Аналітика. Парламент. Фракции.

Як працювала Народна партія України (В.Литвина) у ВРУ 6 скликання?

вівторок, 28 серпня 2012 730
Автор: Стас Соколов
Народна партія України («Блок Литвина»)

Вимушені політичні канікули для академіка та політика в одній іпостасі завершилися напрочуд швидко. Верховна Рада V скликання, до якої тоді ще Народний блок Литвина «Ми» не потрапив, не пропрацювала й року. Володимир Михайлович засвоїв уроки занадто м’якої примирливої риторики та на нові вибори пішов з більш жорсткими і водночас більш популістськими гаслами. Вдала мімікрія слоганів під лідерів перегонів, розбавлена традиційно щедрими обіцянками для селян та харизмою сивочолого лідера, допомогла «Блоку Литвина» увійти у Верховну Раду VI скликання. Незважаючи на нечисленність фракції (20 осіб), В. Литвин був переконаний, що це – «золота акція», за якою полюватимуть потужні гравці. Та політ його амбіцій перервався через утворення коаліції БЮТ з НУНС, яка зі скрипом проіснувала близько року. А от для нового їх об’єднання знадобився саме Володимир Литвин, проте лише до обрання нового Президента, лідера найбільшої парламентської фракції. Вочевидь, аура Олександра Мороза, через політичний маневр якого утворилася коаліція ПР-КПУ-СПУ у попередньому скликанні, збереглася у спікерському кріслі. Вже другий сивочолий спікер пішов на об’єднання в більшість із Партією регіонів та Компартією. Чи повторить В. Литвин долю свого старшого колеги, покажуть осінні вибори. Можна прогнозувати, що сам академік стрибне до нової Верховної Ради з підгодованого округу на Житомирщині, скидаючи партію як баласт.

Про плідну роботу фракції «Блок Литвина» (що згодом перейменувався на фракцію Народної партії України) говорити складно. З одного боку, мала кількість депутатів не дозволяла ефективно займатися законопроектною роботою та лобіюванням ключових програмових тез партії. З другого – спрямування зусиль політичної сили значно залежить від її лідера, якого більше цікавив «кар’єрний» процес у Верховній Раді. Потрібно зауважити, що «Блок Литвина» – єдина політична сила, яка протягом чотирьох з п’яти років парламентської каденції перебувала в більшості, а отже, мала найбільше часу для реалізації власних обіцянок. Дослідження показує, що литвинівці мало чим відрізняються від своїх колег стосовно уваги до власної програми: значну кількість тез вони забули практично в день складання депутатської присяги. Особливий негатив полягає в тому, що «Блок Литвина» – чи не єдина парламентська сила, що безпосередньо мала б відстоювати інтереси аграріїв, а також, згідно з передвиборчою програмою, приділяти увагу гендерній проблематиці. Основні дані щодо діяльності «Блоку Литвина» в парламенті узагальнені в інформаційному колажі (рисунок 9).

Рисунок 9. «Блок Литвина» у Верховній Раді України VI скликання – узагальнення.

Перед оцінюванням стану виконання «Блоком Литвина» кожної конкретної обіцянки пропонуємо розглянути «хмару» слів, створену шляхом кількісного контент-аналізу тексту програми (рисунок 10).

Рисунок 10. «Хмара» слів для передвиборчої програми «Блоку Литвина».

У центрі уваги «Блоку Литвина» – його традиційний електорат, селяни Центральної України. Саме тому домінантне положення посідають село та земля. Далі – сфери життя, достатньо важливі для трудящих, як-от: праця, податки, зарплата, медицина. У програмі В. Литвина створена модель сильної територіальної громади, людей, що заробляють на життя, працюючи на землі, і прагнуть соціального захисту з боку держави паралельно із значними повноваженнями щодо місцевих справ. Одна з найбільш відомих обіцянок Блоку ­? надання вчителям, лікарям та працівникам культури, так званим бюджетникам, статусу державних службовців. Квінтесенцією програми став неологізм «народозберігаюча», саме він відображає ключову ідею засадничого тексту Народної партії України. Не обійшлося у програмі без популізму: вистачає сумнівних обіцянок щодо певних виплат, абстрактних формулювань, нелогічних тез.

