Аналітика. Парламент. Фракции.

Реальність партійна vs. реальність громадська: ВО "Батьківщина" (1-2 сесія ВРУ VII скликання)

неділя, 22 вересня 2013 484
Автор: Леся Шевченко
Опозиція, що на початку скликання зосередилася на “державницьких позиціях” - зокрема персональне голосування, механізм відкликання депутатів, скасування їх недоторканності, ліквідація Конституційного Суду — вочевидь нездатна реалізувати ці ідеї через брак голосів.

Разом з тим, сфокусувавшись на подібних серйозних перетвореннях, члени Батьківщини не шукають компромісу із партією влади. Крім того, чітку альтернативу конституційних перетворень БЮТ так і не запропонував — як правило, лише демонтаж тих механізмів, що, на їх думку, загрожують українській демократії.

Заручники амбіцій: Батьківщина

ВО Батьківщина, що у передвиборчій кампанії стала дещо химерним поєднанням “старої гвардії” Юлії Тимошенко та нових людей із Фронту змін, що їх за собою привів голова блоку, Арсеній Яценюк, залишається заручником своїх опозиційних амбіцій.

Нагадаємо, що передвиборчі тези політичної сили втратили технократичний та футуристичний вогонь “Українського прориву” версії-2007, переповнившись соціальним популізмом та гаслами про жорстку боротьбу з “режимом Януковича”. Тим не менш, претензії щодо опозиційності грають проти конструктивних зусиль Батьківщини.

Імідж та електорат партії змушує політичну силу виступати активним опонентом Партії регіонів, особливо у медійному просторі, де з вуст представників всеукраїнського об’єднання лунають гострі звинувачення проти партії влади, якій дорікають у авторитаризмові, придушенні демократії та економічній катастрофі. Тим не менш, варто зауважити, що політика — тим паче у парламенті — є мистецтвом домовленостей та компромісів, про що опозиціонери часто забувають.

Більше того, жорстка позиція “проти” блокує конструктивні ініціативи зсередини політичної сили. При огляді ініціатив Батьківщини може скластися враження, що партія зумисне пропонує такі нові норми та правила, які скоріш за все не здобудуть підтримку парламентської більшості. Таким чином, це дасть їй черговий шанс заявити про домінацію регіоналів у парламенті та неможливість реалізувати власну передвиборчу програму.

До того ж значна частина обіцянок Батьківщини носить негативістський та почасти радикальний характер — серйозне зменшення податків, ліквідація податкової, недопущення відкриття ринку землі та інші скасування та заборони. Відсутність градуалізму (поміркованості) значної частини тез програми багато в чому їх унеможливлює. З одного боку, це відриває парламентарів від політичної дійсності. З іншого — відсутність виваженого стратегічного плану дій породжує ініціативи, що не вирізняються актуальністю чи відповідністю потреб виборців політичної сили.

Брак доступу до ресурсів та повноважень виконавчої влади змушує опозицію пристосовуватися до соціальних ініціатив провладної сили та Кабінету міністрів. Так, соціальна програма Батьківщина мало в чому відмінна від ПР: зростання зарплат та пенсій, створення нових робочих місць, зокрема для молоді, чисте довкілля тощо. Теза про появу “сучасної української політичної нації із неповторною національною ідентичністю, власною історією та спільним європейським майбутнім” залишається хіба що темою для дискусій на політичних ток-шоу.

Очевидно, що державницькі позиції політичної сили, зокрема персональне голосування, механізм відкликання депутатів, скасування їх недоторканності, ліквідація Конституційного Суду тощо — не знаходять підтримки більшості. Разом з тим, сфокусувавшись на подібних серйозних перетвореннях, члени Батьківщини не шукають компромісу із партією влади. Більше того, чітку альтернативу конституційних перетворень БЮТ не запропонував — переважно ліквідацію тих механізмів, що, на їх думку, загрожують українській демократії.

