Аналітика. Парламент. Фракции.

Реальність партійна vs. реальність громадська: КПУ (1-2 сесія ВРУ VII скликання)

неділя, 22 вересня 2013 1446
Автор: Леся Шевченко
Левову частку своїх зусиль представники КПУ спрямовують на боротьбу за радянську спадщину — принаймні, у свідомості людей.

Так, комуністи змагаються за збереження пам’ятників Леніну у містах України (зокрема, виступаючи проти рішень міської влади про демонтаж монументів), прагнучи заборони перейменування вулиць, виступаючи за збереження традиційного радянського трактування історії тощо.

Нестаріюче ретро: Комуністична партія України

У своїй передвиборчій програмі комуністи за звичкою звинувачували капіталізм в усіх соціальних та економічних негараздах України, говорячи про диктатуру олігархів, беззаконня великого капіталу, понівечений зовнішніми кредиторами суверенітет — та інші ідеї майже вікової давнини. Традиційно, це не заважає підлеглим Петра Симоненка ефективно працювати у парламенті сателітами Партії регіонів.

Тим не менше, між ПР та КПУ повинен назрівати ідеологічний конфлікт — після повороту Віктора Януковича у бік Брюсселю Петро Симоненко посилив лобістські зусилля стосовно вступу до Митного союзу. Так, на початку вересня разом із підконтрольною “куму Путіна” Віктору Медведчуку ГО “Український вибір” КПУ оголосила про намір організації всеукраїнського референдуму стосовно приєднання Києва до альянсу Москви, Мінську та Астани. Декларативність та популізм подібних планів не викликає сумніву — це вже далеко не перша спроба комуністів організувати плебісцит із гучних політичних питань.

За старою звичкою Комуністична партія після приходу в парламент “забуває” про наріжний камінь власної ідеологічної моделі — руйнування капіталістичної моделі та повернення України на рейки соціалістичної схеми розвитку суспільства та держави. Проте реального опису схеми, якою б мала бути Україна соціалістична у 21 сторіччі, комуністи так і не запропонували.

Натомість, левову частку своїх зусиль представники КПУ спрямовують на боротьбу за радянську спадщину — принаймні, у свідомості людей. Так, комуністи змагаються за збереження пам’ятників Леніну у містах України (зокрема, виступаючи проти рішень міської влади про демонтаж монументів), прагнучи заборони перейменування вулиць, виступаючи за збереження традиційного радянського трактування історії тощо.

Говорити про реальну ефективність парламентської роботи комуністів — зокрема щодо реалізації положень передвиборчої програми — складно. Короткий огляд найбільш прикметних ініціатив представників КПУ достатньо красномовно говорить про якість роботи парламентарів від серпа та молота.

- Найбільш значущим діянням комуністів став проект про скасування пенсійної реформи — документ пропонував зменшити пенсійний вік для жінок з 60 до 55 років за умови наявності трудового стажу не менше 15 років. Верховна рада не підтримала проект.

- Комуністи запропонували скасувати ряд податкових та митних пільг.

- Крім того, КПУ висунула ідею про повернення у державну власність індустріального гіганта України — Арселор Міттал Кривий Ріг.

- Представники Компартії також висунули пропозицію увести адміністративну відповідальність за “перешкоджання використання форм увічнення Перемоги”.

- Комуністи також запропонували підвищити рівень оплати понаднормової праці у неробочі та святкові дні.

- Представники КПУ також виступили з ініціативою увести кримінальну відповідальність за осквернення або руйнування пам'ятників, споруджених в пам'ять, тих хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни - радянських воїнів-визволителів, учасників партизанського руху, підпільників, жертв нацистських переслідувань, а також воїнів-інтернаціоналістів та миротворців.

- Крім того, КПУ знову запропонували увести відповідальність за виправдання чи заперечення злочинів фашизму.

- Також представники Компартії виступили з ідеєю уведення мораторію на зміну назв вулиць, пов’язаних із Великою Вітчизняною війною.

* * *

Досліджуваний період охоплює діяльність фракції КПУ Верховної Ради України VI скликання від початку її роботи, з грудня 2012 року - до 31 липня 2013 року.

