не підписаний Президентом України). Прийняття цього законопроекту відповідало б передвиборчій обіцянці наповнити реальним змістом статус української мови як єдиної державної.  

Держава:  14 обіцянок

Виконано - 4; Частково виконано - 4; Не виконано - 6

ВО «Батьківщина» досягла більших успіхів у реалізації обіцянок, які стосуються політичних прав та політичного процесу в України. Зокрема, виконаними можна вважати 2 з 15 пунктів програми, які передбачали зупинку репресій, звільнення Юлії Тимошенко, Юрія Луценка, та інших політичних в’язнів, а також активні дії партії проти обмеження свободи слова, права громадян на зібрання і мирний протест. Частково виконаними пунктами програми є 4 пунктів. Відтак бютівці зробили певні кроки у скасування пільг можновладцям, люстрації чиновників та державних службовців, у порівнянні з іншими партіями сьомого скликання досить рідко займались «кнопкодавством». Врешті-решт, «Батьківщина» зіграла важливу роль в усуненні Президента В.Януковича від повноважень.

Втім, представниками партії було не реалізовано 8 передвиборчих обіцянок. Не було підтримано ініціативи депутатів «Батьківщини» щодо скасування недоторканості, привілеїв та пільг депутатів (2221 ). Умовною перемогою закінчилися законодавчі ініціативи БЮТ та партнерів по опозиції (Удару та Свободи) щодо створення незалежного правоохоронного органу, який би займався боротьбою із корупцією серед  вищих посадових осіб. Законодавча ініціатива 3-х опозиційних сил  щодо створення Національного Антикорупційного Бюро (2218 від 07.02.2013) не була підтримана. Законопроект 4780-1 «Батьківщини» про Державну службу протидії корупції та президентський проект "Про систему спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції" «провалили» 16 вересня. 

Підтримку отримали: три урядових ініціатив Яценюка: 4284а (щодо затвердження антикорупційної стратегії України), 5113 (створюється спецорган, що перевірятиме декларації чиновників) та 5114 (якимвідкривається кінцевий власник – вигодоодержувач компанії та доступ до реєстру нерухомості) а також одна президентська ініціатива 5085 (щодо створення Антикорупційного бюро).

Попередні весняні спроби створити подібний антикорупційний орган, а саме проект Закону про Державне бюро розслідувань 3042 (за авторством представників БЮТ-Удару-ПР) та проект Закону про Національну службу боротьби з корупцією за авторством бютівця С.Пашинського 4573-1 від зазнали невдачі (перший не було прийнято 03.06.2014, а другий не включено до порядку денного сесії парламенту 17.04.2014).

Не отримали вираження у законотворчій діяльності депутатів від «Батьківщини» такі важливі пункти передвиборчої програми, як встановлення кримінальної відповідальність для тих, хто голосує за іншого депутата, ліквідація Конституційного Суду, відновлення парламентського і громадського контролю над силовими структурами, скорочення чисельності та визначення функцій силових структур, надання громадянському суспільству ефективних важелів контролю за діями влади не отримали вираження у законотворчій діяльності депутатів від «Батьківщини».

Світ: 3 обіцянки

Виконано - 1; Частково виконано - 1; Не виконано -1

Досягнення ВО «Батьківщини» та сучасних інститутів влади у сфері міжнародних відносин є одним з найбільш відкритих для громадськості. Разом з тим, з трьох передвиборних обіцянок, представниками партії було виконано лише одну, а саме було ліквідовано кризу у стосунках з Євросоюзом. Втім, незважаючи на історичне підписання та ратифікацію Угоди про асоціацію з ЄС, було відтерміноване до 2016 року запровадження зони вільної торгівлі з ЄС. До того ж, не було досягнуто безвізового режиму з ЄС, а взаємовідносини з Російською Федерацією навряд чи нагадують обіцяне партнерство. Але зрештою, представники «Батьківщини» були досить послідовними у своїх пропозиціях, обіцянках та д

Отже, ВО «Батьківщина» за 2 роки перебування у Верховній Раді 7 скликання повною мірою виконала лише  10%  своєї передвиборчої програми, частково - 25 %, а зовсім не виконала 61%.  

Отримання доступу до влади стало індикатором щирості даних обіцянок та справжніх намірів партії. Показово, що з політичного дискурсу зникли пропозиції відмінити пенсійну реформу, забулись обіцянки про важливість соціальних виплат, лише на днях було досягнуто зрушень щодо підвищення ефективності боротьби із корупцією.

Влада і відповідальність розставили свої пріоритети у діяльності партії та чи можна вважати 9%  виконаної програми межею сподівань виборців? Це ми зможемо побачити по результатам нових парламентських виборів, в яких незмінно прийме участь ВО «Батьківщина».