Тим не менш, варто відзначити, що у Батьківщини та ПР є шанс налагодити конструктивну співпрацю. Європоворот Віктора Януковича — а отже, і усієї владної вертикалі України — говорить про те, що нарешті у влади і опозиції є як мінімум один спільний вектор. Більше того, джерела ЗМІ (зокрема Дзеркала тижня та ряду російських медіа) говорять про те, що Янукович готовий відпустити Юлію Тимошенко на лікування закордон. Чи зможуть опозиційні політики використати цей шанс для реалізації власних обіцянок попри амбіції щодо президентської кампанії-2015 — покаже час. Тим не менш, досвід аналізу Фундації показує, що опозиціонери залишаються заручниками свого “бійцівського” статусу — опонувати владі, незважаючи на логіку та раціональність державницьких інтересів.

Фундація «Відкрите суспільство» підготувала добірку найбільш прикметних ініціатив та діянь депутатів від Батьківщини, які яскраво ілюструють відповідність агітаційних тез реальній політичній практиці опозиції.

- Опозиція не змогла добитися підтримки парламенту щодо змін до Основного закону, які прибирали б недоторканність депутатів.

- Разом із колегами з УДАРу та Свободи опозиціонери ініціювали повторні вибори нардепів у мажоритарних округах (№94, 132, 194, 197 та 223) на жовтень. Тим не менш, влада наполягла на грудні.

- Крім того, парламентська більшість не підтримала опозиційний законопроект (авторства Арсенія Яценюка) щодо привілеїв для Президента, народних депутатів та членів уряду.

- Депутати від Батьківщини запропонували ВР увести кримінальну відповідальність за “політичне сутенерство” та “залучення до політичної проституції” - за підкуп парламентарів, що спровокував зміну їх фракційної (партійної) належності, опозиціонери пропонували позбавляти волі на термін у 10 років із конфіскацією майна.

- Очевидно, що парламент не підтримав ідею Батьківщини про денонсацію угоди з Росією стосовно перебування Чорноморського флоту РФ на території України.

- Одіозний депутат від Батьківщини, Геннадій Москаль, запропонував парламентарям увести хімічну кастрацію для звинувачуваних у груповому зґвалтуванні чи педофілії.

- Попри власні обіцянки стосовно “очищення власних рядів” та антикорупційної люстрації Батьківщина не зуміла розібратися із внутрішньопартійною дисципліною. 4 липня спікер Володимир Рибак офіційно оголосив про вигнання Василя Кравчука з фракції Батьківщина. За версією партії - “за зраду інтересів народу та систематичні порушення рішень фракції”.

- Обіцянка ліквідувати Конституційний суд — який за твердженнями аналітиків перетворився на ручний механізм Банкової — знайшла своє вираження у законопроектові. Тим не менш, через тривале узгодження між опозиційними фракціями депутати пропустили термін його подачи до парламенту.

- На фоні неодноразових закидів владі про порушення прав Юлії Тимошенко під час слідчих дій, депутат від Батьківщини запропонував законопроект, за яким допити повинні проводитися із застосуванням відеозапису із обов’язковим утворенням архіву даних.

- Крім того, представник Батьківщини також запропонував запровадити обов’язкове проходження громадянами (як українцями, так і іноземцями) перевірки на ВІЛ при вступі до ВНЗ та винайманні на роботу.

- Громадський активість та опозиційний нардеп Олександр Бригинець виступив з нестандартною ініціативою. Він запропонував вказувати імена працівників спецпідрозділу Беркут у них на шоломах, щоб під час масових акцій громадяни були свідомі того, з ким мають справу.

- Попри євроінтеграційні постулати Батьківщини, депутати від політичної сили (разом з УДАРівцями та комуністами) не підтримали один із єврозаконів — стосовно виконання судових рішень. Фракції оголосили про намір не підтримувати проект у поточному вигляді.

- Батьківщина підтримала пропозицію комуністів — стосовно зниження пенсійного віку для жінок — проте закону для схвалення парламентом не вистачило шести голосів.

- Неоднозначні позицій партія виявила стосовно відеореєстраторів (прилади для фіксації ситуації на дорозі у авто). Один проект від Батьківщини (Геннадій Москаль та Віталій Ярема) пропонував увести кримінальну відповідальність за нелегальне візуальне стеження за особою (під що теоретично потрапляли відеореєстратори). Інший законопроект Москаля пропонував зробити використання відеореєстраторів обов’язковим.