Всі обіцянки було проаналізовано на предмет їхчесності− певний нормативний критерій, який поєднує у собі моральні засади з ідеєю відповідальності влади перед громадянами. Ідеячесностіпередвиборчої програми має три умовні критерії:

РЕАЛІЗМ:уникнення обіцянок, які партія свідомо не може виконати. У дослідженні очевидно утопічні або занадто абстрактні обіцянки було позначено як нереальні;

ЩИРІСТЬ: ухилення від обіцянок, які не планується виконувати. Цьому критерію не відповідають, зокрема, ті обіцяння політичних партій, які не отримали формального вираження принаймні у вигляді законопроекту;

ПОСЛІДОВНІСТЬ:уникнення обіцянок, які суперечать одна одній. Винятком для цього критерію є непередбачувані обставини, з-поміж іншого економічна криза, що дозволяє владі не дотриматися власного слова.

У фокусі дослідження перебувають законодавчі акти, ініційовані народними депутатами, які належать до певної фракції Верховної Ради України. Для зручності та наочності аналізу всі обіцянки згруповані (і, відповідно, нормативно-правові акти та їх проекти) у чотири умовні категорії.

Назва кожної з них відповідає головному об’єкту регулювання (чи основного впливу) обіцянки:

гроші(питання бюджету, фінансів, промисловості, підприємництва – все, що стосується господарської та економічної діяльності в Україні);

людина(широка категорія, що поєднує соціальні, гуманітарні, культурні, екологічні питання, – все, що торкається якості життя громадян України);

держава(охоплює питання державного будівництва, системи права, судової реформи, боротьби з корупцією, а також включає сферу державного будівництва та установчих повноважень Верховної Ради України);

світ(ініціативи щодо зовнішньої політики України, питання геополітичної орієнтації та характеру відносин з іншими країнами).

Статус обіцянки визначається скорочено:

В - виконана обіцянка(якщо певна обіцянка була реалізована, вона отримує статус«виконано»)

ЧВ - частково виконана(якщо обіцяні результати були досягнуті, однак повного втілення не відбулось, –«частково виконано»)

НВ - невиконана обіцянка(упротилежному випадку обіцяння набуло статусу «не виконано». Ця категорія має додаткове розшарування наприкінці року: «відхилено» (відповідний обіцянці законопроект був поставлений на голосування, але не здобув підтримки народних депутатів і був відхилений) та «забуто» (обіцянка, яку партія не реалізувала у жодному законопроекті).

Комуністична партія України

Обіцянка

Реалізм

Щирість

Послідовність

Статус

Примітка

Гроші

1.

Конституційне підтвердження права народу на володіння природними ресурсами, землею, виробничими активами. Закріплення за державою права на їхнє використання в інтересах суспільства.

+

-

+

НВ

Формально подібні положення закріплені у Конституції України.

2.

Повернення у державну власність підприємств базових секторів економіки.

-

+

+

НВ

Проект №1039 про націоналізацію майна базових галузей економіки — вручено подання комітету про відхилення.

3.

Забезпечення розвитку наукомістких секторів і виробництв. Частка продукції машинобудування в структурі ВВП має становити не менше 30%, частка наукомісткої продукції – не менше 15%.

+

+

+

НВ

Законопроекти №1044 та №1045 про державну підтримку наукоємних виробництв.

4.

Заборона купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення.

+

+

+

ЧВ

Мораторій на продаж землі було подовжено попереднім скликанням.

5.

Зміцнення державних банків, які будуть кредитувати промисловість і сільгоспвиробника під низький процент.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

6.

Державна підтримка виробництва вітчизняних ліків, побутової техніки, одягу та взуття.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

7.

Забезпечення сталого зростання доходів трудящих. Частка оплати праці в собівартості продукції – не нижче 60%.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

8.

Державна монополія на виробництво і реалізацію алкогольних та тютюнових виробів.

-

+

+

НВ

Законопроект №1050 відповідної тематики.

9.

Державна підтримка кооперативних господарських об’єднань громадян, насамперед – кооперативів селян.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

10.

Забезпечення щорічних інвестицій у розвиток села не менше 7% ВВП.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

11.

Повне оподатковування офшорних операцій, заборона офшорним компаніям володіти акціями українських підприємств.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

12.

Перехід до системи прогресивного оподатковування та введення податків на споживання предметів розкоші.

+

+

+

НВ

Проект №2343 щодо оподаткування предметів розкоші — надано для ознайомлення.

13.

