Аналітика. Парламент. Фракции.

Як працював Блок Юлії Тимошенко – «Батьківщина» у ВРУ 6 скликання?

вівторок, 28 серпня 2012 1765
Автор: Стас Соколов
Блок Юлії Тимошенко – «Батьківщина»

Чи то через хитрощі регіоналів, чи то через закулісні інтриги О. Мороза, чи то через власні роздуті амбіції – факт залишається фактом: у парламенті V скликання БЮТ не зміг сформувати коаліцію довкола себе. Для політичної сили із серцем на простирадлі це був найгірший сценарій. Саме парламент попереднього скликання вперше був обраний за реформованою Конституцією, і саме її положення мали повернути колишню лідерку помаранчевої революції у крісло, якого її принизливо позбавили на початку вересня2005-го. Видовище реабілітованого після подій 2004 року В. Януковича у прем’єрському кріслі було нестерпним. Озброївшись власною харизмою, тезами реформованої Конституції та скориставшись безпринципною поведінкою Партії регіонів у Верховній Раді, Ю.Тимошенко домоглася від Президента В.Ющенка розпуску парламенту та нових виборів. Відтак вона повернулася у зігріте Віктором Федоровичем крісло глави уряду і націлилася на президентські вибори.

Проте виграш у тактиці став стратегічною поразкою для політичної сили Юлії Володимирівни: уже не через інтриги регіоналів, а через проблеми світової економіки коаліційний уряд БЮТ та НУНС (а згодом і «Блоку Литвина») зіткнувся з серйозними проблемами. Глибинна хвороба економіки унеможливила реалізацію тих соціальних програм, які сприяли б зростанню президентського рейтингу Ю.Тимошенко. У пориві відчаю Прем’єр-міністр навіть спробувала об’єднатися з Партією регіонів, проте В.Януковича встиг поставити їй підніжку. Попри всі недоліки парламентської та урядової роботи «Блоку Юлії Тимошенко», його лідерка досягла значних результатів на президентських виборах, хоча і не перемогла. Баталія триває і досі, але один із суперників ? у кріслі Президента, в той час як інша – на ліжку Качанівської колонії. Парламентські вибори стануть заочним продовженням змагання між «газовою принцесою» та «лордом Межигір’я». Хай там що, а захоплення «іграми престолів» чи не найбільша перепона до ефективної роботи української влади.

Пропонована нижче інфографіка узагальнює специфіку діяльності «Блоку Юлії Тимошенко» (з осені 2010 року – «Блок Юлії Тимошенко ? «Батьківщина») у парламенті VI скликання.

Рисунок 3. «Блок Юлії Тимошенко» у Верховній Раді VI скликання – узагальнення.

Перед тим як перейти до безпосередньої оцінки виконання обіцянок БЮТ, пропонуємо розглянути «хмару» слів ? результат кількісного контент-аналізу тексту програми.

Рисунок 4. «Хмара» слів з передвиборчої програми БЮТ.

«Блок Юлії Тимошенко» запропонував досить технологічну й інтелектуально насичену програму. Безперечно, хай-тек обіцянки і футуристичні підходи не роблять її реальною чи обов’язковою до виконання. Ключове слово, винесене в назву програмного документа, ? прорив. Технологи БЮТ не були жадібними на обіцяння і картинки прекрасного майбутнього, в якому Україна мала перетворитися на «рай» як для громадян, так і закордонних інвесторів. У гонитві за виборцем «Блок Юлії Тимошенко» перебрав утопічності: в потоці запропонованих політичних пропозицій реальні та актуальні тези змішалися з фантастичними та не до кінця зрозумілими ідеями у «парламентський прорив». Останнє слово набуває негативної конотації: з 94-х власних обіцянок «Блок Юлії Тимошенко» реалізував лише 8, натомість 70 тез так і залишилися сукупністю чорнильних цяток на завіреному ЦВК папері. Фундація «Відкрите суспільство» нагадує політикам та виборцям про напівзабуті обіцянки ядра «об’єднаної опозиції».

За час перебування в більшості БЮТ спромігся реалізувати лише одну обіцянку в категорії «гроші» – стосовно спрощення бюрократичних перепон у дозвільній системі. Звісно, цим коло проблем малого і середнього бізнесу, зокрема зауважених БЮТ у передвиборчій програмі, не обмежується. Проект Податкового кодексу від цієї політичної сили зазнав поразки під час голосування у Верховній Раді, тож її зусилля щодо виконання низки обіцянок були знівельовані. Обіцянки про «райські» умови для інвесторів забуті, так само як і реформування енергетичного сектора, і зменшення паливно-ресурсної залежності країни. На захист такої невтішної ситуації прихильники БЮТ можуть зауважити, що фракція та уряд зосередились на подоланні фінансово-економічної кризи, що почалась 2008 року. Але не можна оминути увагою і відсутність законодавчих ініціатив щодо важливих програмових тез, і незграбні дії уряду під час подолання кризових явищ, і сумнозвісну «епідемію» свинячого грипу.

