Фундація. Наші новини.

Стас Соколов на радіо "Голосу Столиці" про депутатську недоторканість

понеділок, 23 листопада 2015 769
Експерт Фундації "Відкрите суспільство" Стас Соколов пояснив слухачам "Голосу Столиці" чому питання депутатської недоторканності не вирішиться найближчим часом.

Народні депутати вкотре «забули» про зняття з себе недоторканності. Керівник проектів з моніторингу Верховної Ради від Громадської організації Фундація «Відкрите суспільство» Станіслав Соколов повідомив, чому обранці не хочуть позбавляти себе цього привілею.

Президент Петро Порошенко анонсував передачу судової реформи до Верховної Ради, де розглядатиметься і статус українських суддів. А ось про зміни в діяльності та статус народних депутатів України поки мовчать. Це стосується і питання недоторканності, який неодноразово піднімалося і так само неодноразово йшов на другий план. При цьому деякі з народних обранців пройшли до ВР саме з обіцянками позбавити парламентарів цього привілею.

Чому депутати не квапляться знімати з себе недоторканність, в ефірі радіостанції Голос Столиці повідомив керівник проектів з моніторингу Верховної Ради від Громадської Організації Фундація «Відкрите суспільство» Станіслав Соколов.

Ви моніторите діяльність ВР, у тому числі і тих депутатів, які прийшли з новими гаслами, з незаплямованою репутацією. Які підсумки ваших розслідувань?

- За минулий рік дуже мало чого можна записати в плюси, в досягнення нинішнього скликання. У тому числі і питання недоторканності, які піднімалися вже безліч разів.

За якими критеріями ви оцінюєте роботу депутатів ВР?
- У нас розроблена спеціальна методологія для цього, ми вивчаємо перед кожними виборами програму партій, складаємо певний список обіцянок і розбиваємо їх на умовні базові категорії, які стосуються економіки, стосуються питань благополуччя громадян, питань права, судової системи і реформи Конституції. І на основі цього ми складаємо певний перелік і оцінюємо його по ряду критеріїв. Перший з них - це логічність, тобто наскільки взагалі обіцянку звучить спільним з іншими частинами програми. Друга частина - це умовно щирість, тобто наскільки ця обіцянка популістське, наскільки воно суперечить або суперечить раннім заявам політиків чи політичної сили, ну і також реальність виконання - як третій критерій.


Як багато партій в історії незалежної України заробили собі рейтинг на маніпулюванні питанням скасування депутатської недоторканності?
- У кампаніях 2006, 2007, 2012 року, та й в останній, ця тема піднімалася на різних рівнях. Найгучніше вона, напевно, звучала на дострокових виборах до ВР в 2007 році, це був ключовий лозунг НУНС все з тим же Юрієм Луценком. І вони на цьому гаслі заробили дуже багато голосів. Однак депутатам невигідно зняття недоторканності, тому що завжди є загроза зміни влади, зміни режиму, зміни настроїв, а з цим і загроза кримінального переслідування з політичних чи інших мотивів. І саме депутатський мандат від цього захищає, так що вже багато років це положення про недоторканність є одним з ключових мотивів для багатьох людей обратися до ВР і інвестувати в свої передвиборчі кампанії.

Петиція на сайті президента України якось вплине на те, щоб зняти недоторканність?
- Навряд чи вплине. Це може змінити якесь суспільне будову, але сам президент нічого, по суті, зробити не може. Відповідний законопроект він вже подав до ВР, він знаходиться на розгляді, свої висновки вже зробили юристи, у тому числі Венеціанська комісія, однак це максимум буде якийсь медіа-шум, але я не думаю, що ВР змогла б проголосувати такий закон.

Навіщо потрібна недоторканність суддям і депутатам? Чому не потрібно знімати депутатську недоторканність?
- Ми можемо говорити про те, що можна знімати недоторканність з депутатів, коли є якась певна стабільність, є гарні традиції голосування і прозорих, демократичних виборів, відповідальності депутатів перед виборцями. Для того, щоб ефективно працювала правова система і парламент в умовах цієї самої недоторканності, як народ, так і політикум повинні бути впевнені в тому, що є нормально працюючі суди, є нормально працююча поліція, працююче Національне бюро розслідувань, яке було би прозорим і незалежним від того, хто стоїть на чолі Кабміну, хто є президентом, а хто спікером ВР. Проблема в тому, що зараз - і всі це розуміють і в народі, і у ВР - дуже ризиковано відмовитися від недоторканності.

А чого вони бояться?
- Ті, у кого совість нечиста, зрозуміло, бояться кримінальних переслідувань з тих чи інших своїм гріхів. А невинні люди побоюються ризику політичних переслідувань в тій чи іншій формі, які все-таки можливі, незважаючи на прихильність нинішньої влади демократії.


Чому маніпуляції цією темою раніше залучають виборців?
- Це проблема відсутності політичної пам'яті як у виборців, так і у політиків, які не проходять до парламенту. Тому що всі так само голосують за тих людей, які висувають все ті ж і ті ж обіцянки, але їх не реалізують. Питання в тому, що мінятися потрібно не тільки політикам, а й самим виборцям. Якби люди реально вимагали від політиків реалізації своїх обіцянок, оцінювали якість їх роботи у ВР на виборах, не голосували за людей, які не виконують свої обіцянки або провалюють роботу у ВР, тоді б щось почало змінюватися на краще. Хоча дуже часто виходило так, що люди вибирають краще з гіршого, так як політичний асортимент не такий широкий в Україні. Однак я думаю, що і Парасюк, і Сироід, і всі інші депутати, які так чи інакше працюють або не працюють у ВР, повинні отримати свою оцінку на виборах.

Читати повністю: http://newsradio.com.ua/rus/2015_11_23/JEkspert-pro-deputatskuju-neprikosnovennost-i-korotkuju-pamjat-izbiratelej-6230/