Фундація. Наші новини.

Експерти Фундації приймали участь в робочій групі Мінприроди по розробці моделі політики стосовно озоноруйнівного потенціалу

четвер, 30 березня 2017 1098
Протягом січня-березня 2017 року в робочій групі Мінприроди було обговорено можливість створення системи внутрішньої торгівлі одиниць озоноруйнівного потенціалу (ОРП-кг) шляхом запровадження механізму розподілу часток щорічної національної квоти між суб’єктами господарювання шляхом аукціонного продажу одиниць ОРП-кг на електронних торгах.

Експерти Фундації проаналізували виконання графіків Монреальського протоколу до Віденської Конвенції ООН та запропонували шляхи переходу від історичного розподілу часток національної квоти до аукціонного розподілу часток озоноруйнівного потенціалу (ОРП) та розглянули альтернативи процедур продажу Міністерством екології та природних ресурсів України на односторонньому електронному аукціоні часток квоти на імпорт одиниць озоноруйнівного потенціалу.

На думку експертів Фундації, історичний розподіл створював непотрібні регуляторні бар’єри для підприємств-імпортерів гідро фтор вуглеводів (ГХФВ). Здатність отримати частку національної квоти на споживання одиниць ОРП залежала від обсягів торгів операцій в попередньому періоді. Це штучно обмежувало конкуренцію на ринку споживання ГХФВ:перевага була боці тих, хто в попередньому році мав більші об’єми імпорту одиниць ОРП. Експерти також обговорили граничну вартість для кожного учасника, яка може бути відмінною, у т.ч. можуть існувати імпортери з готовністю сплачувати ціну за свою частку на аукціоні. Експерти Фундації переконані, що сучасна модель повинна запроваджувати економічну ефективність на підставі граничного ціноутворення.

Аналізуючи моделі первинного розподілу розрахункових часток споживання одиниць ОРП відповідно до національної квоти України, експерт Андрій Любич запропонував такі альтернативи щодо проведення (аукціонного, конкурентного) первинного розміщення часток квоти на імпорт ОРП:

1) через інформаційно-телекомунікаційну систему ( веб-портал) "PROZORRO ПРОДАЖІ" (ДП "PROZORRO" Міністерства економічного розвитку та торгівлі України);
2) через товарну біржу, відповідно до Закону України "Про товарні біржі";
3) на власній інформаційно-телекомунікаційній системі одного з державних підприємств Міністерства екології та природних ресурсів України.

Інформаційно-телекомунікаційна система веб-портал PROZORRO є центральною базою даних державного підприємства "PROZORRO", що належить Міністерству економічного розвитку та торгівлі України. Порядок функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. №166 передбачає застосування односторонніх електронних реверсивних, так аукціонів (так звані «голландські аукціони»). Але для умов аукціону з підвищенням ціни, (так званого «англійського аукціон»у) не створено відповідних нормативно-правових актів. 

Для торгів через інформаційно-телекомунікаційну систему PROZORRO, до складу якої входять: 1) модуль електронного аукціону і 2) база даних, та веб-портал PROZORRO, який забезпечує створення, зберігання та оприлюднення всієї інформації про закупівлі, на проведення електронного аукціону, потрібне прийняття великої кількості нормативно-правових актів іншими центральними органами виконавчої влади.

Саме тому було запропоновано наступні альтернативи:
1) змінити Постанову КМУ від 24 лютого 2016 року № 166, та назвати її "Про затвердження Порядку функціонування електронної системи торгів та проведення авторизації електронних майданчиків",
2) видати нову Постанову КМУ Про затвердження Порядку функціонування електронної системи продажів та проведення авторизації електронних майданчиків, з метою запровадження у першому випадку: одного двостороннього ринку, а в другому, - двох односторонніх ринків.



Експерт А.Любич пропонував зупинитися на використанні альтернатив 2 та 3, що матиме більше шансів на впровадження у короткий термін.