«Людині» народні депутати від БЮТ приділяли не надто багато уваги. Серед успішних досягнень у цій сфері ? типове для парламентських фракцій збереження і збільшення рівня виплат на новонароджених дітей. Крім того, біло-червоні можуть похизуватися підтримкою запровадження зовнішнього незалежного оцінювання, яким у Кабміні Ю. Тимошенко опікувався нунсівець І. Вакарчук. А от реалізація програми «Сільський лікар», зокрема закупівля машин «швидкої допомоги» напередодні президентських перегонів, відзначилась низкою скандалів та подальших журналістських розслідувань. Інтернетизація, покликана забезпечити інтелектуальний прорив країни, а також медична реформа (особливо загальнообов’язкове страхування) залишилися на полиці забутих обіцянок.

У державній сфері БЮТ проявив високу ефективність. Досягнення стосуються переважно боротьби з корупцією: посилення кримінальної відповідальності за корупційні дії та створення комісії для антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів. Окремі обіцянки щодо боротьби з корупцією були реалізовані у новому Законі «Про державну службу», запропонованому чинною владою і не підтриманому депутатами від БЮТ. Важливі програмові тези відносно судової реформи бютівці залишили без уваги, так само як і обіцянки щодо зменшення впливу бюрократії на економічні процеси в країні. Крім того, не варто забувати про черговий раунд «ігор престолів» від Юлії Володимирівни, що стосується кулуарного проекту нової Конституції, який поділив би владу між Партією регіонів та БЮТ.

Міжнародна галузь представлена всього двома обіцянками. Одна з них має пасторально-утопічний характер ? мирні, рівні, взаємовигідні стосунки з усіма партнерами та в ім’я нації. Друга – напряму пов’язана з економічними та інфраструктурними обіцянками, які також не були реалізовані (Україна не стала міжнародним транзитним коридором). Примітно, що відсутність конкретики щодо зовнішньої політики відобразилася у суперечливій зовнішній діяльності уряду Ю.Тимошенко, зокрема у скандальному газовому договорі з Російською Федерацією і гальмуванні європеїзації українського законодавства.

Гроші

  • Надання додаткового стимулюючого імпульсу середньому та малому бізнесу.

Реалізм

Декілька законопроектів щодо розвитку малого та середнього бізнесу авторства БЮТ були відхилені. Час урядування Ю.Тимошенко збігся зі світовою фінансово-економічною кризою, що зменшило увагу до проблем у цій сфері.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Ухвалення Податкового кодексу.

Реалізм

Проект Податкового кодексу, запропонований членами «Блоку Юлії Тимошенко», парламент не підтримав. Пізніше уряд М. Азарова домігся ухвалення власної версії документа.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Зниження податкового навантаження.

Реалізм

У проекті Податкового кодексу від БЮТ таке положення передбачалося.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Розширення бази оподаткування.

Реалізм

Неухвалений проект Податкового кодексу передбачав збільшення числа платників податків, у тому числі завдяки виведенню певних суб’єктів господарювання з «тіні».

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Мінімізація податкових пільг.

Реалізм

Бютівський проект закону про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва було відхилено.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Ліквідація ПДВ.

Реалізм

×

Бютівці подавали низку пропозицій стосовно змін до Закону «Про податок на додану вартість», проте жодна не мала на меті скасування відповідного податку. Найбільш екстравагантною виглядає пропозиція уряду Ю. Тимошенко щодо скасування ПДВ на імпорт Біблій релігійними організаціями. Вона також була відхилена. Наявні всі підстави не довіряти реалізму та щирості цієї обіцянки: занадто радикальна зміна для фіскальної системи України, до того ж депутати не запропонували відповідних проектів законів.

 

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Запровадження нових правил: входження в бізнес і вихід із бізнесу мають бути максимально спрощені

Реалізм

Було прийнято проект закону (ініціатива Кабміну Ю. Тимошенко) про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму державної реєстрації припинення акціонерного товариства.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 

  • Впровадження політики зниження кредитних ставок до Європейського рівня.

Реалізм

×

Висловлення захоплення Європою через написання відповідного прикметника з великої літери не здобуло вираження у законопроектах. Крім того, обіцянка виглядає нереальною через несумірність європейського та українського кредитних ринків.

 

Щирість

×

Логічність

×

Не виконано

(забуто)

  • Лібералізція ринку банківських та страхових послуг.

Реалізм

Курс на надмірну лібералізацію ринку банківських послуг призвів до того, що, за даними Нацбанку, станом на травень 2009 року понад третина сумарного капіталу чинних в Україні банків належала нерезидентам, що становить певну загрозу національному суверенітету. До того ж лібералізація суперечить обіцяному зниженню кредитних ставок.

 

Щирість

Логічність

×

Частково виконано

  • Захист прав міноритарних акціонерів.

Реалізм

Проект закону про внесення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" (щодо забезпечення права власників простих акцій на отримання дивідендів) відхилено.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Перехід на систему довгострокового кредитування.

Реалізм

У чому полягає конкретний сенс системи довгострокового кредитування, виборці так і не дізналися – ані з програми БЮТ, ані з його законопроектної роботи.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

 

  • Руйнування всіх неприродних монополій.

Реалізм

Ефективної антимонопольної роботи проведено не було.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Кардинальна реформа дозвільної системи – встановити обмежений і стандартний перелік документів для отримання ліцензій чи дозволів.

Реалізм

Ухвалено Закон про внесення змін до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", що спрощує процедуру отримання документів дозвільного характеру.

