Аналітика. Парламент. Фракции.

Обіцянки ВО "Свобода" у ВРУ VII скликання

середа, 12 червня 2013 1591
Автор: Леся Шевченко, Стас Соколов
ВО «Свобода»

Всеукраїнське об'єднання «Свобода» — українська націоналістична партія, зареєстрована в 1995 році, що діяла з 1991 року. До лютого 2004 року мала назву Соціал-Національна партія України. Лідер партії — Олег Тягнибок.

Очікувано, програма іншого дебютанта українського парламенту, ВО Свобода, виявилася чи не найбільш ідеологічною. Фундамент платформи — побудова національної держави, а вже потім соціальні та економічні перетворення. Як виявив аналіз Фундації, при тому, що ВО Свобода позиціонує себе як права політична сила, ряд її соціально-економічних тез запозичений із лівих політичних ідей.

Зокрема, політична сила налаштована активно боротися із монополіями у економічній сфері, а також націоналізувати стратегічні підприємства і перевірити легальність приватизації інших потужних підприємств. Близько до КПУ звучить теза про реприватизацію та передачу у руки виробничих колективів тих підприємств, менеджмент якого не виконує соціо-економічних зобов’язань перед людьми. Крім того, Свобода пропонує надати можливість приватизації комунальних та державних підприємств їх робітниками.

Також Свобода різко виступає проти запровадження ринку землі, наголошуючи на необхідності “заборонити торгівлю землею сільгосподарського призначення”. Партія пропонує надавати її на довгий строк українським громадянам, які б отримала можливість передавати її у спадок. Тим не менш, невизначеність поняття “довгострокове володіння” не дає до кінця зрозуміти роль держави і приватного інвестора на ринку землі. Тим не менш, Свобода пообіцяла провести повну інвентаризацію земель країни та організувати відповідний держреєстр.

Звертає на себе увагу і посилення економічної ролі держави. Зокрема, партія пропонує посилити держбанки до експансії їх принаймні на третину ринку. Більше того, неодноразово звучить теза про націоналізацію, у тому числі щодо порушників податкового законодавства та офшорних компаній. Загалом, націоналісти пропонують запровадити прогресивну шкалу оподаткування, а також ввести податок на розкіш. З іншого боку, Свобода пропонує запровадити спеціальні пільги для заробітчан, які повертається на Батьківщину. Ще одна унікальна теза “свободівців” - надання пільг ветеранам ОУН-УПА та компенсація невиплаченої за роки Незалежності допомоги.

У соціальній сфері традиційно акцентується питання мови і державної підтримки її розвитку. Свобода наполягає на регулярному інформування ЗМІ про своїх власників і значних інвестиціях у вітчизняний культурний продукт. Також до тез Свободи увійшла обіцяна у минулому скликанні Блоком Литвина ідея про щогодинну оплату праці. За допомогою фіскальних важелів та стимулювання бізнесу Свобода обіцяє ліквідувати соціальну прірву між багатими та бідними.

У сфері державного будівництва Свобода вкотре повторила ідею про тотальну люстрацію влади та серйозне посилення відповідальності за корупційні злочини. Фундація звертає увагу на наступну тезу: “Призначати на звільнені після люстрації вакансії молодих фахівців, випускників українських вишів, відібраних за критеріями патріотизму і професіоналізму”. Постає питання пріорітету цих параметрів, а також способів їх вимірювання при призначенні людей на державні посади.

Так чи інакше, але вибори стали успіхом для Свободи, яка провела до стін ВР 25 депутатів за списками, здобувши підтримку на рівні 10,44%.

Хмара слів з передвиборчої програми Свободи

Економіка

1. Розслідувати законність приватизаційних процесів, ініційованих Урядом Азарова.

2. Повернути у власність держави стратегічні підприємства.

3. Протидіяти запровадженню ринку землі сільськогосподарського призначення.

4. Заборонити приватизацію стратегічних підприємств і повернути у державну власність раніше приватизовані.

5. Гарантувати державний контроль над природними монополіями. Ліквідувати приватні монополії та олігополії.

6. Повернути до комунальної власності підприємства-монополісти електро-, газо-, тепло- і водопостачання та водовідведення.

7. Перевірити законність приватизації усіх великих підприємств. Повертати у державну власність та власність трудових колективів підприємства, власники яких не виконують соціальних, інвестиційних та інших зобов’язань.

8. Забезпечити можливість найманим працівникам набути право власності на підприємства державної та комунальної власності, брати участь у їхньому управлінні та справедливому розподілі прибутків.

9. Провести повну інвентаризацію всієї землі та нерухомості України. Створити Єдиний державний реєстр прав на нерухомість та землю і забезпечити його відкритість та прозорість.

10. Заборонити торгівлю землею сільськогосподарського призначення. Надавати її у довгострокове володіння українським громадянам із правом родинного успадкування. Дозволити продавати законно набуті наділи лише державі.

11. Скасувати податок на додану вартість.

12. Запровадити єдиний соціальний податок із доходів громадян з прогресивною шкалою оподаткування та базовою ставкою 20%.

13. Не оподатковувати доходи громадян у розмірі мінімальної заробітної плати.

14. Встановити прогресивні податки на розкіш.

15. Зобов’язати осіб, які вивели капітали в офшори, повернути їх в Україну тасплатити з них усі належні податки. Націоналізувати підприємства, заарештувати банківські рахунки та конфіскувати майно порушників.