У сфері «гроші» (для «Блоку Литвина», радше, ? «земля») депутатам-народникам похвалитися нічим: виконаною можна вважати лише одну обіцянку, яка фактично зберегла існуючий стан у законодавстві. Важливі ідеї щодо сприяння розвитку й процвітанню сільського господарства, а також стосовно фінансово-економічного посилення місцевого самоврядування практично не отримали законопроектної підтримки від фракції Народної партії України. Наразі чинна влада (у тому числі парламентська більшість) поступово готується до відкриття ринку землі. Так, у червні 2012 року було ухвалено Закон «Про особливості розмежування земель державної та комунальної власності», який передбачає створення Державного земельного банку, а 2013 року набуде чинності Закон «Про Державний земельний кадастр». Тож сумнівно, що «Блок Литвина» доклав усіх зусиль для захисту прав свого найважливішого виборця – українського селянина.

Категорія «людина» також не стала нивою успіху в роботі «Блоку Литвина». Особливо прикро через те, що ця політична сила вирізнилася розстановкою акцентів на питаннях добробуту людини. Зокрема, варто відзначити спектр невиконаних екологічних (європейські стандарти чистоти води та повітря, захист прав чорнобильців, «модна» нині тенденція боротьби з генетично модифікованими організмами тощо) та гендерних обіцянок (недопущення дискримінації жінок – Володимир Литвин вибився з патріархального політичного мейнстріму в Україні). Схожі на інші обіцянки для молоді та пенсіонерів. Ексклюзивом стала обіцянка про квоти для молоді на держслужбі та безплатність першої вищої освіти для всіх. Світлою радянською ностальгією відлунює обіцянка про «здійснення реальних заходів для утвердження української нації як співдружності вільних громадян – незалежно від їхнього походження, мови, віросповідання й політичних переконань». Іронічну обіцянку на кшталт «давайте жити дружно» В. Литвин реалізовував, блискуче виконуючи роль посередника та миротворця для антагоністичних політичних сил.

Обіцяння «Блоку Литвина» у категорії «держава» фокусуються на трьох провідних темах: депутати; виконавча влада та місцеве самоврядування; корупція. Народна партія провалила виконання найбільш важливої для себе обіцянки ? повернути мажоритарну систему виборів народних депутатів. Перебування в більшості з регіоналами змусило партійців Литвина підтримати їхній виборчий законопроект із мішаною системою. Тож майбутнє представництво «Блоку Литвина» в парламенті зменшиться. Інша важлива для суспільства ідея про звітування народних депутатів та механізм їх відкликання також не була реалізована. Аналогічна невдача спіткала обіцянку про розширення прав місцевого самоврядування. Що стосується антикорупційних тез В. Литвина, то вони більше нагадують тоталітарну антиутопію, аніж демократичну систему: прирівняння корупції до державної зради, неможливість умовних термінів чи амністії по відповідних справах, позбавлення хабарників пенсій та незаконно нажитого майна. Важко оцінити потенційну ефективність цих обіцянок. Існує сумнів щодо реальності їх виконання, а отже, і стосовно щирості політичної сили, котра їх пропонує.

У галузі «світ» Блок був не надто красномовним. Програма містить дві обтічні обережні тези про активний нейтралітет та приєднання до міжнародних організацій виключно за результатами референдуму. З огляду на діяльність «Блоку Литвина» у Верховній Раді нинішнього скликання така політична позиція зумовлена виключно обережністю керівництва партії та прагненням не налякати потенційний електорат з чіткими геополітичними орієнтаціями. До того ж ідеологічно партія позбавлена виразного бачення майбутнього України у світі, оскільки спокійно перебувала у коаліції як з активними поборниками євроатлантичної інтеграції, так і з силами, яким притаманна проросійська риторика. Свідомий виборець належно оцінить таку поведінку партії на жовтневих виборах.

