Аналітика. Парламент. Фракции.

Фракція ВО "Свобода": передвиборчий залік 2014

середа, 15 жовтня 2014 641
Автор: Леся Шевченко, Катерина Кульчицька
Стан виконання партійних обіцянок "Партії регіонів" з якою партія йшла на вибори 2012 року

Досліджуваний період охоплює законотворчу діяльність фракції політичної партії ВО "Свобода" у Верховній Раді України VIІ скликання з грудня 2012 року по серпень 2014 року. Для проведення аналізу виконання політичної партією "СВобода" взятих нею зобов'язань і обіцянок перед виборцями за основу було взято передвиборну програму партії "Свобода", висунуту на парламентських виборах-2012, зареєстровані проекти законів депутатів її парламентської фракції за усі сесії VIІ скликання, а також стан і результати розгляду законодавчих ініціатив народних депутатів від фракції партії "Свобода".

Всі публічно задекларовані передвиборні зобов'язані і обіцянки партії ВО "Свобода" було проаналізовано на предмет їх чесності − певний нормативний критерій, який поєднує у собі морально-етичні засади з принципами відповідальності влади перед громадянами. Критерій чесності передвиборчої програми включає наступних три якісних і кількісних показники (індикатори):

РЕАЛІЗМ: уникнення обіцянок, які партія свідомо не може виконати. У дослідженні вочевидь утопічні (нездійсненні) або надто абстрактні обіцянки позначаються як нереальні.

ЩИРІСТЬ: ухилення від обіцянок, які не планується виконувати. Цьому критерію не відповідають, зокрема, ті обіцяння політичних партій, які не отримали формального вираження принаймні у вигляді законопроекту;

ПОСЛІДОВНІСТЬ: уникнення обіцянок, які суперечать одна одній. Винятком для цього критерію є непередбачувані обставини, з-поміж іншого економічна криза, що дозволяє владі не дотриматися власного слова.

СТАТУС: характеризує стан і обсяги виконання передвиборної обіцянки/зобов'язання, задекларованого у передвиборній програмі політичної партії.

У фокусі дослідження перебували законодавчі акти, ініційовані народними депутатами фракції партії "Свобода" у Верховної Ради України. Враховувалися і аналізувалися законодавчі ініціативи, серед ініціаторів яких є хоча б один депутат від фракції "Свобода". Для зручності та наочності аналізу і оцінки стану виконання передвиборної програми партії, за якою її обрано до парламенту, усі задекларовані в програмі передвиборні обіцянки (та відповідні законодавчі ініціативи) розділено на чотири функціональних групи/категорії за їхніми головними об'єктами регулювання (основного спрямування і впливу):

ГРОШІ (питання бюджету, фінансів, промисловості, підприємництва – все, що стосується господарської та економічної діяльності в Україні);

ЛЮДИНА (широка сфера, що поєднує соціальні, гуманітарні, культурні, екологічні питання, – все, що стосується якості життя громадян України та її забезпечення);

ДЕРЖАВА (охоплює питання державного будівництва, системи права, судової реформи, боротьби з корупцією, а також включає сферу державного будівництва та установчих повноважень Верховної Ради України);

СВІТ (включає ініціативи у сфері зовнішньої політики України, питання геополітичної орієнтації та характеру відносин з іншими країнами).

Статус реалізації обіцянки визначається скорочено:

В – виконана обіцянка (якщо конкретна передвиборна обіцянка була реалізована в повній мірі, вона отримує статус «виконано»).

ЧВ – частково виконана (якщо здійснювалися зусилля й наміри хоча б частково виконати взяте перед виборцями зобов'язання і, при цьому, обіцяні результати досягалися, однак повної реалізації наданої виборцям обіцянки не відбулося, – така обіцянка характеризується як «частково виконана»).

НВ – невиконана обіцянка (якщо не виявлено жодних намірів і намагань реалізувати передвиборну обіцянку вона набуває статусу «не виконана». Цей показник включає додаткові підсумкові характеристики:

- «відхилено» (означає, що спрямований на виконання відповідної обіцянки законопроект було винесено на голосування, однак він не здобув підтримки народних депутатів, був відхилений і не прийнятий);

- «забуто» (в такий спосіб оцінюється передвиборна обіцянка, яку партія не реалізувала у жодному законопроекті і в процесі моніторингу не було виявлено жодної спроби бодай частково реалізувати таку обіцянку).

Матеріал підготовлено на основі результатів моніторингу законопроектів парламентських політичних сил, що здійснюють експерти Фундації "Відкрите суспільство" за кошти Національного Фонду Підтримки Демократії, США (NED).