- Потурбувалися нардепи від Батьківщини і про статеве та психічне здоров’я українців. Проект Василя Пазиняка пропонував заборонити рекламу презервативів (та іншої продукції сексуального характеру) за межами спеціалізованих закладів та аптек.

- Нардеп від Батьківщини подав до ВР проект щодо заборони реклами у кінотеатрах.

- Крім того, опозиціонери запропонували скасувати “податок на заробітчан” - збір із грошових переказів з-за кордону при умові, що громадянин отримує кошти від ближніх родичів.

- Також представники Батьківщини вирішили опікуватися екологію — депутати зробили чергову спробу ввести мотивацію для переробки побутових відходів — з 2014 запропонували ввести новий збір для виробників та імортерів пакування, гроші від якого хотіли спрямувати на переробку сміття.

- Продовжуючи тему ув’язненої Тимошенко, депутати від Батьківщини вирішили надати українським в’язням європейських прав — гарантувати ув’язненим право доступу до глобальної мережі інтернет.

- Також депутати від Батьківщини запланували змушення страхувальників до швидшої виплати за договорами обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (ОСАГО).

- Крім того, за підтримки регіоналів, депутати від Батьківщини визначилися із підвищенням акцизів на алкоголь та тютюн з 2014 року.

- Нардепи від Батьківщини також вирішили зробити українців подібними до французів — зареєстрували законопроект про скорочення робочого тижня з 40 годин до 38 за тиждень.

- Також Арсеній Яценюк та Павло Петренко (обидва — Батьківщина) запропонували парламенту скоротити операції з мінімізації податкових пільг компаній.

* * *

Досліджуваний період охоплює діяльність фракції ВО "Батьківщина" Верховної Ради України VI скликання від початку її роботи, з грудня 2012 року, до 31 липня 2013 року.

Всі обіцянки було проаналізовано на предмет їх чесності − певний нормативний критерій, який поєднує у собі моральні засади з ідеєю відповідальності влади перед громадянами. Ідеячесності передвиборчої програми має три умовні критерії:

РЕАЛІЗМ:уникнення обіцянок, які партія свідомо не може виконати. У дослідженні очевидно утопічні або занадто абстрактні обіцянки було позначено як нереальні;

ЩИРІСТЬ: ухилення від обіцянок, які не планується виконувати. Цьому критерію не відповідають, зокрема, ті обіцяння політичних партій, які не отримали формального вираження принаймні у вигляді законопроекту;

ПОСЛІДОВНІСТЬ: уникнення обіцянок, які суперечать одна одній. Винятком для цього критерію є непередбачувані обставини, з-поміж іншого економічна криза, що дозволяє владі не дотриматися власного слова.

У фокусі дослідження перебувають законодавчі акти, ініційовані народними депутатами, які належать до певної фракції Верховної Ради України. Для зручності та наочності аналізу всі обіцянки згруповані (і, відповідно, нормативно-правові акти та їх проекти) у чотири умовні категорії. Назва кожної з них відповідає головному об’єкту регулювання (чи основного впливу) обіцянки:

гроші (питання бюджету, фінансів, промисловості, підприємництва – все, що стосується господарської та економічної діяльності в Україні);

людина (широка категорія, що поєднує соціальні, гуманітарні, культурні, екологічні питання, – все, що торкається якості життя громадян України);

держава (охоплює питання державного будівництва, системи права, судової реформи, боротьби з корупцією, а також включає сферу державного будівництва та установчих повноважень Верховної Ради України);

світ(ініціативи щодо зовнішньої політики України, питання геополітичної орієнтації та характеру відносин з іншими країнами).

Статус обіцянки визначається скорочено:

В - виконана обіцянка(якщо певна обіцянка була реалізована, вона отримує статус «виконано»)

ЧВ - частково виконана (якщо обіцяні результати були досягнуті, однак повного втілення не відбулось, – «частково виконано»)

НВ - невиконана обіцянка (упротилежному випадку обіцяння набуло статусу «не виконано». Ця категорія має додаткове розшарування наприкінці року: «відхилено» (відповідний обіцянці законопроект був поставлений на голосування, але не здобув підтримки народних депутатів і був відхилений) та «забуто» (обіцянка, яку партія не реалізувала у жодному законопроекті).