Гроші

 • Формування ефективної та справедливої економіки на інноваційних засадах і забезпечення на цій основі гідного рівня життя людей.

Реалізм

×

Популістська мета, виконання якої неможливо визначити чітко. Враховуючи низький рівень представництва Народної партії у виконавчій владі, говорити про реальну діяльність у цьому напрямкові неможливо. До того ж специфіка «справедливості» щодо економіки потребує значно більшого рівня деталізації, зокрема для кого вона буде справедливою і яким чином. Інноваційні засади – також красива обгортка, що приховує порожнечу. Акцент на інноваційності економіки звучить дещо чужорідно, враховуючи аграрну природу політичної сили. «Гідний рівень життя людей» має аналогічну проблему – теза звучить зрозуміло, проте не містить конкретики.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Втілення народозберігаючої програми соціально-економічного розвитку.

Реалізм

×

Програма не була навіть запропонована. Слово «народозберігаюча» може загнати читача у політологічний ступор. Перша асоціація – «енергозбереження» ? має на меті скорочення використання енергії. Тоді що ж мала робити народозберігаюча програма Литвина?

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Заборона продажу рентабельних державних підприємств.

Реалізм

У цій сфері законодавча ініціатива від Народної партії відсутня.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Вирівнювання економічного розвитку регіонів з акцентом на пріоритетність малих і середніх міст.

Реалізм

Неоднозначна теза, для виконання якої Народна партія не запропонувала конкретних ініціатив.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Зміцнення матеріально-фінансової бази малих міст і селищ за рахунок розширення бази оподатковування землі, введення податку на нерухомість і встановлення більш справедливого податку на прибуток.

Реалізм

Народна партія підтримала урядовий проект Податкового кодексу, який частково посилює місцеві бюджети.

Щирість

Логічність

Частково

виконано

 • Передача у власність територіальних громад об’єктів комунальної власності, котрі перебувають в обласному підпорядкуванні, зокрема: водоканалів, газових мереж, електромереж, теплоцентралей.

Реалізм

30 квітня 2010 року за ініціативою представників чотирьох фракцій, у т.ч. й «Блоку Литвина» зареєстрований проект закону про внесення змін до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (щодо обліку та технічної інвентаризації). Законопроект передбачає передачу до повноважень місцевого самоврядування діяльності з обліку та інвентаризації об’єктів нерухомого майна. Проект очікує розгляду.

Щирість

Логічність

Не виконано

 • Установлення прямих міжбюджетних фінансових відносин із державним бюджетом міст районного значення та селищ – районних центрів.

Реалізм

Фракція «Блок Литвина» не реєструвала законопроекти такого напряму.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Сприяння розвиткові малого й середнього бізнесу: зменшення податкового навантаження, спрощення процедури одержання мікрокредитів; створення державної системи підтримки починаючих підприємців, їх правовий захист.

Реалізм

У проекті Податкового кодексу, який підтримала фракція «Блок Литвина», передбачено спрощену систему оподаткування для суб’єктів малого підприємництва, при цьому їх звільнено від сплати податку на додану вартість.

Проте більш складні задачі – мікрокредити, правовий захист і підтримка – не знайшли законопроектного ентузіазму поплічників Литвина.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 • Здійснення комплексної реформи податкової системи, з передбаченням, зокрема, ліквідації податку на додану вартість; введення прогресивної системи оподатковування, за якої багаті платитимуть до 70%, а соціально не захищені прошарки населення будуть звільнятися від сплати податків.

Реалізм

Народна партія підтримала урядовий проект Податкового кодексу, але у ньому не передбачено прогресивного оподаткування у такій мірі. Цікаво, чи підтримували спонсори цієї політичної сили обіцянку про 70-відсотковий податок для багатіїв?

Щирість

×

Логічність

Не виконано

 • Недопущення продажу земель сільськогосподарського призначення.

