Фундація. Наші новини.

Антикорупційна громадська ініціатива «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів» йде в міста Сходу та Півдня України

понеділок, 23 лютого 2015 481
В період з 9 по 19 березня Іван Сікора, директор Фундації «Відкрите суспільство» та експерт в сфері бюджетної та антикорупційної політики проведе зустрічі з ініціативними групами в шести обласних центрах Сходу та Півдня України (Харкові, Дніпропетровську, Запоріжжі, Херсоні, Миколаєві, Одесі). Під час зустрічей будуть обговоренні конкретні кроки спрямовані на використання можливостей, які дала реформа в сфері децентралізації для впливу на місцеву політику.

Антикорупційна громадська ініціатива «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів» була  презентована з нагоди всесвітнього дня боротьби із корупцією 9.12.2014 . На думку ініціаторів, досвід моніторингу та адвокації змін на рівні м. Києва може бути корисним для інших міст України.

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ відкриває нові можливості для участі громадськості у формуванні політики (в т.ч. участі в бюджетному процесі) на місцевому рівні. Водночас, існує  реальна  загроза  перенесення корупційних практик  на місцевий рівень та продовження імітації боротьби із корупцією.

Ініціатива стала відповіддю на потреби,  які були виявлені на основі багаторічного громадського моніторингу бюджетної та антикорупційної політики на рівні м. Києва, а також консультацій із представниками політичних сил,  громадськими активістами та журналістами на місцевому рівні (м. Харків, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон, Миколаїв, Одеса). Консультації  були проведені в жовтні-листопаді 2014 року в рамках проекту щодо оцінки передвиборчих обіцянок політиків в сфері децентралізації та впливу децентралізації на місцеві бюджети, а також в рамках напрацювань щодо виявлення фактів  корупції та конфлікту інтересів у публічних осіб.

Чому антикорупційна громадська ініціатива «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів» стартувала  з Києва?

Все просто. Фундація «Відкрите суспільство» вже 5 років займається громадським моніторингом бюджету столиці та виступає колективним громадським експертом для ініціатив на місцевому рівні в столиці України, які спрямовані на вирішення локальних проблем. Багато що зроблено на міському рівні. Ми домоглися публічного обговорення стану виконання бюджету столиці за 2014 рік та проекту бюджету столиці-2015, здійснюємо адвокаційну кампанію проти прийняття Генплану Києва 2025 «імені Черновецького», підняли на порядок денний міської влади питання незаконних забудов, землевідведень та корупції пов’язаної із обліком землі в столиці, досліджуємо та домагаємося реагування на  зловживання у роботі комунальних підприємств. Представник нашої організації є головним експертом групи Реанімаційний пакет реформ – Київ.  Ми з радістю готові поділитися власними напрацюваннями. 

Зловживання із ЗЕМЛЕЮ, МАЙНОМ ТА БЮДЖЕТОМ на рівні столиці не є чимось особливим. Подібною є ситуація і в інших міст України.

ГРОМАДА СТОЛИЦІ ВТРАЧАЄ МІЛЬЯРДИ через РІШЕННЯ МІСЬКОЇ ВЛАДИ, А БЮДЖЕТ КИЄВА Є КОНЦЕТРОВАНИМ ВИРАЗОМ типових корупційних практики на рівні місцевих бюджетів.

ЗЕМЛЯ, МАЙНО ТА БЮДЖЕТИ – основа мільярдних зловживань на місцевому рівні.

Системні корупційні практики ведуть до тінізації доходів місцевих бюджетів.

ЗЕМЛЯ, НЕЗАКОННІ БУДІВНИЦТВА, НЕОБЛІКОВАНА ТОРГІВЛЯ  (МАФи), РЕКЛАМА ТА АВТОПАРКОВКИ, КОМУНАЛЬНЕ МАЙНО, РОБОТА КОМУНАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ В ПРИВАТНИХ ІНТЕРЕСАХ. Це далеко не вичерпний перелік типових проблем та зловживань на міському рівні.

БЮДЖЕТУ (ПУБЛІЧНИХ КОШТІВ) ЗАВЖДИ НЕ ВИСТАЧАЄ, бо зловживання «КРАДУТЬ» публічні гроші.

