Аналітика. Публічні фінанси. Бюджет Києва. Статті.

Чи потрібно піднімати проїзд у київському метро?

четвер, 05 лютого 2015 347
Директор Фундації «Відкрите суспільство» та експерт в сфері бюджету та антикорупційної політики Іван Сікора прокоментував оголошені міської владою плани підняти ціни на проїзд в метро із 2-х до 4-х грн для програми ТСН телеканалу1+1.

Директор Фундації «Відкрите суспільство» та експерт в сфері бюджету та антикорупційної політики Іван Сікора прокоментував оголошені міської владою плани підняти ціни на проїзд в метро із 2-х до 4-х грн для програми ТСН телеканалу 1+1.

Іван Сікора вважає, що «ми не побачили результатів аудиту цього підприємства, який раніше проводився і виявив там збитки та зловживання…». Раніше Фундація «Відкрите суспільство» публічно зверталася до міського голови Києва Віталія Кличка щодо оприлюднення результатів аудиту всіх комунальних підприємств Києва. Ще 15 жовтня 2014 року у публічному зверненні, яке було підтримане експертами Реанімаційного пакету реформ та депутатом міської ради, пропонувалося провести обговорення бюджету Києва на 2015 рік. В рамках звернення Фундація «Відкрите суспільство» пропонувала поряд із оприлюднення детальних результатів аудиту роботи кожного із перевірених нової владою Києва комунальних підприємств та провести обговорення за участю громадськості заходів із підвищення ефективності та результативності роботи провідних комунальних підприємств міста з акцентом на діяльності тих підприємств, стосовно яких громадські активісти та експерти повідомляли та оприлюднювали інформацію про корупційні ризики та втрати (серед них варто окремо відзначити КП «Київський метрополітен», КП «Київводоканал», КП «Київзеленбуд», КП «Київпастранс», КП «Київпарктранссервіс» тощо). Однак пропозиція досі проігнорована міською владою.

Підняття тарифів на проїзд у метро без публічного оприлюдненого аудиту цього комунального підприємства та публічного плану його реформування розробленого за участі громадських експертів – не вирішить проблеми корупції  у роботі цього підприємства та неефективного управління.

Досі ми не побачили публічний звіт про результати аудиту цього КП. Також відсутня детальна  інформація про вжитті заходи та тих, хто поніс відповідальність за прорахунки поряд із обґрунтуванням підняття тарифів.

Кожний новий очільник столиці заявляє про збитковість цього підприємства і про необхідність вирішення проблем шляхом підняття вартості проїзду.  Але чомусь досі немає публічної інформації про те скільки вдалося вивести із тіні новому керівництву КП «Київський метрополітен» за 8 місяців нової влади ?

Лікуємо не саму хворобу, ім’я якій корупція та неефективний менеджмент у роботі комунального підприємства,  а наслідки.  

Керівництву Києва варто публічно надати чіткі відповіді для громади Києва щодо надходжень, які вдалося чи вдасться вивести із тіні, а саме шляхом:

  • введення електронного квитка та належного обліку пасажирів, особливо пільгових категорій
  • підвищення якості управлінських рішень в цілому та особливо в частині закупівель за бюджетні кошти та оптимізації кількості працюючих оскільки не як відомо, метро столиці Австрії – Відня, має104 станції  та 1 тис. працюючих, а київський метрополітен має майже в 7 разів більше персоналу (майже 8 тис. працюючих) і це при тому, що станцій у київському метро в 2 рази менше, а саме, 52 станції. Тож може варто вивчити досвід австрійської столиці у сфері управління метрополітеном
  • детінізації коштів, які надходять від реклами та торгівлі у метро. Лише через 8 місяців після приходу нової влади в Києві очільник метрополітену почав про це публічно говорити і висувати якісь пропозиції. Водночас, досі так і проігнорована ініціатива громадськості щодо проведення публічного обговорення можливостей детінізації коштів від розміщення реклами та оренди торгівельних площ.   

Чи потрібно піднімати проїзд у київському метро  без реальних кроків у напрямку виведення із тіні коштів та комплексного реформування цього комунального підприємства – велике питання.

Фундація «Відкрите суспільство» вкотре звертає увагу, що ії експерти, готові допомогти міській владі вивести із тіні кошти міського бюджету. Але чи потрібно це міській владі ?  

Щодо додаткових питань звертатися:  (050) 382 4661, osf55@ukr.net  Іван Сікора

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО ДЕПУТАТІВ МІСЬКОЇ РАДИ З ПРИВОДУ ПРОЕКТУ БЮДЖЕТА КИЄВА НА 2015 РІК

 

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Громадська варта Києва: здійснення громадського контролю за розробкою та реалізацією антикорупційної політики у місті Києві», що реалізується Фундацією «Відкрите суспільство» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

* * * 

Більше про бюджет Києва та корупцію у столиці України:

Публічне звернення до міського голови В.Кличка

 Стаття Мільярди гривень недотримає бюджет Києва в 2015 році через корупцію

 Стаття  Удар по корупції в Києві: обіцянки та реальність «Дзеркало тижня. Україна» №47, 12,12.2014

 Стаття "Де знайти кошти для наповнення бюджету Києва?«Українська правда. Київ» 14.01.2015

 Стаття "Реальна боротьба із корупцією в Києві має початися із незаконних будівництв" Коментар Директора Фундації "Відкрите суспільство" веб-стайту "НІ КОРУПЦІЇ"