Щирість

Логічність

Виконано

 

  • Максимально обмежити кількість контактів між підприємцем та чиновником.

Реалізм

Окремі законодавчі ініціативи представників фракції БЮТ торкалися питань спрощення дозвільних процедур, у тому числі й зазначений вище закон про спрощення системи дозвільних документів.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 

  • Перетворити Україну на інвестиційний рай.

Реалізм

×

У неухваленому проекті Податкового кодексу від НУНС та БЮТ йшлося про модернізацію системи оподаткування на інноваційній основі, що дозволило б зробити Україну значно привабливішою для інвестування. Загалом обіцянка виглядає неконкретною і утопічною через невизначеність показників оцінки перетворення країни на рай для інвесторів.

 

Щирість

×

Логічність

Не виконано

  • Спрощення виділення землі в довгострокове користування для інвесторів, що мають намір будувати в Україні нові сучасні й високотехнологічні підприємства.

Реалізм

1 грудня 2009 року Президент підписав закон, завдяки якому власник землі отримав змогу особисто вирішувати, який об’єкт на ній розмістити (окрім земель, призначених для сільського господарства). Проблему залучення в Україну інвесторів у високотехнологічні галузі цей закон не вирішив.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Усунення з чинного законодавства проблем, протиріч та «білих плям», що стримують інвестиції – й українські, й іноземні.

Реалізм

Продовжуючи політичну фантастику щодо перетворення України в інвестиційний рай у надшвидкі терміни, БЮТ зобов’язався ретельно попрацювати над відповідними законами. Але проблеми в цьому секторі досі не розв‘язано, законодавчі перешкоди щодо інвестування не усунуто.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Прийняття нової програми прозорої та відкритої приватизації з однаковими умовами.

Реалізм

БЮТ не впорався навіть із таким важливим для своєї лідерки явищем, як приватизація. За ініціативою тодішнього прем’єра Ю.Тимошенко, 7 квітня 2008 року було зареєстровано проект закону про Державну програму приватизації на 2008-2012 роки. Проект було відхилено на засіданні Верховної Ради 19 травня 2009 року.

Щирість

Логічність

Не виконано (відхилено)

 

  • Встановлення прозорих процедур щодо тендерів.

Реалізм

11 лютого 2008 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про здійснення державних закупівель», за який проголосували 50 представників фракції БЮТ. Водночас частина цієї фракції заявила, що цей закон поверне корупційні схеми у сфері тендерної політики. Наразі сфера державних закупівель залишається корумпованою та непрозорою.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Поліпшення умов інвестування в енергетичний сектор.

Реалізм

Починаючи з 2007-2008 років в українську енергетику залучаються інвестиції з різних джерел. Проте більш ширшому інвестуванню перешкоджає низка несприятливих факторів, у тому числі недосконале законодавство.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Створення мережі регіональних омбудсменів для інвесторів.

Реалізм

На папері ідея виглядає вдало, незважаючи на відсутність посилань на світовий досвід чи потенційну роботу омбудсменів для інвесторів. Втім їй бракує логічності (нагадаємо, що основна задача омбудсмена – захист прав людини), як і щирості (жодного відповідного законопроекту). Навіть якби ідея була реалізована, то найбільш вірогідним було б звичайне збільшення штату чиновників та ускладнення бюрократичних процедур.

 

Щирість

×

Логічність

×

Не виконано

(забуто)

  • Спростити процедуру сертифікації імпорту.

Реалізм

Проект закону про внесення змін до Митного кодексу України, зареєстрований 16 липня 2008 року за ініціативою членів фракції БЮТ Сергія Терьохіна та Костянтина Бондарєва, знято з розгляду.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Прийняти законодавство, що відповідає практиці СОТ.

Реалізм

Процес узгодження законодавства із вимогами Світової організації торгівлі триває.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 

  • Податкове стимулювання будівництва промислових об’єктів.

Реалізм

Світова фінансова криза, що відбувалася в часи урядування лідерки БЮТ, не сприяла розвиткові будівельної галузі. Воднораз депутати не дуже поспішали надавати пільги для будівництва промислових об’єктів – і народні обранці, і урядовці зосередились на «розморожуванні» житлових довгобудів.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Податкове стимулювання зниження собівартості квадратного метра промислового й житлового будівництва.

Реалізм

Проект закону «Про внесення змін до деяких законів України» щодо заходів стимулювання будівництва житла, зареєстрований 15 липня 2010 року за ініціативою трьох депутатів (представників фракцій НУНС, Партії регіонів, БЮТ), було відхилено.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Розширення повноважень органів місцевого самоврядування з регулювання ринку землі та будівництва об’єктів промислового призначення.

Реалізм

Як показує політична практика нинішнього скликання Верховної Ради, розширення прав місцевого самоврядування дуже часто стає приводом для дискусій та обіцянок і дуже рідко – для реальної роботи. Депутати БЮТ не підкріпили цю тезу законопроектами.

 

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 

  • Підтримка розвитку аграрної інфраструктури, а саме аграрного фонду, аграрної біржі, страхового фонду, земельного банку.