Реалізм

Зараз влада поступово ухвалює положення, необхідні для скасування мораторію на продаж земель.

Щирість

Логічність

Не виконано

 • Притягнення до кримінальної відповідальності тих, хто займається земельним шахрайством і обдурюванням селян.

Реалізм

Проект закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України» (щодо запобігання корупційним діянням та хабарництву у сфері земельних відносин) було відхилено.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Внесення змін до Земельного кодексу України з наданням повноважень міським, селищним радам з управління землями в межах території ради, чим затвердити пріоритет місцевого самоврядування.

Реалізм

Проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо спрощення процедури розмежування земель державної та комунальної власності) знято з розгляду. Запропонований «Блоком Литвина» законопроект частково відповідав цій програмній обіцянці.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Зниження єдиного земельного податку, скасування інших платежів і поборів із селян.

Реалізм

Проект закону «Про єдиний податок для членів особистого селянського господарства» відхилено.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Введення державної реєстрації всіх орендарів земельних паїв і суворий контроль за розрахунками із селянами-орендодавцями.

Реалізм

На сьогодні використання земельної ділянки без державної реєстрації договору про оренду вважається адміністративним порушенням.

Щирість

Логічність

Виконано

 • Державна підтримка сільських товаровиробників, легкий і зрозумілий вихід на закордонні ринки.

Реалізм

Проект закону про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» (щодо вдосконалення механізмів підтримки сільськогосподарських підприємств) відхилено.

Про вихід на закордонні ринки йдеться у проекті закону про аграрні палати в Україні, зареєстрованому представником фракції «Блок Литвина» 1 жовтня 2010 року. Автор законодавчої ініціативи переконаний, що створення аграрних палат буде сприяти «проведенню дій, спрямованих на підтримку експорту аграрної продукції». Розгляд проекту відкладено.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Пільгове кредитування технічного переобладнання тих господарств, що використають земельний пай за прямим призначенням.

Реалізм

Такої законодавчої ініціативи від «Блоку Литвина» не було.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Створення Фонду підтримки села для відродження й розвитку його інфраструктури.

Реалізм

Фонд створено не було.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Забезпечення села пальним із вітчизняних нафтопродуктів; установлення пільгових тарифів на електроенергію для селян.

Реалізм

Законодавчої ініціативи для оптимізації вирішення цієї проблеми «Блок Литвина» не запропонував.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Звільнення новоутворених сільських підприємств від податків терміном на п’ять років.

Реалізм

Механізм податкових канікул реалізовано у новому Податковому кодексі. Проте відповідні положення стосуються саме малих підприємств, у той час як сільські підприємства можуть мати іншу специфіку.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 • Надання молодим фахівцям безпроцентної позики, якщо вони збираються працювати на селі.

Реалізм

«Блок Литвина» не зареєстрував відповідних законопроектів.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

Людина

 • Встановлення соціального стандарту споживання, що включатиме придбання житла, розумну вартість комунальних послуг, освіти, лікування, харчування.

Реалізм

Питання про доступність житла численним категоріям громадян залишається гострим. Немає фактів, які б підтверджували, що парламентська діяльність Народної партії привела до формування якісно нового стандарту споживання, який би охоплював увесь запропонований перелік потреб.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Впровадження погодинної оплати праці, котра вже в 2008 році може становити 25 гривень за годину зі збереженням 40-годинного робочого тижня.

Реалізм

×

З 1 жовтня 2011 року мінімальна заробітна платня на годину становить 5,92 грн. Очевидно, що «Блок Литвина» запропонував нереальну обіцянку щодо середньої місячної зарплатні 2008 року на рівні 4000 грн. До цього рівня не дотягує навіть поточний показник.

Щирість

Логічність

Не виконано

 • Доведення частки оплати праці у виробничій сфері з 8% до 30% від собівартості продукції.

Реалізм

Відповідні законопроекти відхилено.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Вироблення й реалізація реального механізму повернення втрачених заощаджень, у тому числі через участь громадян у приватизації ліквідних підприємств, надання їм землі, забезпечення лікування та навчання за рахунок бюджету.