 

ВО Свобода

Обіцянка парті ВОї «Свобода»

Реалізм

Щирість

Послідовність

Статус

Примітка

Гроші

1.       

Розслідувати законність приватизаційних процесів, ініційованих Урядом Азарова.

+

+

+

ЧВ

Виступили проти законопроекту уряду Азарова №2937 (знято з розгляду), щодо приватизації ГТС.

 

Виступали проти приватизації військових містечок (передбачено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року "Про затвердження переліку земельних ділянок, які можуть бути відчужені разом з розташованими на них об'єктами нерухомого військового майна"). Зараз розпорядження чинний, чи відбулась приватизація – невідомо.

 

Прийнято Постанову № 4189 про повернення урядової резиденції "Межигір'я" у державну власність (Мірошниченко, Тягнибок, Мохник)

 

Суд відмовився скасувати акти Кабміну та всі рішення Фонду держмайна про продаж державного пакету акцій ПАТ «Донбасенерго» у розмірі 60,77% підприємству «Енергоінвест Холдинг» екс-нардепа від Партії регіонів Ігоря Гуменюка (відповідна постанова Окружного суду). Генпрокуратура за свободівця Махніцького не уточнила вимоги до позову.   На думку економічних експертів, судові оскарження були від початку спрямовані на легітимацію приватизації «Донбасенерго». Ціна компанії, виходячи з продажної вартості, виявилася у п’ять разів менше її річного доходу (1,06 млрд грн. за всі 100% акцій проти 5,50 млрд грн).

2.       

Повернути у власність держави стратегічні підприємства.

+

-

+

НВ

Аналогічний законопроект № 1213 про повернення  у державну власність пакету акцій у розмірі 92,791% статутного фонду ВАТ "Укртелеком" та низки пакетів акцій газових та газорозподільних підприємств від Батьківщини відхилено

 

Тягнибок заявляв про важливість розслідування приватизації Укртелекому, Луганськтепловозу, Київенерго, Запорізького титаномагнієвого комбінату та десятків інших великих компаній, але відміни приватизації не відбулося.

3.       

Протидіяти запровадженню ринку землі сільськогосподарського призначення.

+

+

+

В

Мораторій на продаж землі було продовжено ще попереднім скликанням.

4.       

Заборонити приватизацію стратегічних підприємств і повернути у державну власність раніше приватизовані.

+

-

+

НВ

Законопроект № 4188 про введення мораторію на відчуження майна, яке перебуває у державній та комунальній власності ( на розгляді у комітетах).

 

Депутат Іллєнко підписався під зверненням до генпрокурора Яреми, щодо перевірки законності приватизації «Київенерго».

 

Повернення у державну власність раніше приватизованих підприємств не відбулось.

 

Тягнибок заявляв, що «Свобода» виступає проти законопроекту № 4116а щодо реформування системи управління Єдиною газотранспортною системою України. Але зрештою, за законопроект свободівці проголосували 14.08. Тепер 49% спільного підприємства, що контролює газотранспортну систему може належати резидентам країн ЄС, США або Європейського Енергетичного співтовариства.

5.       

Гарантувати державний контроль над природними монополіями. Ліквідувати приватні монополії та олігополії.

+

+

+

НВ

Законопроект №1250 про ліквідацію приватних монополій (планується на відхилення).

6.       

Повернути до комунальної власності підприємства-монополісти електро-, газо-, тепло- і водопостачання та водовідведення.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

7.       

Перевірити законність приватизації усіх великих підприємств. Повертати у державну власність та власність трудових колективів підприємства, власники яких не виконують соціальних, інвестиційних та інших зобов’язань.

+

-

+

НВ

Законопроект № 4188 про введення мораторію на відчуження майна, яке перебуває у державній та комунальній власності  передбачає реєстрацію в державних органах всіх договорів пов’язаних з відчуженням державного  та комунального майна, які були укладені протягом останніх 4 років.

 

Законопроект про повернення у державну власність та власність трудових колективів підприємств, власники яких не виконують соціальних, інвестиційних та інших зобов’язань відсутні.

8.       

Забезпечити можливість найманим працівникам набути право власності на підприємства державної та комунальної власності, брати участь у їхньому управлінні та справедливому розподілі прибутків.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

9.       

Провести повну інвентаризацію всієї землі та нерухомості України. Створити Єдиний державний реєстр прав на нерухомість та землю і забезпечити його відкритість та прозорість.

+

+

+

ЧВ

За дорученням свободівця міністра аграрної політики та продовольства України Ігоря Швайки Держсільгоспінспекція та Держземагентство розпочали спільну роботу з інвентаризації земель Подібний проект був запущений Кабміном за підтримки ЄБРР.