Посилення державного контролю над ціноутворенням.

+

+

+

НВ

Проект №1055 щодо запобіганню підвищенню цін на послуги ЖКГ — вручено подання комітету про відхилення.

Людина

1.

Надання громадянам безкоштовної медичної допомоги.

-

-

+

НВ

Формально норма закріплена Конституцією.

2.

Відродження державної мережі медичних установ, насамперед – у малих містах та територіях сільрад.

+

+

+

НВ

Проект №1061 щодо соціальних гарантій для медиків, що працюють у сільській місцевості — повернуто на доопрацювання.

3.

Забезпечення модернізації медичних установ, передусім – пологових будинків та дитячих лікарень.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

4.

Забезпечення закупівлі та надання за державний кошт ліків, критично необхідних для збереження життя громадян України.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

5.

Збільшення державних витрат на поліпшення умов життя людей з обмеженими можливостями.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

6.

Забезпечення контролю за якістю продуктів харчування, товарів широкого вжитку та медичних послуг.

+

+

+

ЧВ

Проект №2172 про якість молочних продуктів — прийнято в першому читанні.

7.

Посилення відповідальності за екологічним довкіллям.

+

+

+

НВ

Проект №2503 про охорону тваринного та рослинного світу — не прийнято.

8.

Повернення до державної безкоштовної дошкільної, середньої, професійно-технічної та вищої освіти.

+

+

+

НВ

Проект №1047 про відновлення мережі дошкільних закладів. Проект №1057 щодо вдосконалення підготовки фахівців робітничих спеціальностей.

9.

Забезпечення належного фінансування державних навчальних закладів. Щорічне виділення на освіту 10% від ВВП.

+

+

+

НВ

Законопроекти №1044 та №1045 про державну підтримку наукоємних виробництв.

10.

Модернізація матеріальної бази навчальних закладів державної форми власності.

+

+

+

НВ

Законопроекти №1044 та №1045 про державну підтримку наукоємних виробництв.

11.

Розширення державних замовлень на фахівців виробничих професій.

+

+

+

НВ

Проект № 1057 щодо вдосконалення підготовки фахівців робітничих спеціальностей.

12.

Забезпечення гарантій першого робочого місця для молодих фахівців та безкоштовного підвищення кваліфікації і перекваліфікації робочої сили.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

13.

Впровадження системи матеріальної та соціальної допомоги молодим педагогам, особливо тим, які працюють у сільській місцевості.

+

+

+

НВ

Проект № 1061 щодо соціальних гарантій для вчителів, що працюють у сільській місцевості — повернуто на доопрацювання.

14.

Розгортання масштабного будівництва соціального житла.

       

Проект №954 про молодіжну житлово-будівну кооперацію

15.

Надання громадянам житла на правах державної та комунальної оренди без права приватизації, щоб виключити можливість спекуляції.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

16.

Встановлення орендної плати за житло на рівні не вище 10% від прожиткового мінімуму, передбачення додаткових знижок для осіб, які користуються пільгами.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

17.

Зобов’язання роботодавців забезпечувати житлом своїх працівників.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

18.

Повернення в державну власність об’єктів ЖКГ. Встановлення тарифів державою відповідно до єдиної тарифної сітки.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

19.

Видатки на комунальні послуги не повинні перевищувати 10% доходів сім’ї.

Посилення відповідальності за афери з житлом.

+

+

+

НВ

Проект №1055 щодо запобіганню підвищенню цін на послуги ЖКГ — вручено подання комітету про відхилення.

20.

Збільшення чисельності та рівня фінансування державних культурних установ, бібліотек, книжкових магазинів, передусім – у малих містах та сільській місцевості і підвищення рівня соціальної захищеності їх працівників.

+

+

+

НВ

Проект № 1061 щодо соціальних гарантій для вчителів, що працюють у сільській місцевості — повернуто на доопрацювання.

21.

Відродження мережі державних оздоровчих установ для дітей.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було

22.

Заборона пропаганди сексуальної розбещеності, насильства, расизму, ксенофобії та національної ворожнечі.

+

+

+

НВ

Проект №1042 про посилення відповідальності за дискримінацію на расовому чи етнічному ґрунті — вручено подання комітету про відхилення.

23.

Введення кримінальної відповідальності за героїзацію осіб, які співробітничали з нацистським режимом та тих, хто сьогодні пропагує ці ідеї.