ВО Батьківщина

Обіцянка

Реа

лізм

Щирі

сть

Послі

довність

Статус

Примітка

Гроші

1.

В економіці ми створимо нові робочі місця і підтримаємо підприємців.

+

-

+

НВ

Законопроект №2116 О. Кужель стосується дерегуляції для малого і середнього бізнесу.

2.

В Україні залишиться тільки сім податків.

+

+

+

НВ

Ряд законопроектів фракції стосується змін Податкового кодексу.

3.

Позбавимо бізнес тиску з боку правоохоронних та адміністративних органів.

+

+

+

НВ

Законопроект №2116 стосується дерегуляції для малого і середнього бізнесу.

4.

Ліквідуємо податкову міліцію.

+

+

+

НВ

Законопроект №2083 А. Гриценка присвячений цьому питанню.

5.

Зупинимо потік контрабанди та неякісних товарів.

+

+

+

НВ

Законопроекти №2716, 2717 (БЮТ+ПР) присвячені посиленню відповідальності за контрабанду. Документи надано для ознайомлення.

6.

Оголосимо війну монополіям у всіх галузях. Створимо умови для чесної конкуренції. Захистимо споживачів від монопольно високих цін на товари та послуги.

+

+

+

НВ

Законопроект №2377 (М. Катеринчук) про ліквідацію монополій у сфері оцінки майна. Документ надано для ознайомлення.

7.

Ліквідуємо тиск режиму мільярдерів на мале та середнє підприємництво.

-

-

+

НВ

Теза про тиск мільярдерів не конкретна. Законопроект № 2116 стосується дерегуляції для малого і середнього бізнесу.

8.

Вся власність у країні буде прозорою.

+

-

-

НВ

Не вказані конкретні механізми гарантування прозорості.

9.

Створимо умови, за яких буде вигідніше платити податки, ніж хабарі чиновникам.

+

+

+

ЧВ

Ряд податкових законопроектів, а також схвалення європейських антикорупційних норм.

10.

Перекриємо канали виведення коштів через офшори.

+

-

-

НВ

Законопроект №1173 (А. Павловський) стосується оподаткування ряду офшорних операцій.

11.

Проведемо розслідування майнових і фінансових оборудок сьогоднішньої влади.

+

+

+

НВ

Законопроект про реприватизацію Укртелекому (№1213, Власенко С.)

12.

Майно, незаконно приватизоване командою Януковича, повернемо державі.

+

+

+

НВ

Законопроект про реприватизацію Укртелекому (№1213, Власенко С.)

13.

Кредити для селян зробимо доступними, закупівельні ціни на зерно, молоко і м’ясо – справедливими.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

14.

Енергозбереження, позбавлення залежності від дорогого російського газу стане національним пріоритетом.

+

+

+

НВ

Ряд законопроектів присвячені енергозбереженню, проте тема угод з Газпром переважно залишається предметом для дискусій.

15.

Мораторій на продаж сільськогосподарських земель буде продовжено. Не дозволимо забрати у селян землю за безцінь.

+

+

+

В

Мораторій було подовжено ще попереднім скликанням ВР.

16.

Видамо акти на право власності на Вашу землю.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

Людина

1.

Наш план дій в економіці вже протягом року дозволить підвищити прожитковий мінімум і мінімальну зарплату до 2400 гривень, зарплату вчителів, лікарів, науковців та інших бюджетників – удвічі.

+

-

+

НВ

Відсутність доступу політичної сили до важелів виконавчої унеможливлює подібні перетворення.

2.

За п`ять років мінімальну зарплату збільшимо до двох прожиткових мінімумів. Із неї не стягуватиметься податок на дохід.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

3.

Зробимо перерахунок пенсій. Вони зростуть не на 100 гривень, як перед виборами, а на 334 гривні, як того вимагає закон.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

4.

Несправедлива пенсійна «реформа» Януковича-Азарова-Тігіпка буде скасована.

+

+

+

НВ

Законопроект Батьківщини №1073, який фактично скасовував би реформу, не отримав підтримки парламенту.

