Аналітика. Парламент. Статті.

Дві організації отримують 2/3 державного фінансування інвалідів

середа, 17 вересня 2014 363
Результати моніторингу та аналізу показують, що українська модель державної підтримки підприємств та організацій носить «елітарний» характер. За останні 8 років із 88 всеукраїнських організацій інвалідів допомогу змогли отримати тільки 23 організації.

При цьому 2 організації (УТОС, УТОГ) за цей період отримали підтримку у 242 млн грн або 63% від загального обсягу фінансування громадських організацій: 42% - УТОС, 21% - УТОГ. Такі результати дослідження презентував сьогодні в інформагентстві «УкрІнформ» директор Фундації «Відкрите Суспільство» Іван Сікора в рамках прес-конференції «Ризики корупції та неефективності у фінансуванні підприємств та організацій інвалідів».

«Систему фінансування інвалідів точно не назвеш відкритою чи прозорою, - заявив Іван Сікора, - Одні й ті ж організації з року в рік отримують левову частку коштів, при цьому  три чверті всеукраїнських організацій взагалі не можуть отримати доступ до державного фінансування».

За словами експерта, щорічні обсяги фінансування за 8 років зросли у 2,2 рази і дивним чином подібні тенденції зростання характерні для елітного клубу. Різниця у фінансуванні між найбільшим та найменшим одержувачем допомоги, не зважаючи на статус всеукраїнської організації, колосальна – 800 раз. У кризовий період 2008/2009 при загальному скороченні обсягів допомоги на 20%, три організації із 16 отримали більші обсяги допомоги порівняно із докризовим періодом, 7 – не зазнали скорочень.

Подібна ситуація склалась і з підтримкою підприємств організацій інвалідів та інших підприємств, які отримують фінансування на створення нових та підтримку існуючих робочих місць. Протягом останнім років склалась тенденція, коли щорічно більше 50% від загального обсягу фінансування освоювали переважно 3-5 підприємства, при тому, що в середньому у програмах підтримки підприємств приймає участь не більше 40 підприємств. За окремими напрямками фінансування одне підприємство освоювало до 30% загального обсягу фінансування і при цьому претендувало на списання заборгованості перед держбюджетом. Знову ж таки переважно мова йде про підприємства, засновані всеукраїнськими, а не місцевими чи регіональними організаціями інвалідів. Більше 50% фінансування отримують підприємства УТОС, УТОГ, ВОІ СОІУ. Різниця між найбільшими та найменшими отримувачами допомоги також суттєва – більше 10 разів.

Іван Сікора відзначив, що навіть регіональний розподіл підтримки підприємств не є пропорційний. За словами експерта, в середньому фінансування створення робочих місць для інвалідів розподіляється по підприємствам трьох-чотирьох областей, переважно у індустріальних регіонах (Дніпропетровська, Одеська, Запорізька, Львівська області) і це при тому, що найбільше офіційно зареєстрованих безробітних в 2013 та в 1 півріччі 2014 року є у Донецькій області.

«Ця система працює тільки на «своїх», - заявив Іван Сікора, - У програмах державної підтримки підприємств для створення робочих місць практично не приймають участь підприємства відкритого ринку праці або ті, які не мають статусу підприємств інвалідів. З 2010 по 2014 рік кільки три підприємства отримали державну підтримку. Це говорить про штучну закритість цієї системи».

Результати моніторингу показують, що необхідно докорінно змінювати політику державної підтримки, особливо в умовах падіння економіки та бюджетних надходжень. Основну увагу необхідно приділити участі у політиці зайнятості інвалідів роботодавців відкритого ринку праці. Роботодавці вже тривалий час шукають шляхи уникнення зобов’язань працевлаштовувати інвалідів та сплати штрафних санкцій, які спрямовуються на утримання «царства в царстві» - підприємств організацій інвалідів. До 2007 року вони лобіювали прийняття законопроектів, які б обмежили таку відповідальність. Останнім часом, вони уникають відповідальності через судові змагання із Фондом соціального захисту інвалідів. В умовах конфронтації відповідальна та продуктивна участь роботодавців у політиці зайнятості інвалідів не можлива. Необхідно відновлювати довіру.

Керівник Всеукраїнського ресурсного центру розвитку соціального підприємництва "Соціальні ініціативи" Василь Назарук зазначив, що серед сучасних інструментів сприяння зайнятості інвалідів на відкритому ринку праці є підтримка соціального підприємництва як бізнесу із чіткою соціальною місією.

«Систему фінансування організацій інвалідів та на створення робочих місць для інвалідів чекає реформа та публічне обговорення запропонованих змін. Фундація «Відкрите Суспільство» передала свої пропозиції по реформуванню існуючої політики у профільне міністерство та продовжує роботу над аналізом різних шляхів реформування щодо кожної із груп організацій інвалідів та підприємств, які б мали створювати робочі місця для інвалідів. Чи погодяться чиновники закрити корупційні шпаринки та зробити фінансування інвалідів прозорим та відкритим процесом – покаже час», - підсумував Іван Сікора.

Захід відбувся в рамках проекту «Аналіз політики підтримки підприємств та організацій інвалідів в Україні: сприяння забезпеченню рівного доступу НУО до державної підтримки та постачання соціальних послуг інвалідам», що реалізується Фундацією «Відкрите суспільство» за підтримки за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Щодо додаткових питань звертатися:  (050) 382 4661, osf55@ukr.net