Аналітика. Парламент. Статті.

Урядовці підтвердили прогноз Фундації «Відкрите суспільство» щодо втрати 200 млрд. грн. з державного бюджету України

понеділок, 07 квітня 2014 876
Не пройшло і 3-ох місяців як представник вже нового уряду України визнав коректність оцінок витрат бюджету України, що були зроблені раніше аналітичним центром Фундація «Відкрите суспільство».

Oб'єм зловживань в податковій системі України у 2013 році склав більш ніж 200 млрд. грн. - повідомив перший заступник міністра доходів і зборів України Ігор Білоус. На його думку, більше 200 млрд. грн - оборот тільки по "податковим ямам". Тим самим офіційно підтверджено оцінки втрат, що були зроблені Фундацією «Відкрите суспільство»  на прес-конференції ще на початку січня 2014 року напередодні прийняття державного бюджету на 2014 рік.

За оцінками Фундації «Відкрите суспільство» не зважаючи на те, що країна перебувала на межі дефолту, попередній уряд продовжував практику неефективного фінансування підприємств і цілих галузей, "вимивав" обороні кошти підприємств через практику неповернення ПДВ, фінансування неефективних державних програм та звільнення від сплати податків окремих підприємств.  У такий спосіб марно витрачалися бюджетні кошти та невиправдано підвищуються соціальні очікування працівників підприємств, що одержували бюджетну підтримку. За словами Ігоря Білоуса, "у березні сума відшкодування ПДВ склала 2,3 млрд. гривень, а в переліку претендентів на відшкодування немає жодної „податкової ями” поряд із тим, що у березні до загального фонду державного бюджету було зібрано 17,4 млрд. грн., що трохи перевищує показник відповідного періоду минулого року".

"Загалом втрати бюджету від надмірної та неефективної державної допомоги підприємствам, непрозорих та неконкурентних державних закупівель та недоліків в адмініструванні податку на додану вартість, а також інших схем із ознаками корупційних ризиків, складуть понад 188 млрд. гривень або майже 24 млрд. доларів США. Це майже половина витратної частини проекту бюджету на 2014 рік. Неналежне адміністрування податку на доходи фізичних осіб та податку на землю, що складають основу надходжень місцевих бюджетів, та здійснення інвентаризації менш значних схем «вимивання» коштів із бюджету, дають змогу оцінити втрати державного бюджету в розмірі, що перевищує 200 млрд. грн. (еквівалентно 25 млрд. доларів США.)." – зазначав директор Фундації «Відкрите суспільство» Іван Сікора під час прес-конференції напередодні голосування проекту державного бюджету України у парламенті 15 січня 2014 року.

Не пройшло і 3-х місяців як представник вже нового уряду України визнав коректність оцінок витрат бюджету України, що були зроблені раніше аналітичним центром Фундація «Відкрите суспільство».

Матеріал підготовлено на основі результатів моніторингу законопроектів парламентських політичних сил, що здійснюють експерти Фундації "Відкрите суспільство" www.osf.org.ua за кошти Національного Фонду Підтримки Демократії, США (NED).