Реалізм

Сільське господарство активно годують обіцянками перед виборами, проте реальна увага влади до цієї галузі часто породжує гучні скандали, як, приміром, щодо закону про ринок землі. До того ж виконавча влада як за прем’єра Тимошенко, так і за головування Азарова схилялась до централізації, а не до лібералізації аграрного ринку.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Створення прозорого конкурентного середовища для українських виробників, просування їхньої продукції на зовнішні ринки.

Реалізм

Просування української продукції за кордон стримується через неналежну якістю і законодавчі перепони. Переговори з ЄС та країнами СНД щодо вільної торгівлі тривають досі, при чому за президентства В.Януковича вони набули яскравого політичного присмаку.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Реалізація адресних програм прямої державної підтримки безпосередньо сільськогосподарських товаровиробників, а саме дотацій на гектар обробленої землі на одиницю випущеної продукції.

Реалізм

Передвиборчі обіцянки про підтримку сільського виробника залишаються цукеркою з яскравою обгорткою для цільової аудиторії. Реальні результати діяльності влади показують, що допомагати аграріям вона не поспішає.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

 

  • Забезпечення умов функціонування ринку землі.

Реалізм

Відповідні законопроекти бютівців було відхилено. Проект закону Кабінету Міністрів Ю.Тимошенко став одним із перших, з-поміж відкликаних з парламенту новим урядом М. Азарова.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Забезпечення вільного доступу сільськогосподарських товаровиробників до кредитних ресурсів за пільговими ставками.

Реалізм

У 2008 році з Держбюджету було вирішено виділити 1 млрд грн на здешевлення кредитів сільгоспвиробникам, що на 50% більше, ніж 2007 року. Значну частину цієї суми держава заборгувала, тому 2009-го сільгоспвиробники взяли на 30% менше кредитів, ніж 2008-го, і з них лише 12% – на пільгових умовах (за даними DailyUA). Наразі чинний Кабмін опікується ухваленням Закону «Про внесення змін додеяких законодавчих актів України» (щодо розмежування земель державної такомунальної власності), котрий передбачає створення Державного земельного банку.

 

Щирість

Логічність

Частково виконано

  • Стимулювання розвитку кооперативних банків та кредитних спілок у сільській місцевості.

Реалізм

У цій тезі БЮТ намагався апелювати до духу колективізму в українського селянства. Але стимулювання «низової» ініціативи згори повівають радянським примусовим колективізмом, за який депутати Ю.Тимошенко так і не взялися.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 

  • Істотне збільшення чисельності робочих місць у сільській місцевості.

Реалізм

Проект закону «Про внесення змін до деяких законів України з питань оподаткування» (щодо підтримки рівня зайнятості в Україні в умовах світової фінансової кризи) було відхилено.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Відмова від несистемного фінансування села й перехід до типових бізнес-проектів, які вміщують переробку сільгосппродукції та її екологічну чистоту.

Реалізм

×

Беззаперечно, це було б добре, якби БЮТ відмовився від несистемного підходу в усьому, а не лише у питанні фінансування села. Пропонуючи високотехнологічні (а для України багато в чому футуристичні) проекти, політична сила забуває про широкий спектр більш важливих проблем, які необхідно нагально вирішувати.

Щирість

×

Логічність

Не виконано (забуто)

 

  • Окупність аграрного бізнесу.

Реалізм

У сукупності сільгоспвиробники зазнають збитків, при цьому держава неспроможна в повній мірі виплатити взяті на себе зобов’язання (дотації на засіяний гектар, компенсація пільгового кредитування).

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Забезпечення умов для державно-приватного партнерства у створенні основних транзитних автомобільних коридорів.

Реалізм

Враховуючи стимул у вигляді Євро-2012 та відсутність ентузіазму в інвесторів через кризу, основний фінансовий тягар у побудові важливих транспортних магістралей несе на собі держава, при чому переважно за рахунок кредитів. Не в останню чергу ця проблема породжена невиконанням попередніх обіцянок, зокрема, стосовно перетворення країни на «інвестиційний рай».

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Забезпечення безпеки транспортних коридорів.

Реалізм

Прогрес у боротьбі з контрабандою, що становить пряму загрозу для функціонування транспортних коридорів. Робота відповідних служб, зокрема МВС та митниці, залишає бажати кращого.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Побудова нових нафто- й газогонів з метою створення альтернативних шляхів енергопостачання України.

Реалізм

Про виконання обіцянки «Блоку Юлії Тимошенко» більше дбає чинна влада, ніж свого часу опікувався уряд Юлії Володимирівни, оскільки першу підштовхує невгамовний апетит «Газпрому».

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Лібералізувати транзитний режим для пасажирів і товарів.

Реалізм

Ухвалений проект Кабміну Ю. Тимошенко спрямований на застосування більш прискореного та простого режиму пропуску через державний кордон вантажів, спрощення їх документального оформлення. Проект закону «Про внесення змін до Митного кодексу України» від БЮТ, спрямований на спрощення митної процедури, було відхилено.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 

  • Забезпечити державно-приватне партнерство в будівництві аеропортів.

Реалізм

З одного боку, залучення приватних інвесторів до будівництва аеропортів відбулося. З другого, прозорість процесу вибору партнерів та вигідність умов співпраці для країни залишаються під сумнівом.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 

  • Навести «військовий порядок» на залізниці.

Реалізм

×

Цікаво, що саме мали на увазі ідеологи БЮТ. Так чи інакше, залізниця потрапила у фокус лише чинної влади. Щоправда, наявність позитивного ефекту викликає сумніви.