5.

Порядок нарахування пенсій буде єдиним для всіх. Розмір пенсії залежатиме від трудового стажу, зарплати і умов праці. «Спецпенсій» не буде

+

-

+

НВ

Законопроект №1096 (СушкевичВ.) пропонує частково врегулювати питання підвищених пенсій. Законопроект №2221 (Яценюк-Кличко-Тягнибок) покликаний позбавити привілеїв топ-посадовців — вручено подання комітету про відхилення.

6.

Приведемо військові пенсії у відповідність до рівня грошового забезпечення тих, хто служить зараз.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

7.

Позбавимо Уряд права самочинно зменшувати розмір пільг і соціальних виплат.

Відновимо дію соціальних законів.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

8.

Молодь отримає робочі місця. Ухвалимо закон, який гарантує перше робоче місце випускникам вузів, котрі навчалися за держзамовленням.

+

+

+

НВ

Схожі ініціативи інших політичних сил перебувають на розгляді комітетів.

9.

На потреби ЖКГ і домогосподарств спрямуємо газ внутрішнього видобутку.

+

+

+

НВ

Законопроект №1215 (Власенко С.) про заборону експорту газу внутрішнього видобутку – відкликано.

10.

Поки істотно не підвищиться рівень життя, заборонимо стягувати пеню за заборгованість із комунальних платежів, а тим більше позбавляти людей житла.

+

+

+

НВ

Законопроект Батьківщини №2426 про повернення до Державного бюджету України безпідставно списаної заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу.

11.

Права пацієнта на гарантоване безкоштовне медичне обслуговування будуть захищені Законом.

+

-

-

НВ

Формально подібні права захищені Конституцією.

12.

Розширимо мережу загальнодоступних медичних закладів, передамо до неї лікарні для депутатів і чиновників, зокрема «Феофанію».

+

+

+

НВ

Законопроект №2221 (Яценюк-Кличко-Тягнибок) покликаний позбавити привілеїв топ-посадовців — парламент провалив голосування по проекту.

13.

Для людей із особливими потребами реалізуємо програму «Безбар`єрна Україна».

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

14.

Сільські школи, лікарні, дитячі садки закриватись не будуть.

+

-

-

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

15.

Кожна сільська школа отримає швидкісний доступ до Інтернету.

+

+

+

ЧВ

Подібний проект реалізується виконавчою владою.

16.

Освіта стане доступною і сучасною. Розширимо мережу дошкільних установ. У середній школі реалізуємо програму «Знай англійську – як українську».

+

-

-

НВ

Ідея про важливість англійської мови не отримала вираження у законопроектах Батьківщини.

17.

Збережемо систему зовнішнього незалежного оцінювання як гарантію рівних можливостей і захисту від корупції при вступі до вузів

+

+

+

В

Система ЗНО наразі функціонує.

18.

Запровадимо державні гранти на отримання вищої освіти, стимулюватимемо дистанційне навчання молоді в провідних зарубіжних університетах.

+

-

-

НВ

Законопроекти подібної тематики відсутні.

19.

Чисте повітря, чиста вода, чисті міста і села – наша мета.

+

+

+

НВ

Екологічний законопроект №2503 не знайшов підтримки парламенту.

20.

Пріоритетним завданням стане формування сучасної української політичної нації із неповторною національною ідентичністю, власною історією та спільним європейським майбутнім.

-

+

+

ЧВ

Попри абстрактність обіцянки, політична сила регулярно повертає до політичного дискурсу питання ідентичності так культури.

21.

Наповнимо реальним змістом статус української мови як єдиної державної. Сприятимемо її повноцінному застосуванню в усіх сферах суспільного життя, зокрема на телебаченні, радіо, у книговидавництві, кінематографі та шоу-бізнесі.

+

+

+

НВ

Законопроект № 1233 подібної тематики депутати від ВО подали разом із свободівцями. Документ вручено на заміну.

22.

Створимо умови для вільного розвитку усіх мов, гарантуємо права національних меншин згідно з європейськими стандартами.

+

+

+

НВ

Законопроект № 1233 подібної тематики депутати від ВО подали разом із свободівцями. Документ вручено на заміну.

