Діловий клімат в столиці не покращився, а 42 отримувачі коштів програми досі не відомі.
Міська цільова програма сприяння розвитку малого і середнього підприємництва (МСП) на 2011-2012 роки на становище МСП була ґрунтовно проаналізована вперше як важлива складова бюджетної політики в м. Києві.
За оцінками авторів аналітичного звіту, київська міська програма сприяння розвитку МСП на 2011-2012 роки не виконала своїх завдань і не покращила діловий клімат в столиці України.
Окрім десятиразового скорочення обсягів підтримки з міського бюджету (з 112 млн грн до 11,2 млн грн), майже на чверть зменшилась кількість фондів підтримки підприємництва та кредитних спілок.
90% коштів Програми 2011-2012 років було направлено на задоволення потреб лише 42-ох підприємств (на початку 2013 року в Києві діяло 75 179 МСП). Для громадськості залишається невідомим не тільки критерії відбору цих підприємств, але й їх найменування при тому, що вони складають менш ніж 0,1% від кількості МСП столиці.
Досі київські підприємці не мають відкритого, оперативно обновлюваного, вичерпного та зрозумілого реєстру об’єктів нерухомого майна та земельних ресурсів на сайті КМДА та конкурентного і відкритого механізму їх продажу чи оренди. Керівництво міста віддає перевагу «ручному» керуванню замість автоматизації доступу до інформації та фінансових ресурсів.
Ринок МАФів продовжує перебувати в умовах невизначеності. Легалізовано попри вимоги чинного законодавства трохи більше 5000 МАФів із майже 24 000. Нещодавня ініціатива міської влади щодо укладення договорів власниками МАФів із КП «Світоч» може вести лише до продовження практики «рейдерства», сприятиме тінізації ринку та продовження практики “ручного” керування. Показово, що незважаючи на існування відповідної програми підтримки МСП, підприємці та їх асоціації переважно не розглядають програму як дієвий інструмент вирішення їх проблемних питань. Жодний представник з 274 бізнес-асоціацій не з’явився на засідання профільної комісії Київради, де обговорювалися результати виконання Програми.
Результати консультацій Фундації «Відкрите суспільство» із представниками об’єднань МСП, народними депутатами України та експертами, дають підстави стверджувати про нагальну необхідність реформування державної політики в сфері сприяння розвитку МСП на місцевому рівні, уникнення існуючої практики «ручного» керування та формально-імітаційної діяльності. На часі зміни до порядку формування, виконання та звітування щодо регіональних програм МСП».
Політика підтримки МСП в Києві та відповідна програма на 2013-2014 рр. потребує серйозного реформування.
Аналітичний звіт було підготовлено в рамках проекту «Розробка пропозицій до публічних політик щодо бюджету м. Києва», що реалізовувався Фундацією «Відкрите суспільство» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».