Щирість

×

Логічність

×

Не виконано

(забуто)

  • Зменшення критичної залежності від монопольного імпорту енергоносіїв.

Реалізм

Два законопроекти від БЮТ (про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) були зняті з розгляду.

Важливість цієї обіцянки відчув на собі уряд регіоналів.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Зниження енергоємності ВВП.

Реалізм

Було запропоновано проект закону «Про енергоефективність», спрямований на зниження енергоємності ВВП. Документ уже три роки перебуває на стадії опрацювання.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 

  • Зміцнення співпраці та координації енергетичної політики з Євросоюзом. Інтеграція в європейський ринок постачання та споживання електроенергії.

Реалізм

У 2008 році розпочалися переговори щодо набуття Україною членства у Енергетичному співтоваристві. Починаючи з 2008 року, здійснювалися заходи щодо інтеграції енергоелектричних ринків України та ЄС. Наприкінці 2010 року було ратифіковано відповідну угоду. Про повноцінне виконання угоди заважають говорити нерозв’язані проблеми з газом та ГТС України.

 

Щирість

Логічність

Частково виконано

  • Модернізація ТЕЦ.

Реалізм

6 липня 2009 року за ініціативою двох представників БЮТ та одного – ПР зареєстрований проект закону про внесення змін до Закону України «Про теплопостачання» (щодо модернізації, реконструкції та будівництва об’єктів у сфері теплопостачання). У пояснювальній записці йдеться про те, що законопроект спрямований на забезпечення планової модернізації та реконструкції об’єктів теплопостачання, створення нових вимог щодо їх функціонування. Законопроект відхилено у травні 2012 року.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Перехід на технологію «киплячого пару».

Реалізм

Подібно до «військового порядку», технологія «киплячого пару» виглядає красиво, але не до кінця зрозуміло. Так чи інакше депутати від БЮТ забули про свою обіцянку.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 

Зменшення споживання газу та нафтопродуктів, збільшення споживання бурого вугілля як сировини для хімічної промисловості та виробництва синтетичного палива.

Реалізм

Ідея виглядає привабливо, проте жодних механізмів її реалізації чи кроків з утілення зроблено не було. Тепер питанням зменшення споживання газу опікується уряд М.Азарова через напруженість стосунків з Російською Федерацією.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

  • Створити в Україні власний замкнутий ядерно-паливний цикл.

Реалізм

25 лютого 2009 року Кабінет Міністрів видав Розпорядження «Про схвалення Концепції Державної цільової економічної програми «Ядерне паливо України», в якому запропоновані кроки для поступового переходу на замкнутий ядерно-паливний цикл за допомогою нарощування виробництва урану, цирконію та комплектуючих матеріалів. Звісно, реалізація програми потребує часу.

 

Щирість

Логічність

Частково виконано

  • Пропонуємо добудувати транзитний газопровід «Одеса–Броди–Плоцьк (Ґданськ)», побудувати транзитний газопровід «Каспійський басейн–Україна» через Азербайджан, Грузію та Чорне море.

Реалізм

Обіцяні Юлією Володимирівною пропозиції щодо газопроводів лишилися виключно словесними конструкціями.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Забезпечити оптимальну розвідку та організацію видобутку вуглеводнів на шельфах Чорного та Азовського морів.

Реалізм

Ю. Тимошенко боролася з компанією «Ванко Прикерченська» щодо організації видобутку ресурсів на шельфах, проте цю ідею її уряд не реалізував.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

Людина

 

  • Припинити експорт мізків за кордон та підняти престижність української науки.

Реалізм

Збільшення зарплат в освітньому секторі відбулося, проте ефект на престиж української науки фактично відсутній. Крім того, політична сила та уряд Юлії Володимирівни, як і інші провідні політичні сили, вперто не хочуть розуміти, що вирішення проблем освітньої галузі не лежить виключно у площині підвищення зарплат та стипендій. Питання стратегічного підходу та глибинних реформ вони продовжують ігнорувати.

 

Щирість

×

Логічність

Не виконано

  • Повернення дітей із нічних клубів до бібліотек.

Реалізм

30 вересня 2009 року Кабінет Міністрів видав Розпорядження «Про схвалення Концепції Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року» за підписом Юлії Тимошенко. Аналогічно до попереднього випадку влада намагається одним точковим рішенням охопити широкий спектр проблем.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Однаковий доступ до високоякісної освіти дітей з будь-якої родини.

Реалізм

Почасти ця проблема вирішується запровадженням зовнішнього незалежного тестування, проте цим не обмежується. Для виконання цієї обіцянки варто було б спрямувати зусилля на розвиток сільської освіти, перегляд системи бюджетного фінансування вищої освіти, рівень стипендій.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 

  • Стимулювання приватних інвестицій у прикладні та фундаментальні дослідження.

Реалізм

Ухвалений Закон про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», який почасти сприятиме інвестуванню в наукову діяльність. Загалом ця галузь потребує більшої уваги від можновладців.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 

  • Забезпечення вільної конкуренції на ринку високих технологій, інтернет-послуг, мобільного зв’язку.

