Аналітика. Парламент. Фракции.

Реальність партійна vs. реальність громадська: ВО "Свобода" (1-2 сесії ВРУ VII скликання)

неділя, 22 вересня 2013 1144
Автор: Стас Соколов
Свободівці, окрім екзотичної для стін парламенту фізичної активності, виявили особливу активність стосовно соціальної сфери.

Серед інших ініціативвонизапропонували змінити закон про нацменшини законом про національні меншини та право на ідентичність. Крім того, представники фракції активно опікувалися питанням заборони реклами алкоголю та тютюну. Разом із колегами з ПР, КПУ та УДАРу свободівці запропонували офіційно визнавати ступені вищих духовних навчальних закладів.Більше того, на фоні посилення економічних проблем та карколомної податкової політики влади, партія укотре порушила питання переосмислення радянської історії та Другої Світової війни. Зокрема, проблема правового статусу та соціального захисту бійців ОУН-УПА міститься у законопроекті під обтічно названим законопроектом “про статус та гарантії соціального захисту учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті”. Окремий документ свободівці присвятили жертвам політичних репресій в Україні.

На своїй хвилі: ВО Свобода

Свободі вперше вдалося потрапити у стіни українського парламенту, проте депутати-націоналісти встигли довести свої відмінності від “корифеїв” Верховної Ради — зокрема, “бійцівською” активністю. Окрім традиційних для українських депутатів точкових (і часто неактуальних та недоцільних) правок чинного законодавства, свободівці також намагаються реалізувати частину своїх тез, які є нетиповими для парламентських стін.

Зокрема, партія виявляє особливу активність стосовно соціальної сфери. Депутати від Свободи запропонували серед інших ініціатив змінити закон про нацменшини законом про національні меншини та право на ідентичність. Крім того, представники націоналістичної фракції активно опікувалися питанням заборони реклами алкоголю та тютюну. Разом із колегами з ПР, КПУ та УДАРу свободівці запропонували офіційно визнавати ступені вищих духовних навчальних закладів.

Крім того, партія укотре порушила питання переосмислення радянської історії та Другої Світової війни. Так, проблема правового статусу та соціального захисту бійців ОУН-УПА міститься у законопроекті під обтічно названим законопроектом “про статус та гарантії соціального захисту учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті”. Окремий документ свободівці присвятили жертвам політичних репресій в Україні.

Економічні ініціативи Свободи, на відміну від соціальних та культурних, містять менше радикальності (у контексті змін положень українського законодавства). Так, депутати-націоналісти торкалися окремих питань митних тарифів та акцизів, прозорості державних закупівель, підтримки сільськогосподарського виробництва (фізосіб-підприємців), зміни ряду податкових пільг. Прикмітною ініціативою стала ідея заборони виробництва та обігу в Україні слабоалкогольних напоїв. Паралельнй законопроект від Свободи запропонував підвищити акцизні ставки на подібні напої. Свободівці також висунули пропозицію правок податкової політики з метою перерозподілити кошти бюджету заради інвестування у економічно нерозвинені регіони.

У той же час, за даними Фундації, за час роботи чинного скликання Верховної Ради, жоден проект Закону, висунутий виключно Свободою, не був ухвалений. Підтримку знаходять лише ті ініціативи, які члени ВО розробляють спільно із колегами з інших політичних сил. Таким чином, можна припускати, що попри законотворчий креатив Свободі буде непросто самостійно реалізувати ряд тез власної передвиборчої програми — потрібно шукати компромісу із іншими нардепами, які навряд чи схвалять достатньо категоричні позиції націоналістів.

Саме через це існує небезпека посилення іміджу Свободи як радикальної політичної сили, що контрастуватиме з консерватизмом парламентської більшості. Ураховуючи електоральні настрої, влада може використати позиції ВО для ефективного протиставлення.

Наведемо добірку найбільш прикметних ініціатив ВО Свобода.

- Депутат від ВО запропонував змінити схему роботи київського метрополітену — зробивши графік його роботи цілодобовим.

- Свободівці також запропонували заборонити рекламу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів та відповідних торгових марок.

- Комітет ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності відхилив законопроект Олександра Сича, Руслана Марцинківа та Руслана Зеника (всі — Свобода) стосовно заборони абортів.

- У новій редакції закону про нацменшини в Україні свободівці запропонували надати громадянам можливість вказувати свою національність у паспорті та свідоцтвах про акти громадянського стану.