Реалізм

Законодавча ініціатива від «Блоку Литвина» відсутня. 13 квітня 2010 року Блок не дав жодного голосу за проект закону представників Партії регіонів. Такий самий результат при голосуванні законопроекту Компартії.

Обіцянка має відверто популістську природу (аналогічно до «Юлиної» та «Вітіної» тисяч).

Щирість

×

Логічність

Не виконано

 • Виконання зобов’язань держави перед власниками приватизаційних документів (ваучерних сертифікатів).

Реалізм

Народна партія не має відповідних законодавчих напрацювань.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Встановлення справедливих тарифів на комунальні послуги на основі їх якості, стану житла, платоспроможності його власників.

Реалізм

На сьогодні при визначенні тарифів на комунальні послуги їх якість не враховується. Реформу ЖКГ влада проголосила одним із пріоритетів.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Невідкладне розгортання на державному рівні комплексу заходів, спрямованих проти алкоголізму та наркоманії.

Реалізм

Законодавча ініціативи торкались лише окремих моментів проблеми. Про невідкладність та комплексність рішень говорити взагалі не варто.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Заборона реклами алкогольних і тютюнових виробів, переривання телевізійних програм рекламними блоками.

Реалізм

Заборону реклами алкогольних напоїв та тютюнових виробів у ЗМІ підтримали 19 з 20-ти членів «Блоку Литвина» (голосування за відповідний законопроект відбулося в парламенті 18 березня 2008 року).

Щирість

Логічність

Виконано

 • Реальний ріст зарплат учителів, лікарів, працівників сфери культури до рівня середньої в економічних галузях; підвищення престижності праці в науковій сфері.

Реалізм

За даними Державного комітету статистики, у травні 2011 року середня місячна зарплата в економіці становила 2573 грн, зарплата у сфері освіти – 2027 грн, у сфері охорони здоров’я – 1751 грн.

Престижність праці в науковій сфері демонструє власним прикладом хіба що Володимир Литвин, який не лише досвідчений спікер Верховної Ради, але й академік НАНУ.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Надання працівникам установ культури, вчителям і лікарям статусу держслужбовців та додаткового окладу до щорічної відпустки на лікування.

Реалізм

16 вересня 2008 року за ініціативою представників фракції «Блок Литвина» зареєстрований проект закону «Про внесення змін до деяких законів України» (щодо надання статусу державного службовця медичним, педагогічним і науково-педагогічним працівникам). Законопроект було відхилено.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Облік суми заборгованості (відповідно до ст. 57 Закону про освіту) при визначенні розміру пенсій працівникам установ освіти.

Реалізм

Законопроекти з цього питання відсутні.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Повне забезпечення безкоштовними ліками інвалідів і дітей; жорсткий державний контроль за цінами на ліки.

Реалізм

На законодавчому рівні ідея не втілена в життя. Жодних ініціатив «Блок Литвина» не запропонував.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Впровадження державної програми будівництва соціального житла в обсягах, що можуть реально задовольнити потреби соціально не захищених громадян.

Реалізм

×

Дев‘ятнадцять представників фракції «Блок Литвина» підтримали законопроект щодо стимулювання будівництва соціального житла, запропонований народними депутатами з БЮТ.

«Реальне задоволення потреб соціально не захищених громадян» в українських умовах звучить утопічно.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 • Створення Фонду майбутнього, з якого на персональний рахунок немовлят буде нараховуватися 25 тисяч гривень із наступним нарахуванням відсотків та індексацією по досягненні 18-річного віку.

Реалізм

Фонд майбутнього не створено, а законопроектів, які б стосувалися цього питання, не зареєстровано.

Ця обіцянка також зарахована до розряду нещирих через неприхований популізм тези: політична сила заманює своїх виборців потенційною грошовою вигодою, яку апріорі не збирається втілювати.

 

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Формування цілісного соціального пакета підтримки молоді.