Реалізм

Неоднозначна обіцянка. Так, приміром, два найбільші оператори мобільного зв’язку України вважають АМКУ монополістами; у одного з найбільших Інтернет-провайдерів України також були проблеми з АМКУ. Незважаючи на це, ринок високих технологій в Україні залишається відносно конкурентним, не в останню чергу завдяки відсутності безпосереднього втручання держави. БЮТ не запропонував законодавчих ініціатив щодо розвитку високотехнологічного ринку.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Стимулювання приватних інвестицій у професійну та вищу освіту.

Реалізм

Увага виключно до фінансового боку питання вищої освіти, без спроб переведення її на європейські рейки (реальне, а не номінальне запровадження принципів Болонського процесу) обмежує можливості приватних інвестицій у вищу освіту. Крім того, дедалі частіше роботодавці відзначають падіння якості вищої освіти.

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Розвиток системи захисту інтелектуальної власності.

Реалізм

Ухвалено Закон України про внесення змін до Закону «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», зареєстрований 10 липня 2008 року за ініціативою представника БЮТ Степана Давимуки.

Проект закону «Про внесення змін до деяких законів України» (щодо посилення охорони авторського і суміжних прав), зареєстрований 18 грудня 2008 року, знятий з розгляду.

 

Щирість

Логічність

Частково виконано

 

  • Створення ефективної національної системи управління інноваційним розвитком, програма «Інтернет – у кожну оселю».

Реалізм

Інтернет з‘являється у багатьох оселях, проте не завдяки зусиллям держави, а тому що стає одним із невід’ємних елементів сучасного життя. Зазначена національна система створена не була. Досвід введення такого проекту за президентства В. Януковича демонструє, що відповідні структури є черговими бюрократичними надбудовами, які перешкоджають вільному розвиткові ринку.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Створення якісної системи незалежного контролю рівня знань учнів.

Реалізм

З 2008 року зовнішнє незалежне оцінювання є обов’язковою вимогою для вступу у вищий навчальний заклад. Хоч питання до його якості залишаються, але введення ЗНО ? один з найбільших успіхів помаранчевої коаліції.

Щирість

Логічність

Виконано

 

  • Забезпечення державного замовлення на «соціальне житло».

Реалізм

Проект закону про забезпечення громадян доступним житлом, зареєстрований 25 березня 2009 року за ініціативою Ю.Тимошенко, цього року було знято з розгляду.

Щирість

Логічність

Не виконано (відхилено)

 

  • Забезпечення будівельного прориву шляхом розвитку системи іпотеки та зниження вартості кредитів для купівлі житла до європейського рівня.

Реалізм

Будівельний прорив не відбувся. У 2008 році загальні обсяги будівельних робіт порівняно із 2007-м скоротились на 16%, 2009 року було збудовано на 48,2% менше, ніж 2008-го, а впродовж січня-липня 2010 року збудовано на 16,7% менше, ніж протягом аналогічного періоду 2009 року. У скороченні обсягів будівництва не останню роль відіграла фінансова криза. Окрім розвитку іпотеки, БЮТ мав би звернути увагу на значні бюрократичні перепони для будівельників.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Створення громадського телебачення.

Реалізм

Парламент не підтримав законопроект народного депутата від БЮТ А. Шевченка про внесення змін та доповнень до Закону України «Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України».

Щирість

Логічність

Не виконано (відхилено)

 

  • Оприлюднення інформації щодо реальних власників ЗМІ.

Реалізм

Законодавчі ініціативи відсутні, а інформація такого роду переважно є результатом роботи журналістів.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 

  • Забезпечення прозорості відносин власності в медіа-бізнесі.

Реалізм

Прозорість власності медіа залишається невирішеною проблемою. Чимало ЗМІ зареєстровані через офшорні рахунки, що унеможливлює доступ широкої громадськості до інформації про реальних власників.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 

  • Угоди між журналістами та редакціями для забезпечення чесності редакційної політики.

Реалізм

Законодавчі ініціативи такого роду відсутні.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 

  • Масштабна інтернетизація України

Реалізм

Ситуація така сама, як і з обіцяною програмою «Інтернет – в кожну оселю». Поширення мережі відбувається аж ніяк не завдяки «турботі» можновладців. Варто зауважити, що саме веб стає альтернативним джерелом інформації для громадян, що часто обертається проти самої влади.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Розширення сітки покриття районів національними каналами.

Реалізм

На противагу Інтернету, інформацію в якому складно контролювати централізовано, телебачення є більш зручним інструментом для пропаганди діяльності влади. Однак ані фракція, ані уряд Ю.Тимошенко не опікувалися поширенням мережі телебачення у найвіддаленіші куточки нашої країни.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Створення умов для «бебі-буму».

Реалізм

У 2008 році народилося на 37 672 дитини більше, ніж у 2007-му. 2009 року зареєстровано найвищий показник народжуваності в України за роки незалежності – близько 530 тисяч. У першому кварталі 2010 року спостерігався спад народжуваності, проте у квітні-червні народилося 120 тисяч дітей, що на 15% більше, ніж у січні-березні. Така обіцянка мала б супроводжуватися розумінням, що насправді лише упевненість у завтрашньому дні та підтримка інституту сім’ї державою сприятимуть демографічному зростанню.

 

Щирість

Логічність

Частково виконано

  • Запровадження обов’язкового медичного страхування зі збереженням гарантованих державою безкоштовних медичних послуг.