- Ірина Фаріон та Юрій Михальчишин подали проект закону, який прибрав би з законодавства та навчальної літератури термін “Велика Вітчизняна війна” як такий, що викривлює історичну правду.

- Свобода також різко виступила проти антидискримінаційного законопроекту (стосовно прав секс-меньшин), необхідного для подальшої лібералізації візового режиму з Європою.

- Націоналісти запропонували увести нове свято — День матері та День вишиванки.

* * *

Досліджуваний період охоплює діяльність фракції ВО Свобода Верховної Ради України VI скликання від початку її роботи, з грудня 2012 року - до 31 липня 2013 року.

Всі обіцянки було проаналізовано на предмет їхчесності− певний нормативний критерій, який поєднує у собі моральні засади з ідеєю відповідальності влади перед громадянами. Ідеячесностіпередвиборчої програми має три умовні критерії:

РЕАЛІЗМ:уникнення обіцянок, які партія свідомо не може виконати. У дослідженні очевидно утопічні або занадто абстрактні обіцянки було позначено як нереальні;

ЩИРІСТЬ: ухилення від обіцянок, які не планується виконувати. Цьому критерію не відповідають, зокрема, ті обіцяння політичних партій, які не отримали формального вираження принаймні у вигляді законопроекту;

ПОСЛІДОВНІСТЬ:уникнення обіцянок, які суперечать одна одній. Винятком для цього критерію є непередбачувані обставини, з-поміж іншого економічна криза, що дозволяє владі не дотриматися власного слова.

У фокусі дослідження перебувають законодавчі акти, ініційовані народними депутатами, які належать до певної фракції Верховної Ради України. Для зручності та наочності аналізу всі обіцянки згруповані (і, відповідно, нормативно-правові акти та їх проекти) у чотири умовні категорії.

Назва кожної з них відповідає головному об’єкту регулювання (чи основного впливу) обіцянки:

гроші(питання бюджету, фінансів, промисловості, підприємництва – все, що стосується господарської та економічної діяльності в Україні);

людина(широка категорія, що поєднує соціальні, гуманітарні, культурні, екологічні питання, – все, що торкається якості життя громадян України);

держава(охоплює питання державного будівництва, системи права, судової реформи, боротьби з корупцією, а також включає сферу державного будівництва та установчих повноважень Верховної Ради України);

світ(ініціативи щодо зовнішньої політики України, питання геополітичної орієнтації та характеру відносин з іншими країнами).

Статус обіцянки визначається скорочено:

В - виконана обіцянка(якщо певна обіцянка була реалізована, вона отримує статус«виконано»)

ЧВ - частково виконана(якщо обіцяні результати були досягнуті, однак повного втілення не відбулось, –«частково виконано»)

НВ - невиконана обіцянка(упротилежному випадку обіцяння набуло статусу «не виконано». Ця категорія має додаткове розшарування наприкінці року: «відхилено» (відповідний обіцянці законопроект був поставлений на голосування, але не здобув підтримки народних депутатів і був відхилений) та «забуто» (обіцянка, яку партія не реалізувала у жодному законопроекті).

ВО Свобода

Обіцянка

Реалізм

Щирість

Послідовність

Статус

Примітка

Гроші

1.

Розслідувати законність приватизаційних процесів, ініційованих Урядом Азарова.

+

+

+

НВ

Аналогічний законопроект Батьківщини.

2.

Повернути у власність держави стратегічні підприємства.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

3.

Протидіяти запровадженню ринку землі сільськогосподарського призначення.

+

+

+

НВ

Мораторій на продаж землі було продовжено ще попереднім скликанням.

4.

Заборонити приватизацію стратегічних підприємств і повернути у державну власність раніше приватизовані.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

5.

Гарантувати державний контроль над природними монополіями. Ліквідувати приватні монополії та олігополії.

+

+

+

ЧВ

Законопроект №1250 про ліквідацію приватних монополій.

6.

Повернути до комунальної власності підприємства-монополісти електро-, газо-, тепло- і водопостачання та водовідведення.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

7.

Перевірити законність приватизації усіх великих підприємств. Повертати у державну власність та власність трудових колективів підприємства, власники яких не виконують соціальних, інвестиційних та інших зобов’язань.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

8.

Забезпечити можливість найманим працівникам набути право власності на підприємства державної та комунальної власності, брати участь у їхньому управлінні та справедливому розподілі прибутків.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

9.

Провести повну інвентаризацію всієї землі та нерухомості України. Створити Єдиний державний реєстр прав на нерухомість та землю і забезпечити його відкритість та прозорість.