Реалізм

Цілісного соціального пакета підтримки молоді не сформовано. Законопроектів, які втілювали б цю ідею, Народна партія не зареєструвала.

Щирість

Логічність

Не виконано

 • Надання молодим родинам безпроцентних кредитів на житло; при народженні першої дитини – погашення 25% кредиту, другої – 50%, третьої – повне погашення кредиту.

Реалізм

×

Ще одна нещира та нереальна обіцянка від «Блоку Литвина»: державна програма з молодіжного кредитування працює з великими труднощами, такі суми на підтримку молодих сімей бюджет навряд чи витримав би, особливо з огляду на бажання литвинівців нараховувати кожному немовляті по 25 тисяч на накопичувальні рахунки.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Реальне виконання конституційної норми щодо доступності та безкоштовності вищої освіти: платною може бути лише друга вища освіта.

Реалізм

Державне замовлення у сфері вищої освіти має тенденцію до скорочення.

До того ж є сумніви щодо логічності цієї обіцянки. У Конституції йдеться про доступність і безкоштовність вищої освіти на конкурсних засадах (ч. 3 ст. 53 Основного закону: «громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі». Конкурсна основа доступу до безоплатної вищої освіти підкріплена рішенням Конституційного Суду України № 5-рп/2004.

Щирість

Логічність

×

Не виконано

(відхилено)

 • Збільшення розміру стипендій до рівня середньої заробітної плати; відмінникам навчання – стипендія в подвійному розмірі.

Реалізм

Стипендії залишаються втричі меншими за середню заробітну платню. Стипендія відмінників незначно відрізняється від ординарної.

Щирість

Логічність

Не виконано

 • Введення 20-процентної квоти для роботи молоді в усіх державних установах та органах влади.

Реалізм

Не здійснено. На противагу цій обіцянці було ухвалено закон, який дозволив окремим держслужбовцям залишатися на посаді після граничного віку.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Впровадження гнучкого режиму праці й неповної зайнятості (за бажанням) для жінок-матерів; приділення особливої уваги працевлаштуванню безробітних людей передпенсійного віку; правовий захист людей найманої праці.

Реалізм

Щодо жінок-матерів «Блок Литвина» законопроектів не зареєстрував.

Проект закону «Про запобігання дискримінації щодо осіб літнього і похилого віку в Україні» відхилено.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Підвищення пенсій із доведенням упродовж наступних трьох років їх розміру до 80% від середньої заробітної плати в економіці.

Реалізм

×

Враховуючи постійний дефіцит Пенсійного фонду та пенсійну реформу, не варто очікувати виконання цього обіцяння. Крім того, замість виважених кроків, спрямованих на реформування пенсійної системи, вкотре пропонується бездумне їх підвищення.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Забезпечення реальної соціальної, професійної та трудової реабілітації інвалідів I, ІІ, ІІІ груп, удосконалення нормативно-правової бази в цьому питанні, що має забезпечити 100-процентне працевлаштування тих інвалідів, які мають бажання працювати.

Реалізм

«Блок Литвина» 19-ма голосами підтримав законопроект «Про освіту осіб, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку», зареєстрований представницею Компартії. Щоправда, законодавча ініціатива була відхилена.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Безумовне виконання передбачених законодавством України соціальних гарантій військовослужбовцям, військовим пенсіонерам і членам їхніх родин; недопущення закриття військових госпіталів.

Реалізм

Розгляд законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань військової служби, соціального захисту військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей», зареєстрованого за ініціативою представників Партії регіонів, БЮТ та «Блоку Литвина», відкладено.

Щирість

Логічність

Не виконано

 • Складання карт екологічної ситуації з визначенням бюджетних витрат на оздоровлення регіонів; відшкодування підприємствами й організаціями завданого ними екологічного збитку

Реалізм

У проекті Податкового кодексу, який фракція Народної партії підтримала, йдеться про збільшення вдвічі екологічного податку (платити мусять юридичні чи фізичні особи, які завдали шкоди довкіллю), та про запровадження податку на викид двоокису вуглецю.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 • Забезпечення європейських стандартів контролю за станом повітря, якістю питної води; впровадження системи надійної утилізації відходів.