Влада міняється, але не міняються люди при владі (особливо у департаментах із найвищими корупційними ризиками). Нові люди  використовують аргументацію та  практику роботи що і у попередників, із незначними варіаціями.

В інших містах ситуація не надто різниться від ситуації в столиці. Питання лише в масштабах. Тому київський  досвід може бути корисним для громадських ініціатив на місцях. 

ЩО МИ ПРОПОНУЄМО?

1. Комплексність та системність роботи. Не лише бюджет та закупівлі за бюджеті кошти, але й аналіз причин корупції та пов’язаних із цим маніпуляцій та зловживань, що роблять можливим ПРИВАТИЗАЦІЮ ПУБЛІЧНИХ РЕСУРСІВ в інтересах окремих політиків та груп інтересів зі шкодою для інтересів громади.

2. Спрямування протесту громади у конструктивне русло. «Ламання парканів» дає змогу привернути увагу до проблеми, але чи вирішує проблему ?  Ми  аналізуємо політику та впливаємо на ії зміст  (блокуємо рішень, ініціюємо публічне обговорення та  перегляд програм, ініціюємо зміни до бюджетної політики та допомагаємо знайти союзників тощо).

3. Різноплановий досвід. 5 років аналізу бюджетної та антикорупційної політики на національному та місцевому рівні (на національному рівні, в Києві та в інших містах).

МИ ПРОЙШЛИ ШЛЯХ ВІД аналізу виконання бюджетного законодавства на рівні столиці ДО опису «ЧОРНИХ ДІР»(втрат) бюджету через корупцію, аналізу пов’язаності КОРУПЦІЇ ТА БЮДЖЕТНОГО ПРОЦЕСУ, ПРЕДМЕТНОГО АНАЛІЗУ СТРАТЕГІЧНИХ  МІСЬКИХ ДОКУМЕНТІВ ТА ЦІЛЬОВИХ ПРОГРАМ  (в сфері містобудування, земельного ресурсу, малого та середнього підприємництва тощо).

4. ДОСТУПНИЙ БЮДЖЕТ КИЄВА. Ми полегшили сприйняття бюджету громадянами  розробивши ВІЗУАЛІЗОВАНИЙ бюджет столиці. Бюджет столиці доступний на сайті організації та всі бажаючі можуть краще розібратися в бюджетному процесі та долучитися до його формування, моніторингу та предметного обговорення.

5. Організацію роботи із місцевими громадськими ініціативами (щодо містобудівної та земельної документації (на прикладі Генплану Києва 2025 та ДПТ), проти незаконних будівництв та будівництв в історичній частині міста, за захист зелених зон, забезпчення інтересів малого та середнього підприємництва у доступі до міських ресурсів тощо) та політичними силами в міськраді.

ЩО ВДАЛОСЯ ДОСЯГНУТИ В КИЄВІ?

 1. Домоглися обговорення бюджету столиці на 2015 р. в листопаді 2014 року (ВПЕРШЕ)
 2. Заблокували прийняття  «космічного» Генплану Києва 2025 (показали як «крадеться» земля площею в цілий район через зміну призначення та використання землі та легалізуються земельні махінації), провели та продовжуємо проводити адвокаційні кампанії через участь у засіданні в Мінрегонбуді, через публічні звернення та заходи, роботу в рамках ініціативи Реанімаційний пакет реформ тощо)
 3. Виявляємо та публічно показуємо проблемні земельні ділянки, які мають бути забудовані всупереч чинній містобудівній документації та можуть стати чи вже стали джерелом конфліктів між забудовниками та місцевими жителями
 4. Включили в порядок денний міської влади питання незаконних будівництв та  показали як міський бюджет втрачає мільярди через земельні махінації. Вплинули на призупинення незаконних будівництв.  Міська влада почала звертати увагу на проблемні об’єкти. Ми ініціювали проведення консультацій ініціативних груп, що представляють  проблемні будівництва із міським головою та впливаємо на депутатів профільної комісії  міськради щодо рішень по конкретним об’єктам.
 5. Привернули увагу киян до питання вартості корупції для міського бюджету та зараз працюємо над розробкою міської антикорупційної програми для міської влади. Також Фундація "Відкрите суспільство" зараз працює над розробкою нової державної антикорупційної програми (Державної програми щодо реалізації засад державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційної стратегії) на 2015 – 2017 роки)