+

+

+

НВ

Подібний проект був запущений Кабміном за підтримки ЄБРР.

10.

Заборонити торгівлю землею сільськогосподарського призначення. Надавати її у довгострокове володіння українським громадянам із правом родинного успадкування. Дозволити продавати законно набуті наділи лише державі.

+

+

+

НВ

Мораторій на продаж землі було продовжено ще попереднім скликанням. Інші тези не знайшли відображення у законопроектах.

11.

Скасувати податок на додану вартість

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

12.

Запровадити єдиний соціальний податок із доходів громадян з прогресивною шкалою оподаткування та базовою ставкою 20%.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

13.

Не оподатковувати доходи громадян у розмірі мінімальної заробітної плати.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

14.

Встановити прогресивні податки на розкіш.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

15.

Зобов’язати осіб, які вивели капітали в офшори, повернути їх в Україну та сплатити з них усі належні податки. Націоналізувати підприємства, заарештувати банківські рахунки та конфіскувати майно порушників.

+

+

+

ЧВ

Законопроект №1248 про повернення капіталів з офшорних зон.

16.

Забезпечити контроль держави над банківською сферою (державні банки мають становити щонайменше 30% банківського капіталу країни).

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

17.

Обмежити законом лихварські відсотки за банківськими кредитами для населення та підприємств України.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

18.

Забезпечити безвідсоткові цільові державні кредити на відкриття власної справи.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

19.

Запровадити соціально справедливу спрощену систему оподаткування.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

20.

Зменшити фіскальний тиск держави на всі верстви суспільства, які виробляють національний продукт, зокрема, на дрібне та середнє підприємництво.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

21.

Запровадити прогресивну шкалу оподаткування за принципом: «малий бізнес – малі податки, великий бізнес – великі податки».

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

22.

Забезпечити пільгові умови повернення на Батьківщину всіх українських заробітчан. Зароблені ними гроші і майно, за умови їх вкладення у підприємницьку діяльність в Україні, вважати інвестиціями, які не оподатковуються.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

Людина

1.

Скасувати антиукраїнський закон Ківалова-Колесніченка «Про засади державної мовної політики».

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

2.

Збереження національної ідентичності та відновлення історичної справедливості замість розгулу українофобії та реваншу радянської імперії.

-

+

+

ЧВ

Абстрактна обіцянка. Тим не менш, свободівці запропонували переглянути радянську історію через соцзахист бійців за незалежність України у 20 сторіччі, порушучи питання жертв політрепресій. Крім того, депутати запропонували заборони термін Велика Вітчизняна війна у підручниках та законах як такий, що викривлює історичну правду.

3.

Ухвалити Закон «Про захист української мови». Створити Державний комітет мовної політики.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

4.

Скасувати оподаткування на україномовне книговидання, аудіо- та відеопродукцію, програмне забезпечення.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

5.

Спрямувати кожну шосту гривню з прибутку від прокату іноземної кінопродукції на розвиток вітчизняної кіноіндустрії.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

6.

Регламентувати вживання української мови у ЗМІ відповідно до кількості українців – не менше ніж 78% від друкованої площі та ефірного часу.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

7.

Зобов’язати усі ЗМІ інформувати громадян про всіх своїх власників (для преси – у кожному номері; для ТБ та радіо – щоденно в ефірі).

+

+

+

ЧВ

Влітку було ухвалено закон, який зобов’язує ЗМІ розкривати дані про своїх власників.

8.

Налагодити вітчизняне виробництво україномовного програмного забезпечення для державних установ, навчальних закладів і вільного продажу. Зобов’язати бюджетні установи користуватися лише українським програмним продуктом.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

9.

Визнати вояків ОУН-УПА учасниками національно-визвольної боротьби за державну Незалежність України. Оголосити 14 жовтня – День створення УПА – державним святом.

+

+

+

НВ

Проект №2685 подібного змісту було подано депутатами минулого скликання, наразі наданий для ознайомлення.

10.

Відкрити всі архіви ВЧК-ҐПУ-НКВД-МҐБ-КҐБ, які зберігаються у Центральному та обласних архівах СБУ.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

11.

Ухвалити новий закон про громадянство, який унеможливить практику подвійного громадянства.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

12.

Заборонити рекламу тютюнових виробів та алкогольних напоїв на всій території України.

+

+

+

НВ

Проект №2062 стосується заборони зловживання у продажі алкоголю та тютюну.

13.