+

+

+

НВ

Проект №1041 про посилення відповідальності за руйнування пам’ятників героям Другої Світової війни.

Проект №1060 про посилення відповідальності за заперечення чи виправдання фашизму.

24.

Створення державних ефективних програм щодо подолання алкоголізму, наркоманії й СНІДу серед молоді.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

25.

Підтримку канонічної Православної церкви і віруючих інших конфесій.

+

-

+

ЧВ

КПУ опікується цим питанням на громадських заходах.

26.

Надання через референдум російській мові статусу другої державної.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

27.

Розроблення нової концепції оборони, яка буде відповідати сучасним вимогам.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

28.

Забезпечення переозброєння армії кращими вітчизняними зразками техніки.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

29.

Забезпечення соціального захисту військовослужбовців. Надання їм статусу державного службовця.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

30.

Відтворення мережі державних та комунальних підприємств роздрібної торгівлі, послуг, аптек.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

31.

Щоквартальне індексування прожиткового мінімуму, пенсій, зарплат, стипендій з урахуванням реальної інфляції.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

32.

Встановлення заробітної плати працівникам бюджетної сфери на рівні середньої по промисловості. Надання медикам, працівникам культури та освіти, які працюють у державних установах, статусу державних службовців.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

33.

Збереження та розширення соціальних пільг.

+

+

+

НВ

Проект №2194 щодо надання пільг окремим категоріям громадян — вручено подання комітету про відхилення.

34.

Скасування підвищення пенсійного віку. Забезпечення поваги та гідного життя ветеранам.

+

+

+

ЧВ

Проект №1063 мав би повернути попередні показники пенсійного віку — проект не прийнято.

Проекти №1086 та 1087 про захист статусу ветеранів війни — обидва прийнято

35.

Змушення приватного капіталу виконувати соціальні зобов’язання (зарплати, відпустки, умови праці робітників, пенсійне страхування, дотримання екологічних стандартів).

+

+

+

НВ

Проект №1063 мав би повернути попередні показники пенсійного віку — проект не прийнято.

Проект №1046 про посилення контролю за дотримання бізнесом еко-стандартів.

36.

Повернення трудових заощаджень.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

37.

Конституційне гарантування першочергового фінансування соціальних видатків.

+

+

+

ЧВ

Проекти №1086 та 1087 про захист статусу ветеранів війни (першочергові видатки на санаторно-курортне лікування) — обидва прийнято.

Держава

1.

Законодавче закріплення проведення референдумів у вирішенні важливих суспільних питань.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

2.

Надання профспілкам права законодавчої ініціативи.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

3.

Введення виборності суддів.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

4.

Заборона приватизації державних підприємств. Введення відповідальності за доведення їх до банкрутства.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

5.

Ліквідація статусу недоторканості для представників влади.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

6.

Жорстке покарання за зловживання владою.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було

7.

Скорочення видатків на утримання керівних осіб.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було

8.

Прийняття Закону, який унеможливить сімейственість і клановість кадрів.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

9.

Розширення повноважень Рахункової палати.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект подали регіонали.

10.

Перехід до формування Державного бюджету “знизу”.

+

+

+

НВ

Проект №2611 про розмежування складу доходів.

бюджетів місцевого самоврядування.

Світ

1.

Пріоритет зовнішньої політики – вступ до Митного союзу, Єдиного економічного простору, Євразійського економічного союзу.

+

+

+

ЧВ

КПУ у риториці регулярно підтримують цю ідею, 31 травня Київ підписав меморандум про співпрацю з Євразійською економічною комісією — органом ТС. Комуністи планують організувати референдум щодо вступу до ТС.

2.

Припинення співробітництва із МВФ. Перегляд всіх нерівноправних міжнародних договорів, у першу чергу – в рамках СОТ.

+

-

+

НВ

Подібних ініціатив подано не було.

3.

Конституційне закріплення нейтрального та позаблокового статусу України.

+

+

+

ЧВ

Подібна ідея була ухвалена у Законі про засади внутрішньої та зовнішньої політики у 2010.

Матеріал підготовлено на основі результатів моніторингу законопроектів парламентських політичних сил, що здійснюють експерти Фундації "Відкрите суспільство" www.osf.org.ua за кошти Національного Фонду Підтримки Демократії, США (NED).