з нагоди Міжнародного Дня Права Знати (Right to Know Day)
та старту бюджетного процесу на 2014 рік
Фундація «Відкрите суспільство» запрошує до громадської та експертної дискусії щодо Державного бюджету, бюджету Києва, інших місцевих бюджетів
До 28 вересня, Міжнародного Дня Права Знати, рівно місяць. З цієї нагоди Фундація «Відкрите суспільство» у співпраці з Міжнародним бюджетним партнерством започатковує громадську та експертну дискусію щодо основних рис бюджету Києва-2014. Такі заходи спрямовані на задоволення права громадян на доступ до зрозумілої інформації про публічні фінанси, зокрема до інформації про:
- Державний бюджет України;
- найбільший міський бюджет України – бюджет Києва;
- обласні та міські бюджети.
Ваші пропозиції пропонуємо надсилати на адресу: osf55@ukr.net
Три роки поспіль Фундація «Відкрите суспільство» досліджує бюджет Києва та міські цільові програми. З нагоди Міжнародного Дня Права Знати та старту бюджетного процесу на 2014 рік Фундація «Відкрите суспільство» представляє резюме аналітичного звіту«Бюджет Києва-2012: виклики та можливості для майбутньої бюджетної політики». Результати дослідження дають підстави стверджувати, що за рахунок здійснення раціональної бюджетної політики в частині адміністрування лише кількох статей доходів і видатків (зокрема, плати за землю, оренди комунального майна, закупівель) можна майже вдвічі збільшити доходи бюджету столиці. За умови 100% зарахування податку на доходи фізичних осіб до бюджету Києва і, відповідно, відмови від офіційних трансфертів з Держбюджету київський бюджет міг би отримати ще 1,7 млрд грн.
Відшукані таким чином 14 млрд грн є, по суті, другим резервним бюджетом Києва.
Доступність інформації про бюджети у вигляді файлів ще не означає її доступність для розуміння. Зробити інформацію доступною для розуміння можуть як органи державної влади, так і громадські експерти. На прикладі бюджету Києва ми прагнемо в зрозумілій формі показати, як можна підвищити доходи бюджету та зменшити видатки без шкоди для киян.
Як громадяни і споживачі державної і муніципальної політики ми хочемо жити в зрозумілому та зручному місті чи державі. Зрозумілість бюджетної політики на рівні держави чи міста створює передумови для готовності громадян сплачувати податки та виконувати громадянські обов’язки.
Аналітичний звіт «Бюджет Києва-2012: виклики та можливості для майбутньої бюджетної політики» буде опублікований до 2 вересня 2013 року. З резюме аналітичного звіту можна ознайомитися тут.
На наше переконання, бюджет Києва-2014 має бути сформований після проведення відкритих бюджетних слухань за участі експертів та киян. Фундація «Відкрите суспільство» готова надати організаційну та методологічно-експертну допомогу київській міській владі у проведенні слухань бюджету Києва на 2014 рік задля того, щоб бюджетна політика в Києві стала більш відкритою, прозорою та зрозумілою для громади.
Відкритість і зрозумілість інформації про публічні фінанси є засобом поліпшення життя громадян завдяки
- раціональному використанню сплачених ними коштів у вигляді податків;
- створенню умов для попередження корупції при використанні бюджетних коштів;
- підвищенню прозорості та відповідальності влади перед суспільством.
Відкритість інформації є першим кроком, що демонструє готовність влади бути підзвітною перед суспільством. Наступним кроком є зрозумілість. Отже, зрозумілість і відкритість ідуть поруч.
Публічні фінанси України повинні стати відкритими та зрозумілими!
Також у рамках громадської ініціативи до Міжнародного Дня Права Знати ми закликаємо організації громадянського суспільства і журналістів надсилати нам інформацію про наявність проблем, пов’язаних з доступом до інформації про бюджетний процес на державному та місцевому рівнях, на адресу: osf55@ukr.net
Уся інформація буде узагальнена та репрезентована не пізніше 27 вересня з нагоди Міжнародного Дня Права Знати. До 28 вересня резюме аналітичного звіту щодо стану доступу до інформації про публічні фінанси в Україні буде розповсюджено через мережу Міжнародного бюджетного партнерства.
Довідкова інформація:
Інститути громадянського суспільства в Україні докладають значних зусиль для забезпечення виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації». Зокрема, серед напрямів їх роботи потрібно відзначити:
- доступ до інформації, яка стосується публічних фінансів (бюджетів, цільових програм),
- доступ до інформації, що стосується містобудівної документації (генеральних планів міст та детальних планів територій),
- доступ до інформації, що стосується доходів публічних службовців.
Фундація «Відкрите суспільство» разом з партнерами прагне зробити свій внесок у здійснення права громадян на публічну інформацію. Окрім проведення аналізу публічних фінансів, 2013 року команда Фундації «Відкрите суспільство» очолила Коаліцію громадських організацій «За доброчесну публічну службу», що має одним із завдань - задоволення права громадян на інформацію про декларовані та реальні доходи публічних службовців та факти конфлікту інтересів, які виникають при виконанні службових обов’язків.