Фундація. Наші новини.

Як реформувати політику державної підтримки підприємств і громадських організацій інвалідів?

п'ятниця, 27 лютого 2015 740
Доступність державної підтримки підприємств та організацій інвалідів є під питанням. Що потрібно робити для ії реформування говорили під час засідання Громадської Ради при Фонді соціального захисту інвалідів за участі голови Фонду та керівництва громадських організацій та підприємств інвалідів. Напрацювання Фундації «Відкрите суспільство» представили директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора та фахівць з аналізу політики Сергій Панцир.

26 лютого 2015 року під час засідання Громадської Ради при Фонді соціального захисту інвалідів директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора та фахівць з аналізу політики Сергій Панцир, який надавав консультаційну підтримку у проведенні дослідження, представили результати дослідження «Політика державна підтримки підприємств і громадських організацій інвалідів: моніторинг та оцінка».  Більшість членів Громадської Ради при Фонді соціального захисту інвалідів взяли участь у експертному опитуванні та в заходах, що проводилися Фундацією «Відкрите суспільство» в рамках проекту «Аналіз політики підтримки підприємств та організацій інвалідів в Україні: сприяння забезпеченню рівного доступу НУО до державної підтримки та постачання соціальних послуг інвалідам», який реалізовувала Фундація «Відкрите суспільство» за підтримки міжнародного фонду «Відродження».

Вперше в Україні у пропонованій публікації зроблено спробу комплексного  та всебічного аналізу політики державної підтримки підприємств і громадських організацій інвалідів та ії впливу на забезпечення права інвалідів на участь у громадському житті та права на працю відповідно міжнародних норм та стандартів.

Проаналізовано цілі та потреби бенефіціарів, інструменти державної підтримки підприємств і громадських організацій інвалідів, оцінено їх ефективність та рівність розподілу, проаналізовано польський досвіду систем сприяння зайнятості інвалідів, підготовлені рекомендації щодо програм підтримки та створення робочих місць для інвалідів.

Сьогодні кожен 18-й українець живе з інвалідністю. Загальна чисельність людей з особливими потребами сягає 2,8 млн або 6,1% населення країни. Із них працевлаштовані більше 755 тисяч або майже 27%. Стандарти Міжнародної організації праці передбачають працевлаштування  50% від загальної чисельності інвалідів в країні, тобто мало б бути працевлаштовані 1,4 млн інвалідів. Навіть, якщо враховувати чисельність інвалідів працездатного віку, на порядку денному стоїть питання якості працевлаштування, ефективності  та доступності державної підтримки.   

Результати моніторингу та аналізу показують, що українська модель державної підтримки підприємств та організацій інвалідів носить «елітарний» характер. Доступність державної підтримки для більшості громадських організацій є під питанням.  За останні 8 років (2006 -2014 рр.) із 88 всеукраїнських організацій інвалідів допомогу змогли отримати тільки 23 організації або 26%. При цьому 2 організації (УТОС, УТОГ) за цей період отримали підтримку у 242 млн грн або 63% від загального обсягу фінансування громадських організацій: 42% - УТОС, 21% - УТОГ. Засновані ними підприємства за 4 роки отримали 58% фінансування.

Одні й ті ж організації з року в рік отримують левову частку коштів, при цьому  три чверті всеукраїнських організацій взагалі не можуть отримати доступ до державного фінансування.

Подібна ситуація склалась і з підтримкою підприємств організацій інвалідів та інших підприємств, які отримують фінансування на створення нових та підтримку існуючих робочих місць. Протягом останнім років склалась тенденція, коли щорічно більше 50% від загального обсягу фінансування освоювали переважно 3-5 підприємства, при тому, що в середньому у програмах підтримки підприємств приймає участь не більше 40 підприємств.

Фундація «Відкрите Суспільство» разом із заінтересованими у змінах стейкголдерами готова до співпраці задля підвищення ефективності витрачання сотень мільйонів бюджетних коштів та забезпечення достатніх можливостей реалізувати право інвалідів на участь у громадському житті та право на працю відповідно міжнародних норм та стандартів. 

Більше інформації та інфографіка тут: Дві організації отримують 2/3 державного фінансування інвалідів. За останні 8 років із 88 всеукраїнських організацій інвалідів допомогу змогли отримати тільки 23 організації.