«Європейська директива 92/83/ЄС містить визначення малих пивоварень: це завод, який є юридично та економічно незалежним від будь-якого іншого пивоварного заводу, розташований у приміщеннях, що є фізично відокремленими від приміщень будь-якого іншого пивоварного заводу, не здійснює діяльності за ліцензією та варить не більше 200 тис. літрів пива на рік. Вказана директива дозволяє застосовувати знижені ставки акцизного збору в залежності від обсягу виробництва та міцності напою. Для малих пивоварень та пива міцністю до 2,80 ця така знижена ставка може бути до 50% від середньої в країні», - пояснив суть пропозиції Заступник голови комітету з питань євроінтеграціі Остап Семерак.
На думку експертів ПЕГ, це дозволить зняти дискусійні питання щодо оподаткування виробників пива, що виникли після набуття чинності деяких змін до Податкового кодексу (як відомо, в Україні з 1 липня 2015 року усі пивоварні, навіть дрібні, мають одержувати ліцензію.
Ринок відреагував ініціативами, спрямованими на скасування ліцензій для усіх суб’єктів пивоварної галузі незалежно від розміру підприємства). Окрім того, нагадав депутат, "впровадження норм директиви 92/83/ЄС передбачено Угодою про асоціацію між Україною та ЄС упродовж 5 років від набуття Угодою чинності".
"Таку позицію відстоюють експерти парламентської експертної групи, створеної при Комітеті ВР з питань європейської інтеграції. І я цілком розділяю такий підхід", - підкреслив Семерак.
У Верховній Раді сьогодні прийнято за основу законопроект № 2971-д, метою якого є скасування ліцензування виробництва пива загалом. Розуміючи, що такий крок є очікуваним у відповідь на норми Податкового кодексу, експерти ПЕГ пропонують цей законопроект удосконалити шляхом запозичення європейських норм. Адже від ліцензування можна звільнити пивоварні з обсягом виробництва до 200 тис. літрів пива на рік.
Нещодавно Комітет Верховної Ради України з питань європейської інтеграції виступив з ініціативою, що дозволить системно проводити аналіз законопроектів та покращувати їх якість на основі норм права ЄС. Такий механізм передбачено законопроектом № 2046а "Про внесення змін до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" (щодо удосконалення механізму наближення законодавства України до права ЄС). Його суть полягає у розробці Комітетом методичних рекомендацій для аналізу законопроектів, та їх подальшому використанні суб’єктами законодавчої ініціативи у повсякденній законотворчій діяльності.
Парламентська експертна група (ПЕГ) – ініціатива Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції та Фундації "Відкрите суспільство", що об’єднує незалежних експертів у сфері європейського і міжнародного права, які надаватимуть Комітету підтримку на постійній основі, за фінансової підтримки Міжнародного фонду "Відродження".