Аналітика. Публічні фінанси. Закупівлі за бюджетні кошти.

Моніторинг законопроектів у галузі державних закупівель №1 (січень 2013)

п'ятниця, 18 січня 2013 1307
Станом на 18 січня 2013 року в Комітеті з питань економічної політики Верховної Ради України на розгляді перебуває два законопроекти, якими вчергове пропонується внесення змін до Закону «Про здійснення державних закупівель».

Номер реєстрації

Дата реєстрації

Назва законопроекту

0884

12.12.2012

  Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про здійснення державних закупівель» (щодо зміни конкурсних умов)

0987

12.12.2012

  Пропозиції Президента до Закону «Про внесення зміни до статті 2 Закону України«Про здійснення державних закупівель» щодо придбання документів для бібліотечних фондів»

Законопроектом № 0884 від 23.08.2012 року (суб’єкт законодавчої ініціативи – Кабінет міністрів України) передбачається доповнити перелік кваліфікаційних критеріїв, що визначаються замовниками для учасників процедур закупівель або учасників попередньої кваліфікації. Зокрема пропонується встановити, що тимчасово (до 31 грудня 2015 року) такими критеріями мають бути наявність у зазначених учасників процедур закупівель обладнання та матеріально-технічної бази,«у тому числі власних виробничих потужностей та/або центрів обслуговування на території України». 

Стаття 16. Кваліфікаційні критерії … 

2. Замовник може встановлювати такі кваліфікаційні критерії: наявність обладнання та матеріально-технічної бази, у тому числі власних виробничих потужностей та/або центрів обслуговування на території України; 

Проте у висновках Головного юридичного управління та Головного науково-експертного управління зазначено такі зауваження:

 1) визначення термінів «власні виробничі потужності» та «центри обслуговування на території України» у чинному законодавстві немає

 2) незрозуміло, чи вважатимуться власними виробничими потужностями орендовані вітчизняним товаровиробником виробничі потужності, або чи такий критерій стосується наявності певного обладнання чи виробничих потужностей щодо повного виробничого циклу тощо

 3) при встановленні терміну набрання чинності законом з дня, наступного за днем опублікування, не враховано, що для запровадження зазначених законодавчих змін у процесі закупівель необхідно встановити відповідний перехідний період

 4) не обґрунтовано положення проекту щодо обмеження строку дії закону (до 31 грудня 2015 року). 

Відтак запропонована редакція законопроекту потребує уточнення, оскільки допускає неоднозначне розуміння її змісту, отже, в разі прийняття закону виникне неповнота правового регулювання відповідної сфери відносин. Зазначене не відповідає правової позиції Конституційного Суду України щодо необхідності забезпечення у законах принципу юридичної визначеності як складової принципу верховенства права, гарантованого статтею 8 Конституції України.

Номер реєстрації

Дата реєстрації

Назва законопроекту

0987

12.12.2012

  Пропозиції Президента до Закону «Про внесення зміни до статті 2 Закону України«Про здійснення державних закупівель» щодо придбання документів для бібліотечних фондів»

Проте 12.12.2012 року зареєстровано і перебуває на розгляді в Комітеті з питань економічної політики законопроект 0987 (суб’єкт законодавчої ініціативи – народні депутати Томенко М.В., Єресько І.Г.)

Пропозиції Президента до Закону «Про внесення зміни до статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» щодо придбання документів для бібліотечних фондів». Даним законопроектом передбачається доповнення статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» шістнадцятим винятком незастосування Закону про держзакупівлі на випадок придбання документів для бібліотечних фондів. 

Стаття 2. Сфера застосування Закону … 

3. Дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є: … книги, періодичні видання та інші документи на паперових та електронних носіях інформації для поповнення бібліотечних фондів. … 

У висновку Головного науково-експертного управління зазначено, що при цьому жодних інструментів контролю ефективності витрачання бюджетних коштів при здійсненні таких закупівель даним законопроектом не передбачається, чим створюються ризики зловживань під час здійснення відповідних закупівель, неефективного витрачання бюджетних коштів, додаткових бюджетних витрат та обмеження, спотворення конкуренції у зазначеній сфері. 

Відтак запропонована редакція законопроекту потребує уточнення.