Президент Фундації «Відкрите суспільство» Леся Шевченко, як головний експерт групи Реанімаційного пакету реформ для Києва, стала одним із розробників проекту Антикорупційної програми для міста Києва. Вона підготувала два ключових розділа до проекту антикорупційної програма для Києва. Це розділи, які стосуються зниження корупційних ризиків на всіх стадіях закупівель за бюджетні кошти та створення механізмів упередження корупційних ризиків в рамках бюджетного процесу та планування і реалізації міських цільових програм. Проект антикорупційної програми розроблявся за підтримки GIZ (Німецького товариства міжнародного співробітництва) та за участі німецького експерта GIZ Моргнера Матіаса.
У підготовці проекту муніципальної антикорупційної програми брали участь експерти ініціативи Реанімаційного пакету реформ для Києва та члени Антикорупційної ради при київському міському голові.
Антикорупційна програма для міста Києва має на меті істотно знизити сприйняття корупції мешканцями столиці та збільшити довіру громадян і бізнесу до влади. Антикорупційна програма складається із 9 розділів, які стосуються заходів у наступних сферах:
В рамках презентації розділу антикорупційної програми, що стосується закупівель за бюджетені кошти Леся Шевченко звернула увагу на групи корупційних ризиків в сфері закупівель. На ії думку, попри те, що сам процес закупівель зараз стає прозорішим, етапи, що передують (до-тендерні) та слідують за проведенням конкурсу (пост-тендерні) все ще містять низку корупційних ризиків.
Характерними індикаторами, що сигналізують про наявність корупційних ризиків в установах та організаціях КМДА, є:
- низьке конкурентне середовище - участь у тендері не більше 2-3 учасників (за листопад 2015 року у 14,6% випадках було менше ніж 2 учасника, у 34,7% - 2 учасника, у 24% - 3 учасника, загалом у 73,3% всіх тендерів взяло участь 3 або менше учасників;
- використання субпідрядників у значних обсягах в процесі реалізації договору;
- використання субпідрядника за умови, що підрядник не має відповідного досвіду чи кваліфікації;
- прийняття рішень тендерною комісією щодо відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції учасників;
- відсутність окремих договорів, актів виконаних робіт, інформації про кінцевих бенефиціаріїв переможців торгів на сторінці Головного розпорядника бюджетних коштів;
- наявність заборгованості з боку бюджетних установ з оплати виконаних робіт чи наданих послуг.
Презентуючи розділ антикорупційної програми, що стосується бюджетного процесу та цільових програм Леся Шевченко наголосила на важливості врегулюванні процедур оприлюднення бюджетних документів на всіх стадіях бюджетного процесу, забезпеченні політичної відповідальності депутатів КМР та посадових осіб КМДА за узгодженість бюджетного процесу та стратегічних документів розвитку міста. Леся Шевченко вважає, що окрему увагу варто приділити підвищенню рівня підзвітності всіх суб’єктів бюджетного процесу в т.ч. щодо формування і виконання міських цільових програм, бюджетних програм та вдосконаленню публічних процедур консультацій зі стейкхолдерами, що сьогодні переважно зведені до закритих кабінетних переговорів.
Передбачається, що після отримання та опрацювання пропозицій та зауважень від експертів, проект антикорупційної програми буде передано на розгляд депутатам міської ради.
Раніше пропозиції Фундації «Відкрите суспільство» лягли в основу міського плану заходів щодо запобігання та зменшення ризиків корупції у міській адміністрації Києва, що був прийнятий розпорядженням міського голови Віталія Кличка в кінці серпня 2015 р.