Аналітика. Парламент. Статті.

Аналітики про бюджетні реформи кабінету Яценюка: 9 з 10 "зекономлених" гривень заберуть у простих українців.

п'ятниця, 19 грудня 2014 670
92,5% скорочень, які заплановані програмою Кабміну з метою бюджетної економії, погіршать життя простих українців, тоді як решту 7,5% практично не торкнуться достатку можновладців і найбільш забезпечених українців.
Про це на прес-конференції в Інтерфакс-Україна заявили президент Фундації "Відкрите Суспільство" Леся Шевченко, презентуючи аналітичний огляд організації. За її словами, глава Кабміну пішов в розріз з програмою своєї партії "Народний фронт", яка обіцяла захистити права малозабезпечених і незахищених верств населення, а також не скорочувати для них субсидії.
 
Цитата з  програми "Народного фронту": «Попри всі проблеми, які переживає Україна, ми не маємо права не взяти до уваги малозабезпечених, знедолених, тих, хто не може подбати про себе сам. Держава повинна зробити все можливе для того, щоб навіть зараз ці люди не відчували себе покинутими. На законодавчому рівні мають бути створені умови для поширення меценатства, благодійного руху. Це той час, коли бізнес повинен виявити солідарність і соціальну відповідальність. … В умовах обмеження бюджетних витрат не можна допустити скасування чи скорочення субсидій малозабезпеченим громадянам на оплату комунальних послуг».
 
Експерт зазначила, що аналогічно, своїх обіцянок не дотримали і партнери НФ по коаліції - БПП, який обіцяв гарантувати соціальний захист найбідніших верств населення. Шевченко вказала на непослідовність політиків, а також на "лінь" розробників програми в пошуку альтернативних джерел грошей для бюджету.
 
"Звичайно, насамперед взялися за скорочення соціальних витрат. У підсумку Україну чекає шокова терапія - уряд так і не запропонував багатим поділитися з бідними. Зменшення витрат бюджету ділиться в абсолютно несправедливих пропорціях - 9,2 з 10 гривень економиться на основній масі населення, і тільки близько 70 копійок в кожних 10 гривнях - за рахунок чиновників і найбагатших підприємців ", - пояснила Шевченко.
Вона привела в приклад країни ЄС, вказавши, що Україна значно відстає від розвинених демократій за обсягом держвитрат на соціальну сферу з показником 27,28%.
 
"Чому Яценюк ігнорує альтернативні варіанти - резерви пошуку додаткових грошей для бюджету: тіньовий сектор економіки, втечу капіталу, держзакупівлі, прогресивне оподаткування, введення податку на дивіденди?", - Задалася питанням експерт.
 
У підсумку уряд пішов на поводу у домінуючої бюрократичної культури і не став  кардинально скорочувати держвидатки на чиновників і обрізати доходи олігархів,сказала вона.  
 
На думку директора Фундації «Відкрите суспільство» Івана Сікори, суттєвим мінусом програми уряду Яценюка є «відсутність чітких результативних показників,  які мають бути досягнуті завдяки впровадженню урядової програми.  Маємо лише терміни впровадження реформ». На його думку, вже звичним стало перенесення нечітких та шаблоних передвиборчих програм у подальші політичні документи, зокрема у прийняту програму діяльності уряду. На думку Івана Сікори чомусь «забули» про 25 ключових показників,  які лише декілька місяців були презентовані у «Стратегії реформ-2020» Президентом України П.Порошенком. І це при тому, що фракція БПП підтримала програму діяльності уряду та лише спромоглася запропонувати долучити до неї текст коаліційної угоди.

Як зазначає пан Сікора, нечіткі та важко вимірюванні передвиборчі обіцянки швидко забуваються,  а логіка акцентування уваги на процесі замість результатів,  знаходить своє відображення в урядових документах.