Реалізм

27 серпня 2010 року «Блок Литвина» одноголосно підтримав урядовий законопроект «Про Стратегію національної екологічної політики України на період до 2020 року». Зрозуміло, що бажані результати у сфері екології не досягаються швидко і виключно ухваленням програмових документів.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 • Збільшення площі земель природно-заповідного фонду, приведення до екологічно чистого стану всіх об’єктів індустрії відпочинку й тих, котрі мають історико-культурне значення.

Реалізм

×

Фракція «Блок Литвина» проголосувала за ухвалення законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» (щодо охорони культурної спадщини). Проект був зареєстрований за поданням Кабінету Міністрів України.

Теза про приведення всіх об’єктів відпочинку до екологічно чистого стану звучить фантастично.

Щирість

Логічність

Частково виконано

 • Повна заборона ввезення до України генетично модифікованих продуктів харчування.

Реалізм

Народна партія не пропонувала відповідних ініціатив. Маркування продуктів позначками «Без ГМО» запровадив Кабінет Міністрів України 2009 року, за перебування «Блоку Литвина» у парламентській коаліції.

Щирість

Логічність

Не виконано

 • Недопущення ліквідації статусу громадян, що живуть у 3-й та 4-й чорнобильських зонах.

Реалізм

«Блок Литвина» не зареєстрував відповідних законопроектів.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Подолання дискримінації жінок у всіх сферах життя.

Реалізм

Ніяких законопроектів для втілення в життя цієї мети подано не було. До речі, у першій двадцятці виборчого списку «Блоку Литвина» присутня лише одна жінка.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Відродження й затвердження високої духовності та моралі на основі християнських цінностей.

Реалізм

×

Скандальний проект закону про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі», зареєстрований 15 вересня 2010 року за ініціативою представників усіх парламентських фракцій, відхилено.

Обіцянка не відповідає критерію щирості, оскільки народні обранці не демонструють громадянам зразки високодуховної та моральної поведінки. Реальність поставлена під сумнів через нерозуміння суспільних реалій з одного боку та акцент на християнських цінностях з другого.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Врегулювання мовної ситуації в Україні

Реалізм

Проект закону «Про внесення змін до деяких законів України» (щодо забезпечення прав споживачів) зареєстрував 13 листопада 2009 року В. Литвин. Законопроект, що торкався удосконалення законодавчого регулювання в контексті державної мовної політики, відхилений.

Показник щирості знято за обтічність обіцянки, зручну для В. Литвина: немає пояснень, яким чином регулювати мовну ситуацію. Отже, ця політична сила могла підтримувати як позицію помаранчевих сил щодо цього питання, так і регіоналів чи комуністів.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Здійснення реальних заходів для утвердження української нації як співдружності вільних громадян – незалежно від їхнього походження, мови, віросповідання й політичних переконань.

Реалізм

Жодних ініціатив у цьому напрямі не було.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

Держава

 • Повернення до мажоритарної системи виборів у Верховну Раду й місцеві органи влади.

Реалізм

Не зареєстровано відповідного законопроекту. Натомість «Блок Литвина» підтримав проект закону «Про вибори народних депутатів України», що пропонує мішану систему.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

 • Впровадження механізму звітності народних депутатів та їх відкликання.

Реалізм

19 лютого 2008 року за ініціативою представників фракції «Блок Литвина» зареєстрований проект закону «Про вибори народних депутатів України». У пояснювальній записці йдеться про те, що документ спрямований на встановлення політичної відповідальності парламентських партій за виконання власних обіцянок. Цей законопроект відхилений. Фракція підтримала інший проект.

Щирість

Логічність

Не виконано

 • Скасування депутатської недоторканності й ліквідація всіх депутатських привілеїв.