10.   

Заборонити торгівлю землею сільськогосподарського призначення. Надавати її у довгострокове володіння українським громадянам із правом родинного успадкування. Дозволити продавати законно набуті наділи лише державі.

+

+

+

НВ

Мораторій на продаж землі було продовжено ще попереднім скликанням. Інші тези не знайшли відображення у законопроектах.

11.   

Скасувати податок на додану вартість

+

-

+

НВ

Законопроект який би повністю відмінив ПДВ відсутній.

 

Натомість, законопроект № 4389а  (Мирний, Кайда) пропонує підвищити ставки податку на додану вартість з метою підтримання обороноздатності держави на 1% (в комітетах)

12.   

Запровадити єдиний соціальний податок із доходів громадян з прогресивною шкалою оподаткування та базовою ставкою 20%.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

13.   

Не оподатковувати доходи громадян у розмірі мінімальної заробітної плати.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

14.   

Встановити прогресивні податки на розкіш.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

Законопроект № 4348а пропонує стягувати військовий збір з тих чиї статки за 2013 рік перевищують 500 тисяч гривень.

15.   

Зобов’язати осіб, які вивели капітали в офшори, повернути їх в Україну та сплатити з них усі належні податки. Націоналізувати підприємства, заарештувати банківські рахунки та конфіскувати майно порушників.

+

+

+

НВ

Законопроект №1248 про повернення капіталів з офшорних зон (в комітетах).

16.   

Забезпечити контроль держави над банківською сферою (державні банки мають становити щонайменше 30% банківського капіталу країни).

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

17.   

Обмежити законом лихварські відсотки за банківськими кредитами для населення та підприємств України.

+

-

+

ЧВ

Подібний законопроект відсутній.

Підтримували законопроект № 4895 (Рудьковський) про переведення кредитних зобов'язань з іноземної валюти в національну (проект не прийнято) та голосували за законопроект № 4185а-2 (від Батьківщини) про реструктуризацію кредитних зобов'язань з іноземної валюти в гривню (очікує другого читання)

18.   

Забезпечити безвідсоткові цільові державні кредити на відкриття власної справи.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

19.   

Запровадити соціально справедливу спрощену систему оподаткування.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

 

Голосували за урядовий законопроект № 4101а відповідно до якого буде застосовуватися єдина ставка податку в 15% майже на всі доходи фізичних осіб, незалежно від їх розміру

20.   

Зменшити фіскальний тиск держави на всі верстви суспільства, які виробляють національний продукт, зокрема, на дрібне та середнє підприємництво.

+

-

+

НВ

Законопроект № 2414а щодо підтримки фізичних осіб - сільськогосподарських товаровиробників (в комітетах). Законопроект про зменшення фіскального тиску на всі верстви населення  відсутній.

21.   

Запровадити прогресивну шкалу оподаткування за принципом: «малий бізнес – малі податки, великий бізнес – великі податки».

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

Прогресивну шкалу оподаткування запропонували щодо «воєнного податку», але не підприємств, а працюючого населення у законопроекті № 4388а (ставка зростає від 0 до 3%)

22.   

Забезпечити пільгові умови повернення на Батьківщину всіх українських заробітчан. Зароблені ними гроші і майно, за умови їх вкладення у підприємницьку діяльність в Україні, вважати інвестиціями, які не оподатковуються.

+

-

+

НВ

Проект № 3610 щодо пільг в оподаткуванні ввізним митом інвестицій трудових мігрантів.

Проект № 3612 щодо пільг в сплаті єдиного збору з інвестицій українських трудових мігрантів.

Людина

1.       

 Скасувати антиукраїнський закон Ківалова-Колесніченка «Про засади державної мовної політики».

+

+

+

ЧВ

Свободівці голосували за законопроект №1190 (Кириленко) про відміну закону "Про засади державної мовної політики" (не підписаний президентом).

2.       

Збереження національної ідентичності та відновлення історичної справедливості замість розгулу українофобії та реваншу радянської імперії.

-

+

+

ЧВ

Абстрактна обіцянка. Тим не менш, свободівці запропонували переглянути радянську історію через соцзахист бійців за незалежність України у 20 сторіччі, порушучи питання жертв політрепресій. Крім того, депутати запропонували заборони термін Велика Вітчизняна війна у підручниках та законах як такий, що викривлює історичну правду.

 

Пропонували затвердити постанови про святкування річниць народження видатних українських письменників, націоналістів, подій пов’язаних з ОУН, УПА,армією УНР, вшанування Голодомору, жертв депортацій.