Реалізм

Проект закону про фінансування охорони здоров’я та обов’язкове соціальне медичне страхування в Україні знаходиться на опрацюванні в комітеті.

Проект закону про внесення змін до деяких законів України (щодо запровадження загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування), зареєстрований 25 січня 2008 року за ініціативою О.Шевчука (БЮТ), був відхилений.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

  • Придбання медичної страховки за державні кошти для соціально не захищених верств населення.

Реалізм

Попередня обіцянка не була реалізована, а отже, зазначена теза просто не мала можливості втілитися у життя.

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Законодавче зобов’язання купівлі страховки роботодавцем.

Реалізм

Обов’язкове медичне страхування не було впроваджене, тому ще одна обіцянка не отримала підґрунтя для виконання.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

  • Виплати при народженні дітей: першої – 10400 грн, другої – 15000 грн, третьої – 25000 грн.

Реалізм

Проект закону про внесення змін до статті 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (щодо виплат при народженні дитини), зареєстрований 15 вересня 2010 року за ініціативою представника БЮТ О.Сочки, було відхилено. Наразі фактичні суми виплат більші за обіцяні.

Щирість

Логічність

Виконано

 

  • Пропонуємо збільшити щомісячні виплати по догляду за дитиною до трьох років на рівні, не нижчому ніж 500 грн.

Реалізм

Два проекти закону про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (щодо державної допомоги на виховання дитини з трирічного віку до досягнення нею вісімнадцяти років) відхилені.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 

  • Надання довгострокових кредитів для молодих сімей на 25–35 років під 2–4% річних.

Реалізм

У 2009 році коштів з бюджету на програму пільгового кредитування молодих сімей держава не виділяла. У зв’язку з цим борг молодих сімей у комерційних банках зріс. 2010 року кошти виділено, проте із затримкою (лише в травні – у зв’язку з ухваленням Дербюджету у квітні).

Програма покриває лише незначний відсоток молодих сімей, які потребують житло, як і впроваджувана нині програма уряду М.Азарова щодо доступного житла.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Створення соціального ринку ліків.

Реалізм

Фармацевтичний ринок завжди перебуває у фокусі уваги влади, проте його «соціальність» лишається під питанням. Що стосується БЮТ, то найбільш яскраво неефективність влади на ринку ліків проявилася під час скандальної «епідемії» свинячого грипу та закупки по значно завищеній ціні препарату «Таміфлю».

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Реалізація програми «Сільський лікар».

Реалізм

4 лютого 2010 року Президент підписав Закон «Про затвердження Загальнодержавної програми розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини на період до 2011 року», зареєстрований за ініціативою Ю.Тимошенко. Серед іншого, законопроект передбачає збільшення питомої ваги чисельності сільського населення, яке обслуговується лікарем загальної практики.

 

Щирість

Логічність

Виконано

  • Створення національних медичних центрів.

Реалізм

Проект постанови «Про невідкладні заходи щодо збереження та відновлення мережі державних та комунальних закладів системи охорони здоров’я України» зареєстрований 13 березня 2008 року за ініціативою представника БЮТ О.Фельдмана. У пояснювальній записці йдеться про те, що проект постанови спрямований на відновлення мережі закладів охорони здоров’я. Документ не був включений до порядку денного.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Повернення на Батьківщину громадян України, що працюють за кордоном.

Реалізм

Існують різні статистичні дані, проте експертні оцінки дають підстави стверджувати, що масового повернення громадян України, котрі працюють за кордоном, не спостерігається. Крім того, уряди не створюють відповідних умов, зокрема, нових робочих місць.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

Держава

 

  • Обрання суддів народом.

Реалізм

×

У проекті Конституції (начебто спільного авторства БЮТ та ПР), який з’явився у ЗМІ 2009 року йшлося про обрання частини суддів народом, але це положення не було втілене в офіційних нормативно-правових актах. Реальність утілення цієї тези в українських умовах викликає значні сумніви.

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Звільнення суддів від політичної залежності.

Реалізм

Більшість представників фракції БЮТ не підтримали (лише 24 голоси «за») проект закону про судоустрій та статус суддів, внесений на розгляд за ініціативою Президента В.Януковича. Законопроект був спрямований на звільнення суддів від будь-якого впливу. Третя гілка влади залишається залежною від політичного середовища, що особливо проявляється за президентства В.Януковича.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Підвищення зарплати суддів.

Реалізм

Чергова спроба монетизувати зміни у корумпованій судовій системі. Окрім цього важливого кроку, судова система потребує інших реформаційних процесів. Успіхи БЮТ на цьому поприщі сумнівні.

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Надання безкоштовних адвокатських послуг.

Реалізм

Щедрість БЮТ вичерпалась після потрапляння в парламент, відтак про безкоштовні адвокатські послуги тимошенківці не згадували.

Щирість

×

Логічність

Не виконано (забуто)

 

  • Зниження ролі держави в економіці загалом та впливу чиновництва на ухвалення економічних рішень і їх втручання в діяльність підприємств.