Запровадити кримінальну відповідальність за пропаганду наркоманії та сексуальних збочень.

+

+

+

НВ

Проект №2133 має на меті заборону усиновлення українських дітей особами у гей-шлюбах.

14.

Відмінити несправедливу пенсійну реформу та грабіжницький Податковий кодекс.

+

+

+

НВ

Проект №2868 спрямований на відновлення соціальної справедливості у пенсійній системі.

15.

Ліквідувати соціальну прірву між багатими та бідними, стимулюючи розвиток середнього класу, який становитиме не менше ніж 60% від працездатного населення.

-

+

+

НВ

Не вказаний механізм реалізації обіцянки.

16.

Запровадити погодинну оплату праці. Встановити п’ятикратне співвідношення між максимальною і мінімальною погодинною заробітною платою у працівників бюджетної сфери.

+

+

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

17.

Узалежнити пенсійний вік від середньої тривалості життя. Встановити пряму залежність розміру пенсії від стажу роботи та допустиме п’ятикратне співвідношення між максимальною і мінімальною пенсією для солідарної пенсійної системи.

+

+

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

Держава

1.

Зупинити наступ олігархічної диктатури та не допустити узурпації влади режимом кримінально-олігархічних кланів. Унеможливити будь-які спроби конституційного перевороту.

+

+

+

НВ

Свобода намагається реалізувати обіцянку шляхом протестів у парламенті та громадянських акцій.

2.

Запровадити обов’язковий іспит з української мови для держслужбовців та кандидатів на виборні посади. Зобов’язати всіх держслужбовців вживати українську мову на роботі та під час публічних виступів.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

3.

Протидіяти політичній корупції – купівлі народних депутатів.

+

+

+

В

Жоден депутат, обраний від Свободи, не долучився до більшості. Депутати-націоналісти влаштували публічну акцію проти перших “тушок” - батька та сина Табалових

4.

Ухвалити закон про імпічмент Президента України.

+

+

+

НВ

Законопроект №2220 про порядок імпічменту Президента — вручено подання комітету щодо відхилення.

5.

Висловити недовіру та відправити у відставку Уряд Азарова-Тігіпка-Табачніка у повному складі.

+

+

+

НВ

Проект про недовіру урядові не отримав потрібної кількості голосів.

6.

Провести люстрацію – докорінне очищення – влади.

+

-

+

НВ

Свобода не має доступу до виконавчої гілки влади, а проектів подібної тематики подано не було.

7.

Призначати на звільнені після люстрації вакансії молодих фахівців, випускників українських вишів, відібраних за критеріями патріотизму і професіоналізму.

-

-

+

НВ

Критерій патріотизму виглядає достатньо сумнівно, крім того, Свобода не має наразі впливу на виконавчу владу.

8.

Запровадити в кримінальному законодавстві принцип «що вища державна посада, то вищий рівень відповідальності за скоєний злочин».

+

+

+

НВ

Проект №2577 щодо удосконалення окремих положень антикорупційного законодавства.

9.

Встановити пропорційну систему виборів до парламенту за відкритими виборчими списками.

+

-

+

НВ

Подібна ініціатива відсутня.

10.

Запровадити голосування народних депутатів за відбитком пальця.

+

+

+

НВ

Подібний проект “Свободи” було відкликано. Законопроект №2001 пропонував встановити голосування підняттям руки у випадку змін до Конституції — документ було повернуто суб’єкту ініціативи.

11.

Скасувати депутатську недоторканність щодо кримінальних та економічних злочинів.

+

-

+

НВ

Подібна ініціатива відсутня.

12.

Запровадити обрання місцевих суддів громадою строком на 5 років.

         

13.

Забезпечити територіальним громадам право відкликати депутатів рад усіх рівнів, суддів місцевих судів та право висловити недовіру голові виконавчого комітету, землевпорядникові й керівникові відділу внутрішніх справ шляхом референдуму.

+

-

+

НВ

Подібна ініціатива відсутня.

14.

Ліквідувати обласні та районні державні адміністрації, передати їхні повноваження виконкомам місцевих рад.

+

-

+

НВ

Подібна ініціатива відсутня.

Світ

1.

Скасувати зрадницькі «Харківські угоди».

+

-

+

НВ

Законопроекту з подібною ініціативою не вистачило голосів.

Матеріал підготовлено на основі результатів моніторингу законопроектів парламентських політичних сил, що здійснюють експерти Фундації "Відкрите суспільство" www.osf.org.ua за кошти Національного Фонду Підтримки Демократії, США (NED).