 

Запропонували законопроект № 2331а про відзначення 500 років з часу перемоги об'єднаних військ Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського та Королівства Польського над військом Московського царства у битві під Оршею (

3.       

Ухвалити Закон «Про захист української мови». Створити Державний комітет мовної політики.

+

+

+

НВ

Висунули законопроект № 1233 (Фаріон, Іллєнко спільно з Батьківщиною) про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні (наданий на заміну в комітетах).

4.       

Скасувати оподаткування на україномовне книговидання, аудіо- та відеопродукцію, програмне забезпечення.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

 

Законопроектом № 2978 запроваджуються ставки мита на імпортну книжкову продукцію, одночасно законопроектом № 2979 у Бюджетному кодексі надходження від цього мита спрямовуються на поповнення фондів бібліотек книжками українського виробництва українською мовою.

Законопроект № 2980 (Кошулинський, Фаріон) щодо звільнення від оподаткування митом друкованої продукції українською мовою (знято з розгляду)

5.       

Спрямувати кожну шосту гривню з прибутку від прокату іноземної кінопродукції на розвиток вітчизняної кіноіндустрії.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

Проект № 4301а щодо сприяння виробництва національного аудіовізуального продукту (започаткування збору з прокату фільмів на користь національного продукту)

6.       

Регламентувати вживання української мови у ЗМІ відповідно до кількості українців – не менше ніж 78% від друкованої площі та ефірного часу.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

7.       

Зобов’язати усі ЗМІ інформувати громадян про всіх своїх власників (для преси – у кожному номері; для ТБ та радіо – щоденно в ефірі).

+

+

+

В

Влітку було ухвалено законопроект № 2731, який зобов’язує ЗМІ розкривати дані про своїх власників.

8.       

Налагодити вітчизняне виробництво україномовного програмного забезпечення для державних установ, навчальних закладів і вільного продажу. Зобов’язати бюджетні установи користуватися лише українським програмним продуктом.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

9.       

Визнати вояків ОУН-УПА учасниками національно-визвольної боротьби за державну Незалежність України. Оголосити 14 жовтня – День створення УПА – державним святом.

+

+

+

ЧВ

Проект №2685 подібного змісту було подано депутатами Батьківщини, наразі знято з розгляду.

Президент Порошенко підписав Указ про оголошення 14 жовтня днем Захисника Вітчизни.

10.   

Відкрити всі архіви ВЧК-ҐПУ-НКВД-МҐБ-КҐБ, які зберігаються у Центральному та обласних архівах СБУ.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

11.   

Ухвалити новий закон про громадянство, який унеможливить практику подвійного громадянства.

+

-

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

12.   

Заборонити рекламу тютюнових виробів та алкогольних напоїв на всій території України.

+

+

+

НВ

Проект №2062 стосується заборони зловживання у продажі алкоголю та тютюну та заборони спонсорування теле-, радіопередач, театрально-концертних, спортивних та інших заходів з використанням знаків для товарів та послуг, під якими випускаються пиво і алкогольні напої.

Заборона реклами тютюнових виробів вступила в силу ще законом попереднього скликання.

13.   

Запровадити кримінальну відповідальність за пропаганду наркоманії та сексуальних збочень.

+

+

+

НВ

Проект №2133 має на меті заборону усиновлення українських дітей особами у гей-шлюбах.

14.   

Відмінити несправедливу пенсійну реформу та грабіжницький Податковий кодекс.

+

+

+

НВ

Проект №2868 спрямований на відновлення соціальної справедливості у пенсійній системі.

Проект № 3267 про погашення заборгованості до Пенсійного фонду України (в комітетах)

Проект № 3223 щодо усунення дискримінації у пенсійному забезпеченні громадян України ( в комітетах)

Проект Пенсійного Кодексу № 4290а (Мирний, Мірошниченко, Леонов) що скасовує підвищення пенсійного віку та мінімального стажу (в комітетах).

15.   

Ліквідувати соціальну прірву між багатими та бідними, стимулюючи розвиток середнього класу, який становитиме не менше ніж 60% від працездатного населення.

-

+

+

НВ

Не вказаний механізм реалізації обіцянки.

16.   

Запровадити погодинну оплату праці. Встановити п’ятикратне співвідношення між максимальною і мінімальною погодинною заробітною платою у працівників бюджетної сфери.

+

+

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

17.   

Узалежнити пенсійний вік від середньої тривалості життя. Встановити пряму залежність розміру пенсії від стажу роботи та допустиме п’ятикратне співвідношення між максимальною і мінімальною пенсією для солідарної пенсійної системи.

+

+

+

НВ

Подібний законопроект відсутній.

Держава

1.       