Реалізм

У жовтні 2009 року фракція «Блок Литвина» не дала жодного голосу «за» при розгляді законопроекту представників фракцій НУНС та БЮТ щодо обмеження депутатської недоторканності. Крім того, теза про обмеження депутатської недоторканності стала популярним трендом у передвиборчій кампанії 2007 року.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

 • Скорочення вдвічі державного апарату управління та витрат на його утримання з посиленням повноважень органів місцевого самоврядування.

Реалізм

Починаючи з 2007 року, відбулось не скорочення державного апарату на 50%, а збільшення на 2%. Адміністративна реформа, запроваджена Президентом, триває, проте значного скорочення чиновників не відбулося.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

 • Зменшення складу Кабінету Міністрів України.

Реалізм

«Блок Литвина» не розробив відповідних законопроектів. Адміністративна реформа, ініційована Президентом, включає схожу пропозицію.

Фракція понад рік перебувала у більшості з БЮТ та НУНС, де могла лобіювати це питання.

Щирість

Логічність

Не виконано

 • Прирівнювання корупції до державної зради.

Реалізм

×

Ініціативи від Народної партії відсутні. Обіцянка нереальна і нещира: по-перше, складно уявити, що депутатський корпус прирівняє корупцію до одного з найвищих злочинів, по-друге, її реалізація неодмінно призвела б до хаосу в правовій системі, по-третє, вона суперечить європейським нормам та сучасним уявленням про права людини.

Щирість

×

Логічність

×

Не виконано (забуто)

 • Впровадження обов’язкового декларування доходів і витрат не тільки держслужбовцями, а й членами їхніх родин, усіма особами, що розпоряджаються їхнім майном.

Реалізм

Ідея не знайшла законодавчого втілення з боку Народної партії. Обов’язкове декларування доходів запроваджено Законом «Про засади запобігання і протидії корупції в Україні», проте не охоплено видатків, а також родичів держслужбовців.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Позбавлення пенсійного забезпечення тих держслужбовців, котрі були притягнуті до відповідальності за хабарництво, зловживання службовим становищем.

Реалізм

×

Ідея не знайшла законодавчого втілення «Блоком Литвина». Ця політична сила вже прирівняла корупціонерів до державних злочинців, а на додаток позбавляє їх пенсійного забезпечення.

Щирість

Логічність

×

Не виконано

(забуто)

 • Обов’язкова конфіскація незаконно придбаного майна як у держслужбовців, так і в їхніх найближчих родичів.

Реалізм

Ідея не була реалізована.

Щирість

Логічність

Не виконано

(забуто)

 • Скасування умовних термінів та амністії для засуджених за корупцію.

Реалізм

Не втілено в життя.

Щирість

Логічність

Не виконано

(відхилено)

Світ

 • Проведення зовнішньої політики виключно на основі національних інтересів і активного нейтралітету.

Реалізм

«Блок Литвина» підтримав проект закону Президента В. Януковича «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», що містить схожі тези. Фракція В. Литвина перебувала у коаліції, яка мала зовсім інші ідеї щодо міжнародної політики (зокрема питання НАТО). Абстрактне формулювання ускладнює оцінку виконання обіцянки.

Щирість

×

Логічність

Не виконано

 • Питання вступу України в міжнародні організації повинне вирішуватися лише за результатами всеукраїнських референдумів.

Реалізм

×

Безперечно, голос народу важливий при вирішенні принципових питань участі чи неучасті України у тих чи інших міжнародних об’єднаннях. Поширення такого принципу на всі міжнародні організації виглядає нездійснимим. Приміром, наскільки логічно виглядав би референдум про вступ до ООН чи СОТ, або про приєднання до Кіотського протоколу?

Щирість

Логічність

Не виконано

Матеріал підготовлено на основі результатів моніторингу законопроектів парламентських політичних сил, що здійснюють експерти Фундації "Відкрите суспільство" www.osf.org.ua за кошти Національного Фонду Підтримки Демократії, США (NED).