16. Забезпечити контроль держави над банківською сферою (державні банки мають становити щонайменше 30% банківського капіталу країни).

17. Обмежити законом лихварські відсотки за банківськими кредитами для населення та підприємств України.

18. Забезпечити безвідсоткові цільові державні кредити на відкриття власної справи.

19. Запровадити соціально справедливу спрощену систему оподаткування. Зменшити фіскальний тиск держави на всі верстви суспільства, які виробляють національний продукт, зокрема, на дрібне та середнє підприємництво.

20. Запровадити прогресивну шкалу оподаткування за принципом: «малий бізнес – малі податки, великий бізнес – великі податки».

21. Забезпечити пільгові умови повернення на Батьківщину всіх українських заробітчан. Зароблені ними гроші і майно, за умови їх вкладення у підприємницьку діяльність в Україні, вважати інвестиціями, які не оподатковуються.

Добробут

1. Скасувати антиукраїнський закон Ківалова-Колесніченка «Про засади державної мовної політики».

2. Збереження національної ідентичності та відновлення історичної справедливості замість розгулу українофобії та реваншу радянської імперії

3. Ухвалити Закон «Про захист української мови». Створити Державний комітет мовної політики.

4. Скасувати оподаткування на україномовне книговидання, аудіо- та відеопродукцію, програмне забезпечення.

5. Спрямувати кожну шосту гривню з прибутку від прокату іноземної кінопродукції на розвиток вітчизняної кіноіндустрії.

6. Регламентувати вживання української мови у ЗМІ відповідно до кількості українців – не менше ніж 78% від друкованої площі та ефірного часу.

7. Зобов’язати усі ЗМІ інформувати громадян про всіх своїх власників (для преси – у кожному номері; для ТБ та радіо – щоденно в ефірі).

8. Налагодити вітчизняне виробництво україномовного програмного забезпечення для державних установ, навчальних закладів і вільного продажу. Зобов’язати бюджетні установи користуватися лише українським програмним продуктом.

9. Відкрити всі архіви ВЧК-ҐПУ-НКВД-МҐБ-КҐБ, які зберігаються у Центральному та обласних архівах СБУ.

10. Визнати вояків ОУН-УПА учасниками національно-визвольної боротьби за державну Незалежність України. Оголосити 14 жовтня – День створення УПА – державним святом.

11. Ухвалити новий закон про громадянство, який унеможливить практику подвійного громадянства.

12. Заборонити рекламу тютюнових виробів та алкогольних напоїв на всій території України.

13. Запровадити кримінальну відповідальність за пропаганду наркоманії та сексуальних збочень.

14. Відмінити несправедливу пенсійну реформу та грабіжницький Податковий кодекс.

15. Ліквідувати соціальну прірву між багатими та бідними, стимулюючи розвиток середнього класу, який становитиме не менше ніж 60% від працездатного населення.

16. Запровадити погодинну оплату праці. Встановити п’ятикратне співвідношення між максимальною і мінімальною погодинною заробітною платою у працівників бюджетної сфери.

17. Узалежнити пенсійний вік від середньої тривалості життя. Встановити пряму залежність розміру пенсії від стажу роботи та допустиме п’ятикратне співвідношення між максимальною і мінімальною пенсією для солідарної пенсійної системи.

Право і державне будівництво

1. Зупинити наступ олігархічної диктатури та не допустити узурпації влади режимом кримінально-олігархічних кланів. Унеможливити будь-які спроби конституційного перевороту.

2. Запровадити обов’язковий іспит з української мови для держслужбовців та кандидатів на виборні посади. Зобов’язати всіх держслужбовців вживати українську мову на роботі та під час публічних виступів.

3. Протидіяти політичній корупції – купівлі народних депутатів.

4. Ухвалити закон про імпічмент Президента України.

5. Висловити недовіру та відправити у відставку Уряд Азарова-Тігіпка-Табачніка у повному складі.

6. Провести люстрацію – докорінне очищення – влади.

7. Призначати на звільнені після люстрації вакансії молодих фахівців, випускників українських вишів, відібраних за критеріями патріотизму і професіоналізму.

8. Запровадити в кримінальному законодавстві принцип «що вища державна посада, то вищий рівень відповідальності за скоєний злочин».

9. Встановити пропорційну систему виборів до парламенту за відкритими виборчими списками.

10. Запровадити голосування народних депутатів за відбитком пальця.

11. Скасувати депутатську недоторканність щодо кримінальних та економічних злочинів.

12. Запровадити обрання місцевих суддів громадою строком на 5 років.

13. Забезпечити територіальним громадам право відкликати депутатів рад усіх рівнів, суддів місцевих судів та право висловити недовіру голові виконавчого комітету, землевпорядникові й керівникові відділу внутрішніх справ шляхом референдуму.

14. Ліквідувати обласні та районні державні адміністрації, передати їхні повноваження виконкомам місцевих рад.

Міжнародна політика

1. Скасувати зрадницькі «Харківські угоди».

Матеріал підготовлено на основі результатів моніторингу законопроектів парламентських політичних сил, що здійснюють експерти Фундації "Відкрите суспільство" www.osf.org.ua за кошти Національного Фонду Підтримки Демократії, США (NED).