Реалізм

Було розроблено низку законопроектів щодо сприяння розвитку малого і середнього підприємництва. Ці законодавчі ініціативи спрямовані на полегшення вступу в бізнес, зменшення числа необхідних дозвільних документів. Незважаючи на те, що частина проектів ухвалена, практика втручання в бізнес та чиновницьке свавілля залишаються невід‘ємною частиною нинішніх реалій. Крім того, експерти відзначають, що Юлії Володимирівні притаманний «ручний» стиль керування економікою.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

  • Створення спеціальної експертної комісії, що аналізуватиме всі проекти законів та нормативних актів на предмет корупційних ризиків.

Реалізм

Закон «Про засади запобігання та протидії корупції» вводить обов’язковість антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів (БЮТ подав 149 голосів «за», хоча автор законопроекту регіонал).

Кабінет Міністрів України на чолі з Ю.Тимошенко схвалив Методологію проведення антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів, яку скасував уряд М.Азарова після ухвалення президентської Національної антикорупційної стратегії на 2011-2015 роки.

 

Щирість

Логічність

Виконано

  • Продаж земель несільськогосподарського призначення виключно на аукціонах.

Реалізм

Земля є надто важливим і вигідним активом, щоб так просто відкрити доступ до неї на аукціонах. Наразі використовується зручний для покупців і чиновників метод «оренди на 49 років» (граничний допустимий законом термін), який дозволяє уникати відкритих процедур типу аукціону.

 

Щирість

×

Логічність

Не виконано

  • Створення незалежних від влади органів контролю за розподілом бюджетних коштів із передачею опозиції Рахункової палати України.

Реалізм

Доки коаліція на чолі з БЮТ була при владі, доти надання опозиції прав контролю за розподілом бюджетних коштів мало виключно риторичну природу. Головою Рахункової палати до 2011 року був В. Симоненко (обіймав цю посаду з 1996 року). Один рік ця посада була вакантною, потім пропрезидентська більшість призначила представника «донецької школи менеджменту» Р. Магуту.

 

Щирість

×

Логічність

Не виконано

  • Запровадити декларування витрат державними посадовими особами та держслужбовцями.

Реалізм

Верховна Рада відхилила зареєстрований 14 травня 2009 року законопроект колективного авторства (БЮТ, НУНС, ПР, КПУ) про заходи державного фінансового контролю публічної служби.

Закон «Про засади запобігання і протидії корупції» передбачає таку вимогу, але, враховуючи, що проект ініціював Президент В.Янукович, БЮТ його не підтримав.

 

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

  • Посилення кримінальної відповідальності за корупційні дії.

Реалізм

Проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» (щодо відповідальності за корупційні правопорушення) ініціював представник фракції Партії регіонів М.Джига. Партія регіонів не підтримала його жодним голосом, з БЮТ 151 народний депутат проголосував «за». Закон підписаний Президентом 2009 року.

 

Щирість

Логічність

 

Виконано

 

  • Відновлення програми «Контрабанда – стоп!».

Реалізм

У 2008 році на засіданні уряду Ю.Тимошенко оголосила про відновлення програми «Контрабанда – стоп!».

Щирість

Логічність

Виконано

 

  • Створення комунікаційного центру для безпосереднього зв’язку громадян із правоохоронними органами для інформування про факти корупції.

Реалізм

Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції» передбачає право громадськості брати участь в антикорупційних заходах. Існують «гарячі» телефонні лінії для повідомлень громадянами про факти корупції.

Щирість

Логічність

Виконано

 

  • Підвищення рівня соціального захисту та матеріального забезпечення правоохоронців.

Реалізм

Уряд на чолі з Ю.Тимошенко підвищував заробітну плату працівникам правоохоронних органів. Так, наприклад, 2009 року середня зарплата працівників ДАІ зросла на 34%. Втім немає підстав стверджувати, що такі заходи істотно вплинули на рівень корумпованості правоохоронних органів.

Щирість

Логічність

Виконано

 

Світ

 

  • Здійснення зовнішньої політики в ім’я нації, на основі мирних, рівноправних, взаємовигідних стосунків з усіма державами, з якими Україна має спільні інтереси.

Реалізм

×

Зовнішня політика завжди була прерогативою Президента: і за Конституцією 2004 року, і за відновленою версією 1996-го. Обіцянка БЮТ має занадто обтічний, абстрактний і як наслідок нереальний характер: природа міжнародних відносин суперечить такому ідеалізованому розвитку подій. Зусилля Юлії Тимошенко та її Кабміну в галузі міжнародних відносин (навіть ті, через які вона ув’язнена) дають підстави оцінити цю обіцянку як частково виконану.

 

Щирість

Логічність

Частково виконано

  • Перетворення України на міжнародний транзитний коридор.

Реалізм

Ідея потребувала значних інвестицій у розбудову доріг, аеропортів, залізниць та інших об’єктів транспортної інфраструктури, тим паче під шляхетним приводом Євро-2012. Чи то економічна криза, чи то неефективне управління коштами бюджету, чи то невміння залучати інвесторів завадили коаліції демократичних сил та уряду Ю.Тимошенко перетворити Україну на міжнародний транзитний коридор.

Щирість

Логічність

Не виконано

 

Матеріал підготовлено на основі результатів моніторингу законопроектів парламентських політичних сил, що здійснюють експерти Фундації "Відкрите суспільство" www.osf.org.ua за кошти Національного Фонду Підтримки Демократії, США (NED).