ГРОМАДСЬКИМ АКТИВІСТАМ бракує компетенції, розуміння тонкощів законодавства, бюджетного процесу та економічного аналізу, особливостей обґрунтування та прийняття рішень органами влади, можливостей опозиційних депутатів та груп інтересів, правоохоронних та судових органів, органів прокуратури тощо. 

Ініціатива відкрита для приєднання заінтересаваних у співпраці груп на місцевому рівні. Це можуть бути ініціативи які зацікавлені у вирішенні конкретних локальних проблем (корупція в діяльності комунальних підприємств, незаконні будівництва у дворах та на зелених зонах, якість надання публічних послуг (дороги, транспортні послуги тощо).  Громадська діяльність має  підвищити якість громадського моніторингу політиків та посадових осіб на місцевому рівні на основі кращих методичних напрацювань (аналізу міських стратегій та програм розвитку територій, міських цільових програм, бюджетної політики,  містобудівних документів, індексно-кадастрових карт земельних ділянок тощо).

 Які можливості отримають учасники ініціативи та що зможуть робити? 

 1. Здійснювати моніторинг міської політики та вимагати від політиків чітких позицій щодо конкретних проблем місцевого розвитку
 2. Стати не лише учасниками обговорення бюджету для статистики, але  й  виступати впливовими гравцями  та готувати обґрунтовані пропозиції щодо змін до бюджетної політики на місцевому рівні, а також навчаться їх публічно захищати
 3. Виявляти земельні махінації та маніпуляції в сфері містобудування та землевідведення, що є основою корупції на місцевому рівні
 4. Оцінювати вартість корупційних ризиків для міського бюджету та ідентифікувати тих, хто отримує вигоду від їх існування
 5. Навчаться шукати союзників (стейголдерів) зі спільними інтересами для вирішення власних проблем
 6. Оцінювати відповідальність обраних політиків та стимулювати їх до артикулювання позицій щодо конкретних місцевих проблем
 7. Ефективно боротися за збільшення надходжень до місцевих бюджетів та їх подальшого результативного використання 
 8. Попереджати конфлікти  пов’язані із незаконними будівництвами
 9. Навчаться користуватися інструментами адвокації - від журналістських розслідувань та акцій прямої дії до роботи із правоохоронними органами, судовими позовами, важливими та впливовими стейкголдерами
 10. Навчаться будувати діалог із владою та стейкголдерами

Активісти зможуть навчитися аналізувати дані  земельного, водного, лісового та містобудівного кадастрів та виявляти маніпуляції та зловживання на підставі чинного законодавства

МИ БУДЕМО РАДІ  ДОПОМОГТИ ВАМ ВПЛИВАТИ НА МІСЦЕВУ ПОЛІТИКУ.

Об'єднуймо зусилля для боротьби із мільярдними зловживаннями, пов’язаними із землею, майном та бюджетом!

 

Приєднуйтесь до ініціативи:

Форма для реєстрації

Реєструйтеся на участь в заходах громадської антикорупційної ініціативи «Повернемо мільярди до місцевих бюджетів» у Вашому місті:

 • Харків
 • Дніпропетровськ
 • Запоріжжя
 • Одеса
 • Миколаїв
 • Херсон

Форма для реєстрація для кожного міста:

Назва організації або ініціативної групи:

Контактна особа:

Посилання на сайт якщо є, та сторінку на Фейсбуці:

Контактна інформація: електронна пошта та телефон

Який Ви маєте досвід громадського моніторингу та захисту інтересів громади? 

Яку проблему на місцевому рівні Ви хотіли б вирішити ?

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Громадська варта Києва: здійснення громадського контролю за розробкою та реалізацією антикорупційної політики у місті Києві», що реалізується Фундацією «Відкрите суспільство» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»