Держава

1.

Ухваленням закону про імпічмент Президента ми розпочнемо усунення Януковича

+

+

+

НВ

Законопроект №2220 (Яценюк-Кличко-Тягнибок) про порядок імпічменту Президента — вручено подання комітету щодо відхилення.

2.

Ухвалимо закон, який дасть вам змогу відкликати депутатів.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

3.

У парламенті голосуватимемо лише персонально.

+

+

+

ЧВ

Журналісти виявили окремі випадки “кнопкодавства”, яких, тим не менш, значно менше, ніж у партії влади.

4.

Встановимо кримінальну відповідальність для тих, хто голосує за іншого депутата.

+

+

+

НВ

Подібний проект “Свободи” було відкликано. Законопроект №2001 (Яворівський В.) пропонував встановити голосування підняттям руки у випадку змін до Конституції — документ було повернуто суб’єкту ініціативи.

5.

Скасуємо недоторканність для всіх – Президента, народних депутатів і суддів.

Видатки на утримання влади скоротимо удвічі.

+

+

+

НВ

Законопроект №2221 (Яценюк-Кличко-Тягнибок) покликаний позбавити привілеїв топ-посадовців — ВР не підтримала документ.

6.

Пільги можновладцям – скасуємо. Позбавимо посадовців державних резиденцій і дач. Повернемо Межигір’я державі.

+

+

+

НВ

Законопроект №2221 (Яценюк-Кличко-Тягнибок) покликаний позбавити привілеїв топ-посадовців — ВР не підтримала документ.

7.

Створимо Національне антикорупційне бюро, яке зламає хребет корупції у владі, насамперед у правоохоронних органах.

+

+

+

НВ

Відповідний законопроект №2218 (Яценюк-Кличко-Тягнибок) не було прийнято.

8.

Проведемо антикорупційну люстрацію усіх чиновників, починаючи з суддів, прокурорів і слідчих.

+

+

+

НВ

Проект створення Національного антикорупційного бюро не було прийнято.

9.

Унаслідок люстрації відбудеться очищення суддівської системи та державної служби.

+

+

+

НВ

Проект створення Національного антикорупційного бюро не було прийнято.

10.

Конституційний Суд буде ліквідовано конституційними змінами.

+

-

-

НВ

Законопроект №2724 (Князевич Р.) покликаний вдосконалити механізм виконання рішень КСУ.

11.

Відновимо парламентський і громадський контроль над силовими структурами.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

12.

Чітко визначимо їх функції, скоротимо чисельність. Ці структури захищатимуть не владу від народу, а права і свободи українських громадян.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

13.

Служба в лавах українського війська буде престижною.Надамо громадянському суспільству, журналістам і опозиції ефективні важелі контролю за діями влади.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

14.

Ми зупинимо репресії, звільнимо Юлію Тимошенко, Юрія Луценка, усіх політичних в’язнів.

+

+

+

ЧВ

Активність щодо цих питань у політичному дискурсі отримала певний результат — звільнення Юрія Луценка.

15.

На відміну від чинного режиму, ми не дозволимо обмежувати свободу слова, права громадян на зібрання і мирний протест.

+

-

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

Світ

1.

Ліквідуємо кризу у відносинах із Євросоюзом.

+

+

+

ЧВ

Діалог з євроструктурами переважно стосується питання Юлії Тимошенко. Наразі євроінтеграційні процеси значно активізувалися — і Батьківщина підтримаує єврозакони.

2.

Забезпечимо підписання та ратифікацію Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС.

+

+

+

ЧВ

Цим питанням наразі більше опікується влада, у той час як ВО Батьківщина намагається використувати цю позицію як метод тиску на владу. Саміт у Вільнюсі дає Києву шанси на угоду з ЄС.

3.

Досягнемо безвізового режиму з країнами Євросоюзу, партнерства з Російською Федерацією.

+

+

+

НВ

Конкретні ініціативи відсутні.

Матеріал підготовлено на основі результатів моніторингу законопроектів парламентських політичних сил, що здійснюють експерти Фундації "Відкрите суспільство" www.osf.org.ua за кошти Національного Фонду Підтримки Демократії, США (NED).