Зупинити наступ олігархічної диктатури та не допустити узурпації влади режимом кримінально-олігархічних кланів. Унеможливити будь-які спроби конституційного перевороту.

+

+

+

ЧВ

Свобода намагалась реалізувати обіцянку шляхом протестів у парламенті та громадянських акцій.

Свободівці активно приймали участь у подіях на Євромайдані.

2.       

Запровадити обов’язковий іспит з української мови для держслужбовців та кандидатів на виборні посади. Зобов’язати всіх держслужбовців вживати українську мову на роботі та під час публічних виступів.

+

-

+

НВ

Проект № 3494 щодо обов'язкового володіння українською мовою посадовими та службовими особами органів державної влади (очікує розгляду).

3.       

Протидіяти політичній корупції – купівлі народних депутатів.

+

+

+

В

Жоден депутат, обраний від Свободи, не долучився до парламентської більшості до подій Євромайдану. Депутати-націоналісти влаштували публічну акцію проти перших “тушок” - батька та сина Табалових

4.       

Ухвалити закон про імпічмент Президента України.

+

+

+

НВ

Законопроект №2220 про порядок імпічменту Президента — вручено подання комітету щодо відхилення.

5.       

Висловити недовіру та відправити у відставку Уряд Азарова-Тігіпка-Табачніка у повному складі.

+

+

+

В

Проект про недовіру урядові не отримав потрібної кількості голосів.

 

6.       

Провести люстрацію – докорінне очищення – влади.

+

+

+

ЧВ

Проект № 4570 про проведення люстрації в Україні (Тягнибок, Осуховський) знято з розгляду.

Проект № 4359а про очищення влади (Свобода спільно з Ударом і Батьківщиною). Підписаний Президентом.

 

7.       

Призначати на звільнені після люстрації вакансії молодих фахівців, випускників українських вишів, відібраних за критеріями патріотизму і професіоналізму.

-

-

+

НВ

Критерій патріотизму виглядає достатньо сумнівно.

8.       

Запровадити в кримінальному законодавстві принцип «що вища державна посада, то вищий рівень відповідальності за скоєний злочин».

+

+

+

НВ

Проект №2577 щодо удосконалення окремих положень антикорупційного законодавства.

Голосували за антикорупційні закони.

9.       

Встановити пропорційну систему виборів до парламенту за відкритими виборчими списками.

+

-

+

НВ

Проект № 4906 (Мірошниченко) про запровадження пропорційної виборчої системи (відхилено і знято з розгляду)

 

Проект № 4906-2 (Кошулинський, Сиротюк, Михальчишин) про голосування по відкритим спискам (відхилено і знято з розгляду).

10.   

Запровадити голосування народних депутатів за відбитком пальця.

+

+

+

ЧВ

Подібний проект “Свободи” було відкликано. Законопроект №2001пропонував встановити голосування підняттям руки у випадку змін до Конституції — документ було повернуто суб’єкту ініціативи.

Турчинов у липні 2014 заявив про Систему для голосування "Рада-4" з ідентифікацією особи народних депутатів і системою персонального голосування може, яка може бути встановлена ​​в сесійній залі парламенту одразу після зимових канікул. 

11.   

Скасувати депутатську недоторканність щодо кримінальних та економічних злочинів.

+

-

+

НВ

Законопроект відсутній.

Проект № 0977 (Томенко, Сас) про зняття недоторканності розкритикували, бо він не знімає недоторканності з Президента та суддів.

12.   

Запровадити обрання місцевих суддів громадою строком на 5 років.

НВ 

 Пропонують внести подібні зміни у Конституцію

13.   

Забезпечити територіальним громадам право відкликати депутатів рад усіх рівнів, суддів місцевих судів та право висловити недовіру голові виконавчого комітету, землевпорядникові й керівникові відділу внутрішніх справ шляхом референдуму.

+

-

+

НВ

Подібна ініціатива відсутня.

Натомість проект  №4544а пропонує Комітету ВР з питань верховенства права та правосуддя надавати рекомендації за результатами розгляду питання щодо звільнення суддів, обраних безстроково, та вноситиме це рішення на розгляд ВР. 

14.   

Ліквідувати обласні та районні державні адміністрації, передати їхні повноваження виконкомам місцевих рад.

+

-

+

НВ

Подібна ініціатива відсутня.

Публічно заявляли про це , але конкретних ініціатив немає.

Заявили підтримку курсу децентралізації, але наголосили, що план децентралізації Порошенка створює нові ОДА під іншою назвою.

Світ

1.       

Скасувати зрадницькі «Харківські угоди».

+

-

+

НВ

Законопроекту з подібною ініціативою не вистачило голосів.